YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.08.2019 08:55

Office Prístavná 1 sa blíži k výstavbe

Už čoskoro by sa mohla spustiť výstavba ďalšieho projektu v postupne sa meniacej časti Mlynské Nivy – Západ. Na mieste niekdajšej tlačiarne sa už nejakú dobu pripravuje výstavba administratívneho objektu, ktorý má k dispozícii územné rozhodnutie. Teraz developer spúšťa aj oficiálnu webstránku a predstavuje nové vizualizácie budovy.

Zdroj: RV Development 2

Zdroj: RV Development 2

Bizniscentrum vznikne v zóne Mlynské Nivy – Západ, ktorá sa mení z výrobnej časti Bratislavy na polyfunkčnú štvrť s prítomnosťou bývania, no najmä kancelárií, využívajúc vcelku dobrú polohu voči centru Bratislavy, ako aj vnútorného mestského obchvatu. Popri tom sú asanované pôvodné objekty, čo je aj prípad projektu Office Prístavná 1.

Na pozemku sa dnes nachádza objekt tlačiarní, ktorý bude asanovaný, aby uvoľnil miesto budove v tvare písmena Z s ôsmimi nadzemnými podlažiami a centrálnou zníženou časťou so šiestimi. Dané riešenie umožňuje vznik veľkého nástupného priestoru do budovy, ktorý bude upravený do podoby akéhosi námestia, ako aj pobytovej terasy na siedmom podlaží.

S definitívnym odhalením projektu sa upresnili aj výmery kancelárskych plôch, ktorých bude 16.375 metrov štvorcových a nachádzať sa budú na druhom až ôsmom podlaží, pričom najmä druhé až šieste sa bude vyznačovať veľkorysým pôdorysom až 2,5-tisíc metrov štvorcových na podlažie. Obchodné priestory zaberú vyše 971 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené v podzemí, kde na na dvoch podlažiach vznikne 323 parkovacích miest.

Výraz budovy je jednoduchý, no moderný a solídny. Podľa webovej prezentácie sa developer pri budove snaží odkazovať na lokalitu, kde sa nachádza, ako aj na názov ulice – kontakt s prístavom majú maximalizovať výhľady smerom do dopravného areálu alebo jeho vizuálna identita. Autorom architektúry projektu je kancelária AVK Architects, ktorá už má za sebou ocenenia za architektúru kancelárskych objektov, konkrétne bizniscentrum Reding Tower v Rači, ktoré by sa malo v dohľadnej dobe dočkať pokračovania.

Kedy sa spustí výstavba Office Prístavná 1, ešte nie je presne známe, vydanie stavebného povolenia je však pravdepodobne otázka krátkeho času. Stavebné práce by sa tak mohli spustiť už v priebehu niekoľkých mesiacov. Ak to tak bude, dokončenie developmentu očakávam pravdepodobne v druhej polovici roka 2021.

 

Zasadenie do lokality. Zdroj: RV Development 2

 

Office Prístavná 1 je developovaná spoločnosťou RV Development 2, s.r.o., ktorá je spájaná s aktivitami podnikateľa Ivana Kmotríka st. Tento biznismen je čoraz aktívnejší v developmente a v týchto mesiacoch dokončuje svoj vlajkový projekty – Národný futbalový štadión, ktorý je doplnený o pridružené objekty kancelárskej budovyrezidenčného komplexu. Okrem toho stojí za pripravovanými schémami Račany Rosso alebo Green Park.

Ostatné developmenty z portfólia spoločností Ivana Kmotríka nie sú známe špičkovou kvalitou architektúry alebo citlivým osadením v lokalite, práve naopak. Veľkou kauzou v mestskej časti Rača bolo napríklad vybudovanie projektu Mercantino na mieste, kde pôvodne developer sľuboval park pre rezidentov susedného projektu Radničné námestie Rača. Tento veľkorysý zámer ustúpil vidine maximalizácie výnosov z pozemkov.

Office Prístavná 1 je tak do veľkej miery výnimkou, keďže tomuto developmentu v podstate niet čo vytknúť – ide o absolútne vhodnú funkciu v danej lokalite, s vhodnou mierkou a nerušiacou architektúrou. Výstavbou dôjde k nahradeniu obstarožnej nehodnotnej budovy a novostavba prispeje k postupnej transformácii lokality, kam môže v horizonte jednej dekády expandovať centrum Bratislavy.

Zóna Mlynských Nív tak pokračuje vo svojej premene. Tlak na jej ďalšie zlepšenie – doplnením dopravnej obslužnosti v podobe električkovej trate, alebo masívnych úprav verejného priestoru – sa tak bude naďalej zvyšovať. A to je dobre, keďže práve Mlynské nivy sa môžu stať symbolom premeny Bratislavy na modernú metropolu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RV Development 2
  • Zdroj: RV Development 2
  • Zdroj: RV Development 2
  • Zdroj: RV Development 2
  • Zdroj: RV Development 2
  • Zdroj: RV Development 2
  • Zdroj: RV Development 2

Súvisiace články

Úspech kontroverzného developera. Prístavná 1 rastie a stáva sa centrom rozvíjajúcej sa štvrte

07.12.2022 17:13:05 Andrej Sárközi

Mlynské Nivy pokračujú vo svojej výraznej premene. Okrem výškových developmentov v downtowne či polyfunkčných súborov v susedstve rovnomennej ulice vzniká v lokalite aj projekt Prístavná 1, ktorý prešiel dlhým vývojom. K výstavbe sa dopracoval až ku koncu roka 2021 a v súčasnosti už naberá na podlažnosti.

Čítať viac

Výstavba Prístavnej 1 sa rozbieha, opäť sa mení aj jej funkcia

16.03.2022 13:44:31 Adrian Gubčo

Prístavná 1 od developera Grafobal Group Development mala byť pôvodne pomerne všednou kancelárskou budovou v štvrti, ktorej dominuje administratívna funkcia. V tomto smere prešiel investor celým povoľovacím procesom a pristúpil k odstráneniu pôvodnej zástavby. Medzičasom sa však trh zmenil. Výsledkom je opakovaná zmena funkčného riešenia projektu, ktorého výstavba sa v týchto týždňoch naplno rozbieha.

Čítať viac

Office Prístavná 1 prejde zmenou, budú v nej byty

08.04.2021 14:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálna situácia v Bratislave nie je pre výstavbu kancelárií taká priaznivá, čo sa najviac odráža na zámeroch v menej exponovaných lokalitách. Na druhej strane, predaju bytov sa darí takmer v každom prípade. Aj preto má zmysel meniť kancelárie na byty – a presne o to sa snaží spoločnosť Grafobal Group Development v prípade zámeru Office Prístavná 1.

Čítať viac

Grafobal Group Development v problémoch?

15.04.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Grafobal Group Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu pripravuje v Hlavnom meste viacero veľkých zámerov, vrátane veľmi kontroverzných projektov.  Z kuloárov však v poslednej dobe prenikajú správy, že investor sa spolu s blízkymi firmami údajne snaží niektoré developmenty predať.

Čítať viac

Office Prístavná 1 napreduje, odhalené sú ďalšie vizualizácie

05.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Office Prístavná 1 patrí k radu kancelárskych komplexov, ktoré prispievajú k postupnej transformácii zóny Mlynské Nivy na polyfunkčnú štvrť s prevahou administratívy. Projekt má v tejto chvíli už vydané územné rozhodnutie, čo môže znamenať relatívne skorý začiatok výstavby.

Čítať viac

Nový projekt: Office Prístavná 1

26.04.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne sa transformujúca oblasť Mlynských Nív, ktorá si aj napriek početným investíciám stále uchováva svoj postindustriálny charakter, sa dočká ďalšej zmeny - na mieste niekdajšej nevzhľadnej tlačiarne a skladísk na nároží Prístavnej a Plynárenskej ulice vznikne administratívny objekt pod názvom Office Prístavná 1.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube