Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.03.2020 11:11

Na Sky Parku sa začína odhaľovať už aj posledná veža

Práce na rezidenčnej časti polyfunkčného projektu Sky Park sú vo finále. Po prvých dvoch vežiach sa začína odhaľovať už aj posledná, z ktorej vrcholu postupne mizne lešenie. V okolí prvej z dokončených veží medzičasom pribúdajú desiatky nových stromov, čím zároveň vzniká najnovší bratislavský park.

Article Big

Práce v uplynulých dňoch napredovali napriek pandémii koronavírusu, ktorá výstavbu Sky Parku, ako aj ostatných projektov od developera Penta Real Estate, zatiaľ nenarušila. Podľa Lenky Vargovej, mediálnej zástupkyne developera, stavebník má zatiaľ k dispozícii dostatok pracovníkov aj materiálu na to, aby nemusela byť výstavba prerušená. V najbližších dňoch by tak malo odhaľovanie jednotlivých veží pokračovať.

Medzičasom sa postupuje aj v sadových úpravách v okolí nových budov, kde sa už v časti parku v blízkosti prvej dokončovanej veže (veže II) dokončila realizácia pôdneho pokryvu a sadia sa stromy. V rámci pešieho koridoru z ulice Mlynské nivy k nábrežiu Dunaja, ktorý pôjde aj popri Jurkovičovej teplárni, vzniká aj akýsi centrálny bod s fontánou, ktorej podobu investor prezentoval pred niekoľkými dňami.

Samotná Jurkovičova tepláreň je v rekonštrukcii, pričom sa pokračuje v inštalácii okien a v budovaní vstavby v hlavnej kotlovej hale. Zo strany parku sa realizuje nový vstup a priľahlé verejné pristranstvá. Kľúčový verejný priestor v okolí teplárne – amfiteáter pred čelnou fasádou – začne však vznikať až potom, ako bude definitívne dokončená fasáda susediacej veže (veže I), teda až v horizonte niekoľkých týždňov.

Lešenie sa postupne sníma aj z budovy Sky Park Offices, kde je už kompletne zasklená nižšia, osempodlažná časť budovy, kým výšková časť s osemnástimi podlažiami sa ešte len zasklieva, čo súvisí s tým, že plnú výšku veža dosiahla len pred niekoľkými týždňami.

Všetky z týchto budov by mali byť dokončené v priebehu tohto roka, samozrejme, za predpokladu, že sa situácia ohľadne koronavírusu výrazne nezmení. Ako pripúšťa aj L. Vargová, aktuálne informácie sú priebežne sledované a vyhodnocované, preto ešte nemožno odhadnúť definívny vplyv pandémie na výstavbu Sky Parku. Developer medzičasom zrealizoval ochranné opatrenia – všetkým pracovníkom napríklad meria pri vstupe na pracovisko teplotu.

 

Nová fontána, ktorá je už v realizácii. Zdroj: Penta Real Estate

 

Väčší vplyv ako na výstavbu by mohol mať koronavírus na prípravu a rozbeh ďalších častí Sky Parku – štvrtej rezidenčnej veže a druhej administratívnej. Obe sú v povoľovaní, v prípade rezidenčnej sa už čaká na správoplatnenie stavebného povolenia, pri administratívnej podal developer návrh na spojenie územného a stavebného konania. Jednou vecou sú však povoľovacie procesy a druhou trhová situácia.

Penta v tomto prípade taktiež potvrdzuje, že veľmi pozorne sleduje vývoj a svoje rozhodnutia mu bude prispôsobovať. Kým však v prípade rezidencií už na základe doterajšej kampane a zberu dopytov môže mať predstavu, do akej miery môže byť predaj úspešný, pri administratíve je úspech prenájmu v kontexte predpokladanej hospodárskej krízy otázny, keďže firmy môžu výrazne redukovať svoje rozvojové plány a čakať na zlepšenie situácie.

Developer predpokladal rozbeh výstavby oboch budov už v priebehu tohto roka, či to tak však naozaj bude, sa ešte len uvidí. Osobne však považujem za možné, že koronavírus na nejakú dobu pochová vznik asi najikonickejšej výškovej budovy v metropole – najvyššej budovy Sky Parku, ktorá sa s výškou takmer 120 metrov mala stať aj treťou najvyššou budovu v Bratislave. Ide zároveň o vežu, ktorá najviac odráža pôvodný koncept od hlavných architektov projektu, britského štúdia Zaha Hadid Architects.

 

 

Po celkovom dokončení má byť Sky Park súborom, pozostávajúcim zo štyroch rezidečných veží s 31 podlažiami a 103,8 metrami, obsahujúcich viac ako tisícku bytov, a trojice kancelárskych objektov.

Jedným z nich bude zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň s vyše 5-tisíc metrami štvorcovými kancelárií, druhým Sky Park Offices s 31-tisíc metrami a nakoniec zatiaľ nepomenovaná najvyššia kancelárska veža s 34,5-tisíc metrami štvorcovými administratívnych plôch. Budovy budú zasadené do parku, ktorého rozsah bude podobný ako v prípade Medickej záhrady, v ich parteri vznikne vybavenosť v rozsahu približne 7-tisíc metrov štvorcových.

Na development sa konala ešte v roku 2010 architektonická súťaž, ktorej víťazom sa stala kancelária Zaha Hadid Architects. Medzičasom sa do tvorby projektu zapojila aj celá rada popredných domácich, ale aj zahraničných architektov: verejné priestory navrhujú Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architects, Sky Park Offices je v gescii kancelárie Vietzke&Borstelmann, rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne zabezpečuje ADOM M Studio, projekciu GFI a Pantograph.

Sky Park má s ohľadom na svoju polohu, rozsah aj predpokladanú úroveň potenciál vytvoriť srdce celého bratislavského downtownu, resp. nového centra Bratislavy. Ostáva len dúfať, že do finálnej podoby sa dostane čím skôr a namiesto príťažlivých veží nebudú v tomto centre roky strašiť prázdne a nezastavané pozemky, zúfalo čakajúce na spustenie výstavby.  

 

Fotografie z 15.3.2020. Pozrite si viac vo fotoalbumoch

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Súvisiace články

Prvá časť parku v Sky Parku je už otvorená

26.08.2020 17:29:00 Adrian Gubčo

Bez veľkých fanfár a oznamov bola v uplynulých dňoch otvorená prvá časť parku v rámci developmentu Sky Park, kľúčovej časti vznikajúceho nového centra Bratislavy. Prístupné sú plochy v okolí budovy Sky Park Residence 2, čo súvisí s odovzdávaním veže. Ďalšie časti by mali byť sprístupnené do konca tohto roka.

Čítať viac

Prvá časť parku v Sky Parku sa čoskoro otvorí

20.08.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

O niekoľko dní sa po troch rokoch výstavby konečne otvorí prvá časť parku v rámci projektu Sky Park, kľúčovej časti nového centra Bratislavy. Sprístupnenie verejného priestranstva je spojené s dokončením a odovzdaním prvej z veží, ktoré tento rozsiahly development tvoria. Slovenská metropola získa nový ikonický priestor.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube