Author photoAdrian Gubčo 25.08.2023 16:37

Dobrá správa pre rodiny: Bábkové divadlo je pred dokončením, na Dunajskej vznikne oáza pre deti

Na Dunajskej ulici v centre Bratislavy sa onedlho dokončí malý, no dôležitý projekt. Ukončená bude komplexná rekonštrukcia Bratislavského bábkového divadla. Populárna inštitúcia tak konečne získa definitívnu scénu. Otvorenie divadla zapadne do širšieho kontextu zmien v lokalite, ktoré z nej urobia obľúbené miesto pre pobyt s deťmi.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Bratislavský samosprávny kraj

Bratislavské bábkové divadlo vzniklo v roku 1957. Už od počiatku svojej existencie sídlilo v priestoroch na Dunajskej ulici 36, v budove z 20. rokov 20. storočia, kde predtým sídlilo Divadlo mladých. Prežilo tu donedávna, zlý stav objektu si však už vyžadoval jeho generálnu rekonštrukciu. Tá sa začala v roku 2021.

Investor, ktorým je Bratislavský samosprávny kraj, sa rozhodol inštitúciu povýšiť na novú úroveň. „Kompletne vynovené bude foyer, javisko i hľadisko. Divadlo bude mať aj úplne nové svetelné, zvukové a javiskové technológie. Bude to divadlo 21. storočia a zároveň najmodernejšie bábkové divadlo na Slovensku,“ hovorí o plánoch s divadlom predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Nové prostredie si majú zamilovať predovšetkým kľúčoví návštevníci – deti. „Novozrekonštruované divadlo bude prispôsobené návštevníkom, teda deťom. Preto kultúrny zážitok bude posilnený príjemným presvetleným, hravým a moderným prostredím,“ popisuje Droba.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Park na Dunajskej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Úprava parku na Dunajskej. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Stavebné práce sa týkajú obnovy pôvodnej administratívnej budovy a výstavby novej časti, teda divadelnej sály a foyer vo dvore. V rámci úprav došlo k odstráneniu nepôvodných nánosov, osadeniu nových okien a zrepasovaniu starých, taktiež sa obnovili okenné a dverné otvory na prízemí s ohľadom na pôvodný vzhľad. V interiéri sa opravilo historické schodisko a zachovali sa parketové a terazzové podlahy.

Medzi novinkami BSK menuje zelenú strechu nad divadelnou sálou, zadržiavanie dažďovej vody či zlepšenie zvukovej izolácie. V interiéri bude nainštalované nové zariadenie, pričom sa myslelo na príjemný dizajn, prístupný širokej verejnosti a hlavne deťom. Prezentované vizualizácie obsahujú prírodné materiály, živé farby aj grafiky, nadväzujúce na niektoré známe rozprávky. Autorom architektonického riešenia je kancelária Sio Architects.

Rekonštrukcia je dnes už takmer úplne dokončená. Obnovená budova dotvára prostredie Dunajskej ulice, pričom ju dopĺňa decentným farebným riešením a upravenými detailami. Do verejného priestoru sa bude obracať aktívnym parterom. Vo foyer vznikne podľa všetkého aj komorná kaviareň.

Divadlo by sa malo do objektu nasťahovať v dohľadnej dobe, keďže počas sezóny 2023/2024 má hrať už odtiaľto. Presťahuje sa sem z priestorov Radošinského naivného divadla na Záhradníckej ulici. Predtým zas dočasne sídlilo v Istropolise.

 

Park na Dunajskej sa začne čoskoro rekonštruovať. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Kultúrny stánok bude dobrým doplnkom čoraz atraktívnejšej Dunajskej, kde sa v poslednom období otvárajú nové gastronomické koncepty na vysokej kvalitatívnej aj dizajnovej úrovni. Ulica je dôležitá spojnica historického centra s downtownom a dá sa predpokladať, že v budúcnosti bude jej význam len rásť. To sa odrazí na prílive ďalších obchodov a služieb, ktoré z nej môžu urobiť populárne miesto.

Obľúbené bude pravdepodobne aj medzi rodičmi s deťmi. Popri bábkovom divadle tu totiž pribudne nový upravený verejný priestor v podobe parku v susedstve Bratislavského meštianskeho pivovaru. Metropolitný inštitút Bratislavy a Hlavné mesto chcú totiž už v priebehu jesene naštartovať revitalizáciu plôch, ktoré majú priniesť vytvorenie viacerých prvkov pre deti.

Podľa MIBu tu tak vznikne jemná terénna modelácia v spojení s detskou vodnou hrou s vodozádržnou funkciou, vytvoria sa nové dopadové plochy, vysadí zeleň, nainštaluje nové osvetlenie, rozšíri sa vstupná brána a opraví oplotenie. Park je celkom navštevovaný už dnes (a nielen kvôli pivnej záhrade), po novom ale bude ešte lepší.

Kombinácia dvoch projektov môže urobiť z tejto časti Bratislavy veľmi navštevované miesto pre rodičov s deťmi. Ďalšia lokalita zrazu dostane omnoho vyššiu kvalitu a bude lepšie slúžiť verejnosti. Cez takéto zásahy sa postupne dostáva na povrch nová, lepšia Bratislava - teda mesto s ponukou kultúry a miest, kde vznikajú pozitívne zážitky pre deti i dospelých. Ide o dôležitú prísadu pre vysokú kvalitu života.

 

Fotografie zo 17.8.2023. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube