YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.02.2022 17:24

Posledná časť bratislavskej R7 bude v sobotu otvorená

Už v priebehu zajtrajšieho dňa by mala byť otvorená posledná časť bratislavského úseku rýchlostnej cesty R7. Sprístupnené bude prepojenie Slovnaftskej a Prístavnej ulice, ktoré bude zároveň otvorené aj pre verejnú dopravu. S výnimkou neslávne známej križovatky diaľnic D1 a D4 tak bude v podstate dokončený celý aktuálny projekt D4R7, teda prvá časť Nultého okruhu Bratislavy.

Predĺžená Prístavná ul. so zastávkou Alejová krátko pred sprevádzkovaním. Zdroj: Tragáčik / iMHD.sk

Predĺžená Prístavná ul. so zastávkou Alejová krátko pred sprevádzkovaním. Zdroj: Tragáčik / iMHD.sk

Dobrú správu ohlásil v podobe nenápadného oznamu Dopravný podnik Bratislavy, keď upozornil, že od soboty 12. februára bude obnovená prevádzka verejnej dopravy na obnovenom vstupe do Prístavnej ulice. Autobusy na linke L87 budú mať priame spojenie zo Slovnaftskej ulice a prostredníctvom dvojice nových kruhových objazdov sa jednoduchšie dostanú na pôvodnú trasu spred vzniku rýchlostnej cesty R7. Autobusy MHD budú využívať novú zastávku (Alejová) a v plnom profile bude otvorený kruhový objazd na Slovnaftskej.

Okrem zrýchlenia verejnej dopravy prinesie otvorenie tejto cesty motoristom nové spojenie do centra Bratislavy. Doteraz bola všetka doprava z rýchlostnej cesty vyvedená na Bajkalskú, po zajtrajšku si však budú môcť vybrať aj alternatívnu trasu v podobe Prístavnej. To by mohlo pomôcť odľahčiť už aj tak zaťaženú Bajkalskú, rovnako ako lepšie využiť málo frekventovanú Prístavnú ulicu. Citeľne to ale zasiahne križovatku Prístavnej s Landererovou a Košickou, ako aj tieto ulice. Pôjde totiž o najrýchlejšiu spojnicu rozvíjajúceho sa downtownu s juhovýchodnými časťami Bratislavy aj jej zázemím.

V podstate ukončená tak bude realizácia bratislavskej časti rýchlostnej cesty R7. Stavba je tvorená 6,3 kilometrami ciest, 15 mostami a troma križovatkami. V kombinácii s nadväzujúcim úsekom R7 medzi križovatkou Bratislava – Juh a Holicami vznikol obchvat rozvíjajúcich sa suburbánnych obcí, v ktorých bola dopravná situácia v posledných rokoch už neúnosná. Odľahčila sa tým aj situácia v mestských častiach Podunajské Biskupice a Ružinov, ktoré boli vystavené dopravnému tlaku najmä počas ranných a večerných špičiek. V súčasnosti je doprava na predtým využívanej Gagarinovej, Popradskej alebo Ulici Svornosti, omnoho hladšia.

Význam Prístavnej po zajtrajšku výrazne narastie. Ulica sa stane omnoho významnejšou dopravnou osou, v budúcnosti by však mala byť aj dôležitou mestotvornou ulicou. Hoci doteraz sa v jej okolí nachádzali takmer výlučne bývalé výrobné a administratívne areály, postupne tu začínajú pribúdať prvé projekty s bývaním a retailom. V budúcnosti ich bude len viac, keďže aktívni sú tu viacerí developeri – najmä J&T Real Estate, ktoré nedávno získalo veľké pozemky v susedstve križovatky s D1 a pripravuje výstavbu pokračovania Klingerky.

Kľúčovým však bude hypotetický redevelopment Zimného prístavu. Už aj jeho majiteľ, spoločnosť Verejné prístavy, pripúšťa, že by sa mal z nákladného prístavu premeniť na osobný, čo zároveň prinesie využitie plôch, dnes využívaných pre skladovanie a prekládku materiálu. Viacerí veľkí developeri budú mať nepochybne eminentný záujem na tom, aby tieto plochy transformovali a priniesli sem nové bývanie, kancelárie alebo retail. Prístavná bude v takom prípade namiesto okrajovej dopravnej línie rušným bulvárom.

Hlavné mesto by mohlo významnú rolu ulice teoreticky povýšiť výstavbou električkovej trate, keďže Prístavná ostáva jednou z alternatív pri hľadaní spojenia centra mesta s Podunajskými Biskupicami a Vrakuňou. Hoci sa ako výhodnejšie črtá vedenie po Mlynských nivách, záverečné slovo ešte nepadlo. Okolie vyústenia Prístavnej do R7 a Slovnaftskej by bolo následne využité v podobe P+R parkovísk alebo parkovacích domov.

V každom prípade, nenápadná správa má pre Bratislavu a dopravu v nej nemalú dôležitosť. Ide ale aj o zásadnú súčasť prerodu tejto prehliadanej a zanedbávanej časti mesta na potenciálne rozšírenie jeho centra, resp. jeho obývaných vnútorných častí. Najbližšie roky prinesú celej lokalite nový rozvoj a prudkú výstavbu.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Dopravný podnik Bratislavy

Súvisiace články

Chýbajúci úsek R7 a D4 pred Lužným mostom sa otvára

01.10.2021 17:03:41 Adrian Gubčo

Uplynulý víkend bola konečne otvorená kľúčová časť bratislavského obchvatu, teda diaľnice D4: Lužný most, ktorý sa stal šiestym bratislavským premostením Dunaja. Význam spustenia bol však oslabený faktom, že nebol otvorený aj súvisiaci úsek D4 medzi križovatkami Jarovce a Petržalka a najmä rýchlostnej cesty R7 medzi Bratislavou – Juh a Prievozom. Hoci sa pôvodne mali otvárať s mostom, v skutočnosti k tomu príde až v priebehu tohto víkendu.

Čítať viac

Ďalšia časť D4 sa otvára, Bratislava získa šiesty most cez Dunaj

24.09.2021 13:03:09 Adrian Gubčo

V túto nedeľu, 26. septembra, sa otvorí ďalší úsek diaľnice D4. Jeho súčasťou je aj Lužný most, šieste bratislavské premostenie rieky Dunaj. Pôvodne sa mal otvárať aj zvyšok rýchlostnej cesty R7 medzi križovatkou Bratislava – Juh a Bratislava – Nivy (Prievoz), pravdepodobne kvôli chýbajúcim povoleniam to však bude o čosi neskôr. To isté platí o krátkej spojnici križovatiek Jarovce a Petržalka.

Čítať viac

Diaľnica D4 je v podstate dokončená, spojenie s D1 si počká niekoľko rokov

12.08.2021 14:07:00 Adrian Gubčo

V podstate už len niekoľko týždňov ostáva do sprevádzkovania zostávajúcich úsekov rozostavaných častí diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Práce sú dnes prakticky dokončené, pričom sa bude dať používať aj spojenie Bajkalskej ulice s R7. Problémom však ostáva križovatka D4 a D1 – plne funkčná bude možno až v roku 2024.

Čítať viac

Prvé časti rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4 sa otvárajú

17.07.2020 11:02:48 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch plánovania a štyroch rokoch výstavby sa v nedeľu, 19. júla 2020, otvoria pre verejnosť prvé úseky rýchlostnej cesty R7 medzi Ketelcom a Holicami a D4 medzi Ketelcom a Rovinkou. Štát si od týchto ciest sľubuje výrazné zlepšenie dopravnej situácie v okolí Bratislavy, ktorej juhovýchodné predmestia sú mimoriadne zaťažené v dôsledku intenzívneho rozvoja v posledných desaťročiach.

Čítať viac

Prvý úsek R7 a D4 sa bude otvárať už o niekoľko týždňov, celkové dokončenie sa očakáva až v roku 2021

24.02.2020 11:15:30 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch by sa mala ukončiť výstavba prvých častí novej diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ktoré spoločne tvoria najdrahší projekt v histórii nezávislého Slovenska. Premávka bude spustená na časti R7 od Ketelca po Holice a D4 medzi Ketelcom a Rovinkou, dokončenie kľúčových úsekov, napríklad mosta cez Dunaj, sa ale očakáva až neskôr.

Čítať viac

Veľké dopravné obmedzenia sa začínajú

15.02.2019 13:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa spúšťajú jedny z najvýraznejších dlhodobých dopravných obmedzení v nedávnej histórii Bratislavy. V súvislosti s uzávierkou niekoľkých zjazdov z Prístavného mosta v dôsledku výstavby Rýchlostnej cesty R7 a uzávierky ulice Mlynské nivy sa predpovedá dopravný kolaps, Hlavné mesto sa však k problému postavilo otvorene a pripravilo viacero náhradných opatrení.

Čítať viac

Bratislava sa pripravuje na obmedzenia v súvislosti s výstavbou dopravných projektov

21.01.2019 15:40:17 Adrian Gubčo

Dopravu v Hlavnom meste čakajú v blízkej dobe výrazné dopravné obmedzenia, súvisiace s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ako aj s prestavbou ulice Mlynské nivy. Opatrenia, akými sa bude na vzniknutú kritickú situáciu reagovať, predstavilo dnes vedenie Bratislavy, mestskej časti Ružinov a Bratislavského samosprávneho kraja na tlačovej konferencii.

Čítať viac

Odhalené: Rýchlostná cesta R7

25.02.2015 13:00:00 Adrian Gubčo

V súvislosti s možným začiatkom výstavby rýchlostnej cesty R7 ešte tento rok získavame stále lepší prehľad o tom, ako bude táto významná dopravná stavba vyzerať. Firma Render Systém, venujúca sa tvorbe vizualizácii, zverejnila kvalitné vizuály časti novej dopravnej tepny.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube