Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.03.2020 11:11

Na Sky Parku sa začína odhaľovať už aj posledná veža

Práce na rezidenčnej časti polyfunkčného projektu Sky Park sú vo finále. Po prvých dvoch vežiach sa začína odhaľovať už aj posledná, z ktorej vrcholu postupne mizne lešenie. V okolí prvej z dokončených veží medzičasom pribúdajú desiatky nových stromov, čím zároveň vzniká najnovší bratislavský park.

Article Big

Práce v uplynulých dňoch napredovali napriek pandémii koronavírusu, ktorá výstavbu Sky Parku, ako aj ostatných projektov od developera Penta Real Estate, zatiaľ nenarušila. Podľa Lenky Vargovej, mediálnej zástupkyne developera, stavebník má zatiaľ k dispozícii dostatok pracovníkov aj materiálu na to, aby nemusela byť výstavba prerušená. V najbližších dňoch by tak malo odhaľovanie jednotlivých veží pokračovať.

Medzičasom sa postupuje aj v sadových úpravách v okolí nových budov, kde sa už v časti parku v blízkosti prvej dokončovanej veže (veže II) dokončila realizácia pôdneho pokryvu a sadia sa stromy. V rámci pešieho koridoru z ulice Mlynské nivy k nábrežiu Dunaja, ktorý pôjde aj popri Jurkovičovej teplárni, vzniká aj akýsi centrálny bod s fontánou, ktorej podobu investor prezentoval pred niekoľkými dňami.

Samotná Jurkovičova tepláreň je v rekonštrukcii, pričom sa pokračuje v inštalácii okien a v budovaní vstavby v hlavnej kotlovej hale. Zo strany parku sa realizuje nový vstup a priľahlé verejné pristranstvá. Kľúčový verejný priestor v okolí teplárne – amfiteáter pred čelnou fasádou – začne však vznikať až potom, ako bude definitívne dokončená fasáda susediacej veže (veže I), teda až v horizonte niekoľkých týždňov.

Lešenie sa postupne sníma aj z budovy Sky Park Offices, kde je už kompletne zasklená nižšia, osempodlažná časť budovy, kým výšková časť s osemnástimi podlažiami sa ešte len zasklieva, čo súvisí s tým, že plnú výšku veža dosiahla len pred niekoľkými týždňami.

Všetky z týchto budov by mali byť dokončené v priebehu tohto roka, samozrejme, za predpokladu, že sa situácia ohľadne koronavírusu výrazne nezmení. Ako pripúšťa aj L. Vargová, aktuálne informácie sú priebežne sledované a vyhodnocované, preto ešte nemožno odhadnúť definívny vplyv pandémie na výstavbu Sky Parku. Developer medzičasom zrealizoval ochranné opatrenia – všetkým pracovníkom napríklad meria pri vstupe na pracovisko teplotu.

 

Nová fontána, ktorá je už v realizácii. Zdroj: Penta Real Estate

 

Väčší vplyv ako na výstavbu by mohol mať koronavírus na prípravu a rozbeh ďalších častí Sky Parku – štvrtej rezidenčnej veže a druhej administratívnej. Obe sú v povoľovaní, v prípade rezidenčnej sa už čaká na správoplatnenie stavebného povolenia, pri administratívnej podal developer návrh na spojenie územného a stavebného konania. Jednou vecou sú však povoľovacie procesy a druhou trhová situácia.

Penta v tomto prípade taktiež potvrdzuje, že veľmi pozorne sleduje vývoj a svoje rozhodnutia mu bude prispôsobovať. Kým však v prípade rezidencií už na základe doterajšej kampane a zberu dopytov môže mať predstavu, do akej miery môže byť predaj úspešný, pri administratíve je úspech prenájmu v kontexte predpokladanej hospodárskej krízy otázny, keďže firmy môžu výrazne redukovať svoje rozvojové plány a čakať na zlepšenie situácie.

Developer predpokladal rozbeh výstavby oboch budov už v priebehu tohto roka, či to tak však naozaj bude, sa ešte len uvidí. Osobne však považujem za možné, že koronavírus na nejakú dobu pochová vznik asi najikonickejšej výškovej budovy v metropole – najvyššej budovy Sky Parku, ktorá sa s výškou takmer 120 metrov mala stať aj treťou najvyššou budovu v Bratislave. Ide zároveň o vežu, ktorá najviac odráža pôvodný koncept od hlavných architektov projektu, britského štúdia Zaha Hadid Architects.

 

 

Po celkovom dokončení má byť Sky Park súborom, pozostávajúcim zo štyroch rezidečných veží s 31 podlažiami a 103,8 metrami, obsahujúcich viac ako tisícku bytov, a trojice kancelárskych objektov.

Jedným z nich bude zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň s vyše 5-tisíc metrami štvorcovými kancelárií, druhým Sky Park Offices s 31-tisíc metrami a nakoniec zatiaľ nepomenovaná najvyššia kancelárska veža s 34,5-tisíc metrami štvorcovými administratívnych plôch. Budovy budú zasadené do parku, ktorého rozsah bude podobný ako v prípade Medickej záhrady, v ich parteri vznikne vybavenosť v rozsahu približne 7-tisíc metrov štvorcových.

Na development sa konala ešte v roku 2010 architektonická súťaž, ktorej víťazom sa stala kancelária Zaha Hadid Architects. Medzičasom sa do tvorby projektu zapojila aj celá rada popredných domácich, ale aj zahraničných architektov: verejné priestory navrhujú Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architects, Sky Park Offices je v gescii kancelárie Vietzke&Borstelmann, rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne zabezpečuje ADOM M Studio, projekciu GFI a Pantograph.

Sky Park má s ohľadom na svoju polohu, rozsah aj predpokladanú úroveň potenciál vytvoriť srdce celého bratislavského downtownu, resp. nového centra Bratislavy. Ostáva len dúfať, že do finálnej podoby sa dostane čím skôr a namiesto príťažlivých veží nebudú v tomto centre roky strašiť prázdne a nezastavané pozemky, zúfalo čakajúce na spustenie výstavby.  

 

Fotografie z 15.3.2020. Pozrite si viac vo fotoalbumoch

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Súvisiace články

Penta Real Estate spúšťa predaj bytov v štvrtej veži Sky Park Residence

20.11.2020 11:15:35 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate aktuálne dokončuje výstavbu prvej etapy projektu Sky Park, ktorá zahŕňa trojicu veží Sky Park Residence, kancelársku budovu Sky Park Offices a rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne. Stavebný ruch sa však v oblasti čoskoro opäť naštartuje: v 1Q budúceho roka by mala ísť do výstavby štvrtá rezidenčná veža, v ktorej sa zároveň spúšťa predaj bytov.

Čítať viac

Sky Park sa pripravuje na otvorenie zvyšku areálu

03.11.2020 11:38:00 Adrian Gubčo

Po otvorení prvej časti verejných priestranstiev v okolí projektu Sky Park sa na sprístupnenie pripravuje aj zvyšok areálu. Developer Penta Real Estate finišuje s kolaudovaním dvojice rezidenčných veží, ako aj s prácami na administratívnych objektoch. V príprave je spustenie predaja bytov v štvrtej rezidenčnej veži a teoreticky aj štart výstavby dominanty Sky Park Tower.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube