Author photoAndrej Sárközi 15.02.2023 17:25

Lepšie mesto pre deti. Rekonštrukcia bábkového divadla ide do finále

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) už začiatkom roka 2023 informoval, že bude pokračovať vo viacerých rozbehnutých projektoch. Medzi ne patrí aj obnova budov kultúrnych inštitúcií. Župa najnovšie ohlásila značný pokrok prác na rekonštrukcii Bratislavského bábkového divadla (BBD).

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Prioritou Bratislavského samosprávneho kraja je v súčasnosti školstvo, pokračuje sa v procese deinštitucionalizácie v oblasti sociálnych služieb, no dokončujú sa aj rekonštrukcie budov významných kultúrnych inštitúcií. Jednou z takých je Bratislavské bábkové divadlo na Dunajskej ulici v centre Bratislavy. BSK ho začal rekonštruovať v auguste roku 2021.

Zrealizované sú už viaceré dôležité stavebné časti. „Kompletne vynovené bude foyer, javisko i hľadisko. Divadlo bude mať aj úplne nové svetelné, zvukové a javiskové technológie. Bude to divadlo 21. storočia a zároveň najmodernejšie bábkové divadlo na Slovensku,“ priblížil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. „Novozrekonštruované divadlo bude prispôsobené návštevníkom, teda deťom. Preto kultúrny zážitok bude posilnený príjemným presvetleným, hravým a moderným prostredím,“ doplnil Droba.

Komplexná rekonštrukcia pozostáva z obnovy pôvodnej administratívnej budovy a výstavby novej časti, teda divadelnej sály a foyer vo dvore. „Aktuálne sú dokončené izolácie podláh, omietky. Osadili sa nové okná v historickej aj novej časti divadla. Namontovaný bol výťah, dokončili sa plynová kotolňa, kúrenárske rozvody, ako aj elektroinštalačné rozvody v celej budove,” informuje BSK. Po úplnom dokončení týchto prác sa bude pokračovať v interiéri divadla. Zrealizujú sa omietky, pokladanie podláh, následne prebehne osádzanie technológií a na záver bude nainštalované nové interiérové zariadenie, ktoré bude spĺňať všetky potreby zamestnancov divadla.

Galéria

  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

V rámci obnovy sa taktiež odstránia nepôvodné nánosy, osadia drevené okná, zrepasujú existujúce dverné výplne a obnovia sa aj okenné či dverné otvory na prízemí v zmysle pôvodného vzhľadu. V interiéri sa opraví historické schodisko a zachovajú sa parketové a terazzové podlahy.

„Novinkou budú zelené strechy, umiestnené nad divadelnou sálou BBD. Vďaka nim zníži BSK náklady na vykurovanie aj na chladenie budovy. Zvýši sa tiež zvuková izolácia. Okrem toho bude zelená strecha zadržiavať zrážkovú vodu a spomalí sa jej odtok, čo predstavuje nižšiu záťaž na kanalizáciu,” uvádza Bratislavský kraj. V neposlednom rade sa vizuálne spríjemní prostredie s priaznivým dopadom na životné prostredie.

Budova bábkového divadla bola už dlhodobo v zlom stave, pričom je Národnou kultúrnou pamiatkou. Stavebné povolenie na rekonštrukciu získalo BSK ešte v roku 2020 a architektom je kancelária Sio Architects. Kraj zverejnil vizualizácie interiéru, ktoré prezentujú pripravovaný súčasný výraz divadla. Silný dôraz bol očividne kladený na to, aby sa tu príjemne cítili predovšetkým deti. 

Stavba vznikla pôvodne pre účely robotníckeho spolku v 20-tych rokoch 20. storočia v štýle moderny, no s viacerými ešte tradičnými prvkami (napríklad šambránami okolo okien). Kedysi tu sídlilo spolkové Divadlo mladých, bábkové divadlo tu pôsobí od roku 1957. Predstavenia BBD si môžu diváci aktuálne pozrieť v priestoroch Radošinského naivného divadla, kde hrá od 1. novembra 2021. Do staronových priestorov sa vráti už počas nasledujúcej sezóny. 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Jednou z najočakávanejších dokončených rekonštrukcií bude v tomto roku taktiež Divadlo Aréna, ktoré prechádza obnovou od minulého roka. Ako informoval Bratislavský samosprávny kraj ešte v minulosti, „...už tento rok sa premení na jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku a nový ráz dostanú aj verejné priestory v okolí.” 

Na jar tohto roka je v pláne dokončenie fasády zadnej časti budovy a začiatok umiestňovania javiskovej technológie a osvetľovacej či zvukovej techniky. V tomto období sa bude revitalizovať aj pozemok, ktorý získa charakter multifunkčného priestoru. Po novom tu bude možná organizácia exteriérových podujatí rôzneho druhu, plocha však bude čiastočne využívaná aj na parkovanie pre návštevníkov divadla. Okolie sa tak otvorí a vizuálne prepojí so Sadom Janka Kráľa.

Župa tento rok dokončí hneď dva dôležité kultúrne stánky, ktoré prinesú do metropoly nový umelecký zážitok. Stane sa tak aj pre úplne nové a výkonnejšie technológie, ale najmä v dôsledku celkovej modernizácie, ktorú stavby potrebovali už roky. Po rekonštrukcii Slovenskej národnej galárie tak možno považovať modernizáciu Bratislavského bábkového divadla a Divadla Aréna za najvýznamnejšie investície do kultúry v hlavnom meste za posledné obdobie (ak nerátame Bratislavský hrad).

Hlavné mesto tak opeknie aj v roku 2023. Bratislavský samosprávny kraj sa netají ambíciami pokračovať v trende rekonštrukcií, vrátane obnovy pamiatok. Zlepšenia stavu by sa mali dočkať aj ďalšie objekty vo jeho vlastníctve – od školstva, sociálnych služieb, dopravnej infraštruktúry až po nájomné bývanie a kultúru. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube