YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.05.2019 09:55

Druhá fáza Urban Residence je pred dokončením, tretia je už vo výstavbe

Urban Residence patrí k rade projektov, ktoré rastú pozdĺž Račianskej ulice, na mieste, kde sa kedysi nachádzali priemyselné areály. Na začiatku 21. storočia však stopy po výrobe začali zanikať, aby uvoľnili priestor bývaniu a občianskej vybavenosti. Urban Residence ukazuje, ako by okolie Račianskej mohlo v budúcnosti vyzerať.

Polyfunkčný súbor od spoločnosti Lucron bude po dokončení pozostávať z trojice blokov, ktoré svojim členením vytvoria parkovo upravený vnútroblok. Po spojení s podobným vnútroblokom v rámci projektu Pri Mýte vznikne jeden líniový park, ktorý bude tvoriť zelenú alternatívu voči Račianskej ulici. Tá má vďaka novému developmentu v tomto úseku charakter mestskej triedy s aktívnym parterom po oboch stranách ulice.

Už dokončená je prvá časť developmentu pozostávajúca z domov AI a AII, kde developer vypredal všetkých 210 bytov a apartmánov. Odovzdávanie jednotiek by sa malo čoskoro rozbehnúť v bloku B, kde sa nachádza 147 bytov a apartmánov, z toho je predaných 145, posledný pribudne výškový blok C, ktorý tvorí dominantu komplexu s 80 rezidenciami, z toho je predaná niečo vyše polovica.

Dom B je tvorený mierne zalamovaným deväťpodlažným doskovým objektom, ktorý predstavuje pokojnejšiu formu bývania ako objekty AI a AII, keďže je orientovaný buď do vnútroblokového parku, alebo smerom na železničnú stanicu Filiálka, ktorej priestor bude nejakú dobu ešte určite nedotknutý. Najvyššie dve podlažia domu pozostávajú z penthousov s veľkorysými terasami, vrátane mezonetov. Byty na prvom nadzemnom podlaží sa zas vyznačujú predzáhradkami.

 

Budova B. Fotené 19.4.2019

 

Na dome C sa zatiaľ začalo len s hĺbením stavebnej jamy, z ktorej vyrastie 12-podlažná budova. Táto bude v danom prostredí pôsobiť pomerne dominantne, hoci má pendanta v podobe najvyššej budovy Pri Mýte. V okolí domu však vznikol rozsiahly rozptylový exteriérový priestor, preto to nie je v skutočnosti taký problém. Aj v tomto prípade je najvyššie podlažie tvorené penthousom, ktorý zaberá celú jeho plochu.

Výstavba budovy C je ešte len v úvodnej fáze, preto ešte nejakú dobu potrvá, kým bude celý komplex dokončený. Kolaudácia domu je naplánovaná na jar 2021, väčšina prác by mala byť ukončená do konca roka 2020.

 

Budova C. Zdroj: Lucron

 

Developer si však každopádne môže pripísať vysokú úspešnosť projektu, čo je dané kombináciou viacerých faktorov. Samozrejme, veľmi významná je lokalita, ktorá je vo vynikajúcej dostupnosti centra mesta, a to peši, na bicykli aj verejnou dopravou. Veľmi podstatnou je však samoná mestotvorná kvalita developmentu, ktorý obsahuje všetky aspekty mestského bývania.

Za tie možno označiť okrem dostupnosti verejnej dopravy aj dostupnosť služieb – v projekte sa nachádza skutočne dostatok občianskej vybavenosti, ktorá sa tu postupne udomácňuje a profit z nej bude mať širšia komunita – ďalej prítomnosť zelene a možností trávenia voľného času, kvalitná architektúra z pera kancelárie Compass a v neposlednom rade vzmáhajúce sa okolie.

Celá zóna okolo Račianskej ulice prechádza postupnou transformáciou, kedy ustupuje pôvodná výroba, ktorá je nahrádzaná rezidenciami, občianskou vybavenosťou a v určitej miere aj kanceláriami. V bezprostrednom okolí Urban Residence vzniklo alebo vznikne viacero developmentov, ktoré zvýšia úroveň a prestíž lokality a vyvolanými investíciami ju okrášlia.

Príkladom je spomínané Pri Mýte, kde by mal vzniknúť ešte jeden dom súbežný s Račianskou, v rámci ktorého pribudne aktívny parter, predĺži sa cyklotrasa a hlavne sa dobuduje spomínaný líniový park (podľa náznakov by sa výstavba mohla spustiť čoskoro). Obrovskou vzpruhou môže byť premena Istropolisu na polyfunkčnú mestskú zónu. Ak sa zároveň vybuduje železničná stanica na Filiálke – samozrejme, v podzemí – a prípadne sa trať predĺži ďalej do downtownu, bude Urban Residence v priamom dotyku jednej z najcentrálnejších častí Bratislavy.

Onoho času som tento projekt označil za jeden z najlepšie navrhnutých v Bratislave. Toto presvedčenie ma neopustilo a s postupným vývojom nielen tohto developmentu, ale aj blízkeho okolia, sa táto viera vo mne posilňuje. Urban Residence potvrdzuje svoj názov a predstavuje príklad dobrej mestskej realizácie.

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Autor: Richard Voros
  • Autor: Richard Voros
  • Zdroj: Lucron

Súvisiace články

Kus dobrého mesta. Urban Residence je príkladom pre bratislavské projekty (VIDEO)

07.11.2022 18:04:00 Adrian Gubčo

Developeri mnohokrát dávajú svojim projektom ľúbivé mená, ktoré však nemajú s realitou spoločné skoro nič. Výnimky sú o to potešiteľnejšie. Jednou z nich je Urban Residence od Lucronu, veľký polyfunkčný súbor pri Račianskej ulici. Vo viacerých ohľadoch ide o príkladný projekt, ktorý výborne zužitkoval plochu, na ktorej sa nachádza.

Čítať viac

Park pri Urban Residence je otvorený

31.03.2022 17:28:33 Adrian Gubčo

Developer Lucron v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto odovzdal do užívania nový park v susedstve polyfunkčného projektu Urban Residence. Ide o bodku za výstavbou celého projektu, ktorý premenil brownfield na živú súčasť mesta s bývaním, vybavenosťou a verejnými priestormi. Nový park je určený pre rodiny, psíčkarov, športovcov a obsahuje aj prvky pre hendikepované deti.

Čítať viac

Projekt Urban Residence je definitívne dokončený, nový park si na otvorenie ešte počká

25.01.2022 13:16:14 Adrian Gubčo

V uplynulých týždňoch bola dokončením poslednej budovy C ukončená výstavba polyfunkčného komplexu Urban Residence od developera Lucron. Na pozemku, ktorý sa uvoľnil po asanácii staršej priemyselnej zástavby, vznikol komplex architektonicky dobre riešených bytových domov s aktívnym prízemím a príjemnou úpravou exteriérových priestranstiev. Na sprístupnenie čaká už len nový park medzi projektom a Filiálkou.

Čítať viac

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Urban Residence sa blíži k dokončeniu

30.06.2020 11:21:25 Adrian Gubčo

Jeden z príkladných polyfunkčných developmentov v širšom centre mesta – Urban Residence v rozvojovej lokalite pozdĺž Račianskej ulice – bude čoskoro dokončený. Postupne sa začína odhaľovať fasáda tretej etapy, ktorá zavŕši premenu postindustriálneho pozemku na aktívnu súčasť metropoly. Developerom je Lucron Group.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je skolaudovaná

30.07.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence dosiahol ďalší míľnik – po prvej etape, pozostávajúcej z dvoch častí (AI a AII), je skolaudovaná už aj druhá budova B. Vo výstavbe je ešte tretí objekt C, ktorý celý development od spoločnosti Lucron uzavrie a na mieste niekdajšej fabriky vytvorí atraktívne mestské prostredie.

Čítať viac

Urban Residence dokončuje prvú etapu a spúšťa predaj v tretej

11.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Urban Residence na Račianskej ulici má prvú etapu tesne pred dokončením. Developer Lucron čaká na právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia a medzičasom spúšťa predaj v poslednej, tretej etape projektu, ktorej výstavbu rozbehne približne o mesiac.

Čítať viac

Na návšteve v Urban Residence (17.7.2018)

25.07.2018 11:35:00 Adrian Gubčo

Prvé časti projektu Urban Residence na Račianskej ulici sú už tesne pred dokončením.Keď bol tento prevažne rezidenčný development od Lucronu prvýkrát predstavený, napísal som, že môže ísť o jeden z najlepších nových projektov v meste. Potvrdzuje sa to?

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 03.04.2018

09.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pozdĺž Račianskej ulice, príp. v jej tesnej blízkosti, vyrastá mnoho projektov. K najzaujímavejším z nich patrí Urban Residence od developera Lucron.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 23.8.2017

31.08.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z našich obľúbených projektov, Urban Residence od developera Lucron, podrástol. Na Račianskej ulici už stojí hrubá stavba prvej časti prvej budovy (A), vo veľmi krátkom čase dosiahne plnú výšku aj zvyšok prvej etapy. Výstavba druhej etapy je na úrovni terénu, harmonogram výstavby tretej etapy ešte predstavený nebol. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube