Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 01.10.2021 17:03

Chýbajúci úsek R7 a D4 pred Lužným mostom sa otvára

Uplynulý víkend bola konečne otvorená kľúčová časť bratislavského obchvatu, teda diaľnice D4: Lužný most, ktorý sa stal šiestym bratislavským premostením Dunaja. Význam spustenia bol však oslabený faktom, že nebol otvorený aj súvisiaci úsek D4 medzi križovatkami Jarovce a Petržalka a najmä rýchlostnej cesty R7 medzi Bratislavou – Juh a Prievozom. Hoci sa pôvodne mali otvárať s mostom, v skutočnosti k tomu príde až v priebehu tohto víkendu.

Article Big

Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj

O spustení prevádzky na nových úsekoch informoval na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo. Z pohľadu Hlavného mesta ide o dôležitú správu: R7 sa bude totiž priamo napájať na mestské komunikácie, konkrétne Bajkalskú ulicu. To zásadne zmení organizáciu dopravy v rámci mesta a povedie k presunu dopravných prúdov. Organizácia dopravy sa bude meniť aj priamo na miestach, ktoré budú otvorením nových úsekov najviac zasiahnuté.

Ako prvý bude už v priebehu zajtrajška od 8:00 otvorený, resp. otváraný úsek R7 medzi križovatkou Bratislava – Juh a Bratislava – Prievoz. Ide o 6,3 kilometra dlhý úsek, ktorý priniesol aj radikálnu prestavbu vyťaženej križovatky Prievoz. Súvisiace opatrenia sa výrazne dotkli každodenného života obyvateľov mesta. Na určitú trpezlivosť sa musia motoristi pripraviť aj v najbližšej dobe po otvorení novej cesty. „Staviteľ naplánoval postupné otváranie úsekov a smery dopravy aj dopravné značenie sa budú v rýchlom slede meniť. Čo bude platiť doobeda, nemusí platiť už poobede,“ upozorňuje primátor.

Hescon

Ako ďalej M. Vallo uvádza na svojom oficiálnom profile, v prvej fáze v sobotu ráno sa cez nové, tzv. turbokruhové objazdy presunie doprava zo Slovnaftskej na posledný úsek R7 s napojením na Bajkalskú. Organizácia dopravy tak bude možno pôsobiť zložito. V snahe o minimalizáciu kolíznych situácií budú musieť totiž vozidlá idúce zo Slovnaftskej na Bajkalskú prejsť obchádzkou cez dva kruhové objazdy a až následne sa napoja na R7. Zvyšok rýchlostnej cesty sa bude postupne spúšťať až do noci. Primátor vyzýva na dôsledne sledovanie dopravného značenia.

Deň na to sa bude do nočných hodín postupne spúšťať úsek D4 medzi križovatkami Jarovce a Petržalka. Konečne by tak mala byť diaľnica prejazdná od rakúskej hranice až po Ivanku pri Dunaji.

Dôležité je, že cez víkend ešte nebudú spustené chýbajúce vetvy v rámci rondelu Prievoz (pod Prístavným mostom) – keďže tento podľa primátora rozdeľuje dopravu z novej rýchlostnej cesty a D1 v smere do centra, Petržalky a Ružinova. Otvorený nebude ešte minimálne týždeň. Mesto však údajne zhotoviteľa, spoločnosť D4R7 Construction, požiadalo, aby ho otvoril najneskôr do týždňa od otvorenia celej R7. Zhotoviteľ potvrdil, že takýto je plán. O dva týždne by mal byť otvorený zjazd z D1 na Bajkalskú v smere od Senca aj výjazd na Prístavný most z Bajkalskej.

Po tomto dátume bude chýbať ešte posledný mestský úsek stavby, ktorým je prepojenie R7 s Prístavnou ulicou. Jeho dokončenie a sprístupnenie je údajne otázkou dvoch mesiacov. „Po jeho spustení by sa doprava v tejto časti Bratislavy už mala ustáliť a my sa budeme môcť konečne venovať aj ďalším dôležitým stavbám,“ dodáva Matúš Vallo. Za tie považuje najmä nešťastnú križovatku D1 a D4, ktorej vznik je pravdepodobne otázkou niekoľkých rokov, ako aj úsek D4 medzi Račou a Záhorskou Bystricou, ako aj štátnou hranicou s Rakúskom. Jeho súčasťou bude tunel Karpaty, s dĺžkou 10,5 kilometra najdlhší tunel na Slovensku.

Okrem týchto veľkých stavieb však mesto pripravuje aj relatívne drobné zmeny, ktoré pomôžu zlepšiť (verejnú) dopravu v Bratislave a súvisia s R7. Viaceré dočasné buspruhy, ktoré vznikli v čase spustenia najväčších dopravných obmedzení, sa totiž premenia na trvalé. Týka sa to najmä Gagarinovej v úseku medzi Mierovou, resp. Hraničnou po Cintorín Vrakuňa, ale aj Bajkalskej na viacerých úsekoch (podjazd pod Prievozskou, okolie križovatky Trenčianska a Prešovská – Vajnorská).

Nové buspruhy vzniknú aj na Moste Apollo v smere do centra od Dolnozemskej cesty až po zastávku Most Apollo a na Dolnozemskej ceste od zastávky Ekonomická univerzita na nájazdovú rampu na Prístavný most až po pripojenie cesty od Einsteinovej. O detailoch informoval portál iMHD.sk.

 

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Doprava v Bratislave by sa tak mala čoskoro dočkať viacerých zlepšení. Najväčšiu úľavu pravdepodobne pocítia obyvatelia mestských častí Vrakuňa a Podunajské Biskupice, keďže spojazdnenie R7 by malo výrazne utlmiť dopravu na Ulici Svornosti, Popradskej a Gagarinovej, kadiaľ premávajú aj nosné linky MHD pre túto oblasť. Spoločne s realizáciou (resp. potvrdením existencie) buspruhov sa spojenie odľahlejších mestských častí s centrom stane spoľahlivejšie.

Na definitívnu bodku za celou ságou D4R7 si treba ešte počkať, keďže štát ešte nemá v rukách finálne riešenie situácie ohľadne križovatky D1 a D4. Do jej dobudovania bude efekt aktuálne dokončenej časti bratislavského obchvatu len obmedzený. Znamenať to bude zvýšenú prítomnosť tranzitnej dopravy priamo v srdci mesta a brániť to bude aj dôležitým investíciám, napríklad prepotrebnej rekonštrukcii Prístavného mostu. Zlyhania okolo tejto časti projektu by mali ostať mementom do budúcna.

Na druhej strane, nemožno nesúhlasiť s primátorom, keď hovorí, že sa treba venovať aj ďalším dôležitým stavbám. Lebo aj keby bola D4 kompletná s tunelom pod Malými Karpatami, mostom ponad Moravu a rakúskou diaľnicou do Viedne, Bratislavu nespasí. Doprava v metropole Slovenska bude uspokojivá až po realizácii doslova desiatok (možno aj stoviek) projektov, od menších po obrovské. Štafeta je tak v rukách mesta aj štátu, pred ktorými stojí táto obrovská a enormne náročná úloha.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Michal Feik / Bratislavský samosprávny kraj

Súvisiace články

Ďalšia časť D4 sa otvára, Bratislava získa šiesty most cez Dunaj

24.09.2021 13:03:09 Adrian Gubčo

V túto nedeľu, 26. septembra, sa otvorí ďalší úsek diaľnice D4. Jeho súčasťou je aj Lužný most, šieste bratislavské premostenie rieky Dunaj. Pôvodne sa mal otvárať aj zvyšok rýchlostnej cesty R7 medzi križovatkou Bratislava – Juh a Bratislava – Nivy (Prievoz), pravdepodobne kvôli chýbajúcim povoleniam to však bude o čosi neskôr. To isté platí o krátkej spojnici križovatiek Jarovce a Petržalka.

Čítať viac

Ďalší úsek diaľnice D4 je otvorený

06.09.2021 18:02:20 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bol otvorený ďalší úsek diaľnice D4, a to v úseku medzi Račou a Vajnorami. Ide o krátku časť, ktorá má dĺžku asi len dva kilometre, a zatiaľ jej chýba aj napojenie aj na zvyšok diaľnice. Jeho otvorením je však budúci obchvat Bratislavy opäť o čosi kompletnejší. Ako si však začína uvedomovať aj široká verejnosť, k plnému dokončeniu diaľnice medzi Jarovcami a Račou chýbajú ešte roky.

Čítať viac

Diaľnica D4 je v podstate dokončená, spojenie s D1 si počká niekoľko rokov

12.08.2021 14:07:00 Adrian Gubčo

V podstate už len niekoľko týždňov ostáva do sprevádzkovania zostávajúcich úsekov rozostavaných častí diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Práce sú dnes prakticky dokončené, pričom sa bude dať používať aj spojenie Bajkalskej ulice s R7. Problémom však ostáva križovatka D4 a D1 – plne funkčná bude možno až v roku 2024.

Čítať viac

Výstavba diaľnice D4 medzi Jarovcami a Račou je vo finálnej fáze

24.05.2021 16:24:51 Adrian Gubčo

Výstavba kľúčových častí diaľnice D4, ktorá v budúcnosti vytvorí obchvat Bratislavy, vstupuje do finálnej fázy. Ako oznámilo Ministerstvo dopravy SR, na Lužnom moste cez Dunaj boli úspešne vykonané záťažové skúšky. Okrem toho sa začínajú procesy technického odovzdania ďalších úsekov diaľnice, ako aj dôležitého napojenia rýchlostnej cesty R7 na dopravný systém mesta.

Čítať viac

Ďalší úsek diaľnice D4 sa otvára

12.02.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bol otvorený nový úsek diaľnice D4, teda nového obchvatu Bratislavy. Zhotoviteľ, spoločnosť D4R7 Construction, odovzdal do užívania 7,1 kilometra dlhý úsek medzi križovatkami Vrakuňa a Ivanka Západ (Senecká cesta). Nadväzuje tak na v novembri dokončený úsek medzi križovatkami Podunajské Biskupice a Vrakuňa a umožňuje spojenie aj s križovatkou Bratislava (Juh).

Čítať viac

Ďalší úsek diaľnice D4 bol dokončený

09.11.2020 15:19:01 Adrian Gubčo

V priebehu nedele, 8. novembra 2020, bol otvorený ďalší úsek tzv. Nultého obchvatu – teda diaľnice D4, ktorá má v budúcnosti vytlačiť tranzitnú dopravu z hlavného mesta. Ide o pomerne krátky úsek medzi križovatkami Podunajské Biskupice a Vrakuňa. Celkové dokončenie prvej etapy D4 medzi Jarovcami a Račou sa aj naďalej predpokladá v roku 2021.

Čítať viac

Prvé časti rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4 sa otvárajú

17.07.2020 11:02:48 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch plánovania a štyroch rokoch výstavby sa v nedeľu, 19. júla 2020, otvoria pre verejnosť prvé úseky rýchlostnej cesty R7 medzi Ketelcom a Holicami a D4 medzi Ketelcom a Rovinkou. Štát si od týchto ciest sľubuje výrazné zlepšenie dopravnej situácie v okolí Bratislavy, ktorej juhovýchodné predmestia sú mimoriadne zaťažené v dôsledku intenzívneho rozvoja v posledných desaťročiach.

Čítať viac

Šiesty bratislavský most spojili, odovzdaný bude na budúci rok

10.06.2020 09:30:00 Adrian Gubčo

Budovanie diaľnice D4 prekonalo významný míľnik – za účasti zástupcov Ministerstva dopravy a výstavby a koncesionára, budujúceho diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7, teda tzv. nultý obchvat, boli spojené jednotlivé strany šiesteho bratislavského mosta cez Dunaj. Ministerstvo už hľadá aj meno pre kľúčovú stavbu v rámci jedného z najväčších infraštruktúrnych projektov v dejinách Slovenska.

Čítať viac

Prvý úsek R7 a D4 sa bude otvárať už o niekoľko týždňov, celkové dokončenie sa očakáva až v roku 2021

24.02.2020 11:15:30 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch by sa mala ukončiť výstavba prvých častí novej diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ktoré spoločne tvoria najdrahší projekt v histórii nezávislého Slovenska. Premávka bude spustená na časti R7 od Ketelca po Holice a D4 medzi Ketelcom a Rovinkou, dokončenie kľúčových úsekov, napríklad mosta cez Dunaj, sa ale očakáva až neskôr.

Čítať viac

Veľké dopravné obmedzenia sa začínajú

15.02.2019 13:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa spúšťajú jedny z najvýraznejších dlhodobých dopravných obmedzení v nedávnej histórii Bratislavy. V súvislosti s uzávierkou niekoľkých zjazdov z Prístavného mosta v dôsledku výstavby Rýchlostnej cesty R7 a uzávierky ulice Mlynské nivy sa predpovedá dopravný kolaps, Hlavné mesto sa však k problému postavilo otvorene a pripravilo viacero náhradných opatrení.

Čítať viac

Bratislava sa pripravuje na obmedzenia v súvislosti s výstavbou dopravných projektov

21.01.2019 15:40:17 Adrian Gubčo

Dopravu v Hlavnom meste čakajú v blízkej dobe výrazné dopravné obmedzenia, súvisiace s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ako aj s prestavbou ulice Mlynské nivy. Opatrenia, akými sa bude na vzniknutú kritickú situáciu reagovať, predstavilo dnes vedenie Bratislavy, mestskej časti Ružinov a Bratislavského samosprávneho kraja na tlačovej konferencii.

Čítať viac

Šiesty bratislavský most rastie, s ním rastú aj kontroverzie

20.09.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Práce na výstavbe diaľničného obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7 (D4R7) postupne akcelerujú. Stavebné práce sa rozbiehajú na viacerých úsekoch nových komunikácii, vrátane náročnejších stavieb – k tým najnáročnejším a najvýznamnejším patrí nové premostenie Dunaja, vznikajúce východne od Jaroviec a južne od areálu Slovnaftu. Ozývajú sa však aj kritici.

Čítať viac

Odhalené: Rýchlostná cesta R7

25.02.2015 13:00:00 Adrian Gubčo

V súvislosti s možným začiatkom výstavby rýchlostnej cesty R7 ešte tento rok získavame stále lepší prehľad o tom, ako bude táto významná dopravná stavba vyzerať. Firma Render Systém, venujúca sa tvorbe vizualizácii, zverejnila kvalitné vizuály časti novej dopravnej tepny.

Čítať viac

Ako bude vyzerať diaľnica D4?

22.12.2014 12:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba diaľnice D4 sa pomaly blíži a v súvislosti s tým sú zverejňované stále nové informácie a materiály, existuje dokonca samostatná stránka o projekte.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube