Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.03.2020 11:11

Na Sky Parku sa začína odhaľovať už aj posledná veža

Práce na rezidenčnej časti polyfunkčného projektu Sky Park sú vo finále. Po prvých dvoch vežiach sa začína odhaľovať už aj posledná, z ktorej vrcholu postupne mizne lešenie. V okolí prvej z dokončených veží medzičasom pribúdajú desiatky nových stromov, čím zároveň vzniká najnovší bratislavský park.

Article Big

Práce v uplynulých dňoch napredovali napriek pandémii koronavírusu, ktorá výstavbu Sky Parku, ako aj ostatných projektov od developera Penta Real Estate, zatiaľ nenarušila. Podľa Lenky Vargovej, mediálnej zástupkyne developera, stavebník má zatiaľ k dispozícii dostatok pracovníkov aj materiálu na to, aby nemusela byť výstavba prerušená. V najbližších dňoch by tak malo odhaľovanie jednotlivých veží pokračovať.

Medzičasom sa postupuje aj v sadových úpravách v okolí nových budov, kde sa už v časti parku v blízkosti prvej dokončovanej veže (veže II) dokončila realizácia pôdneho pokryvu a sadia sa stromy. V rámci pešieho koridoru z ulice Mlynské nivy k nábrežiu Dunaja, ktorý pôjde aj popri Jurkovičovej teplárni, vzniká aj akýsi centrálny bod s fontánou, ktorej podobu investor prezentoval pred niekoľkými dňami.

Samotná Jurkovičova tepláreň je v rekonštrukcii, pričom sa pokračuje v inštalácii okien a v budovaní vstavby v hlavnej kotlovej hale. Zo strany parku sa realizuje nový vstup a priľahlé verejné pristranstvá. Kľúčový verejný priestor v okolí teplárne – amfiteáter pred čelnou fasádou – začne však vznikať až potom, ako bude definitívne dokončená fasáda susediacej veže (veže I), teda až v horizonte niekoľkých týždňov.

Lešenie sa postupne sníma aj z budovy Sky Park Offices, kde je už kompletne zasklená nižšia, osempodlažná časť budovy, kým výšková časť s osemnástimi podlažiami sa ešte len zasklieva, čo súvisí s tým, že plnú výšku veža dosiahla len pred niekoľkými týždňami.

Všetky z týchto budov by mali byť dokončené v priebehu tohto roka, samozrejme, za predpokladu, že sa situácia ohľadne koronavírusu výrazne nezmení. Ako pripúšťa aj L. Vargová, aktuálne informácie sú priebežne sledované a vyhodnocované, preto ešte nemožno odhadnúť definívny vplyv pandémie na výstavbu Sky Parku. Developer medzičasom zrealizoval ochranné opatrenia – všetkým pracovníkom napríklad meria pri vstupe na pracovisko teplotu.

 

Nová fontána, ktorá je už v realizácii. Zdroj: Penta Real Estate

 

Väčší vplyv ako na výstavbu by mohol mať koronavírus na prípravu a rozbeh ďalších častí Sky Parku – štvrtej rezidenčnej veže a druhej administratívnej. Obe sú v povoľovaní, v prípade rezidenčnej sa už čaká na správoplatnenie stavebného povolenia, pri administratívnej podal developer návrh na spojenie územného a stavebného konania. Jednou vecou sú však povoľovacie procesy a druhou trhová situácia.

Penta v tomto prípade taktiež potvrdzuje, že veľmi pozorne sleduje vývoj a svoje rozhodnutia mu bude prispôsobovať. Kým však v prípade rezidencií už na základe doterajšej kampane a zberu dopytov môže mať predstavu, do akej miery môže byť predaj úspešný, pri administratíve je úspech prenájmu v kontexte predpokladanej hospodárskej krízy otázny, keďže firmy môžu výrazne redukovať svoje rozvojové plány a čakať na zlepšenie situácie.

Developer predpokladal rozbeh výstavby oboch budov už v priebehu tohto roka, či to tak však naozaj bude, sa ešte len uvidí. Osobne však považujem za možné, že koronavírus na nejakú dobu pochová vznik asi najikonickejšej výškovej budovy v metropole – najvyššej budovy Sky Parku, ktorá sa s výškou takmer 120 metrov mala stať aj treťou najvyššou budovu v Bratislave. Ide zároveň o vežu, ktorá najviac odráža pôvodný koncept od hlavných architektov projektu, britského štúdia Zaha Hadid Architects.

 

 

Po celkovom dokončení má byť Sky Park súborom, pozostávajúcim zo štyroch rezidečných veží s 31 podlažiami a 103,8 metrami, obsahujúcich viac ako tisícku bytov, a trojice kancelárskych objektov.

Jedným z nich bude zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň s vyše 5-tisíc metrami štvorcovými kancelárií, druhým Sky Park Offices s 31-tisíc metrami a nakoniec zatiaľ nepomenovaná najvyššia kancelárska veža s 34,5-tisíc metrami štvorcovými administratívnych plôch. Budovy budú zasadené do parku, ktorého rozsah bude podobný ako v prípade Medickej záhrady, v ich parteri vznikne vybavenosť v rozsahu približne 7-tisíc metrov štvorcových.

Na development sa konala ešte v roku 2010 architektonická súťaž, ktorej víťazom sa stala kancelária Zaha Hadid Architects. Medzičasom sa do tvorby projektu zapojila aj celá rada popredných domácich, ale aj zahraničných architektov: verejné priestory navrhujú Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architects, Sky Park Offices je v gescii kancelárie Vietzke&Borstelmann, rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne zabezpečuje ADOM M Studio, projekciu GFI a Pantograph.

Sky Park má s ohľadom na svoju polohu, rozsah aj predpokladanú úroveň potenciál vytvoriť srdce celého bratislavského downtownu, resp. nového centra Bratislavy. Ostáva len dúfať, že do finálnej podoby sa dostane čím skôr a namiesto príťažlivých veží nebudú v tomto centre roky strašiť prázdne a nezastavané pozemky, zúfalo čakajúce na spustenie výstavby.  

 

Fotografie z 15.3.2020. Pozrite si viac vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Súvisiace články

Výstavba ďalšej veže Sky Parku štartuje

12.03.2021 17:12:30 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate oficiálne oznámil, že spúšťa výstavbu ďalej veže v projekte Sky Park. Do realizácie ide budova Sky Park Residence 4, teda bytová veža, ktorá bude umiestnená východne od už dokončenej trojice identických budov. Bratislavský downtown bude doplnený o nový výškový objekt.

Čítať viac

Kancelársky komplex Sky Park Offices je skolaudovaný

08.02.2021 12:19:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate ohlásil úspešné skolaudovanie kancelárskeho komplexu Sky Park Offices, ďalšej dokončenej súčasti veľkého projektu Sky Park v novom centre Bratislavy. V developmente tak pribudli desiatky tisíc metrov štvorcových nových kancelárií, ako aj obchodné priestory a súvisiace verejné priestranstvá. Kolaudáciou tejto časti projektu sa stáva prístupným takmer celý nový park v Sky Parku.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube