Author photoAdrian Gubčo 07.05.2019 09:55

Druhá fáza Urban Residence je pred dokončením, tretia je už vo výstavbe

Urban Residence patrí k rade projektov, ktoré rastú pozdĺž Račianskej ulice, na mieste, kde sa kedysi nachádzali priemyselné areály. Na začiatku 21. storočia však stopy po výrobe začali zanikať, aby uvoľnili priestor bývaniu a občianskej vybavenosti. Urban Residence ukazuje, ako by okolie Račianskej mohlo v budúcnosti vyzerať.

Polyfunkčný súbor od spoločnosti Lucron bude po dokončení pozostávať z trojice blokov, ktoré svojim členením vytvoria parkovo upravený vnútroblok. Po spojení s podobným vnútroblokom v rámci projektu Pri Mýte vznikne jeden líniový park, ktorý bude tvoriť zelenú alternatívu voči Račianskej ulici. Tá má vďaka novému developmentu v tomto úseku charakter mestskej triedy s aktívnym parterom po oboch stranách ulice.

Už dokončená je prvá časť developmentu pozostávajúca z domov AI a AII, kde developer vypredal všetkých 210 bytov a apartmánov. Odovzdávanie jednotiek by sa malo čoskoro rozbehnúť v bloku B, kde sa nachádza 147 bytov a apartmánov, z toho je predaných 145, posledný pribudne výškový blok C, ktorý tvorí dominantu komplexu s 80 rezidenciami, z toho je predaná niečo vyše polovica.

Dom B je tvorený mierne zalamovaným deväťpodlažným doskovým objektom, ktorý predstavuje pokojnejšiu formu bývania ako objekty AI a AII, keďže je orientovaný buď do vnútroblokového parku, alebo smerom na železničnú stanicu Filiálka, ktorej priestor bude nejakú dobu ešte určite nedotknutý. Najvyššie dve podlažia domu pozostávajú z penthousov s veľkorysými terasami, vrátane mezonetov. Byty na prvom nadzemnom podlaží sa zas vyznačujú predzáhradkami.

 

Budova B. Fotené 19.4.2019

 

Na dome C sa zatiaľ začalo len s hĺbením stavebnej jamy, z ktorej vyrastie 12-podlažná budova. Táto bude v danom prostredí pôsobiť pomerne dominantne, hoci má pendanta v podobe najvyššej budovy Pri Mýte. V okolí domu však vznikol rozsiahly rozptylový exteriérový priestor, preto to nie je v skutočnosti taký problém. Aj v tomto prípade je najvyššie podlažie tvorené penthousom, ktorý zaberá celú jeho plochu.

Výstavba budovy C je ešte len v úvodnej fáze, preto ešte nejakú dobu potrvá, kým bude celý komplex dokončený. Kolaudácia domu je naplánovaná na jar 2021, väčšina prác by mala byť ukončená do konca roka 2020.

 

Budova C. Zdroj: Lucron

 

Developer si však každopádne môže pripísať vysokú úspešnosť projektu, čo je dané kombináciou viacerých faktorov. Samozrejme, veľmi významná je lokalita, ktorá je vo vynikajúcej dostupnosti centra mesta, a to peši, na bicykli aj verejnou dopravou. Veľmi podstatnou je však samoná mestotvorná kvalita developmentu, ktorý obsahuje všetky aspekty mestského bývania.

Za tie možno označiť okrem dostupnosti verejnej dopravy aj dostupnosť služieb – v projekte sa nachádza skutočne dostatok občianskej vybavenosti, ktorá sa tu postupne udomácňuje a profit z nej bude mať širšia komunita – ďalej prítomnosť zelene a možností trávenia voľného času, kvalitná architektúra z pera kancelárie Compass a v neposlednom rade vzmáhajúce sa okolie.

Celá zóna okolo Račianskej ulice prechádza postupnou transformáciou, kedy ustupuje pôvodná výroba, ktorá je nahrádzaná rezidenciami, občianskou vybavenosťou a v určitej miere aj kanceláriami. V bezprostrednom okolí Urban Residence vzniklo alebo vznikne viacero developmentov, ktoré zvýšia úroveň a prestíž lokality a vyvolanými investíciami ju okrášlia.

Príkladom je spomínané Pri Mýte, kde by mal vzniknúť ešte jeden dom súbežný s Račianskou, v rámci ktorého pribudne aktívny parter, predĺži sa cyklotrasa a hlavne sa dobuduje spomínaný líniový park (podľa náznakov by sa výstavba mohla spustiť čoskoro). Obrovskou vzpruhou môže byť premena Istropolisu na polyfunkčnú mestskú zónu. Ak sa zároveň vybuduje železničná stanica na Filiálke – samozrejme, v podzemí – a prípadne sa trať predĺži ďalej do downtownu, bude Urban Residence v priamom dotyku jednej z najcentrálnejších častí Bratislavy.

Onoho času som tento projekt označil za jeden z najlepšie navrhnutých v Bratislave. Toto presvedčenie ma neopustilo a s postupným vývojom nielen tohto developmentu, ale aj blízkeho okolia, sa táto viera vo mne posilňuje. Urban Residence potvrdzuje svoj názov a predstavuje príklad dobrej mestskej realizácie.

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Autor: Richard Voros
  • Autor: Richard Voros
  • Zdroj: Lucron

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube