Author photoAdrian Gubčo 10.12.2020 12:00

Rezidenčná časť Sky Parku je dokončená

V uplynulých dňoch bolo vydané kolaudačné rozhodnutie k ďalším budovám v rámci projektu Sky Park. Povolenie k užívaniu dostali zostávajúce rezidenčné veže, ako aj budova Sky Park Offices, ktorá bude onedlho nasledovaná Jurkovičovou teplárňou. Po vyše troch rokoch výstavby je tak dokončená viacmenej celá prvá etapa tohto mohutného developmentu od Penta Real Estate.

Povolenie k užívaniu zvyšných dvoch rezidenčných veží prichádza s približne trojmesačným odstupom od dokončenia prvej z výškových budov, do ktorej sa už začali sťahovať aj prví rezidenti. Aktuálne prebieha zápis na kataster pri budove Sky Park Residence 3, o čosi neskôr to bude pri Sky Park Residence 1. Prvé odovzdávky bytov by sa mohli spustiť ešte pred Vianocami, masívnejšie sa však začnú byty odovzdávať v januári.

Skolaudovanie projektu umožňuje sprístupniť ďalšie časti verejného priestoru v okolí jednotlivých budov. Okrem centrálnej časti parku okolo Sky Park Residence 2 s „hubom“ alebo amfiteátrom bol teraz otvorený aj sektor pri Sky Park Residence 3, kde sú ďalšie zelené plochy a ihrisko, patriace k materskej škole. Plocha pri prvej veži, kde bude veľké verejné detské ihrisko, work-out alebo prístup od centra mesta a zastávky verejnej dopravy Twin City, sa má sprístupniť v priebehu budúceho týždňa.

Nido

Postupné otváranie areálu bude spojené aj so sprístupňovaním prvých obchodných prevádzok. Prvá otvorila svoje priestory už v priebehu včerajška – v druhej veži v dotyku s centrálnou fontánou vznikla vináreň. Pred otvorením je pánske kaderníctvo, lekáreň, zubná ambulancia, ako aj zmieňovaná materská škola (Bystrá škôlka – teda súkromná). Ďalšie priestory sa majú začať intenzívnejšie otvárať v priebehu prvej polovice budúceho roka, kedy k nim pribudnú prevádzky aj v kancelárskych častiach projektu.

Podľa zástupcov developera sa podarilo úspešne prenajať veľkú čas lokálneho retailu, čo je dané nielen polohou, ale aj tu prítomnou komunitou, ktorá nebude malá. V prvej časti Sky Parku vzniklo 792 bytov, ktoré sú všetky vypredané. To znamená vyše 2-tisíc obyvateľov s vysokou bonitou, v čoho dôsledku je umiestnenie prevádzky v komplexe ekonomicky výhodné. Byty mali pomerne dobrý štandard a v rámci možností aj kvalitné dispozície (najmä 2-izbové a 4-izbové), zatiaľ nie je hlásené ani zlé prevedenie. Sky Park patrí v tomto smere k luxusnejším bratislavským projektom.

Okrem iných výhod developer uvádzal do popredia predovšetkým architektov, ktorí stáli za konceptom projektu – v roku 2010 totiž zvíťazila v architektonickej súťaži na riešenie zástavby pozemku svetoznáma kancelária Zaha Hadid Architects, vedená poprednou architektkou Zahou Hadid. Projekt prešiel určitou racionalizáciou, napriek tomu si zachoval rukopis ZHA vo vonkajšom výzore, dizajne verejných priestranstiev alebo v podobe niektorých vybraných častí – napríklad recepcií, ktoré sú priamym autorským dielom ZHA. Lokálnym architektom rezidencií bolo GFI.

K ďalším prvkom nadštandardu patria spoločné terasy na streche veží pre rezidentov, alebo zhod odpadu bez nutnosti vyhadzovať smeti na prízemí či v podzemí (s výnimkou skla). Developer už v čase spustenia výstavby avizoval, že budovy budú v energetickom štandarde A0 (v roku 2017 nezvyčajné, od roku 2021 však povinné) a vybrané byty budú mať k dispozícii vyššie stropy alebo prednostné právo vo výťahu. Tieto najexkluzívnejšie rezidenice nazval Penthouse and Panoramatic Collection.

 

Recepcie jednotlivých veží sú priamym autorským dielom Zaha Hadid Architects

 

Najdrahšie penthousy v projekte sa nachádzali na najvyšších podlažiach veží, teda vo výške okolo sto metrov. V projekte ich vzniklo len šesť s cenovkami dosahujúcimi až 1,7 milióna eur. To svojho času zaujalo bratislavskú verejnosť, rovnako ako fakt, že sa ich podarilo po určitom čase všetky vypredať. Dnes sa na trh jeden z týchto penthousov vracia opäť.

Ako oznámila realitná kancelária Occam New Home, majiteľ penthousu na 30. podlaží veže Sky Park Residence 3 (najbližšie k Stanici Nivy) sa rozhodol svoj byt predať. Penthouse má výmeru 260 metrov štvorcových interiéru a asi 35 metrov štvorcových exteriéru v podobe dvojice loggií a terasy. Ide o päťizbový byt, jeho dispozícia však umožňuje vytvorenie menšieho bytu v rámci neho. Podľa realitnej agentúry je tu možné umiestniť aj vírivku na terase, prípadne saunu v jednej z izieb. Byt sa predáva v štádiu holobytu, aby si ho budúci majiteľ mohol upraviť podľa seba.

„Na bratislavskom realitnom trhu predstavuje penthouse v Sky Park unikátnu príležitosť, ktorá sa nemusí dlhé roky opakovať,“ hovorí Jozef Šimek zo spoločnosti Occam New Home, ktorá zastupuje majiteľa nehnuteľnosti. „Okrem najkvalitnejšieho bývania v Bratislave ponúka vynikajúce zhodnotenie investovaných prostriedkov, keďže týchto bytov v projekte je limitovaný počet. Samozrejmosťou je prestíž, ktorú ponúka tento jedinečný byt na najvyššom poschodí v jednom z posledných projektov, na ktorom sa podieľala Zaha Hadid.“

Byt je v ponuke za 1,9 milióna eur, patrí tak k najdrahším bytom na bratislavskom trhu. Najexkluzívnejšie rezidencie na najvyšších podlažiach nových projektov bývajú nezriedka obsadené skôr, ako sa vôbec dostanú do oficiálneho predaja. V tomto smere ide naozaj o netradičnú ponuku.

 

 

Sky Park sa tak konečne začne výraznejšie zapájať do života mesta. Doteraz išlo o nepriechodnú a zanedbanú industriálnu zónu, ktorá ponúkala len málo dôvodov, prečo by sem mal človek prísť. Radikálnou prestavbou sa však zmenila z brownfieldu na aktívnu súčasť metropoly a už v blízkej budúcnosti – predpokladám, že po nástupe teplejších mesiacov – sa stane novým populárnym miestom pre prechádzky aj trávenie voľného času.

Celý exteriér je totiž riešený ako pešia zóna, vzniklo tu množstvo zelene (park má výmeru približne 30-tisíc metrov štvorcových) a Sky Park samotný umožňuje priechod územím od nábrežia smerom ku Stanici Nivy, ktorá sa na jeseň budúceho roka stane dôležitým dochádzkovým bodom. V rámci retailu tu snáď vzniknú zaujímavé koncepty, ktoré budú mať schopnosť pritiahnuť širšiu verejnosť, a niektoré priestranstvá majú potenciál pre organizáciu menších eventov. Projektu chýba verejná kultúrna vybavenosť, komerčné funkcie však prináša v dobrom štandarde v komplexe s architektúrou, na bratislavské pomery výnimočnou.

Celý development bude dotvorený približne v roku 2024, kedy by mali byť dokončené posledné dve zostávajúce veže: rezidenčná, ktorej výstavba sa spustí už v prvej polovici budúceho roka, a výškovej kancelárskej dominanty Sky Park Tower s takmer 120 metrami. 

Kombinácia niektorých prvkov rukopisu Zaha Hadid Architects – oblé tvary veží, využitie bieleho „exoskeletu“, forma landscape architektúry – s pôvodnou architektúrou Jurkovičovej teplárne a rozsiahlymi plochami udržiavanej zelene robí z tohto projektu veľmi výrazný počin, ktorý mení Bratislavu a jej imidž. Popri mnohých výnimočných pamiatkach slovenskej metropoly bude do budúcna aj Sky Park niečo, čím sa bude Bratislava hrdiť a ukazovať, že je kombináciou mesta s bohatou históriou a nádejnou budúcnosťou.

 

Prehliadku Jurkovičovej teplárne a Sky Park Offices vám prinesiem už onedlho.

Fotografie z 9.12.2020. Pozrite si výstavbu Sky Parku vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Recepcia
  • Penthouse
  • Penthouse
  • Dokončené lavičky
  • Materská škola - ihrisko
  • Pohľad z Továrenskej
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube