Na exponovanom pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice sa k dosiahnutiu hrubej stavby blíži prvá etapa rezidenčného projektu Rozeta, prvá časť masívnejšej prestavby celého priestoru. Developer YIT Slovakia postupuje vo výstavbe veľmi rýchlo: okrem budovy už realizuje aj exteriérové priestranstvá v okolí. Onedhlo by tu mohla začať vznikať druhá etapa.
Výrazné miesto v krížení dvojice významných mestských tried bolo dlho v hľadáčiku developerov. Okrem mimoriadne dobrého dopravného napojenia vytvárala aj dovtedajšia zástavba – nachádzali sa tu sklady autoservisu – predpoklady pre radikálnu transformáciu. Tá mala skutočne prísť, pred krízou sa tu navrhovala výstavba jednej z najvyšších budov v meste, veže Olympia, ktorá mala mať až 39 podlaží.
Kríza viedla najprv k zmenšeniu projektu, až nakoniec jeho úplnému zrušeniu. Nový majiteľ, Tatra Residence, usporiadal na development architektonickú súťaž, v ktorej zváťazil skúsený architekt Peter Moravčík. Napriek tomu sa projekt zadal až tretiemu v poradí, kancelárii AK Jančina, keďže išlo o menej náročný a lepšie etapizovateľný návrh. Architekt Jančina navrhol dvojicu bodových bytových domov prístupných od Klincovej ulice, kým od križovatky mala vzniknúť administratívna časť, ktorá bytovky odhluční.
Povoľovací proces sa pre takto navrhnutý prvý bytový dom skutočne rozbehol a po jeho ukočení získal projekt – resp. jeho rezidenčnú časť, keďže pozemky smerom ku križovatke má stále Tatra Residence (alebo jej SPV Záhradnícka Property) – nového majiteľa: stal sa ním developer YIT Slovakia, ktorý následne rozbehol výstavbu.
Dnes sa jej prvá etapa chýli k dôležitému míľniku, teda k ukončeniu hrubej stavby. Dokončuje sa najvyššie jedenáste podlažie a realizuje sa fasáda. Dokončená je už podzemná garáž, kde bude 88 parkovacích miest, a realizujú sa aj povrchové úpravy a parking na teréne, kde je naplánovaných ďalších 10 miest. Už dávnejšie developer upravil časť Klincovej ulice, ktorá tvorí prístupovú cestu k projektu.
Celkovo tu vzniká 78 bytov, ktoré by mali byť aktuálne už z väčšiny vypredané (v predpredaji). Štandard by mal byť priemerný, hoci k benefitom bývania bude patriť susedská klubovňa, ktorá sa stáva súčasťou projektov tohto developera – vo veľkej miere sa využíva napríklad v obytnom súbore Nuppu. Detské ihrisko a rozsiahlejšie zelené úpravy sa zrealizujú až s druhou etapou projektu.
Tá by sa mala začať realizovať na začiatku roka 2022, teda v čase, kedy sa bude kolaudovať prvá etapa. Odovzdávanie bytov YIT predpokladá v lete 2022, čo je triezvy odhad a s ohľadom na stav výstavby ponecháva široký časový priestor pre plné dokončenie stavby. Druhá časť projektu bude vyzerať v podstate rovnako ako prvá bude redizajnovaná kanceláriou What?! Architects a umiestnená bude bližšie k Záhradníckej. Dokončenie projektu možno očakávať na prelome rokov 2024/2025.
Hoci budúca podoba rezidenčnej časti developmentu je známa, forma, v akej sa prebuduje pozemok smerom ku križovatke, ostáva tajomstvom. V zmysle pôvodného zámeru tu bol naplánovaný kancelársky komplex, výhodnosť jeho výstavby je však v konkurencii iných administratívnych projektov po celej Bratislave otázna. Výhodnejšie by bolo vybudovať tu ďalšie byty, komplikáciou je však Územný plán, ktorý tu predpisuje občiansku vybavenosť.
Tento problém by mohol odsunúť premenu územia tak, ako sa to deje aj v iných prípadoch naprieč mestom. Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy sa momentálne stáva asi najvýznamnejšou bariérou správneho rozvoja metropoly. Nedostatkov si je vedomá aj Sekcia územného rozvoja, ktorá je súčasťou Metropolitného inštitútu Bratislavy a je poverená prípravou podkladov pre nový Územný plán a zmeny a doplnky (a po novom bude vydávať pravdepodobne aj záväzné stanoviská), v praxi to však k ničomu nevedie.
Nezdá sa tak, že by sa na existujúcej situácii malo niečo zmeniť. Bratislava tým teoreticky príde o tisíce bytov, ktoré by vedeli zmierniť ich rastúci nedostatok – odhady sú medzi 40-tisíc až 100-tisíc bytmi, ktoré treba dodať na trh, či už vo forme bytov na predaj alebo nájomných, aby sa situácia s dramatickým rastom cien stabilizovala. Nič zásadné nepriniesla ani aktuálna pandémia, čo ukazuje, aký vysoký je dopyt oproti ponuke.
To bude platiť ešte dlhšie, kým bude Bratislava silným migračným centrom, pre ktoré tvorí zázemie prakticky celá krajina. Je však celkom možné, že pozitívne saldo migrácie sa začne kvôli drahému bývaniu pretáčať, a ľudia nebudú uprednostňovať len predmestia, kde pribúdajú nové a nové developmenty, ale aj zahraničie bez perspektívy skorého návratu späť. Snaha o nadbiehanie odporcom výstavby a zmien v meste môže viesť k jeho úpadku.
V náznakoch sa už objavujú názory, že možno by bolo lepšie ukončiť platnosť Územného plánu a stavebný rozvoj mesta takmer úplne deregulovať. Ide o extrémny postoj, ak však nebude mesto schopné priniesť nejakú zásadnú iniciatívu, môže byť čoraz hlasnejší. Nebolo by to prvýkrát, kedy neschopnosť a nevôľa hľadať riešenie vyústila v najhorší možný scenár. Bratislava už v dôsledku populizmu prišla o mnoho zo svojho rozvojového potenciálu, kultúrnych priestorov a talentovaných ľudí. Teraz túto chybu opakuje.
Fotografie z 30.8.2020. Pozrite si aktuálny postup výstavby Rozety vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre