Author photoAdrian Gubčo 21.12.2020 09:15

Na návšteve v Sky Park Offices

Nedávno bolo ohlásené dokončenie všetkých troch rezidenčných veží v projekte Sky Park, tesne pred dokončením a otvorením sú však aj susedné kancelárske budovy Sky Park Offices a Jurkovičova tepláreň. Obe patria k architektonicky príťažlivým stavbám a už v dohľadnej dobe budú tvoriť dôležitú a výraznú súčasť nového centra Bratislavy.

S približujúcim sa dokončením a otvorením ďalších dvoch budov sa chýli k záveru prvá etapa transformácie pozemku bývalej Bratislavskej teplárenskej, ktorá priniesla do pôvodnej priemyselnej oblasti nové funkcie a súčasnú architektúru, ako aj rekonštrukciu historickej pamiatky – Jurkovičova tepláreň je totiž Národnou kultúrnou pamiatkou. Projekt je vo vývoji od roku 2008, kedy developer, spoločnosť Penta Real Estate, pozemky odkúpil.

V roku 2009 bol zrovnaný so zemou komín, toho času najvyšší v Bratislave, a vyhlásená bola aj veľká medzinárodná architektonická súťaž, ktorej sa zúčastnili viaceré veľké mená európskej architektúry. Za najlepší bol označený návrh asi najznámejšej súťažiacej – architektky Zahy Hadid a jej kancelárie Zaha Hadid Architects. Jej koncept bol založený na sérii veží organických tvarov, osadených v parku so zvlneným terénom. Jurkovičova tepláreň mala tvoriť jadro developmentu, dostať prístavbu a plniť pravdepodobne kultúrnu funkciu.

Advertising

Prípravu projektu však okrem krízy skomplikovalo aj mimoriadne dlhé povoľovanie, po ktorom došlo k určitej racionalizácii projektu. Počet veží sa znížil, rovnako ako ich výška, a nakoniec projekt prešiel aj určitými funkčnými a architektonickými úpravami. Do realizácie išiel development s trojicou rezidenčných veží (neskôr pribudne aj štvrtá), dvojicou administratívnych a len s rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne na kancelárie. Navyše, jedna z kancelárskych veží bola redizajnovaná iným štúdiom.

S výnimkou funkčnej transformácie Jurkovičovej teplárne, ktorá bude čisto komerčným objektom, však tieto úpravy boli aj v niečom pozitívne. Redizajnované Sky Park Offices od nemeckej kancelárie Vietkze&Borstelmann Architekten – zakladatelia sú odídenci zo Zaha Hadid Architects, takže k projektu majú všestranne blízko – prinieslo architektonické oživenie developmentu aj jeho panorámy. Budova vymedzí juhovýchodný okraj projektu a vytvára odlišný typ verejných priestorov, akýsi peší bulvár (plató) v pokračovaní Bottovej. Ten dobre dotvorí postupne sa otvárajúci park v rámci Sky Parku. Pozitívom je aj fakt, že východne od teplárne nevznikol uvažovaný parkovací dom, parkuje sa výlučne v podzemí.

Sky Park Offices už v podstate len v priebehu niekoľkých dní prinesie 31-tisíc metrov štvorcových kancelárií na bratislavský trh, kým Jurkovičova tepláreň ďalších 5-tisíc. Budovy bude obsluhovať 600 parkovacích miest. Objekty sú už skolaudované (resp. Sky Park Offices, Jurkovičova tepláreň je tesne pred kolaudáciou) a čoskoro sa sem začnú sťahovať prví nájomníci, vrátane komerčných prevádzok, prístupných pre verejnosť.

Ako vyzerá tento najnovší dokončený kúsok nového centra Bratislavy?

 

 

V rámci nedávnej prehliadky mi bola umožnená návšteva Jurkovičovej teplárne aj Sky Park Offices. Prvá z menovaných budov tvorí voči ostatným objektom v Sky Parku radikálny kontrast, a to prakticky vo všetkom – svojou mierkou, tvarom, architektúrou, materialitou alebo vekom. Napriek tomu development vhodne dopĺňa a úplne prirodzene sa stáva centrom celého polyfunkčného komplexu. Túto jej pozíciu sa navyše architekti snažii posilniť modeláciou terénu v okolí teplárne tak, aby pred jej priečelím vznikol akýsi amfiteáter, ktorý bude nielen miestom na sedenie, ale potenciálne aj priestorom pre organizáciu komorných podujatí.

Rekonštrukcia budovy a jej prispôsobenie novej administratívnej funkcii bola náročná, čo bolo dané architektúrou, stavom aj pamiatkovým statusom objektu. Aby bolo možné zabezpečiť dostatočnú metráž kancelárskych priestorov, developer musel do kotlovej haly, mohutnejšej z dvojice hál, tvoriacich tepláreň, vložiť presklenú vstavbu. Vstavba vznikla aj v menšej turbínovej hale. Zachované pritom boli pôvodné prvky – masívne betónové násypníky v kotlovej hale alebo žeriav v turbínovej hale. Novým vstupom je presklený výťah, ktorý prechádza celou výškou vyššieho objektu a je umiestnený v šachte, kde bol kedysi tzv. Korčekový dopravník na uhlie.

Developer zorganizoval architektonickú súťaž aj na rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne, v ktorej sa presadila kancelária ADOM M Studio. Táto má s rekonštrukciami industriálnych priestorov skúsenosti – a sama sídli v opravenej industriálnej budove, dnes známej ako Design Factory. Kontakt historickej architektúry od legendárneho architekta Dušana Jurkovičovej a súčanej vrstvy v tomto prípade funguje dobre.

Po dokončení bude v Jurkovičovej teplárni od 2Q 2021 sídliť najmä co-workingové centrum BASE, čo je vlastný koncept Penta Real Estate, ako aj nová gastronomická prevádzka od siete Medusa. V minulosti sa hovorilo aj o vzniku kaviarne DOT., spojenej s galériou, čo má priestoru dodať kultúrnu rovinu. Ostatné priestory sú na prenájom. Developer plánuje zabezpečovať fit-outy pre klientov sám, spolupracovať bude okrem ADOM M Studia aj so Studio Perspektiv.

 

 

Sky Park Offices je v priamom susedstve Jurkovičovej teplárne, od ktorej je oddelené zmieňovaným plató, na ktorom boli vytvorené akési zelené ostrovčeky so sedením. Tie navádzajú návštevníka alebo užívateľa k hlavnému vstupu, za ktorým sa nachádza možno najmohutnejšie lobby v rámci kancelárskych novostavieb v Bratislave. Architekti z VBA navrhli nielen exteriér budovy, ale aj túto časť interiéru, zreteľný tu tak bude nielen ich rukopis, ale aj odkaz Zahy Hadid.

Budova pozostáva z dvoch častí, vyššej 19-podlažnej a nižšej, 8-podlažnej. Na úrovni tretieho nadzemného podlažia sa nachádza pobytová terasa so zeleňou prístupná pre všetkých nájomníkov, terasa vznikne aj na streche nižšej časti komplexu. Budova by mala byť aktuálne spolovice obsadená, k už potvrdeným nájomníkom patrí napríklad právnická firma Dentons. V parteri by mali pribudnúť gastronomické prevádzky aj služby, potvrdený je sushi bar či potraviny.

Aktuálny stupeň prenajatosti je v kontexte situácie pomerne dobrý, v tejto časti mesta sa totiž nachádzajú aj dokončené administratívne projekty, ktoré zatiaľ nie sú ani zďaleka tak obsadené. K benefitom budovy má patriť certifikát udržateľnosti LEED Gold, cykloparkovisko pre 96 bicyklov s ôsmimi sprchami pre dámy aj pre pánov (čo ale súvisí s požiadavkami pre certifikáciu v LEED), vysoká úroveň spoločných priestorov – podlahy sú napríklad robené z terazza so sklenenou mozaikou – a, samozrejme, výhľady. S ohľadom na zlé poveternostné podmienky v čase návštevy však fotografie výhľadov k dispozícii nemám.

Sky Park Offices patrí rozhodne k tomu lepšiemu, čo v prípade bratislavských kancelárskych komplexov v nedávnej dobe vzniklo. Klienti sa do budovy začínajú sťahovať už v týchto týždňoch, v prvých týždňoch roka 2021 bude prístupnený aj verejný priestor v okolí oboch budov (aj Jurkovičovej teplárne). Spoločne s už otvoreným parkom okolo rezidenčných veží sa tak sprístupní prakticky celý verejný priestor, ktorý je súčasťou prvej etapy projektu.

V priebehu roka 2021 by mal vedľa Sky Park Offices pribudnúť nový stavebný plot, ktorý projekt oddelí od staveniska poslednej časti projektu, Sky Park Tower. Jeho výstavba sa má taktiež spustiť v roku 2021.

 

 

V budúcom roku a s príchodom teplejších mesiacov, kedy snáď začnú ožívať aj obchodné prevádzky, by sa mohlo ukázať, či developer v prípade Sky Parku zvolil správny koncept. Staršie koncepcie transformácie územia rátali s rozvojom kompaktnej blokovej zástavby, ktorá by viacmenej rozvíjala charakter blízkych častí Starého Mesta. Absencia regulácie však viedla k tomu, že podobu štvrte určovali najmä vízie developerov.

Penta Real Estate sa rozhodla pre zástavbu vo forme výškových hmôt, kým ich okolie otvorila a vyplnila zeleňou. Verejné priestranstvá v Sky Parku sú skutočne rozsiahle (30-tisíc metrov štvorcových) a oproti ostatným častiam downtownu je projekt mimoriadne rozvoľnený. Veľká pozornosť bola venovaná ich dizajnu – koncept vypracovala kancelária Marko&Placemakers a detailne ho rozpracoval ateliér Townshend Landscape Architects. V parku tak bude možné realizovať pomerne širokú škálu rozličných aktivít (hoci použitie lacnej betónovej dlažby hodnotím negatívne).

Či to bude stačiť, je otázne. Zelené plochy sú samozrejme veľmi vítaným doplnením prostredia, to však ostáva aj naďalej veľmi komerčné. Developer ešte pred architektonickou súťažou na Jurkovičovu tepláreň hľadal možnosti, ako dať objektu aj viac verejný charakter, tieto pokusy sa však skončili neúspechom. Je to škoda, lebo budova by bola pre určité účely ideálna – napríklad pre knižnicu, ktorá sa v menšej mierke v budove v rámci zmieňovanej analýzy v teplárni navrhovala. V súčasnosti by sa sem táto funkcia nemohla dostať inak ako odkúpením verejným sektorom, čo je nepredstaviteľné.

Zo Sky Parku vznikla veľmi príťažlivá časť mesta, ktorá dobre ukazuje, akou premenou, rozvojom a globalizáciou metropola v súčasnosti prechádza. Vznikla tu mimoriadna koncentrácia kancelárií, rezidencií aj občianskej vybavenosti, spoločne s upravenými verejnými priestranstvami. Aj napriek určitým nedostatkom je tak táto transformácia starého brownfieldu pre mesto nepochybne prínosom. S postupujúcim otváraním projektu sa neustále pozvrdzuje, že Bratislava získala jeden zo svojich novodobých symbolov.

 

Fotografie z 24.11.2020. Pozrite si všetky, spoločne s výstavbou Sky Park Offices, vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Amfiteáter pri vstupe do Jurkovičovej teplárne
  • Jurkovičova tepláreň od Sky Park Offices
  • Vstup do Jurkovičovej teplárne
  • Kancelársky priestor v Jurkovičovej teplárni
  • Plateau pred vstupom do Sky Park Offices
  • Lobby Sky Park Offices
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube