YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.09.2020 11:00

Ružinovská Rozeta sa blíži k dosiahnutiu hrubej stavby

Na exponovanom pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice sa k dosiahnutiu hrubej stavby blíži prvá etapa rezidenčného projektu Rozeta, prvá časť masívnejšej prestavby celého priestoru. Developer YIT Slovakia postupuje vo výstavbe veľmi rýchlo: okrem budovy už realizuje aj exteriérové priestranstvá v okolí. Onedhlo by tu mohla začať vznikať druhá etapa.

Výrazné miesto v krížení dvojice významných mestských tried bolo dlho v hľadáčiku developerov. Okrem mimoriadne dobrého dopravného napojenia vytvárala aj dovtedajšia zástavba – nachádzali sa tu sklady autoservisu – predpoklady pre radikálnu transformáciu. Tá mala skutočne prísť, pred krízou sa tu navrhovala výstavba jednej z najvyšších budov v meste, veže Olympia, ktorá mala mať až 39 podlaží.

Kríza viedla najprv k zmenšeniu projektu, až nakoniec jeho úplnému zrušeniu. Nový majiteľ, Tatra Residence, usporiadal na development architektonickú súťaž, v ktorej zváťazil skúsený architekt Peter Moravčík. Napriek tomu sa projekt zadal až tretiemu v poradí, kancelárii AK Jančina, keďže išlo o menej náročný a lepšie etapizovateľný návrh. Architekt Jančina navrhol dvojicu bodových bytových domov prístupných od Klincovej ulice, kým od križovatky mala vzniknúť administratívna časť, ktorá bytovky odhluční.

Povoľovací proces sa pre takto navrhnutý prvý bytový dom skutočne rozbehol a po jeho ukočení získal projekt – resp. jeho rezidenčnú časť, keďže pozemky smerom ku križovatke má stále Tatra Residence (alebo jej SPV Záhradnícka Property) – nového majiteľa: stal sa ním developer YIT Slovakia, ktorý následne rozbehol výstavbu.

Dnes sa jej prvá etapa chýli k dôležitému míľniku, teda k ukončeniu hrubej stavby. Dokončuje sa najvyššie jedenáste podlažie a realizuje sa fasáda. Dokončená je už podzemná garáž, kde bude 88 parkovacích miest, a realizujú sa aj povrchové úpravy a parking na teréne, kde je naplánovaných ďalších 10 miest. Už dávnejšie developer upravil časť Klincovej ulice, ktorá tvorí prístupovú cestu k projektu.

Celkovo tu vzniká 78 bytov, ktoré by mali byť aktuálne už z väčšiny vypredané (v predpredaji). Štandard by mal byť priemerný, hoci k benefitom bývania bude patriť susedská klubovňa, ktorá sa stáva súčasťou projektov tohto developera – vo veľkej miere sa využíva napríklad v obytnom súbore Nuppu. Detské ihrisko a rozsiahlejšie zelené úpravy sa zrealizujú až s druhou etapou projektu.

Tá by sa mala začať realizovať na začiatku roka 2022, teda v čase, kedy sa bude kolaudovať prvá etapa. Odovzdávanie bytov YIT predpokladá v lete 2022, čo je triezvy odhad a s ohľadom na stav výstavby ponecháva široký časový priestor pre plné dokončenie stavby. Druhá časť projektu bude vyzerať v podstate rovnako ako prvá  bude redizajnovaná kanceláriou What?! Architects a umiestnená bude bližšie k Záhradníckej. Dokončenie projektu možno očakávať na prelome rokov 2024/2025.

 

Podoba budov, ktoré vyrastú pred bytovými domami, zatiaľ nie je známa

 

Hoci budúca podoba rezidenčnej časti developmentu je známa, forma, v akej sa prebuduje pozemok smerom ku križovatke, ostáva tajomstvom. V zmysle pôvodného zámeru tu bol naplánovaný kancelársky komplex, výhodnosť jeho výstavby je však v konkurencii iných administratívnych projektov po celej Bratislave otázna. Výhodnejšie by bolo vybudovať tu ďalšie byty, komplikáciou je však Územný plán, ktorý tu predpisuje občiansku vybavenosť.

Tento problém by mohol odsunúť premenu územia tak, ako sa to deje aj v iných prípadoch naprieč mestom. Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy sa momentálne stáva asi najvýznamnejšou bariérou správneho rozvoja metropoly. Nedostatkov si je vedomá aj Sekcia územného rozvoja, ktorá je súčasťou Metropolitného inštitútu Bratislavy a je poverená prípravou podkladov pre nový Územný plán a zmeny a doplnky (a po novom bude vydávať pravdepodobne aj záväzné stanoviská), v praxi to však k ničomu nevedie.

Nezdá sa tak, že by sa na existujúcej situácii malo niečo zmeniť. Bratislava tým teoreticky príde o tisíce bytov, ktoré by vedeli zmierniť ich rastúci nedostatok – odhady sú medzi 40-tisíc až 100-tisíc bytmi, ktoré treba dodať na trh, či už vo forme bytov na predaj alebo nájomných, aby sa situácia s dramatickým rastom cien stabilizovala. Nič zásadné nepriniesla ani aktuálna pandémia, čo ukazuje, aký vysoký je dopyt oproti ponuke.

To bude platiť ešte dlhšie, kým bude Bratislava silným migračným centrom, pre ktoré tvorí zázemie prakticky celá krajina. Je však celkom možné, že pozitívne saldo migrácie sa začne kvôli drahému bývaniu pretáčať, a ľudia nebudú uprednostňovať len predmestia, kde pribúdajú nové a nové developmenty, ale aj zahraničie bez perspektívy skorého návratu späť. Snaha o nadbiehanie odporcom výstavby a zmien v meste môže viesť k jeho úpadku.

V náznakoch sa už objavujú názory, že možno by bolo lepšie ukončiť platnosť Územného plánu a stavebný rozvoj mesta takmer úplne deregulovať. Ide o extrémny postoj, ak však nebude mesto schopné priniesť nejakú zásadnú iniciatívu, môže byť čoraz hlasnejší. Nebolo by to prvýkrát, kedy neschopnosť a nevôľa hľadať riešenie vyústila v najhorší možný scenár. Bratislava už v dôsledku populizmu prišla o mnoho zo svojho rozvojového potenciálu, kultúrnych priestorov a talentovaných ľudí. Teraz túto chybu opakuje.

 

Fotografie z 30.8.2020. Pozrite si aktuálny postup výstavby Rozety vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Zvyšok projektu na nároží Záhradníckej a Bajkalskej sa odhaľuje

06.09.2021 14:16:30 Adrian Gubčo

Juhozápadná časť nárožia Záhradníckej a Bajkalskej ulice, teda priestor po bývalom areáli Drutechny, patrí k najviac exponovaným prázdnym pozemkom v Bratislave. Pred krízou v roku 2008 sa zdalo, že tu bude jedna z najvyšších budov mesta. Neskôr sa objavil triezvejší plán, ktorý tu predpokladal vznik oddelených bytových a administratívnych objektov. Dnes sa táto vízia blíži k realite.

Čítať viac

Prvá etapa Rozety je pred dokončením, výstavba druhej si ešte počká

16.07.2021 13:55:06 Adrian Gubčo

K dokončeniu sa blíži ďalší ružinovský rezidenčný projekt. Rozeta od developera YIT Slovakia, prvá časť väčšieho developmentu, vyzerá na prvý pohľad už dobudovaná, pričom na pozemku prebiehajú už len drobné práce. V budúcnosti by mala pribudnúť aj druhá rezidenčná etapa – hoci sa jej výstavba nespustí hneď po odovzdaní prvej.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje podobu Rozety 2

16.12.2020 12:17:47 Adrian Gubčo

Na nároží Záhradníckej a Ružinovskej ulice prechádza konečne premenou pozemok, ktorý bol dlhodobo určený pre výstavbu. Pôvodne sa tu plánoval vznik výraznej výškovej budovy, pokrízová situácia však priniesla korekciu plánov. Dnes tu developer YIT Slovakia dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Rozeta, ku ktorému plánuje v dohľadnej dobe doplniť ďalšiu.

Čítať viac

Výstavba Rozety napreduje, čo vyrastie v jej susedstve, je nejasné

17.01.2020 10:21:52 Adrian Gubčo

V centrálnej časti Ružinova sa začína postupne vypĺňať dlhodobo prázdny pozemok, ktorý bol už niekoľko rokov pripravený pre výstavbu. Z pôvodného veľkorysého zámeru Olympia sa však plány skorigovali na štandardnejší development, ktorého rezidenčnú časť nedávno prebrala spoločnosť YIT Slovakia. Výstavbu zahájila prakticky okamžite a prišla aj s novým názvom – Rozeta.

Čítať viac

YIT získalo projekt Olympia a rebranduje ho na Rozetu

31.07.2019 09:22:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil v Ružinove ďalšiu akvizíciu. Po nedávnom zisku veľkého a lukratívneho pozemku na ulici Mlynské nivy sa teraz dostal k projektu Olympia na nároží Bajkalskej a Záhradníckej ulice. Upozornil na to portál TrendReality.sk.

Čítať viac

Bytový dom Klincová ide do výstavby

08.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Ružinov získa nový prírastok a príde o jeden z dlhodobo nevyužitých pozemkov, potom, ako bola pôvodná zástavba odstránená. Developerská divízia Tatra Banky, Tatra Residence, totiž získala stavebné povolenie pre výstavbu bytového domu na Klincovej ulici.

Čítať viac

Novinky z Ružinova

14.08.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube