Author photoAdrian Gubčo 21.06.2023 15:48

Koniec dlhého čakania. UniQ Slnečnice sa konečne zaľudnia

Slnečnice Viladomy boli prvou časťou rozsiahleho projektu Slnečnice od spoločnosti Cresco Real Estate. Južne od zástavby sídliska Petržalka má postupne vzniknúť nová štvrť, pričom Viladomy začali vznikať ešte v predminulom desaťročí. Bodka za ich rozvojom mala byť etapa UniQ Slnečnice. Domy sú však napriek dokončenosti opustené.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Developer rozdelil novú štvrť na niekoľko častí. Ako prvé začal realizovať Viladomy, o čosi komfortnejšiu zónu juhovýchodne od zvyšku developmentu. Vyznačovať sa mala nižšou úrovňou zastavanosti aj relatívnou komornosťou oproti zóne Mesto, ktorá je tvorená kompaktnejšou a mohutnejšou zástavbu. Viladomy vznikli v štyroch etapách a spoločne tvoria akúsi samostatnú komunitu.

Prvá etapa nasadila svojho času pomerne vysokú latku, druhá bola o čosi jednoduchšia. Pri tretej developer opäť dodal kvalitnejší produkt (v rámci možností), ktorého súčasťou bol aj verejný priestor v podobe komunitného parku. Zriadená tu je aj (verejná) materská škola. Napriek tomu, „čerešničkou“ mala byť až štvrtá etapa.

Táto je označená ako UniQ Slnečnice. Cresco Real Estate takto pomenoval svoje najluxusnejšie projekty – jednak prémiovú kancelársku budovu UniQ Staromestská, ktorá sa stretla s pozitívnym prijatím u odbornej verejnosti, ako aj bytový dom UniQ Majakovského. Ide o nadštandardný rezidenčný komplex v priamom dotyku Horského parku. Súbor pätice nových bytoviek v Slnečniciach tak bol v pomerne dobrej spoločnosti.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Domy sa vyznačujú riešením v podobe doskových terasových domov s priebežnými zalamovanými balkónmi v riadkovej zástavbe. Charakter im dodáva keramické obloženie v tvare tehličiek, vďaka čomu pôsobia luxusnejším dojmom. Domy majú maximálne sedem podlaží, vhodne a nenásilne tak dotvárajú existujúce prostredie. Prízemie, orientované do ulice, obsahuje prenajímateľné priestory pre prevádzky a služby, dvory medzi domami sú parkovo upravené. Autorom architektúry je kancelária Compass Architekti. 

Celkovo tu vzniklo 377 bytov a 5 apartmánov. Predaj sa spustil ešte v roku 2019, rovnako ako stavebné práce. Dnes má väčšina bytov majiteľa, hoci predaj ovplyvnila pandémia, vojna aj inflácia. K dispozícii ostáva približne desatina jednotiek. V kontexte nedávneho obdobia a stavu realizácie by mohlo ísť o relatívne výnimočnú situáciu. Prípadný kupec by sa mohol takmer hneď nasťahovať – keby už boli domy definitívne skolaudované.

Ako sa ale v Bratislave stáva nešťastným zvykom, ani kolaudácia stavby nie je formalitou. Hoci sú domy už dlhšiu dobu stavebne dokončené, odovzdať byty klientom nebolo možné. Voči kolaudačnému rozhodnutiu pre dopravné stavby totiž prišli odvolania, čo zároveň viedlo k odsunu kolaudácie pre samotné budovy.

V prípade jedného z domov (S16 najbližšie k hlavnej ulici) sa podarilo dom skolaudovať už na začiatku tejto jari. V posledných dňoch developer zároveň kupujúcim potvrdil, že sa odvolania vyriešili, čím sa kolaudácia dopravných stavieb stala právoplatnou. Povolenie k užívaniu tak získali aj domy S17-19. Cresco Real Estate verí, že odovzdávanie bytov prebehne na jeseň tohto roka. V prípade domu S20 sa ešte na rozhodnutia úradov čaká.

Cresco Real Estate môže každopádne už takmer definitívne uzavrieť výstavbu tejto časti Slnečníc. Jej najlepšia časť, ako túto etapu Viladomov označuje, je bodkou, ktorá pomôže ku vzniku ucelenej a vcelku atraktívnej zóny. Ako sa hovorí, na dobré sa oplatí počkať. V tomto prípade ostáva dúfať, že kvalita bývania v projekte vynahradí ľuďom dlhé obdobie, počas ktorého museli čakať.

 

Dávno dokončené sú okrem domov aj sadové úpravy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Opäť sa tak opakoval prípad, keď museli kvôli formálnym nezrovnalostiam a problémom stovky obyvateľov čakať na bývanie, hoci ich budúce byty sú už v podstate pripravené. Tento problém poukazuje na nedostatky súčasnej legislatívy, ktorá umožňuje zasahovať do realizácie projektov v takej miere, že to môže spôsobiť výrazné zdržanie. Poškodeným v tomto prípade nie je ani tak veľmi developer, ako skôr bežní ľudia, ktorí si v Slnečniciach zakúpili svoje byty.

V prípade ďalších budovaných častí projektu by bola repríza tejto situácie nemilá. Cresco Real Estate chce v rámci štvrte vybudovať tisíce nových bytov. Spoločnosť avizuje, že ešte počas tohto leta rozbehne stavebné práce na etape Nad mestom, ktorá zahŕňa niekoľko výškových budov a trojicu nižších blokov. Etapa vznikne južne od centrálneho líniového parku, ktorý je už taktiež otvorený.

Slnečnice sa postupne menia na veľkú štvrť s počtom obyvateľov vyšším ako niektoré slovenské mestá. Okrem bytov sa tu postupne otvára vybavenosť komerčného a dokonca aj sociálneho charakteru, v priebehu budúceho roka sa predpokladá otvorenie električkovej trate do centra. V budúcnosti by mala byť súčasťou lokality spojená základná a stredná škola. Podľa najnovších informácií sa tu uvažuje aj nad vznikom niekoľkých nájomných bytov.

Vo výsledku ide o veľkú víziu rozšírenia Petržalky, ktorá získa o čosi kvalitnejšiu alternatívu oproti modernistickej zástavbe predrevolučného sídliska. Ako to ale býva, veľké plány môžu v Bratislave niekedy naraziť na malicherných problémoch – napríklad na odpore voči riešeniu cesty či parkovania.

 

Fotografie z 24.8.2022. Pozrite si výstavbu Slnečníc - Viladomov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube