Author photoAdrian Gubčo 09.09.2020 10:38

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

K záveru sa tak chýli niekoľkoročný proces, ktorý sa začal akvizíciou areálu bývalej Cvernovky v roku 2015, cez medzinárodnú architektonickú súťaž, z ktorej vyplynulo zachovanie Silocentrály, náročnú pamiatkovú analýzu, až po samotnú realizáciu. Tá sa spustila v roku 2018, dnes je pred pred dokončením. O niečo neskôr, v prvej polovici roka 2021, bude dokončená výstavba parkovacích kapacít, kde sa pred niekoľkými dňami betónovala základová doska podzemnej garáže.

Developer tak obnovil historický „priemyselný palác“ Cvernovky, ktorá bola pred Prvou svetovou vojnou najväčším priemyselným podnikom v Bratislave. Objekt vznikol v rokoch 1902-1905, súčasnú podobu dosiahol okolo roku 1920. Od Svätoplukovej bola za socializmu pristavaná budova s rovnakou hmotou, kvalitu pôvodnej Pradiarne však nedosiahla. Výroba sa po vrchole v 60-tych rokoch ukončila v 90-tych rokoch. V roku 2007 bola Pradiareň vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.

Popri Pradiarni sa podarilo zachovať aj Silocentrálu, hoci táto pamiatkou nebola. V architektonickej súťaži bolo súťažiacim tímom umožnené objekt do konceptu nezapracovávať, väčšina architektov, vrátane víťazov z kancelárie Compass, ju ale zachovalo. Išlo o správne rozhodnutie, zo Silocentrály sa dnes stáva viac než príťažlivý doplnok stavebného komplexu.

Po dokončení sa bude celý projekt vyznačovať určitými špecifikami: jednotlivé podlažia majú svetlú výšku až 4,8 metrov, čo sem umožnilo vložiť mezaníny. Kancelárie presvetľujú veľké, na mieru robené okná, pričom developer zachoval aj časť pôvodných. K zachovaným a obnoveným prvkom historickej budovy patria aj klenbové stropy, liatinové stĺpy a i. Viac voľnosti mali architekti obnovy z kancelárie Bouda Masár Architekti pri Silocentrále, ktorá bola zmodernizovaná výraznejšie.

Po skolaudovaní budú priestory odovzdané klientom na individuálne zariadenie (fit-out). Obsadená by už mala väčšia časť z 11.760 metrov štvorcových kancelárskych priestorov, ako aj významná časť retailu, ktorý má výmeru 3.110 metrov štvorcových. K najvýznamnejším nájomníkom patrí Medusa, ktorá tu bude mať okrem reštaurácie aj svoje sídlo, či samotné YIT Slovakia. K potvrdeným nájomníkom patrí aj galéria prepojená s kaviarňou, čím sa čiastočne nadviaže na kultúrny odkaz Cvernovky, kde určitú dobu sídlila silná kreatívna komunita.

Úplne dokončená bude táto časť projektu, aj napriek skolaudovaniu, až v priebehu roka 2021, kedy budú otvorené aj niektoré priľahlé verejné priestranstvá – najmä od Páričkovej, ktoré vzniknú na streche podzemných garáží. Menšie priestranstvo sa však bude už teraz otvárať na južnej strane budovy a upravené bude pravdepodobne aj bezprostredné okolie Silocentrály.

 

Pradiareň 1900 od Svätoplukovej

 

Pradiareň 1900 sa v budúcnosti stane súčasťou pripravovaného developmentu Zwirn, ktorý sa pripravuje na spustenie výstavby prvej etapy. Udelenie stavebného povolenia sa očakáva už v najbližšej dobe, developer by potom rád odštartoval práce čo najskôr po správoplatnení. V rámci prípravy realizácie projektu práve čistí pozemok po nedávno asanovanom administratívnom objekte na Košickej ulici.

Celý Zwirn, s dominantou historickej industriálnej budovy, ktorá sa vysoko pravdepodobne stane jednou z obľúbených bratislavských pamiatok, bude po svojom celkovom dokončení približne v roku 2025 atraktívnym prechodom medzi staršou a populárnou štvrťou Nivy a novým centrom mesta – downtownom. Architekti sa inšpirovali pôvodným urbanizmom štvrte, projekt však bude zakončený výškovou dominantou na nároží Košickej a Svätoplukovej ulice. Tým nadviaže na iné výškové budovy v okolí. 

Cieľom developera je vybudovanie živej komunity, ktorá tu bude nielen bývať, ale aj využívať rozsiahly retail v parteri budov a osídľovať veľké námestie, ktoré bude spoločenským jadrom zóny. Nové verejné priestranstvo doplní susedné Dulovo námestie, ktoré postupne ožíva aj napriek určitým stavebným nedostatkom (najmä v podobe prebujneného parkovania a bariér pre peších). Pozitívny dopad by malo mať zriadenie cyklotrasy na Páričkovej ulici – hoci ešte nie je definitívne známe, na ktorej strane ulice by sa mala nachádzať – a potenciálne vybudovanie električkovej trate po Košickej.

Pradiareň 1900 tak môže v budúcnosti pôsobiť ako priama súčasť mestskej zástavby a nie ako kancelárska budova v administratívnej štvrti, kde sa po pracovnej dobe rozplýva všetok život. Pre firmy aj zamestnancov ide o čoraz atraktívnejší koncept, ktorý ukazuje, ako by sa mali mestá vyvíjať v budúcnosti: nie ako funkčne oddelené územia, ale ako previazané, polyfunkčné zóny, kde je záťaž rovnomernejšie rozložená a aktivita prebieha počas celého dňa.

Dokončením rekonštrukcie historickej budovy pribudne ďalší dielik do skladačky lepšej Bratislavy. Výsledok projektu – ktorému z dlhodobého hľadiska predvídam úspech – snáď bude inšpiráciou pre viacerých. 

 

Fotografie z 15.8.2020. Pozrite si rekonštrukciu Pradiarne 1900 vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Odstránené zvyšky budovy na Košickej
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube