YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.12.2019 14:30

Nemocnica v Boroch rastie

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Aktuálny stav k 1.12.2019. Autor: Peter Čakánek

Aktuálny stav k 1.12.2019. Autor: Peter Čakánek

Tzv. Nemocnica novej generácie je s rozpočtom 240 miliónov eur najvýznamnejšou investíciou do zdravotníctva v Bratislave v poslednom období. V lokalite na severozápadnom (dnes) okraji Bratislavy vo vznikajúcej štvrti Bory vytvorí základy zdravotníckeho kampusu, ktorého súčasťou by mali byť okrem nemocnice aj ubytovacie a výhľadovo aj vzdelávacie kapacity. Svet zdravia, spojený so spoločnosťou Penta Investments, očakáva, že pôjde o prvú voľbu pri hospitalizácii pre obyvateľov spádovej oblasti, ktorá zahŕňa celú metropolu.

Nemocnica bude obsahovať približne 400 lôžok, bude tu 14 operačných sál, 8 pôrodných izieb alebo výlučne jednolôžkové izby pre pacientov. Okrem toho tu plánuje investor zriadiť aj robotickú prípravovňu liekov, starostlivosť organizovať v multidisciplinárnych programoch a vytvoriť vhodné prostredie pre vzdelávanie v zdravotníctve.

Kostrou činnosti má byť starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. Okrem toho bude nemocnica pokrývať aj bežnejšie ochorenia, vedu a výskum či teoreticky transplantácie. Cieľom projektového tímu bolo údajne identifikovať a zamerať sa na tie choroby, ktoré sa najviac podieľajú na úmrtnosti slovenskej populácie.

Ročne plánuje nemocnica uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. V nemocnici by malo pracovať 1.200 príslušníkov zdravotníckeho personálu. Zdravotná starostlivosť bude hradená z verejného poistenia.

Developer na nemocnicu usporiadal architektonickú súťaž, keďže podobný špecifický typ zariadení si vyžaduje mimoriadnu expertízu. Víťazom sa stali holandskí špecialisti Dutch Health Architects, ktorí sa podieľali aj na návrhu experimentálneho projektu nemocnice v Michalovciach.

Hrubá stavba bude dokončená ešte v priebehu roka 2020, ďalšie práce však budú trvať viac ako rok. Dôvodom takéhoto dlhého nábehu je jednak inštalácia potrebných technológií, ale aj oskúšanie prevádzky. Plné uvedenie nemocnice do riadnej prevádzky sa očakáva na začiatku roka 2022.

 

Zdroj: Svet zdravia

 

Hoci je nemocnica v Boroch zďaleka najväčšou aktuálnou investíciou, treba pripustiť, že v poslednej dobe alebo v najbližšom období sa zrealizovalo alebo bude realizovať viacero významnejších verejných investícií do zdravotníctva v Hlavnom meste. To dlhodobo trpelo na nedostatok financií a zhoršujúci sa stav zariadení už začína mať vplyv na kvalitu života.

Najväčším z plánovaných projektov je zmieňovaná výstavba nemocnice na Rázsochách, kde bol dlhodobo ponechaný napospas živlom nikdy nedokončený obrovský zdravotnícky komplex, rozostavaný ešte za minulého režimu. Aktuálne prebieha jeho asanácia a pripravuje sa nový projekt za 250 miliónov eur. Zámer bol kritizovaný Slovenskou komorou architektov za absenciu architektonickej súťaže. Dokončenie sa avizuje na rok 2024.

Zmeny by mali zasiahnuť aj Univerzitnú nemocnicu v Ružinove, ktorá by mala prejsť komplexnou obnovou za približne 86 miliónov eur. Cieľom je hlavne zlepšenie efektivity poskytovanej starostlivosti, ale aj zlepšenie komfortu pacientov a personálu. Rekonštrukcia bude prebiehať počas plnej prevádzky nemocnice, dokončenie sa aj v tomto prípade predpokladá v priebehu roka 2024.

V tejto chvíli sa investuje aj do nemocnice v Podunajských Biskupiciach. Za približne 8,1 miliónov eur sa má zvýšiť lôžková kapacita, doplniť prístrojové vybavenie a zvýšiť komfort pacientov. Do budúcna má nemocnica v Podunajských Biskupiciach slúžiť najmä ako zariadenie dlhodobej starostlivosti. Naostatok, práce sa realizujú aj v Nemocnici sv. Michala, kde vzniká nová operačná sála.

Z iných zdravotníckych projektov v Bratislave je najvýraznejším rozšírenie a dostavba Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb, ktoré spočíva v realizácii nového Detského kardiocentra a Diagnostického centra, ako aj parkovacieho domu pre návštevníkov. Investícia za približne 40 miliónov eur prinesie zvýšenie kapacity zdravotníckeho zariadenia a výrazné zvýšenie kvality poskytovanej zdravotníckej starostlivosti, ako aj komfortu pacientov, predovšetkým detí, ako aj ich blízkych.

Zdravotníctvo v Hlavnom meste tak prechádza zmenami, pričom do novej infraštruktúry bude investovaných celkovo viac ako 0,6 miliardy eur. Ide o dôležitý a potrebný zásah. Bez vynikajúceho štandardu bezpečnosti, zdravého životného prostredia a úrovne zdravotnej starostlivosti nemožno ani len pomýšľať na to, že by mesto mohlo dosahovať vysokú kvalitu života. Dosiahnutie skvelých výsledkov vo všetkých týchto oblastiach by malo byť imperatívom pre každú vládu či samosprávu, ktorá na to má čo i len minimálny vplyv.

 

Za fotografiu ďakujem fanúšikovi Petrovi.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Aktuálny stav k 1.12.2019
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia

Súvisiace články

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

05.01.2023 17:26:54 Andrej Sárközi

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

04.11.2022 13:10:48 Adrian Gubčo

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

16.06.2021 15:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

30.01.2020 09:45:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Čítať viac

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

16.04.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Čítať viac

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

21.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube