Author photoAdrian Gubčo 12.07.2022 17:27

Obnova prvých zastávok na Račianskej radiále je dokončená, ďalšie sa chystajú

Hlavné mesto a Dopravný podnik Bratislavy (DPB) dokončili rekonštrukciu prvej série električkových zastávok na Račianskej električkovej radiále. Za relatívne krátku dobu sa tak čiastočne zvýšila úroveň vyčkávacích priestorov pre cestujúcu verejnosť. Úspech projektu mesto podnietil k príprave aj ďalších opráv.

Ako oznámil DPB na sociálnej sieti, dokončená je rekonštrukcia prvých zastávok, ktorá sa začala v priebehu mája. Hotová je už oprava Mladej gardy a Riazanskej. Súčasťou prác bola debarierizácia, nahradenie asfaltového povrchu betónovou dlažbou, mierne zvýšenie nástupnej hrany, čo umožní pohodlnejší nástup do nízkopodlažnej električky, alebo doplnenie modernejších označníkov a zastávkových prístreškov. Tieto sú na vysokej estetickej úrovni, napájané sú fotovoltaickými panelmi na streche. Pribudnúť ešte majú prístrešky v smere do Rače a smetné koše.

Plány podniku sa tým nekončia. Počas letných prázdnin, kedy je nižšia premávka, chce zrealizovať rekonštrukciu ďalších zastávok – Pionierskej, Bieleho Kríža a Gaštanového hájika pri Železničnej stanici Vinohrady. V podstate nejde o tajomstvo, keďže to isté prezradil Magistrát pre YIM.BA už pred mesiacom (pričom doplnil, že opraviť sa má aj zastávka Ursínyho). O úprave Gaštanového hájika zas bližšie informoval portál iMHD.sk, ktorý upozornil na doterajší zlý stav priestoru a na jeho bariérovosť.

DPB plánuje v rámci najbližších rekonštrukcií zabezpečiť výmenu koľajových konštrukcií, výmenu povrchov, zvýšenie a rozšírenie nástupísk, ako aj ich debarierizáciu, osadenie nových prístreškov a náter zábradlí. Opäť sa tak citeľne zvýši funkčnosť zastávok a zlepší ich estetická úroveň. Nové prístrešky sú súčasťou rozsiahleho programu mesta, zameraného na výmenu starých a zastaralých. Aj tieto tak budú v súlade s dizajnmanuálmi z dielne Metropolitného inštitútu Bratislavy. Ostatné budú osádzané prioritne na frekventovanejších zastávkach a financované budú z eurofondov alebo komerčných spoluprác.

Medzi nimi by mohli byť aj iné električkové zastávky. DPB napríklad v komentároch potvrdil osadenie prístreškov na Hečkovej v priebehu jesene – v podobnom čase ako na Ursínyho. Celkovo by ich malo v Bratislave pribudnúť približne 200.

Hoci sa na pohľad kvalita Račianskej radiály zvýšila, nejde ešte o komplexnú modernizáciu. Tá predpokladá zlepšenie technických parametrov električkovej trate, opravu koľajového spodku aj zvršku, zvýšenie prevádzkovej rýchlosti, rozšírenie zastávok a ich vybavenie ďalšími prvkami (najmä elektronickými tabuľami) alebo zlepšenie stavu priľahlého verejného priestoru. V niektorých prípadoch sa predpokladá aj vznik prestupných zastávok medzi električkami a autobusmi (najmä na Račianskom mýte). Realizácia takéhoto projektu sa však nepredpokladá skôr ako v druhej polovici tejto dekády. Výnimkou je úsek od depa Krasňany po Komisárky, kde by sa mohli úpravy udiať už skôr.

V každom prípade, Račianska radiála bude kompletne zmodernizovaná ako posledná. Do tej doby sa aspoň vo forme aktuálneho dočasného projektu zvýši kvalita zastávok. Táto dočasnosť snáď bude trvať čo najkrajšie a nie – ako je v Bratislave takmer už zvykom – dlhé roky až desaťročia.

 

Pozrite si fotografie z opráv električkových tratí vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube