Author photoAdrian Gubčo 23.04.2025 18:46

Veľký míľnik pre dostupnosť bývania? Bratislava predstavila dokončené nájomné byty na Muchovom námestí, pozrite sa dovnútra

Nízka dostupnosť bývania v Bratislave je problém, ktorý postihuje množstvo obyvateľov a vedie k nižšej kvalite života. Hlavné mesto sa preto začalo pred časom tejto téme venovať vo zvýšenej miere. Po dlhých rokoch prípravy prináša táto aktivita prvé ovocie – dokončený bol prvý rezidenčný projekt s nájomnými bytmi po vyše desaťročí. Magistrát teraz ukázal skolaudovanú stavbu médiám.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Dostupnosť bývania v slovenskej metropole je mimoriadne nízka, a to aj z medzinárodného hľadiska. V počte platov, ktoré musí obyvateľ v priemere investovať do kúpy vlastného bývania, patrí Bratislava k najhorším hlavným mestám v Európe. Predstihuje ju len Amsterdam a Praha. Najviac ohrozené sú príjmovo menej zdatné skupiny, kam patria aj mnohí ľudia, pracujúci pre verejný sektor a služby.

Bratislava sa preto už nejakú dobu venuje možnostiam zlepšenia dostupnosti bývania. Doteraz bola v zlej situácii - dnes prenajíma približne 870 bytov, ďalších vyše tisíc je v správe mestských častí. Okrem toho mesto upozorňuje, že od septembra minulého roka prijalo viac ako tisíc žiadostí o nájomný byt. V poradovníku momentálne čaká na pridelenie bytu 228 žiadateľov o nájomný byt a ďalších asi 450 je čakateľov na náhradné nájomné byty, pričom čakacia doba na byt je približne sedem rokov.

Riešení je podľa vedenia mesta niekoľko. „Pustili sme sa do viacerých opatrení na podporu bývania,“ tvrdí primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Či už je to rekonštrukcia zanedbaných mestských bytov, vlastná výstavba nájomných bytov, ale aj založenie mestskej nájomnej agentúry, ktorá pomáha ľuďom pri hľadaní dostupného a stabilného bývania.“ Ďalšie byty majú zabezpečiť developeri vo forme kontribúcie pre mesto výmenou za zmenu Územného plánu.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Kľúčovým nástrojom však má byť zmieňovaná vlastná výstavba nájomných bytov. Potvrdzuje to aj strategický materiál Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020-2030 z roku 2021. Prvým skutočne dokončeným projektom je nájomný bytový súbor na Muchovom námestí v Petržalke.

Projekt vznikol namiesto pôvodne plánovaného komerčného rezidenčného projektu, za ktorým pôvodne stál poslanec a podnikateľ Martin Borguľa. Mestu, resp. mestskej akciovke Metro a.s., sa však podarilo opätovne získať pozemky a dokonca aj prebrať projekt. Ten následne prerobili tí istí architekti z kancelárie Pantograph. Po náročnej príprave sa výstavba začala v auguste 2023 a dnes je s niekoľkomesačným predstihom dokončená.

V prvej etape vznikol osempodlažný dvojsekciový dom so zalamovaným pôdorysom a priestormi pre obchodné prevádzky na prízemí. Umiestnených je tu 103 jedno- až štvorizbových bytov, z čoho je 52 klasických nájomných bytov a 51 je určených pre reštituentov. Parkovanie vzniklo v blízkom okolí projektu. Dokončiť treba ešte park vo vnútrobloku, na ktorý sa končí verejná súťaž na zhotoviteľa.  

Ako pripomína mesto, na spolufinancovaní stavby sa podieľalo aj Ministerstvo dopravy SR, ktoré na projekt poskytlo nenávratnú dotáciu vo výške 4,4 miliónov eur, ďalšie financovanie bolo zabezpečené aj cez úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (2,9 miliónov) a vo zvyšku išlo o vlastné zdroje hlavného mesta (4 milióny eur). Celkové náklady dosiahli výšku viac ako 11 miliónov eur.

Podľa Lenky Antalovej Plavuchovej, viceprimátorky, pod ktorej agendu spadá nájomné bývanie, budú nájomníkmi ľudia v bytovej núdzi alebo sú ňou akútne ohrození, rovnako ako pracovníci, zabezpečujúci služby vo verejnom záujme. Ide najmä o zamestnancov domovov sociálnych služieb, mestských policajtov, zdravotníkov či učiteľov. Sťahovať sa môžu začať na prelome mája a júna, platiť budú 250-550 eur za mesiac.

 

Zľava Lenka Antalová Plavuchová, Milan Lipka (riaditeľ ŠFRB), Matúš Vallo, Jozef Ráž, Milín Kaňuščák (KAMI Profit). Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Mesto sa netají tým, že dokončenie tohto projektu považuje za míľnik v rozvoji dostupného bývania v Bratislave. „Mám skutočne veľkú radosť z tohto úspechu, že sme po dlhých rokoch dokázali zrealizovať  vlastnú výstavbu nájomného bytového domu,“ konštatuje Antalová Plavuchová. „Verím, že Bratislava týmto projektom začala novu éru systematického budovania nájomného bývania po rokoch prešľapovania na mieste a neriešenia problematiky dostupného bývania.“

Realizáciu ocenil aj minister dopravy Jozef Ráž. „Takýto projekt Bratislave veľmi chýbal a som naozaj rád, že aj s naším prispením vznikol a spoločne tak pomôžeme práve spomenutým skupinám,“ hovorí, pričom dodáva, že ide o významnú agendu štátu. „Máme obrovský záujem podporovať výstavbu nových nájomných bytov na celom Slovensku a špeciálne v Bratislave, kde je dopyt po nich naozaj veľký,“ naznačuje.

Minister zároveň ocenil vysoký štandard bývania. Mesto médiám priblížilo interiéry dokončeného domu vrátane priestoru pre služby na prvom nadzemnom podlaží a trojice bytov. V prípade parteru sa očakáva vznik jednej štandardnej prevádzky (nemá ale ísť o reštauráciu, maximálne bistro) a trojice priestorov, určených pre neziskové organizácie. Otvorené budú do ulice, kde bola dokončená úprava priestranstiev, ale aj do budúceho parku.

Otvorené boli byty na ôsmom podlaží, konkrétne jednoizbový, dvojizbový a štvorizbový. Všetky sa vyznačovali pomerne veľkorysým priestorovým štandardom, ale aj dobre vybavenými kúpeľňami s obkladom až po strop. Nainštalované sú aj kuchynské linky, kde sú základné spotrebiče. Podlahy sú laminátové s veľkoformátovými parketami. Každý byt má balkón, doplnený o francúzske balkóny, vďaka čomu sú dobre presvetlené.

Ide tak o decentnú úroveň s možnosťou zariadiť príjemné a vcelku kvalitné bývanie. Mesto dúfa, že by tu mal vzniknúť vyvážený mix nájomníkov. Zostaviť rôznorodú skladbu obyvateľov majú umožniť mestu nové podmienky prideľovania mestských nájomných bytov, ktoré boli prijaté v minulom roku. Očakávané je férové a transparentné prideľovanie bytov tým, ktorí ich naozaj potrebujú.

Otázkou ostáva, prečo príprava projektu trvala tak dlho – údajne až 16 rokov aj s realizáciou. Podľa ministra Ráža to ale bolo dané komplikovaným povoľovaním a problematickou legislatívou. Ako však dodal, od nového stavebného zákona očakáva výrazné zrýchlenie postupov. Pomôcť to má pri ďalšom rozvoji nájomného bývania.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Mesto má v tomto ohľade smelé plány. V najbližších rokoch očakáva realizáciu možno až 400 nových bytov. Prispieť k tomu má niekoľko nových projektov. Najbližšie by to mal byť obytný súbor na Terchovskej ulici v Ružinove, kde už prebieha súťaž na zhotoviteľa stavby. Veľmi teoreticky by sa tak výstavba mohla začať tento rok, pričom financovať sa má podobným spôsobom ako na Muchovom námestí (úver zo ŠFRB, dotácia od Ministerstva dopravy SR a vlastné zdroje). Zhotoviteľ má najprv stavbu postaviť za vlastné zdroje, mesto ju následne odkúpi na základe zmluvy o budúcej kúpnej zmluve.

Ďalší projekt by sa mal stavať na Žitavskej vo Vrakuni, kde je ukončené územné konanie a začiatok prác sa predpokladá na konci budúceho roka. Primátor Vallo potvrdil, že mesto rokuje aj so štátom, ktorý má vlastné schémy a zámery.

Naostatok, Muchovo námestie má dostať aj druhú etapu v podobe bodovej osempodlažnej bytovky s 50 bytmi na severnej strane budúceho parku. Vydané je územné rozhodnutie a pracuje sa na dokumentácii pre ďalšie fázy povoľovania či schvaľovania finančnej dotácie. To v praxi znamená, že stavať sa nezačne skôr ako v roku 2027 s dokončením o dva roky neskôr.

Posledné nájomné bývanie v Bratislave bolo dokončené v roku 2014 na Ulici Ondreja Štefanka v Petržalke. Nebolo to pred 15 rokmi, ako mylne uvádza Magistrát. Napriek tomu ide o extrémne dlhú dobu. Absencia výstavby tohto typu projektov sa negatívne podpísala na kvalite života v meste a zvyšuje tlak na ich urýchlenú výstavbu v čo najväčšom rozsahu.

103 nových bytov na Muchovom námestí je totiž dobrou správou, v skutočnosti to ale veľa neznamená. To isté možno povedať o ďalších 400 bytoch, o ktorých mesto hovorí. Bratislava potrebuje päťciferný počet nájomných bytov, aby bola dostupnosť bývania skutočne omnoho vyššia. Ide o úlohu na desaťročia.

Najlepšou správou tak je, že sa vôbec s výstavbou začalo. Projekt na Muchovom námestí optimisticky priniesol mestu potrebné skúsenosti a vedomosti, ktoré prispejú k urýchleniu prípravy ďalších zámerov. Bratislava sa musí rozostavať oveľa viac, ak má byť skutočne mestom, kde sa dá dobre žiť skutočne všetkým.

 

Fotografie z 23.4.2025. Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube