Author photoRED 24.05.2023 17:43

Zanedbaný, no s veľkým potenciálom. Ako vyzerá park na Račianskom mýte tesne pred obnovou

Roky sľubovaná rekonštrukcia parku na Račianskom mýte naberá reálnejšiu formu. Momentálne prebiehajú posledné prípravy pred začatím stavebných prác. Park tak čoskoro prejde plánovanou revitalizáciou.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Park na Račianskom mýte je jedným z najznámejších bratislavských parkov. Vďaka relatívne hustej zástavbe v okolí a prítomnosti rušného dopravného uzla je toto miesto denne navštevované množstvom ľudí. Park je využívaný najmä obyvateľmi susedných štvrtí, pre ktorých je miestom oddychu, stretávania sa, ponúka priestor na šport a zároveň slúži ako prechod do neďalekej Hotelovej akadémie. Súčasťou parku sú aj viaceré gastronomické zariadenia, vrátane dnes už bývalej krčmy "Koliesko".

Park napriek svojim ekologickým a umeleckým kvalitám od svojho vzniku neprešiel žiadnou generálnou rekonštrukciou, čo sa odzrkadľuje na jeho biednom stave. Snahy o jeho obnovu siahajú už do roku 2013, kedy mestská časť Nové Mesto vyhlásila súťaž na jeho revitalizáciu. Víťazom sa stala známa architektonická kancelária 2ka landscape v spolupráci s Marko & Placemakers. Víťazný návrh sa ale nepodarilo zrealizovať. K dôvodom patrili  nevysporiadané vzťahy vlastníkov pozemkov či finančná náročnosť projektu. Opakovaný pokus o naštartovanie rekonštrukcie prebehol aj v roku 2015, ale opäť neúspešne.

Teraz sa však zdá, že sa konečne podarilo prejsť od plánovania k realizácii. Výsledné riešenie je z roku 2020, kedy sa Novému Mestu podarilo získať finančný príspevok od Ministerstva financií so zameraním na zlepšenie vodozádržných opatrení v urbanizovanej krajine. Z požadovaných 1,24 milióna sa mestskej časti podarilo získať 850-tisíc. Po zrealizovaných prípravných prácach na konci minulého roka tak samospráva prechádza na hlavné časti revitalizácie parku.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Vízia pripravovanej obnovy. Zdroj: Marko&Placemakers / 2ka landscape architects

Nové Mesto pred niekoľkými týždňami ohlásilo blížiaci sa začiatok stavebných prác, predzvesťou čoho je odstraňovanie nevyhovujúcich stromov a kríkov. Na revitalizovanom území Račianskeho mýta s rozlohou vyše 25-tisíc metrov štvorcových sa nachádza 328 drevín, pričom niektoré z nich budú musieť byť z dôvodu prehustenej výsadby alebo zanedbaného stavu odstránené. Niektoré kríky a stromy sú tiež napadnuté hubami či škodcami a ohrozujú ostatnú zeleň, ako aj návštevníkov parku.

Zachované však budú všetky lipové aleje a na jeseň k nim pribudne ešte 24 nových odrastených líp. Okrem stromov tu budú vysadené aj trvalkové záhony a to v rozlohe až vyše 1,4-tisíc m2. Súčasťou obnovy má byť aj realizácia dažďovej záhrady, ktorá vznikne na mieste pôvodného basketbalového ihriska. Za objektom pohostinstva je plánovaná realizácia poldra a v parku má tiež vzniknúť nový pobytový trávnik či kvetnatá lúka.

Nasledovať by mala sanácia bufetu "Koliesko" v blízkosti ulice J. C. Hronského. Zariadenie bolo v katastrofálnom technickom stave. Opravený bufet bude obohatený o novú oceľovú pergolu, obrastenú popínavými rastlinami. Tie zabezpečia tienenie v horúcich letných mesiacoch. Umiestnené tu budú aj šachové hracie dosky, hojdacie siete a stojany na bicykle. Bufet bude počas stavebných prác nahradený dočasným gastrokontajnerom, ktorý bude návštevníkom ponúkať občerstvenie.

Úpravou prejdú rovnako všetky chodníky. Podľa dokumentácie by ich trasovanie malo zostať nezmenené. Nové pochôdzne a obslužné plochy sú riešené výmenou pôvodného asfaltu za vodopriepustný betón alebo mlat. Tiež by mal byť doplnený lavičkový mobiliár a nanovo osadené smetné koše. Vzniknúť by mal aj nový vodný prvok - vodná pumpa, spolu s fontánkou na pitie.

Výraznú rekonštrukciu podstúpia zanedbané športoviská v zadnej časti parku. Na ich mieste vznikne nové multifunkčné ihrisko s možnosťou hrania malého futbalu, streetballu, volejbalu či tenisu. Hracia plocha bude osvetlená, čo umožní bezpečné športovanie aj vo večerných hodinách.

Na mieste zaniknutého detského ihriska, v severozápadnej časti parku vedľa sochy „Vesmír", sa vytvorí nová hracia zóna. Toto nové detské ihrisko, nazývané „Jama", bude vybavené tvarovým terénom s detskými kĺzačkami, mobiliárom pre rozvoj motoriky a novým cyklochodníkom. Ďalšie ihrisko je naplánované v zóne za sídliskom „Februárka". Nachádzať sa tu bude ohradená zóna pre najmenšie deti s drobnými preliezkami a pribudnú aj kĺzačky, hojdačky a kolotoč.

 

Známa krčma Koliesko bola nahradená dočasným kontajnerom. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Park na Račianskom mýte je pre blízke sídlisko, staromestské štvrte, ako aj pre celé mesto dôležitou zelenou lokalitou. Napriek jeho početným umeleckým dielam a ikonickým miestam bol dlhodobo zanedbávanou zónou. Začínajúca revitalizácia prinesie lepšie vybavenie pre športové aktivity, hracie možnosti pre deti či oddych.

Škodou zostáva, že z dôvodu nastavenia financovania sú možnosti zásahov do podoby parku, napríklad vo forme lepšej priestorovej organizácie, obmedzené. Nedostatkom je aj fakt, že sa park v dôsledku nevysporiadaných územných vzťahov nateraz nerevitalizuje celý. Pozemky Katolíckej cirkvi, na ktoré sa táto rekonštrukcia nevzťahuje, sa ale podľa informácií YIM.BA tiež pomaly posúvajú k úprave. V prípade pozemkov popri Račianskej ulici, patriacich Evanjelickej cirkvi, už údajne existuje štúdia zeleného korza, ktoré zúročuje potenciál priestoru. 

V Bratislave sa tak obnoví dalšia z jej početných zelených zón, čo zlepší kvalitu verejného priestoru a života v meste. Mnohí obyvatelia sa sťažujú, že v meste chýba zeleň a nie je kde tráviť voľný čas. Z kvantitatívneho hľadiska sa mýlia - Bratislava je skutočne zelená. Nemožno však poprieť, že kvalita a údržba parkov v posledných rokoch krívala, nehovoriac o ich nízkych predpokladoch pre dlhší pobyt. V prípade parku na Račianskom mýte sa situácia aspoň čiastočne zlepší. Od dokonalosti má však aktuálna revitalizácia stále ďaleko. 

 

(TASR, YIM.BA)

Fotografie z 21.5.2023. Pozrite si ich všetky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube