YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.09.2020 10:38

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

K záveru sa tak chýli niekoľkoročný proces, ktorý sa začal akvizíciou areálu bývalej Cvernovky v roku 2015, cez medzinárodnú architektonickú súťaž, z ktorej vyplynulo zachovanie Silocentrály, náročnú pamiatkovú analýzu, až po samotnú realizáciu. Tá sa spustila v roku 2018, dnes je pred pred dokončením. O niečo neskôr, v prvej polovici roka 2021, bude dokončená výstavba parkovacích kapacít, kde sa pred niekoľkými dňami betónovala základová doska podzemnej garáže.

Developer tak obnovil historický „priemyselný palác“ Cvernovky, ktorá bola pred Prvou svetovou vojnou najväčším priemyselným podnikom v Bratislave. Objekt vznikol v rokoch 1902-1905, súčasnú podobu dosiahol okolo roku 1920. Od Svätoplukovej bola za socializmu pristavaná budova s rovnakou hmotou, kvalitu pôvodnej Pradiarne však nedosiahla. Výroba sa po vrchole v 60-tych rokoch ukončila v 90-tych rokoch. V roku 2007 bola Pradiareň vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.

Popri Pradiarni sa podarilo zachovať aj Silocentrálu, hoci táto pamiatkou nebola. V architektonickej súťaži bolo súťažiacim tímom umožnené objekt do konceptu nezapracovávať, väčšina architektov, vrátane víťazov z kancelárie Compass, ju ale zachovalo. Išlo o správne rozhodnutie, zo Silocentrály sa dnes stáva viac než príťažlivý doplnok stavebného komplexu.

Po dokončení sa bude celý projekt vyznačovať určitými špecifikami: jednotlivé podlažia majú svetlú výšku až 4,8 metrov, čo sem umožnilo vložiť mezaníny. Kancelárie presvetľujú veľké, na mieru robené okná, pričom developer zachoval aj časť pôvodných. K zachovaným a obnoveným prvkom historickej budovy patria aj klenbové stropy, liatinové stĺpy a i. Viac voľnosti mali architekti obnovy z kancelárie Bouda Masár Architekti pri Silocentrále, ktorá bola zmodernizovaná výraznejšie.

Po skolaudovaní budú priestory odovzdané klientom na individuálne zariadenie (fit-out). Obsadená by už mala väčšia časť z 11.760 metrov štvorcových kancelárskych priestorov, ako aj významná časť retailu, ktorý má výmeru 3.110 metrov štvorcových. K najvýznamnejším nájomníkom patrí Medusa, ktorá tu bude mať okrem reštaurácie aj svoje sídlo, či samotné YIT Slovakia. K potvrdeným nájomníkom patrí aj galéria prepojená s kaviarňou, čím sa čiastočne nadviaže na kultúrny odkaz Cvernovky, kde určitú dobu sídlila silná kreatívna komunita.

Úplne dokončená bude táto časť projektu, aj napriek skolaudovaniu, až v priebehu roka 2021, kedy budú otvorené aj niektoré priľahlé verejné priestranstvá – najmä od Páričkovej, ktoré vzniknú na streche podzemných garáží. Menšie priestranstvo sa však bude už teraz otvárať na južnej strane budovy a upravené bude pravdepodobne aj bezprostredné okolie Silocentrály.

 

Pradiareň 1900 od Svätoplukovej

 

Pradiareň 1900 sa v budúcnosti stane súčasťou pripravovaného developmentu Zwirn, ktorý sa pripravuje na spustenie výstavby prvej etapy. Udelenie stavebného povolenia sa očakáva už v najbližšej dobe, developer by potom rád odštartoval práce čo najskôr po správoplatnení. V rámci prípravy realizácie projektu práve čistí pozemok po nedávno asanovanom administratívnom objekte na Košickej ulici.

Celý Zwirn, s dominantou historickej industriálnej budovy, ktorá sa vysoko pravdepodobne stane jednou z obľúbených bratislavských pamiatok, bude po svojom celkovom dokončení približne v roku 2025 atraktívnym prechodom medzi staršou a populárnou štvrťou Nivy a novým centrom mesta – downtownom. Architekti sa inšpirovali pôvodným urbanizmom štvrte, projekt však bude zakončený výškovou dominantou na nároží Košickej a Svätoplukovej ulice. Tým nadviaže na iné výškové budovy v okolí. 

Cieľom developera je vybudovanie živej komunity, ktorá tu bude nielen bývať, ale aj využívať rozsiahly retail v parteri budov a osídľovať veľké námestie, ktoré bude spoločenským jadrom zóny. Nové verejné priestranstvo doplní susedné Dulovo námestie, ktoré postupne ožíva aj napriek určitým stavebným nedostatkom (najmä v podobe prebujneného parkovania a bariér pre peších). Pozitívny dopad by malo mať zriadenie cyklotrasy na Páričkovej ulici – hoci ešte nie je definitívne známe, na ktorej strane ulice by sa mala nachádzať – a potenciálne vybudovanie električkovej trate po Košickej.

Pradiareň 1900 tak môže v budúcnosti pôsobiť ako priama súčasť mestskej zástavby a nie ako kancelárska budova v administratívnej štvrti, kde sa po pracovnej dobe rozplýva všetok život. Pre firmy aj zamestnancov ide o čoraz atraktívnejší koncept, ktorý ukazuje, ako by sa mali mestá vyvíjať v budúcnosti: nie ako funkčne oddelené územia, ale ako previazané, polyfunkčné zóny, kde je záťaž rovnomernejšie rozložená a aktivita prebieha počas celého dňa.

Dokončením rekonštrukcie historickej budovy pribudne ďalší dielik do skladačky lepšej Bratislavy. Výsledok projektu – ktorému z dlhodobého hľadiska predvídam úspech – snáď bude inšpiráciou pre viacerých. 

 

Fotografie z 15.8.2020. Pozrite si rekonštrukciu Pradiarne 1900 vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Odstránené zvyšky budovy na Košickej
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Unikátnou nie je len tepláreň. Pradiareň 1900 si vyslúžila ocenenie za najlepšiu konverziu

03.12.2022 15:00:25 Martina Gregová

Prvý ročník architektonického ocenenia, ktoré sa zameriava na propagáciu inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku, pozná svojho víťaza. Za najlepšiu realizáciu tohto druhu bola vyhlásená konverzia historickej budovy Pradiarne a Silocentrály - Pradiareň 1900. Do užšieho výberu sa dostali aj iné objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

V Pradiarni 1900 vznikne inovačné centrum globálnej firmy

10.02.2022 13:39:53 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že sa mu podaril veľký úspech. Časť priestorov v zrekonštruovanej industriálnej pamiatke Pradiareň 1900 si prenajala nadnárodná farmaceutická spoločnosť Takeda. V Bratislave plánuje vybudovať medzinárodné centrum pre inovácie (ICC). Zamestnať plánuje stovky špičkových expertov v oblasti technológií a IT. Ide o významnú správu – pre Bratislavu totiž ide o smer, akým by sa mala v budúcnosti uberať, ak chce byť úspešným a bohatým mestom.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

30.11.2020 15:20:32 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Na návšteve v Pradiarni 1900

25.05.2020 17:05:00 Adrian Gubčo

Už tento rok by mal byť dokončený jeden z najpríťažlivejších projektov v Bratislave – rekonštrukcia historickej pradiarne, súčasť areálu Cvernovky na Svätoplukovej ulici v štvrti Nivy. Developer YIT Slovakia mení priemyselný objekt na modernú kancelársku budovu. Pôjde o prvú dobudovanú časť projektu Zwirn, ktorý premení celý blok na aktívnu súčasť nového centra mesta.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

17.10.2019 15:35:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

24.07.2019 15:04:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Construction update: Pradiareň 1900, 11.2.2019

25.02.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

V novom centre mesta napreduje okrem výstavby nových budov aj rekonštrukcia starších objektov – novú podobu získava niekdajšia pradiareň, súčasti areálu Cvernovka, spoločne so susednou Silocentrálou. Už čoskoro sa premenia na kancelársky komplex nazvaný Pradiareň 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube