YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.12.2020 09:15

Na návšteve v Sky Park Offices

Nedávno bolo ohlásené dokončenie všetkých troch rezidenčných veží v projekte Sky Park, tesne pred dokončením a otvorením sú však aj susedné kancelárske budovy Sky Park Offices a Jurkovičova tepláreň. Obe patria k architektonicky príťažlivým stavbám a už v dohľadnej dobe budú tvoriť dôležitú a výraznú súčasť nového centra Bratislavy.

S približujúcim sa dokončením a otvorením ďalších dvoch budov sa chýli k záveru prvá etapa transformácie pozemku bývalej Bratislavskej teplárenskej, ktorá priniesla do pôvodnej priemyselnej oblasti nové funkcie a súčasnú architektúru, ako aj rekonštrukciu historickej pamiatky – Jurkovičova tepláreň je totiž Národnou kultúrnou pamiatkou. Projekt je vo vývoji od roku 2008, kedy developer, spoločnosť Penta Real Estate, pozemky odkúpil.

V roku 2009 bol zrovnaný so zemou komín, toho času najvyšší v Bratislave, a vyhlásená bola aj veľká medzinárodná architektonická súťaž, ktorej sa zúčastnili viaceré veľké mená európskej architektúry. Za najlepší bol označený návrh asi najznámejšej súťažiacej – architektky Zahy Hadid a jej kancelárie Zaha Hadid Architects. Jej koncept bol založený na sérii veží organických tvarov, osadených v parku so zvlneným terénom. Jurkovičova tepláreň mala tvoriť jadro developmentu, dostať prístavbu a plniť pravdepodobne kultúrnu funkciu.

Advertising

Prípravu projektu však okrem krízy skomplikovalo aj mimoriadne dlhé povoľovanie, po ktorom došlo k určitej racionalizácii projektu. Počet veží sa znížil, rovnako ako ich výška, a nakoniec projekt prešiel aj určitými funkčnými a architektonickými úpravami. Do realizácie išiel development s trojicou rezidenčných veží (neskôr pribudne aj štvrtá), dvojicou administratívnych a len s rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne na kancelárie. Navyše, jedna z kancelárskych veží bola redizajnovaná iným štúdiom.

S výnimkou funkčnej transformácie Jurkovičovej teplárne, ktorá bude čisto komerčným objektom, však tieto úpravy boli aj v niečom pozitívne. Redizajnované Sky Park Offices od nemeckej kancelárie Vietkze&Borstelmann Architekten – zakladatelia sú odídenci zo Zaha Hadid Architects, takže k projektu majú všestranne blízko – prinieslo architektonické oživenie developmentu aj jeho panorámy. Budova vymedzí juhovýchodný okraj projektu a vytvára odlišný typ verejných priestorov, akýsi peší bulvár (plató) v pokračovaní Bottovej. Ten dobre dotvorí postupne sa otvárajúci park v rámci Sky Parku. Pozitívom je aj fakt, že východne od teplárne nevznikol uvažovaný parkovací dom, parkuje sa výlučne v podzemí.

Sky Park Offices už v podstate len v priebehu niekoľkých dní prinesie 31-tisíc metrov štvorcových kancelárií na bratislavský trh, kým Jurkovičova tepláreň ďalších 5-tisíc. Budovy bude obsluhovať 600 parkovacích miest. Objekty sú už skolaudované (resp. Sky Park Offices, Jurkovičova tepláreň je tesne pred kolaudáciou) a čoskoro sa sem začnú sťahovať prví nájomníci, vrátane komerčných prevádzok, prístupných pre verejnosť.

Ako vyzerá tento najnovší dokončený kúsok nového centra Bratislavy?

 

 

V rámci nedávnej prehliadky mi bola umožnená návšteva Jurkovičovej teplárne aj Sky Park Offices. Prvá z menovaných budov tvorí voči ostatným objektom v Sky Parku radikálny kontrast, a to prakticky vo všetkom – svojou mierkou, tvarom, architektúrou, materialitou alebo vekom. Napriek tomu development vhodne dopĺňa a úplne prirodzene sa stáva centrom celého polyfunkčného komplexu. Túto jej pozíciu sa navyše architekti snažii posilniť modeláciou terénu v okolí teplárne tak, aby pred jej priečelím vznikol akýsi amfiteáter, ktorý bude nielen miestom na sedenie, ale potenciálne aj priestorom pre organizáciu komorných podujatí.

Rekonštrukcia budovy a jej prispôsobenie novej administratívnej funkcii bola náročná, čo bolo dané architektúrou, stavom aj pamiatkovým statusom objektu. Aby bolo možné zabezpečiť dostatočnú metráž kancelárskych priestorov, developer musel do kotlovej haly, mohutnejšej z dvojice hál, tvoriacich tepláreň, vložiť presklenú vstavbu. Vstavba vznikla aj v menšej turbínovej hale. Zachované pritom boli pôvodné prvky – masívne betónové násypníky v kotlovej hale alebo žeriav v turbínovej hale. Novým vstupom je presklený výťah, ktorý prechádza celou výškou vyššieho objektu a je umiestnený v šachte, kde bol kedysi tzv. Korčekový dopravník na uhlie.

Developer zorganizoval architektonickú súťaž aj na rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne, v ktorej sa presadila kancelária ADOM M Studio. Táto má s rekonštrukciami industriálnych priestorov skúsenosti – a sama sídli v opravenej industriálnej budove, dnes známej ako Design Factory. Kontakt historickej architektúry od legendárneho architekta Dušana Jurkovičovej a súčanej vrstvy v tomto prípade funguje dobre.

Po dokončení bude v Jurkovičovej teplárni od 2Q 2021 sídliť najmä co-workingové centrum BASE, čo je vlastný koncept Penta Real Estate, ako aj nová gastronomická prevádzka od siete Medusa. V minulosti sa hovorilo aj o vzniku kaviarne DOT., spojenej s galériou, čo má priestoru dodať kultúrnu rovinu. Ostatné priestory sú na prenájom. Developer plánuje zabezpečovať fit-outy pre klientov sám, spolupracovať bude okrem ADOM M Studia aj so Studio Perspektiv.

 

 

Sky Park Offices je v priamom susedstve Jurkovičovej teplárne, od ktorej je oddelené zmieňovaným plató, na ktorom boli vytvorené akési zelené ostrovčeky so sedením. Tie navádzajú návštevníka alebo užívateľa k hlavnému vstupu, za ktorým sa nachádza možno najmohutnejšie lobby v rámci kancelárskych novostavieb v Bratislave. Architekti z VBA navrhli nielen exteriér budovy, ale aj túto časť interiéru, zreteľný tu tak bude nielen ich rukopis, ale aj odkaz Zahy Hadid.

Budova pozostáva z dvoch častí, vyššej 19-podlažnej a nižšej, 8-podlažnej. Na úrovni tretieho nadzemného podlažia sa nachádza pobytová terasa so zeleňou prístupná pre všetkých nájomníkov, terasa vznikne aj na streche nižšej časti komplexu. Budova by mala byť aktuálne spolovice obsadená, k už potvrdeným nájomníkom patrí napríklad právnická firma Dentons. V parteri by mali pribudnúť gastronomické prevádzky aj služby, potvrdený je sushi bar či potraviny.

Aktuálny stupeň prenajatosti je v kontexte situácie pomerne dobrý, v tejto časti mesta sa totiž nachádzajú aj dokončené administratívne projekty, ktoré zatiaľ nie sú ani zďaleka tak obsadené. K benefitom budovy má patriť certifikát udržateľnosti LEED Gold, cykloparkovisko pre 96 bicyklov s ôsmimi sprchami pre dámy aj pre pánov (čo ale súvisí s požiadavkami pre certifikáciu v LEED), vysoká úroveň spoločných priestorov – podlahy sú napríklad robené z terazza so sklenenou mozaikou – a, samozrejme, výhľady. S ohľadom na zlé poveternostné podmienky v čase návštevy však fotografie výhľadov k dispozícii nemám.

Sky Park Offices patrí rozhodne k tomu lepšiemu, čo v prípade bratislavských kancelárskych komplexov v nedávnej dobe vzniklo. Klienti sa do budovy začínajú sťahovať už v týchto týždňoch, v prvých týždňoch roka 2021 bude prístupnený aj verejný priestor v okolí oboch budov (aj Jurkovičovej teplárne). Spoločne s už otvoreným parkom okolo rezidenčných veží sa tak sprístupní prakticky celý verejný priestor, ktorý je súčasťou prvej etapy projektu.

V priebehu roka 2021 by mal vedľa Sky Park Offices pribudnúť nový stavebný plot, ktorý projekt oddelí od staveniska poslednej časti projektu, Sky Park Tower. Jeho výstavba sa má taktiež spustiť v roku 2021.

 

 

V budúcom roku a s príchodom teplejších mesiacov, kedy snáď začnú ožívať aj obchodné prevádzky, by sa mohlo ukázať, či developer v prípade Sky Parku zvolil správny koncept. Staršie koncepcie transformácie územia rátali s rozvojom kompaktnej blokovej zástavby, ktorá by viacmenej rozvíjala charakter blízkych častí Starého Mesta. Absencia regulácie však viedla k tomu, že podobu štvrte určovali najmä vízie developerov.

Penta Real Estate sa rozhodla pre zástavbu vo forme výškových hmôt, kým ich okolie otvorila a vyplnila zeleňou. Verejné priestranstvá v Sky Parku sú skutočne rozsiahle (30-tisíc metrov štvorcových) a oproti ostatným častiam downtownu je projekt mimoriadne rozvoľnený. Veľká pozornosť bola venovaná ich dizajnu – koncept vypracovala kancelária Marko&Placemakers a detailne ho rozpracoval ateliér Townshend Landscape Architects. V parku tak bude možné realizovať pomerne širokú škálu rozličných aktivít (hoci použitie lacnej betónovej dlažby hodnotím negatívne).

Či to bude stačiť, je otázne. Zelené plochy sú samozrejme veľmi vítaným doplnením prostredia, to však ostáva aj naďalej veľmi komerčné. Developer ešte pred architektonickou súťažou na Jurkovičovu tepláreň hľadal možnosti, ako dať objektu aj viac verejný charakter, tieto pokusy sa však skončili neúspechom. Je to škoda, lebo budova by bola pre určité účely ideálna – napríklad pre knižnicu, ktorá sa v menšej mierke v budove v rámci zmieňovanej analýzy v teplárni navrhovala. V súčasnosti by sa sem táto funkcia nemohla dostať inak ako odkúpením verejným sektorom, čo je nepredstaviteľné.

Zo Sky Parku vznikla veľmi príťažlivá časť mesta, ktorá dobre ukazuje, akou premenou, rozvojom a globalizáciou metropola v súčasnosti prechádza. Vznikla tu mimoriadna koncentrácia kancelárií, rezidencií aj občianskej vybavenosti, spoločne s upravenými verejnými priestranstvami. Aj napriek určitým nedostatkom je tak táto transformácia starého brownfieldu pre mesto nepochybne prínosom. S postupujúcim otváraním projektu sa neustále pozvrdzuje, že Bratislava získala jeden zo svojich novodobých symbolov.

 

Fotografie z 24.11.2020. Pozrite si všetky, spoločne s výstavbou Sky Park Offices, vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Amfiteáter pri vstupe do Jurkovičovej teplárne
  • Jurkovičova tepláreň od Sky Park Offices
  • Vstup do Jurkovičovej teplárne
  • Kancelársky priestor v Jurkovičovej teplárni
  • Plateau pred vstupom do Sky Park Offices
  • Lobby Sky Park Offices
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Zbieranie cien pokračuje. Výnimočná Jurkovičova tepláreň získala nové ocenenie

02.01.2023 12:07:43 Martina Gregová

Budova Jurkovičovej teplárne má na svojom konte už nejedno slovenské aj medzinárodné ocenenie. Najnovšie získala táto jedinečná industriálna pamiatka Cenu Vladimíra Karfíka - významného československého architekta, ktorý sa podieľal aj na formovaní Bratislavy.

Čítať viac

Špičková doma i vo svete. Jurkovičova tepláreň pridáva ďalšie ocenenie

29.11.2022 09:16:09 Adrian Gubčo

Len pred niekoľkými dňami bolo oznámené, že rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne, ktorá bola súčasťou vzniku projektu Sky Park od developera Penta Real Estate (dnes už patrí Alto Real Estate), získala Cenu Dušana Jurkovičova. Dnes ohlasuje ďalší fantastický úspech. V rámci The Architecture MasterPrize Award 2022 získala najvyššie ocenenie v kategórii industriálnych stavieb.

Čítať viac

Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

25.11.2022 19:30:00 Martina Gregová

Ďalšie významné architektonické ocenenie pozná svojho víťaza. V tomto ročníku Ceny Dušana Jurkoviča bodovali najmä rekonštrukcie a konverzie starších objektov. Do úzkeho výberu odbornej poroty sa okrem víťazného diela dostali aj ďalšie dve objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Ikona alebo sklamanie? Sky Park Tower odhalil definitívnu podobu

21.11.2022 12:36:31 Adrian Gubčo

V srdci bratislavského downtownu už nejakú dobu prebiehajú práce na snáď najočakávanejšej veži – Sky Park Tower, budúcej dominante Sky Parku od Alto Real Estate. V najbližších mesiacoch by sa mohlo začať aj zakladanie stavby. Developer preto pristúpil k oficiálnej prezentácii budovy a popritom odhalil pravdepodobne aj definitívne vizualizácie projektu.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Sky Park rastie a posilňuje prítomnosť v bratislavskej panoráme

01.08.2022 17:12:03 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park, ktorý zatiaľ ešte stále tvorí najvýraznejšiu súčasť rozvíjajúceho sa bratislavského downtownu, pokračuje v rozvoji. Obytná veža Sky Park Residence 4 rastie a dosahuje už dve tretiny výšky troch predošlých veží, kým budúca ikona projektu Sky Park Tower napreduje v príprave. Mohutný polyfunkčný súbor tak ešte posilňuje svoj dosah na panorámu Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Z Penty odchádza jeden zo zakladateľov a zakladá vlastnú developerskú spoločnosť Alto Real Estate

02.05.2022 12:18:32 Adrian Gubčo

Vo svete bratislavského developmentu dochádza k veľkej zmene. Potvrdené boli správy o odchode jedného z pätice pôvodných zakladateľov skupiny Penta, Jozefa Oravkina. Vo finančnej skupine zodpovedal práve za segment developmentu. V ňom ostáva aktívny aj naďalej, zakladá firmu Alto Real Estate a od Penta Real Estate preberá trojicu projektov.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Na Sky Park Tower sa spustili prípravné práce, výstavba štartuje budúci rok

13.12.2021 16:52:17 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch sa naštartovala aktivita na prázdnom pozemku na rohu Landererovej a Čulenovej ulice. Okamžite to vyvolalo veľkú pozornosť – na tomto mieste má totiž vyrásť jedna z najvyšších aj najočakávanejších výškových budov v Bratislave. Sky Park Tower od developera Penta Real Estate a architektonickej kancelárie Zaha Hadid Architects bude výškovou aj architektonickou dominantou projektu Sky Park. Začína sa už jej výstavba?

Čítať viac

Jurkovičova tepláreň je oficiálne dokončená a otvorená

11.10.2021 14:51:17 Adrian Gubčo

Hoci už nejakú dobu v budove fungujú prvé firmy a otvorená je aj kaviareň s galériou, developer Penta Real Estate len v uplynulých dňoch oficiálne ukončil premenu Jurkovičovej teplárne v projekte Sky Park. Po náročnej rekonštrukcii a dostavbe tu vznikli kancelárske priestory, coworking aj priestory pre kultúru a spoločenské podujatia. Developer sebavedomo tvrdí, že ide o klenot Sky Parku aj Bratislavy – a má úplnú pravdu.

Čítať viac

Jurkovičova tepláreň je pred dokončením

21.06.2021 15:37:17 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate finišuje s rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne, vzácnej industriálnej pamiatky, tvoriacej srdce projektu Sky Park. Už v priebehu augusta by tu mal otvoriť svoj coworkingový koncept BASE, čím sa budova sprístupní. Okrem kancelárií sa tu má nachádzať aj multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia či reštaurácia.

Čítať viac

Kancelársky komplex Sky Park Offices je skolaudovaný

08.02.2021 12:19:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate ohlásil úspešné skolaudovanie kancelárskeho komplexu Sky Park Offices, ďalšej dokončenej súčasti veľkého projektu Sky Park v novom centre Bratislavy. V developmente tak pribudli desiatky tisíc metrov štvorcových nových kancelárií, ako aj obchodné priestory a súvisiace verejné priestranstvá. Kolaudáciou tejto časti projektu sa stáva prístupným takmer celý nový park v Sky Parku.

Čítať viac

Penta Real Estate spúšťa predaj bytov v štvrtej veži Sky Park Residence

20.11.2020 11:15:35 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate aktuálne dokončuje výstavbu prvej etapy projektu Sky Park, ktorá zahŕňa trojicu veží Sky Park Residence, kancelársku budovu Sky Park Offices a rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne. Stavebný ruch sa však v oblasti čoskoro opäť naštartuje: v 1Q budúceho roka by mala ísť do výstavby štvrtá rezidenčná veža, v ktorej sa zároveň spúšťa predaj bytov.

Čítať viac

Sky Park sa pripravuje na otvorenie zvyšku areálu

03.11.2020 11:38:00 Adrian Gubčo

Po otvorení prvej časti verejných priestranstiev v okolí projektu Sky Park sa na sprístupnenie pripravuje aj zvyšok areálu. Developer Penta Real Estate finišuje s kolaudovaním dvojice rezidenčných veží, ako aj s prácami na administratívnych objektoch. V príprave je spustenie predaja bytov v štvrtej rezidenčnej veži a teoreticky aj štart výstavby dominanty Sky Park Tower.

Čítať viac

Prvá časť parku v Sky Parku sa čoskoro otvorí

20.08.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

O niekoľko dní sa po troch rokoch výstavby konečne otvorí prvá časť parku v rámci projektu Sky Park, kľúčovej časti nového centra Bratislavy. Sprístupnenie verejného priestranstva je spojené s dokončením a odovzdaním prvej z veží, ktoré tento rozsiahly development tvoria. Slovenská metropola získa nový ikonický priestor.

Čítať viac

Sky Park Tower má stavebné povolenie

06.07.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

V budúcnosti jedna z najvyšších a pravdepodobne aj najikonickejších budov v Bratislave je bližšie k výstavbe. Výšková budova Sky Park Tower, záverečná etapa masívneho developmentu Sky Park v novom centre Bratislavy, získala územné rozhodnutie spojené so stavebným povolením. Developerom je spoločnosť Penta Real Estate.

Čítať viac

Prvá veža Sky Park Residence je dokončená, pozrite sa do novej časti centra mesta

08.06.2020 08:47:00 Adrian Gubčo

Prvá časť jedného z najvýznamnejších developerských projektov v Bratislave za posledné desaťročie je dokončená. Spoločnosť Penta Real Estate uzavrela práce na prvej z trojice rezidenčných veží v multifunkčnom komplexe Sky Park, za ktorého návrhom stojí kancelária Zaha Hadid Architects. Ďalšie rozostavané časti projektu by mali byť dokončené ešte v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Na Sky Parku sa začína odhaľovať už aj posledná veža

20.03.2020 11:11:00 Adrian Gubčo

Práce na rezidenčnej časti polyfunkčného projektu Sky Park sú vo finále. Po prvých dvoch vežiach sa začína odhaľovať už aj posledná, z ktorej vrcholu postupne mizne lešenie. V okolí prvej z dokončených veží medzičasom pribúdajú desiatky nových stromov, čím zároveň vzniká najnovší bratislavský park.

Čítať viac

Najvyššia veža Sky Parku žiada o územné rozhodnutie a stavebné povolenie

12.03.2020 09:40:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate postupne dokončuje prvé časti projektu Sky Park, pozostávajúce z trojice rezidenčných veží, jednej administratívnej budovy a zrekonštruovanej Jurkovičovej teplárne. Už čoskoro by k nim mal pridať ďalšie dve budovy – štvrtú rezidenčnú a najmä najvyššiu kancelársku vežu, ktorá bude dominantou komplexu. Penta teraz urobila zásadný krok k spusteniu jej výstavby.

Čítať viac

Sky Park vo februári 2020: Sky Park Offices dosiahli plnú výšku, v areáli sa už realizujú sadové úpravy

20.02.2020 15:25:00 Adrian Gubčo

Práce na projekte Sky Park od developera Penta Real Estate pokačujú vo vysokom tempe aj v priebehu februára. Významným míľnikom bolo dosiahnutie plnej výšky a ukončenie hrubej stavby na budove Sky Park Offices, kým v okolí prvej dokončenej rezidenčnej veže sa realizujú sadové úpravy, čím v modernom centre Bratislavy vzniká nový park.

Čítať viac

Sky Park napreduje: Jurkovičova tepláreň ohlasuje ďalších nájomníkov, štvrtá rezidenčná veža je pred ziskom stavebného povolenia

21.01.2020 16:25:00 Adrian Gubčo

Rok 2020 bude pre projekt Sky Park, jeden z najvýraznejších developmentov v metropole, zlomový. V priebehu najbližších mesiacov sa začnú sprístupňovať prvé časti veľkého polyfunkčného developmentu, zároveň sa rozbehne výstavba budov, ktoré rozvoj územia zavŕšia. Bratislava tak získa ďalší transformovaný kus mesta.

Čítať viac

Prvé časti Sky Parku naberajú finálne kontúry

09.12.2019 11:10:10 Adrian Gubčo

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave, Sky Park, bude mať čoskoro dokončené svoje prvé časti. Developer Penta Real Estate už postúpil vo výstavbe natoľko, že ukázal vnútro veže II, ktorá bude odovzdaná ako prvá, širšej verejnosti, resp. partnerom a klientom. Postupuje však aj realizácia ďalších častí developmentu.

Čítať viac

Prvá z veží Sky Parku je takmer hotová

18.11.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Termín dokončenia prvej fázy projektu Sky Park v srdci bratislavského downtownu sa blíži. Prvá z veží už má prakticky dokončenú fasádu, ostatné postupujú taktiež. Fasáda sa už inštaluje aj na objekte Sky Park Offices, ktorý je pred dosiahnutím plnej výšky. Táto časť developmentu od Penta Real Estate tak získava finálne kontúry.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Sky Park v októbri 2019

11.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave v posledných rokoch – Sky Park od developera Penta Real Estate, už získava definitívnu podobu. Prvá z rezidenčných veží má takmer kompletne odhalenú fasádu, na zvyšných dvoch sa finalizuje exoskelet a prvá kancelárska veža sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Mohutný mestský súbor sa tak čoskoro zapojí do života mesta.

Čítať viac

Na vežiach Sky Parku začína vznikať strešná konštrukcia, Jurkovičova tepláreň má obnovenú fasádu

28.08.2019 08:17:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Sky Park sa dostala do jednej z kľúčových fáz – postupne sa odhaľuje podoba prvej z rezidenčných veží, ktorá bude čoskoro dotvorená strešnou konštrukciou, ktorá jej má dodať očakávanú eleganciu a ešte príťažlivejší výzor. Okrem toho developer, Penta Real Estate, oznamuje, že dokončil obnovu fasády Národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičovej teplárne.

Čítať viac

Na návšteve v Sky Parku, júl 2019

15.07.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park, jeden z najväčších a najvýznamnejších súčasných developmentov v Bratislave od spoločnosti Penta Real Estate, napreduje, hoci masívnejšie zmeny nie sú s výnimkou kancelárskej budovy Sky Park Offices také viditeľné. Intenzívne práce teraz prebiehajú najmä v interiéri, čo je viditeľné zvnútra – a práve to ukážem v tomto článku.

Čítať viac

Obytné veže Sky Parku dosiahli plnú výšku, administratíva už začína výrazne rásť

10.05.2019 14:25:00 Adrian Gubčo

Všetky tri veže, tvoriace prvú rozostavanú časť projektu Sky Park, už dosiahli štádium hrubej stavby a plnú výšku 105 metrov. Popri nich už začína výraznejšie rásť aj prvá administratívna veža, zmeny začínajú byť viditeľné na rekonštrukcii Jurkovičovej teplárne. Development od Penta Real Estate tak napreduje v súlade s harmonogramom.

Čítať viac

Sky Park v marci 2019

22.03.2019 13:40:00 Adrian Gubčo

Aj mesiac marec sa niesol v znamení rýchleho postupu na výstavbe projektu Sky Park, vrátane jeho rezidenčnej i kancelárskej časti. Po prvej veži, ktorá dosiahla plnú výšku už pre niekoľkými mesiacmi, sa k dobudovaniu hrubej stavby blížia aj ďalšie dve. Kancelársky komplex Sky Park Offices zas rastie nad úroveň terénu.

Čítať viac

Sky Park vo februári 2019

26.02.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park je v tejto chvíli asi najvýraznejším vstupom do panorámy Hlavného mesta. Vďaka svojej výške a polohe sú dnes veže projektu viditeľné z mnohých častí Bratislavy. Vo výstavbe je trojica rezidenčných výškových budov, jedna administratívna a v rekonštrukcii je objekt niekdajšej teplárne.

Čítať viac

Na návšteve v Sky Parku, december 2018

08.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Sky Park je už v tejto chvíli vďaka svojej hmote výrazným prvkom bratislavskej panorámy, priťahujúcim pohľady zo všetkých smerov. Menej časté sú však pohľady priamo zvnútra komplexu, ktorý bude čoskoro tvoriť srdce nového centra Bratislavy, no pred niekoľkými týždňami som mal možnosť stavenisko Sky Parku navštíviť.

Čítať viac

Novinky zo Sky Parku

10.12.2018 15:00:09 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Sky Park, konkrétne trojice rezidenčných veží, administratívnej budovy a rekonštrukcie teplárne rýchlo postupuje, developer Penta Real Estate však nezaháľa ani pri príprave dvoch zostávajcich častí komplexu: najvyššej kancelárskej veže a štvrtej rezidenčnej. Kým kancelárska prešla cez posudzovanie EIA (resp. sa nebude posudzovať), bytová veža získala záväzné stanovisko.

Čítať viac

Ďalšie vizualizácie Sky Park Offices odhalené

04.12.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Panorámu bratislavského downtownu začne čoskoro dopĺňať ďalšia veža – Sky Park Offices, prvá z kancelárskych budov v rámci celého developmentu, sa už zakladá, nad úroveň terénu začne rásť v priebehu jari. S postupujúcou výstavbou developer Penta Real Estate zverejnil nové vizualizácie komplexu.

Čítať viac

Prvá z veží Sky Parku dosiahla hrubú stavbu

22.11.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Na vrchole jedného z vežiakov, vznikajúcich v rámci rezidenčnej časti projektu Sky Park, sa objavil stromček – glajcha – signalizujúci dosiahnutie hrubej stavby. Bratislava tak získala ďalšiu výškovú budovu s výškou nad sto metrov, ktorú čoskoro doplnia ďalšie dve časti tohto developmentu od spoločnosti Penta Real Estate.

Čítať viac

Najvyššia veža Sky Parku získala záväzné stanovisko

15.11.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Sky Park od developera Penta Real Estate je bližšie k celkovému dokončeniu. Najvyššia z veží v rámci developmentu, administratíva s výškou 119.6 metra, získala od Hlavného mesta kladné záväzné stanovisko. Developer tak môže pokračovať v získavaní ďalších potrebných povolení.

Čítať viac

Construction update: Sky Park, 13.9.2018

18.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

S každým ďalším mesiacom sa projekt Sky Park od developera Penta Real Estate stáva výraznejším v bratislavskej panoráme. Prvá z rezidenčných veží sa začína blížiť k dosiahnutiu hrubej stavby.

Čítať viac

Construction update: Sky Park, 2.8.2018 & 6.8.2018

10.08.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Práce na projekte Sky Park postúpili do takej miery, že nielen najvyššia, ale aj zvyšné dve veže už začínajú byť viditeľné v širokom okolí. Prízemné časti projektu začínajú získavať finálny tvar, rozostavaná je už aj kancelárska časť.

Čítať viac

Penta spúšťa rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne

06.08.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Po dnešnom kontrolnom dni v priestoroch Jurkovičovej teplárne za účasti primátora mesta Iva Nesrovnala, partnera spoločnosti Penta Jozefa Oravkina a country directora Penta Real Estate Juraja Nevolníka spustila táto spoločnosť oficiálne rekonštrukciu vzácnej industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Sky Park Offices sa naďalej odhaľuje

26.07.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Po oficiálnom predstavení prvých dvoch administratívnych objektov v rámci projektu Sky Park - nižšej z budov Sky Park Offices a Jurkovičovej teplárne - developer Penta Real Estate prináša ďalšie informácie a vizualizácie v súvislosti so spustením prenájmu kancelárii. Prípravné práce na Sky Park Offices sa už spustili.

Čítať viac

Najvyššia budova SkyParku bude mať 120 metrov

08.06.2018 08:15:00 Adrian Gubčo

V procese EIA sa objavila "Administratívna budova Čulenova", teda budúca druhá fáza Sky Park Offices v rámci projektu Sky Park. Vďaka nahliadnutiu do dokumentácie sa definitívne potvrdila výška budovy, ktorá bude zaokrúhlene 120 metrov (119,64), čo z nej urobí tretiu najvyššiu budovu na Slovensku.

Čítať viac

Jurkovičova tepláreň a prvá z kancelárskych veží SkyParku odhalená

18.05.2018 12:15:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate dnes na tlačovej konferencii odhalil podobu zrekonštruovanej Jurkovičovej teplárne a prvej administratívnej veže v rámci projektu SKY PARK by Zaha Hadid. Výstavba, resp. rekonštrukcia sa naplno rozbehne už koncom leta.

Čítať viac

Najvyššia budova Sky Parku už v príprave

20.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Stále prichádzajú otázky, v akej podobe sa postaví najvyšsia administratívna budova v Sky Parku. Teraz sa odhaľujú prvé vizualizácie, ktorých autorom je štúdio Pictown.

Čítať viac

Sky Park napreduje

01.11.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Investments pomaly teasuje viacero noviniek, ktoré budú k tomuto projektu čoskoro oznámené. Tie sa týkajú rezidenčnej časti projektu, kancelárii, ale v blízkej dobe sa dá očakávať aj definitívne odhalenie budúceho využitia Jurkovičovej teplárne.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube