Author photoAdrian Gubčo 17.01.2020 10:21

Výstavba Rozety napreduje, čo vyrastie v jej susedstve, je nejasné

V centrálnej časti Ružinova sa začína postupne vypĺňať dlhodobo prázdny pozemok, ktorý bol už niekoľko rokov pripravený pre výstavbu. Z pôvodného veľkorysého zámeru Olympia sa však plány skorigovali na štandardnejší development, ktorého rezidenčnú časť nedávno prebrala spoločnosť YIT Slovakia. Výstavbu zahájila prakticky okamžite a prišla aj s novým názvom – Rozeta.

Developer projekt získal od spoločnosti Tatra Residence, ktorá tu chcela po vlastnej osi vybudovať polyfunkčný súbor s bývaním aj kanceláriami. Na development usporiadala architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazila kancelária PMArchitekti, za ktorou stojí skúsený architekt Peter Moravčík. Nanešťastie však investor dospel k záveru, že tento návrh by bol nerentabilný, preto uprednostila projekt na druhom mieste od AK Jančina.

Ich vízia bola založená na oddelení jednotlivých funkcií, kde mala byť dvojica vežových bytových domov osadená južnejšie a napojená na Klincovú ulicu, kym administratívna časť by kopírovala hranu križovatky Bajkalskej so Záhradníckou. V tomto smere prebehol aj povoľovací proces, YIT projekt prebralo už viacmenej pripravený na výstavbu. Tatra Residence, resp. spoločnosť Záhradnícka Property, si ponechala časť pozemku, kde mala byť administratívna sekcia.

Dnes sa tak na Rozete budujú podzemné podlažia aj základy pre prvý z bytových domov, ktorý bude mať jedenásť nadzemných podlaží. Prvá etapa rastie bližšie k staršej zástavbe z nultých rokov 21. storočia, druhá bude umiestnená bližšie k Bajkalskej ulici. Táto budova bude viacmenej identická s prvou.

V prvej časti projektu má vzniknúť 78 bytov a apartmánov, spustenie predaja sa očakáva na jar. Už na konci roka 2019 sa však spustil predpredaj a v tejto chvíli sa oslovujú klienti, ktorí prejavili záujem. Dispozície ani štandard ešte nie sú známe, priemerná cena za meter štvorcový aktuálne dosahuje 3,8-tisíc eur. Vznik retailu sa v rezidenčnej časti developmentu neočakáva. Nároky na parkovanie obslúži 88 stojísk v podzemnej garáži a 10 na teréne.

Čo sa týka druhej etapy, tu sa navrhuje 71 bytov. Do výstavby je však očividne ďaleko. Ako konštatuje Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja YIT Slovakia, „druhá etapa projektu je momentálne v štádiu prípravy projektovej dokumentácie a získavania potrebných povolení.“ Výstavba tak môže začať najskôr pravdepodobne v druhej polovici budúceho roka. Developer očakáva celkové dokončenie v roku 2024.

Zaujímavou zmenou v developmente je medzičasom výmena architektov. Realizačný projekt nespracováva AK Jančina, ktorej súťažný návrh bo vybraný pre vybudovanie a v tomto smere je aj povolený, ale kancelária Cityprojekt. Tá už s YIT spolupracovala na projektoch ako Tarjanne, Tammi alebo Pari. Architektúra domov bude jednoduchá a bez akejkoľvek zbytočnej extravagancie, dá sa však len predpokladať, že ide o pozitívnu zmenu oproti pôvodnému súťažnému návrhu.

 

Možná podoba pozemku Tatra Residence? Zdroj: P.S. Arch

 

Kým budúcnosť pozemkov od Klincovej je viacmenej známa, horšie to je v prípade časti stále patriacej firme Záhradnícka Property. Je na debatu, či je v danej oblasti skutočne taký potenciál pre ďalšiu kancelársku budovu (po Rosume) a či by neboli vhodné skôr byty. Navyše, keďže sa materská Tatra Residence sústredí na rezidenčné projekty, dá sa predpokladať, že developer vykoná zmeny k tomu, aby sa kancelárie preklasifikovali na bývanie.

Žiadne detaily však zatiaľ neboli odhalené a oveľa viac podľa stanoviska nevie ani YIT. „O budúcnosti susedného pozemku, ktorý nie je v našom vlastníctve, bohužiaľ nemáme žiadne bližšie informácie,“ priznáva S. Ferencová. Mlčia zatiaľ aj oficiálne kanály.

Čosi by však mohla naznačovať štúdia od kancelárie P.S. Arch, ktorá na pozemku v prakticky rovnakej hmote a podobnom členení, hoci s inou funkciou, navrhuje objekty tak, ako ich plánovala kancelária AK Jančina. Podľa tohto návrhu by v šikmom rade pozdĺž ramena križovatky vzniklo päť osempodlažných projektov, ktorých najvýraznejším prvkom je skosenie hmoty na úrovni dvoch najvyšších podlaží. Priestory medzi domami by boli využité pre terasy podnikov v parteri (ak nejaké vzniknú) alebo ako parkové plochy, zvierané s Rozetou. Vjazd by bol z priestoru medzi projektom a obytným súborom Octopus Habitat, prípadne priamo z ramena križovatky.

K návrhu okrem vizuálov chábajú akékoľvek doplňujúce informácie, preto neviem, či ide len o štúdiu, alebo konkrétny projekt, ktorý by sa mohol realizovať. Ak by však skutočne išla do výstavby práve táto séria domov, išlo by o adekvátne hustý a výškovo vyhovujúci development, ktorý je v danom priestore celkom vhodný. Popritom však nemožno zabudnúť na detail a úroveň verejných priestranstiev – tá by totiž v exponovanej polohe, ktorou centrálna križovatka v Ružinove nepochybne je, mala byť čo najvyššia.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 29.12.2019
  • Fotografia z 29.12.2019
  • Rozeta. Zdroj: YIT Slovakia
  • Možná podoba pozemku Tatra Residence? Zdroj: P.S. Arch
  • Možná podoba pozemku Tatra Residence? Zdroj: P.S. Arch

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube