Author photoAdrian Gubčo 21.08.2020 09:02

Nová Dunajská odhaľuje fasádu

Na Dunajskej ulici sa k dokončeniu chýli menší projekt Nová Dunajská. Polyfunkčný bytový dom nahradil starší objekt novostavbou s mimoriadne decentnou architektúrou, pod ktorou je podpísaný jeden z popredných súčasných slovenských architektov Peter Jurkovič. Definitívne ukončenie výstavby sa očakáva do konca tohto roka.

Development vzniká vo východnej časti Dunajskej ulice, na mieste, kde sa nachádza viacmenej vyrovnaná a dnes už ukončená zástavba z prvej polovice 20. storočia. Dostupnosť je vynikajúca do starého aj nového centra mesta, a to aj formou pešej dopravy. Na parcele sa predtým nachádzal trojpodlažný objekt s populárnym pubom na prízemí a dvomi administratívnymi podlažiami.

Pôvodný dom bol asanovaný v roku 2018, práce sa naplno spustili v prvej polovici roka 2019. Nová budova dosiahla plnú výšku približne po roku výstavby a dnes je už viacmenej dokončená aj fasáda. Dotvoriť ešte ostáva parter (prízemie) objektu, doupravovať omietku a dokončiť najvyššie ustúpené podlažie, kde vzniká predsadená prevetrávaná fasáda z hliníkového plechu. Ďalšie práce sa sústredia na interiér domu.

Nido

Budova má šesť podlaží, na ktorých vznikne 20 bytov a niekoľko obchodných priestorov. Jadrá sú osadené v strede dispozície budovy, aby bolo možné vytvoriť aj prevetrávané byty, teda byty orientované na dve protiľahlé svetové strany s dennou časťou orientovanej do ulice a nočnou do dvora. Celkovo sú štyri rezidencie jednozibové, štyri dvojizbové, päť trojizbových a sedem štvorizbových.

Čo sa týka ostatných súčastí bytového domu, zúžené pomery pozemku viedli k tomu, že pre vybudovanie podzemného parkingu s 35 stojiskami je využitá prakticky celá jeho plocha, na povrchu však vznikla menšia zelená záhrada. Oproti ulici je vyvýšená, takže jej povrch je na úrovni druhého nadzemného podlažia. Vďaka tomu budú mať obyvatelia prízemných bytov priamy prístup k zeleni a kúsok vlastnej záhrady, vznikne však aj zeleň prístupná pre všetkých klientov.

Podoba a štruktúra projektu svedčí o tom, že investor, spoločnosť Benefit Finance, cielil na vysoko bonitnú klientelu. To potvrdzuje aj štandard, do ktorého patrí stropné chladenie, podlahové kúrenie, drevené parkety alebo hliníkové okná. Ceny neboli ani zverejnené, nepochybne však patrili k najvyšším v meste. To však očividne neprekážalo – projekt je kompletne vypredaný.

Novú Dunajskú vymedzuje oproti iným aktuálnym projektom aj mimoriadna úroveň architektúry, za ktorou stojí oceňovaný slovenský architekt Peter Jurkovič. Prvé úspechy získal už ako partner v ďalšej prestížnej kancelárii, GutGut, zbiera ich však aj po osamostatnení. V prípade Dunajskej navrhol solídny mestský dom, ktorý ideálne dotvára zástavbu a rozhodne sa nestratí medzi početnými pamiatkami tejto ulice. Ide o skvelý príklad, ako treba vypĺňať prieluky alebo nahrádzať staršie domy menšej kvality v lukratívnych častiach Bratislavy.

Developer očakáva, že projekt bude úplne dokončený do konca tohto roka. Kolaudačné konanie by sa malo rozbehnúť už v priebehu septembra.

 

 

Dunajská ulica sa takto skompaktní a príde o ďalšiu medzeru v zástavbe. Podobných ostáva najviac najmä v okolí bývalého Prioru, kde sa realita zrazila s víziami architektov v 60-tych rokoch 20. storočia, kedy sa predpokladala plošná asanácia celej pôvodnej zástavby. Našťastie, podobný osud nepostihol aj zvyšok ulice, hoci aj tu došlo k nahradeniu časti starých domov. Podobné platí aj o ostatných uliciach, aj tu sa však nachádza niekoľko prieluk, kde sa chystá ich vyplnenie.

Asi najaktuálnejším je projekt na Ulici 29. augusta (vedľa domu Arwag), kde sa spoločnosť Amalca Development pripravuje na vybudovanie rezidenčného projektu s deviatimi bytmi a 52 apartmánmi. Počet parkovacích miest bude 78. Zámer disponuje stavebným povolením, jeho architektúra však odhalená nebola. Ešte dávnejšie na projekt prebehla architektonická súťaž, výsledky však známe nie sú.

Okrem toho je v realizácii aj polyfunkčný dom na Grösslingovej ulici, v blízkosti Liga pasáže, na dlhé roky prázdnej parcele. Aktuálna podoba projektu ani žiadne významnejšie detaily okrem informácie, že by tu malo byť šesť bytov a 18 parkovacích miest, neboli dosiaľ odhalené. Atorom je však kancelária Salpietra + Gajdoš Architekti a investorom je BDS - Bratislavská dražobná spoločnosť. Dokončenie projektu sa očakáva na začiatku roka 2021, čo nie je reálne.

Ďalšie prieluky sa aktuálne zapĺňajú aj na Mickiewiczovej alebo Námestí 1. mája, nové projekty sa pripravujú na nároží Dunajskej a Lazaretskej alebo na Banskobystrickej. Ide o jedny z najužitočnejších developmentov, Bratislava však má podobných priestorov pre výstavbu priveľa a tempo ich zapĺňania je pomalé.

Do veľkej miery to súvisí s normami, ktoré nútia k výstavbe parkovacích miest vo veľkých počtoch investorov aj v prípade, že sa v blízkosti nachádzajú linky verejnej dopravy a pozemky sú príliš malé na výstavbu väčšieho objemu parkingu. Hoci sa tieto normy pred časom zjemnili, stále sú pomerne prísne. Kým sa v tomto ohľade niečo nezmení, „diery“ ostanú súčasťou mesta ešte dlho.

Výnimku budú mať tie projekty, kde sa bude dať vytvoriť a predať taká kvalita, že ospravedlní aj vyššie ceny. Práve Nová Dunajská je v tomto ohľade vzorom. Preto je takmer isté, že keď už dôjde ku vzniku bývania v novovyplnených prielukách, takmer vždy pôjde o drahé byty, ktoré budú pre väčšinu populácie nedostupné. To však, na konci dňa, platí takmer o väčšine súčasných bratislavských novostavieb...

 

Fotografie z 19.8.2020. Pozrite si výstavbu Novej Dunajskej vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Benefit Finance

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube