Author photoAdrian Gubčo 03.06.2024 18:10

Otvorený, no s nedostatkami. Nové Mesto prezentuje park na Račianskom mýte, o ďalšom postupe mlčí

Rekonštrukcia parku na Račianskom mýte je jednou z najvýznamnejších revitalizácií verejných priestorov v Bratislave v posledných rokoch. Hoci úpravy priniesli v mnohých ohľadoch jednoznačné zlepšenie, spojené sú aj s niekoľkými nedostatkami a otáznikmi. Mestská časť detaily ďalšieho postupu neprezrádza.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Park na Račianskom mýte patrí k najvýznamnejším parkom v blízkosti centra Bratislavy. Relatívne veľká zelená plocha vznikla v povojnovom období premenou niekdajšieho Blumentálskeho cintorína. Priestor bol doplnený hernými prvkami, umením, fontánou či detským bazénom, ako aj objektami pohostinstiev. Do 21. storočia však vstúpil ako zanedbaný, čo si vyžadovalo výrazný zásah.

Mestská časť preto rozhodla o komplexnej revitalizácii a v roku 2013 usporiadala architektonicko-krajinársku súťaž na nové riešenie. Víťazi z kancelárií 2ka landscape architects a Marko&Placemakers odprezentovali odvážnu víziu, ktorá rátala s radikálnym zlepšením pobytového potenciálu územia. Ako sa ale ukázalo, išlo až o príliš odvážne plány.

Čoskoro sa ukázali problémy – samospráva jednak nemala peniaze, a nemala ani prístup ku všetkým pozemkom. Vlastníkmi sa totiž po reštitúciách stali pôvodní správcovia cintorínov, teda katolícka a reformovaná cirkev augsburského vyznania. Okno pre realizáciu sa otvorilo až po necelom desaťročí, keď sa ukázalo, že aspoň časť parku by sa dala obnoviť z eurofondov, zameraných na zlepšenie zadržiavania dažďovej vody.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: 2ka / Marko&Placemakers

Po dlhších prípravách sa revitalizácia za 1,5 milióna eur rozbehla v priebehu minulého roka s tým, že ukončená musí byť do konca roka 2023. To sa v prevažnej miere podarilo, hoci park bol oficiálne otvorený len pred niekoľkými dňami. Verejnosť očividne ocenila vznik niekoľkých nových prvkov, resp. úpravu starších – modernizovaného detského ihriska (hoci len menšie deti), multifunkčného ihriska alebo výsadbu novej zelene. Iné zásahy boli prijaté s rozpakmi.

Najväčšie diskusie vyvolalo vybudovanie retenčnej nádrže v podobe zníženiny (poldra), do ktorej bola zapustená šmýkľavka. V teórii malo počas dažďov dôjsť k napusteniu nádrže a postupnému vsiakaniu vody do podložia. Na základe porovnania s iným vydareným projektom v rámci developmentu Guthaus od Corwinu to nemalo trvať dlhšie ako niekoľko hodín. Tu sa však voda držala celé dni.

Kriticky bolo vnímané aj odstránenie pôvodného pohostinstva Koliesko v susedstve detského ihriska. Hoci jeho úroveň bola, slušne povedané, nízka, kombinácia prostredia a nízkych cien z neho urobila dôležité miesto pre komunitu. Nové gastronomické zariadenie tu dodnes nefunguje.

Napokon popri zrekonštruovanej časti parku ostáva pomerne veľká časť neobnovená. Ide o západnú časť na mieste, kde sa v minulosti nachádzal katolícky cintorín. Aj naďalej tu ostávajú zanedbané asfaltové chodníky a staršie lavičky, rovnako ako reštaurácia Malý Bajkal. Tá má svoje najlepšie roky za sebou taktiež.

Novomestská samospráva zorganizovala na konci mája slávnostné otvorenie a vysvetlila len časť z problémov. Ako uviedol starosta Nového Mesta Matúš Čupka vo promovideu, nedostatkov si je vedomý. „Nie vždy sa všetko podarí na 100%,“ konštatuje. Problémy s retenčnou nádržou sú údajne spôsobené nedostatočným preverením podložia. „Stáli sme pred dilemou, či sa do opráv povrchov pustíme čo najskôr a park v najvyššej sezóne opäť uzavrieme, alebo počkáme na jeseň. Rozhodli sme sa pre druhú možnosť.“

Iné odpovede však chýbajú. Kedy budú vyriešené niektoré vyššie zmienené problémy, zatiaľ mestská časť nekomunikuje – a možno ani nechce.

 

V retenčnej nádrži sa dlhodobo drží voda. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Redakcia YIM.BA totiž samosprávu opakovane oslovila. Napriek urgenciám a telefonátom sa odpovedí od apríla nedočkala. Nie je tak potvrdené, kedy príde na úplné vyriešenie nedostatkov s podmáčaným priestorom retenčnej nádrže, chýbajúcou gastroprevádzkou na mieste Kolieska či vyriešenie vzťahov s katolíckou cirkvou a aspoň čiastočnú obnovu zvyšku parku.

V prípade Kolieska pritom starosta Čupka pri prvotnom otvorení v decembri minulého roka avizoval, že mestská časť o prevádzke rokuje. „Sme vo finále rokovaní s budúcim nájomcom a veríme, že sa nám podarí v marci alebo apríli kontajner sprístupniť,“ tvrdil vtedy Čupka. Doteraz sa tak neudialo.

V prípade rozšírenia rekonštrukcie mali posun priniesť rokovania s cirkvou. V tomto smere už pred časom vedenie mestskej časti odmietalo vysloviť termíny, čo je s ohľadom na nepredvídateľnosť (alebo až príliš veľkú predvídateľnosť) diskusií s cirkvou vcelku logické. Napriek tomu naznačovalo, že aspoň menšie úpravy vidí ako reálne. Kedy k nim príde, ostáva naďalej neznáme.

Vo výsledku tak ostáva obnovených asi len 40% celého parku, navyše s určitými nedostatkami, ktoré znižujú možnosti pre aktívnejšie trávenie voľného času. Opravené časti sú síce omnoho príťažlivejšie a príjemnejšie, celý priestor však ani zďaleka nenapĺňa svoj potenciál. S ohľadom na komunikačné nedostatky Nového Mesta široká verejnosť nemá možnosť zistiť, kedy by sa to mohlo zmeniť.

 

Fotografie z 19.4.2023. Pozrite si rekonštrukciu parku vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube