Author photoAdrian Gubčo 08.08.2023 12:44

Začne sa konečne výstavba? Bratislava čaká na prvú nájomnú bytovku

Hlavné mesto dlhodobo sľubuje, že vybuduje množstvo nových nájomných bytov. Za posledné roky sú však prírastky minimálne. Meniť by sa to malo začať v najbližšej dobe spoločne so štartom výstavby prvého rezidenčného komplexu v Petržalke. Magistrát ohlásil štart realizácie už v minulom roku, teraz ohlasuje nový termín.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Hlavné mesto v roku 2019 predstavilo ambiciózne plány na rozvoj nájomného bývania. Už do konca roka 2022 chcelo mať dokončených alebo rozostavaných prvých 700 bytov, pričom veľká časť z nich mala byť získaná vlastnou výstavbou. Stavať sa malo vo viacerých lokalitách a nové nájomné bytové domy mali byť obstarané po architektonických súťažiach.

Nasledujúce roky priniesli zreálnenie očakávaní aj ambícií. Do konca minulého roka sa podarilo naozaj získať len niekoľko málo bytov, väčšinou vo forme rekonštrukcie existujúcich jednotiek, ktoré boli v zlom a neobývateľnom stave. Iné snahy o výraznejšie zväčšenie fondu nájomného bývania vo forme nákupu bytov na trhu od investorov alebo drobných vlastníkov sa ukázali ako neúspešné. Stavať sa nezačal žiaden nový projekt.

Napriek tomu je dnes Magistrát opäť optimistický. Situácia by sa mala zlepšiť vďaka novej forme spolupráce s developermi. Súkromní investori majú totiž výmenou za rýchlejšiu zmenu Územného plánu mestu odkázať časť „nadhodnoty“ vo forme niekoľkých nájomných bytov. Vedenie Magistrátu vychádza z premisy, že zmena plánu umožní developerom zarobiť, preto je fér, aby z toho profitoval aj verejný sektor. Takto majú v budúcnosti pribudnúť stovky bytov.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Stav areálu 23.9.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Stav areálu 23.9.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Okrem toho sa Bratislava konečne blíži aj k výstavbe prvého vlastného projektu nájomného bývania za posledných niekoľko rokov. Ide o obytný súbor na Muchovom námestí v Petržalke, kde má vzniknúť prvá z dvojice bytoviek so 103 bytmi v prvej etape. Pôvodne sa tu mal pritom vybudovať privátny development.

O skorom štarte výstavby sa síce hovorilo aj pred rokom, teraz by to ale malo byť inak – do začiatku prác má ostávať už len niekoľko dní. „Odovzdanie staveniska je naplánované na polovicu augusta,“ potvrdzuje Peter Bubla z Oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. „Zhotoviteľ sa podľa zmluvy zaväzuje dokončiť stavbu do 19 mesiacov.“

Mesto prebralo zámer od súkromného investora a projekt musel prejsť klasickým povoľovacím procesom. Stavebné povolenie získal na začiatku roka 2022. Napriek tomu sa práce nespustili v krátkej dobe, ako je bežné pri privátnych developmentoch. Doriešiť sa ešte muselo financovanie.

Potvrdzuje to aj Bubla. „Projekt na Muchovom námestí má všetky potrebné povolenia a vybraného zhotoviteľa stavby, čo je podmienkou získania dotácie z Ministerstva dopravy a úveru zo ŠFRB,“ vysvetľuje. „Zdržanie nastalo kvôli opätovnému podaniu žiadosti z dôvodu navýšenia dotačného limitu a na strane posudzovania žiadosti z dôvodu komplikovanej objektovej skladby.“

Hovorca mesta tým myslí rozdelenie projektu na dva vchody (sekcie), kde v jednom vznikne 52 klasických nájomných bytov (určené majú byť pre tzv. potrebné povolania, ako sú policajti, hasiči, učitelia a učiteľky a i.) a v druhom 51 náhradných nájomných bytov pre reštituentov. „Aktuálne prebieha podpisovanie dotačných a úverových zmlúv, čo je posledný krok pred začatím výstavby,“ dopĺňa P. Bubla. Cena sa odhaduje na viac ako 10 miliónov eur.

V tomto prípade sa tak snáď naozaj začne realizácia dlhoočakávaného projektu. V zmysle harmonogramu bude dobudovaný v roku 2025. Okrem samotných bytov, z ktorých bude 22 jednoizbových, 17 dvojizbových, 11 trojizbových a 2 štvorizbové v prípade klasických bytov a 23 jednoizbových, 20 dvojizbových, 6 trojizbových a 2 štvorizbové v náhradných bytoch, bude v parteri domov umiestnený retail. Medzi budovami prvej a druhej etapy bude umiestnené pobytové námestie, vo vnútrobloku zas park. Rezidenti budú mať pobytovú zeleň aj na streche.

Architektonické riešenie je dielom kancelárie Pantograph, ktorá dala osempodlažným budovám racionálny výraz. Najvýraznejším prvkom je zalamovaný pôdorys prvej etapy, ktorý mierne obohatí výraz inak celkom jednoduchého projektu. S ohľadom na funkciu aj lokalitu však ide o pochopiteľný prístup.

V prípade druhej etapy ešte dátumy realizácie nie sú známe. „Harmonogram projektu 2. etapy aktuálne vyhodnocujeme,“ konštatuje Bubla. Objekt s ďalšími 50 bytmi a kancelárskymi priestormi totiž potreboval zmenu Územného plánu. Tá bola schválená na konci júna, takže mestu sa teraz otvorila cesta pre zisk nových desiatok bytov. Výstavba sa každopádne nezačne skôr ako o niekoľko rokov.

 

 

Bratislava tak smeruje k prvým nájomným bytom za posledných vyše dekádu, ktoré vybudovala vlastnými silami. Posledná nájomná bytovka bola dokončená v roku 2014 na bývalej Čapajevovej ulici (dnes Ulici Ondreja Štefanka) v Petržalke. Ide o katastrofálne skóre oproti mnohým iným slovenským mestám aj obciam, ktoré budujú nájomné bývanie pomerne bežne.

Magistrát ale očakáva, že situáciu okrem komplexu na Muchovom námestí zmení hneď niekoľko pripravovaných projektov. Krok po kroku postupuje zámer na Terchovskej ulici v Ružinove, ktorý je v územnom konaní. Väčší počet bytov má vzniknúť aj v rámci rekonštrukcie internátu v areáli bývalého Elektrovodu v Záhorskej Bystrici alebo v komplexe v Janíkovom dvore v Petržalke. Na začiatku tohto roka zas Magistrát predstavil víziu bytovky na Žitavskej vo Vrakuni, kde ešte bude musieť prekonať odpor NIMBYs.

Zmieňovaná zmena Územného plánu otvára cestu mnohým ďalším zámerom. Viacero úprav regulácie sa totiž týkalo mestských pozemkov, kde by mali pribudnúť už aj väčšie obytné a polyfunkčné súbory. Magistrát to plánuje náležite využiť. „Pracujeme na zadaní novej súťaže z balíka mestských pozemkov schválených v ZaD 08, ktorú budeme v dostatočnom predstihu pred vyhlásením komunikovať s verejnosťou,“ naznačuje Peter Bubla. Podľa doteraz známych informácií by mohlo ísť o plochu na Šustekovej v Petržalke.

Rok 2022 tak nepriniesol zásadný posun v rozvoji nájomného bývania, rok 2026 by ale mohol byť iný. Bratislava začne dokončovať prvé desiatky dostupných bytov a po malých krôčikoch znižovať tlak na niektoré z najohrozenejších skupín obyvateľstva. Skutočným riešením je však masívne zväčšenie bytového fondu, keďže v tomto smere nechýbajú stovky a ani tisíce bytov, ale rovno desaťtisíce.

Tento problém ale mesto samo nevyrieši. Bez kapacít súkromného sektoru je zlepšenie situácie v oblasti dostupného bývania nepredstaviteľné. Zdá sa, že po rokoch odporu si to konečne uvedomil aj Magistrát.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube