Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.07.2021 12:00

Staré Mesto mení dlažbu na nábreží, chce do nej osadiť reklamu

Už niekoľko týždňov prebieha na najexponovanejšom úseku bratislavskej nábrežnej promenády, naproti Námestiu Ľudovíta Štúra, obnova dlažby. Ide o projekt mestskej časti Staré Mesto, ktorý nadväzuje na minuloročné škandalózne umiestnenie ruského kola. Staré Mesto teraz šokuje opäť – v dlažbe má byť totiž umiestnená reklama na privátny obchodný dom.

Article Big

Zdroj: Google Maps

Bratislava sa historicky vyvíjala skôr ako mesto pri Dunaji namiesto mesta na Dunaji. V minulosti to bolo pochopiteľné – aj keď bola s riekou mimoriadne spätá, neregulovaný Dunaj hrozil neustálymi záplavami a škodami na životoch aj majetku. S postupnou reguláciou a urbanistickými trendami na konci 19. storočia však začala aj v Bratislave vznikať promenáda na spôsob európskych veľkomiest. Popri Dunaji mali vzniknúť veľkorysé budovy a ulice, pripomínajúce bulváre ako vo významných metropolách.

Nie všade sa to podarilo, ak ale bolo nejaké srdce tohto prerodu Bratislavy na veľkomesto na Dunaji, bolo to najmä Námestie Ľudovíta Štúra – alebo bývalé Korunovačné námestie. Vzniklo tu viacero palácov, Reduta, do roku 1921 tu bola najveľkolepejšia socha v meste (Márie Terézie), neskôr nahradená mohutnou sochou Milana Rastislava Štefánika. Vybudovaná tu bola perla medzivojnovej funkcionalistickej architektúry, výpravná stanica Propeleru, ktorá však vstúpila do prostredia nenápadne, aby nenarušila kompozíciu námestia. Za socializmu bol Štefánik odstránený, nahradila ho však socha Ľudovíta Štúra a štúrovcov.

Hescon

S ohľadom na veľkorysý charakter námestia aj priľahlej časti promenády bolo preto minuloročné osadenie ruského kolesa brutálnym zásahom. Išlo o dočasné zariadenie na nízkej dizajnovej úrovni, ktoré je inak súčasťou hodov či vianočných trhov v malých mestách či mestských častiach. Kriticky sa k nemu postavilo aj Hlavné mesto, resp. odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislavy. Tí upozornili, že objekt predstavoval bariéru pre chodcov či cyklistov na nábreží a vyjadrili názor, že ide o nešťastnú formu jeho oživenia.

Staré Mesto sa vtedy bránilo, že ide o dočasné riešenie, pričom zisk z akcie poslúži k revitalizácii verejného priestoru. Mestská časť údajne nemá dosť peňazí na kvalitnejšie riešenie, preto musí plochu využiť aj takto. Samotná podoba ruského kola bola podľa vedenia Starého Mesta úplne v poriadku – išlo údajne o subtílny a fotogenický objekt. Pamiatkari sa k umiestneniu ruského kola nevyjadrovali. 

Tento rok našťastie Staré Mesto ruské kolo na nábreží opätovne neosadilo (snáď to tak ostane aj po zvyšok leta), keďže sa tu rozbehli práce na obnove dlažby. Pôvodnú narušenú a esteticky neprijateľnú haka dlažbu nahradí drobná kamenná (žulová) dlažba, ukladaná do vejára. Okrem toho by tu mali pribudnúť aj dva stromy – platany – spoločne s priestorom pre štyri ďalšie. Stromy budú v princípe nadväzovať na staršiu výsadbu, ktorá sa zrealizovala v čase, keď vznikla protipovodňová ochrana (teda v roku 2010). Hoci ide o krajne nekoncepčné zásahy, nejde až o tak kontroverzné úpravy.

Ako však ukazuje bližší pohľad do existujúcich zmlúv mestskej časti, najmä Zmluvy o spolupráci medzi Starým Mestom a spoločnosťou Obchodný dom Bratislava s.r.o., súčasťou úpravy priestoru bude aj umiestnenie reklamy. Nie však dočasnej, ale trvalej – v dlažbe bude vytvorená dvojica osí v smere od sochy Ľudovíta Štúra a od parčíka na Vajanského nábreží, pričom v mieste, kde sa pretnú, bude umiestnená smerová ružica. Ide o rovnakú smerovú ružicu, ktorá tvorí logo Obchodného domu Prior, prevádzkovaného vyššie zmienenou firmou. Ružica bude nasmerovaná práve k Prioru.

Na plány mestskej časti upozornil miestny a mestský poslanec Matej Vagač. Aj pokiaľ berieme jeho text s nadhľadom – predsa len ide o politika, ktorý sleduje aj politické ciele – zverejnená zmluva hovorí jasnou rečou. Za 135-tisíc eur sa predláždi celá plocha, doplnia stromy, a naostatok si tu investor umiestni svoje logo. Z jeho pohľadu ide o logický krok, zvláštny je ale súhlas mestskej časti. Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová argumentuje, že logo bude malé („ide o jednu kocku“) a bude smerovať turistov k ikonickému Prioru a Živému námestiu. Prvok údajne priestor osvieži.

Ukončenie prác sa predpokladá v treťom júlovom týždni.

 

V roku 2020 Staré Mesto zohavilo nábrežie osadením ruského kola

 

Umiestnenie takejto formy reklamy je zo strany Starého Mesta šokujúcim a nevkusným krokom. V tomto prípade nejde o verejné poďakovanie alebo dočasné osadenie reklamného banneru. Ide o trvalý zásah, pričom aj celkové riešenie dláždenia smeruje k tomu, aby tu bola reklama umiestnená. V Bratislave nanešťastie nemožno očakávať, že bude čerstvo vydláždená plocha prebudovaná v priebehu pár rokov, preto si asi musíme zvyknúť, že v srdci bratislavskej promenády bude nelogicky umiestnená šípka, smerujúca k Prioru.

Tvrdenie starostky, že logo bude smerovať návštevníkov mesta k Prioru, je smiešne. Neexistuje dôvod, aby boli turisti odtiaľto smerovaní k obchodnému domu, ktorý ani zďaleka nepatrí k významným atrakciám mesta. Rovnako neexistuje ani žiadne odôvodnenie, prečo by mala dlažba upozorňovať na smer k Živému námestiu. Ide o veľmi tragické výhovorky, ako ospravedlniť celý zásah. Možno aj to je dôvod, prečo viacerí poslanci tvrdia, že o ničom nevedeli a projekt nevideli.

Banner Harrys

Odhliadnuc od škandálu s reklamou, vo vyspelejšom meste by bol veľmi negatívne vnímaný aj celý aktuálny zásah Starého Mesta. Nie je možné, aby sa dôležitý priestor v srdci metropoly dláždil bez koncepcie a koordinácie s inými aktérmi a plochami. K sérii povrchov v tejto časti mesta tak pribudne ďalší – pôjde asi o šiesty typ dlažby, ktorý sa na Námestí Ľ. Štúra s priľahlým úsekom nábrežia nachádza. Stromy sa tu nasadia tak, že zamedzia možným ďalším väčším úpravám verejného priestoru, ak sa nemajú vyrúbať. Navyše je možné, že prispejú k prekrytiu pohľadu na dominanty mesta z pravého brehu Dunaja.

V normálnom meste by celému zásahu predchádzalo vypracovanie celkovej vízie nábrežia, spojenej s architektonicko-urbanisticko-krajinárskou súťažou. Ľavobrežná promenáda by mohla a mala byť najviac reprezentatívnym verejným priestorom Bratislavy. Nachádzajú sa tu viaceré kultúrne inštitúcie národného významu, najdôležitejšie súčasné developmenty, ide o súčasť najznámejších vedút mesta a dochádza tu k styku dôležitých historických osí. Že sa doteraz územie nijakým spôsobom komplexnejšie neriešilo, je veľmi smutné.

Dokým sa tak nestane, aj tak sa dá postupovať rozumnejšie. Bratislava, vrátane jej mestských častí, už má predsa k dispozícii Metropolitný inštitút, ktorý má byť koordinátorom zásahov vo verejnom priestore. Inštitút vypracoval prvé časti Manuálu verejných priestranstiev a čoskoro údajne predstaví koncepciu povrchov. Vedenie Starého Mesta o tom muselo vedieť a mohlo zvoliť takú dlažbu, ktorá bude v súlade s víziou inštitútu. Dlažba z malých žulových kociek nie je pre Bratislavu typická, preto je jasné, že plocha na nábreží naruší cieľ MIBu nastaviť pravidlá pre povrchy v meste - hoci Staré Mesto tvrdí opak

Veľmi rád by som vyjadril radosť z toho, že aj Staré Mesto začína konečne po troškách pracovať na úprave verejných priestranstiev. Zatiaľ je to však veľký smútok. V tomto prípade je o to väčší, že k dispozícii už boli možnosti, ako spraviť projekt lepším, koncepčnejším a bez zbytočnej reklamy. Podoba verejného priestoru (a mesta) je však odrazom spoločnosti, ktorá ho tvorí – a ak je nástrojom politického marketingu, potom to dopadne presne takto. Draho, no pritom s úrovňou 90-tych rokov. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Situácia nového dláždenia. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto

Súvisiace články

Na nábreží má byť Hrob neznámeho vojaka, ide o ďalší chybný krok

18.10.2021 15:00:46 Adrian Gubčo

Bratislava by mala konečne získať Hrob neznámeho vojaka. Pamätník, ktorým si Slovensko uctí vojakov, padlých v ozbrojených konfliktoch, má byť dôležitým miestom národného významu, kde sa budú organizovať spomienkové slávnosti. Problémom je však jeho uvažované umiestnenie – nachádzať sa má v parku na Rázusovom nábreží. Návrh napriek tomu schválili staromestskí poslanci.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Metropolitný inštitút pripravuje úpravy verejných priestorov, pri viacerých plánoch narazil

08.10.2021 18:09:40 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pomaly napreduje v príprave menších revitalizačných projektov prehliadaných verejných priestorov – „Živých miest“. Drobné zásahy majú zlepšiť ich stav a zvýšiť pobytový potenciál. Okrem dlho trvajúcej prípravy však vyvstal aj ďalší problém. Proti viacerým zámerom sa objavil odpor a dokonca aj petície.

Čítať viac

Metropolitný inštitút predstavil ďalšie manuály, tentokrát venované zeleni

06.10.2021 13:20:22 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pokračuje v príprave nových koncepčných materiálov, tvoriacich rozšírenie Manuálu verejných priestorov. Dvojica najnovších publikovaných Princípov a štandardov sa týka zelene – konkrétne usmernení pri jej výsadbe a starostlivosti o ňu. Od využívania manuálu si sľubuje správne vysádzanie stromov či dlhšiu životnosť zelene.

Čítať viac

Okolie NBS by mohlo prejsť výraznejšími zmenami

08.09.2021 18:23:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu prebiehajú pred vstupom do budovy Národnej banky Slovenska (NBS) na Ulici Imricha Karvaša zmeny. Nástup do významnej inštitúcie získa príjemnejší vzhľad, daný skvalitnením povrchu a doplnením zelene. Postupne by sa takto mali upraviť aj iné chodníky okolo budovy, najvýraznejšou zmenou by však mohla prejsť križovatka Mýtnej a Vazovovej ulice.

Čítať viac

MIB odhaľuje ďalšiu plánovanú revitalizáciu, zmenou prejde park Mudrochova v Rači

31.08.2021 13:30:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pokračuje v odhaľovaní podoby verejných priestranstiev, ktoré by sa mali v dohľadnej dobe obnoviť. Najnovším projektom je premena parku na Mudrochovej ulici v Rači, popri ktorom sa má upraviť aj okolie miestneho úradu na Kubačovej a obchodného centra Račan. Tak ako väčšina ostatných zámerov, aj tento pôjde do realizácie tesne pred voľbami, teda v druhej polovici roka 2022.

Čítať viac

Práce na Blumentálskej sú obnovené, južná časť ulice získava definitívnu podobu

24.08.2021 15:17:58 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia ďalšej časti Blumentálskej ulici patrí k najdôležitejším zmenám verejného priestoru v réžii Starého Mesta v priebehu tohto roka. Napriek tomu sa istú dobu zdalo, že realizácia je pozastavená. Dnes sú však práce opäť obnovené a južná strana ulice získava finálny vzhľad, vďaka čomu sa mení na príjemný a bezpečný verejný priestor.

Čítať viac

MIB odhalil ďalší projekt premeny verejného priestoru, tentokrát pri Dome služieb v Dúbravke

20.08.2021 15:09:32 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) odhaľuje jeden pripravovaný projekt úprav verejných priestranstiev za druhým. Po naposledy predstavenej transformácii okolia Vozovne Krasňany či zámeru vzniku parku pri Kazanskej je to tentokrát plocha pri Dome služieb v Dúbravke. Tak ako pri ostatných revitalizáciách, aj táto sa má zrealizovať v druhej polovici roka 2022.

Čítať viac

Verejný priestor na Kazanskej prejde úpravami, vzniknúť má nový park

19.08.2021 13:35:00 Adrian Gubčo

Priestranstvo medzi Kazanskou ulicou a zdravotným strediskom Bebravská vo Vrakuni je dnes zanedbanou plochou s vysokým výskytom sociopatogénnych javov a osôb s asociálnym správaním. Pre chodcov ide o nepríťažlivú, tranzitnú plochu. Zmeniť to chce Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom a mestskou časťou Vrakuňa, ktoré tu chcú zriadiť nový park.

Čítať viac

Metropolitný inštitút ukázal budúcu podobu ďalšieho zanedbaného verejného priestoru

06.08.2021 13:30:06 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pokračuje v odhaľovaní svojich predstáv o budúcej podobe zanedbaných verejných priestranstiev naprieč mestom. Tentokrát ukázal vizualizáciu plochy v dotyku s Vozovňou Krasňany. Na projekte pracujú kancelárie GutGut a 2ka landscape architekti, ktoré patria k pracoviskám, patriacim medzi tzv. zmluvné ateliéry.

Čítať viac

Súťaž na lávky cez Chorvátske rameno má víťazov

03.08.2021 17:33:21 Adrian Gubčo

Hlavné mesto, METRO a Metropolitný inštitút Bratislavy odhalili podobu štvorice lávok, ktoré preklenú Chorvátske rameno v Petržalke. Ide o výsledok architektonickej súťaže, ktorá bola vyhlásená v súvislosti s prípravou na vznik novej električkovej trate. Vďaka lávkam sa stane električková trať a zástavky lepšie prístupné a okolie Chorvátskeho ramena posilní svoj rekreačný charakter.

Čítať viac

NBS začala s obnovou priestorov pred budovou, verejné priestranstvá sa menia aj inde

03.08.2021 12:35:00 Adrian Gubčo

Národná banka Slovenska (NBS) konečne pristúpila k obnove plôch pred vstupom do tejto významnej inštitúcie. Ide o jeden z príkladov zmeneného prístupu k verejnému priestoru aj zo strany iných aktérov ako len samospráv. Medzičasom, v iných lokalitách pomaly napredujú práce na obnove ďalších priestranstiev.

Čítať viac

Vajnorská sa opravuje, komplexná rekonštrukcia je len v príprave

30.07.2021 12:07:22 Adrian Gubčo

Časť Vajnorskej ulice prechádza úpravami, ktoré sú pomerne rozsiahle. Mesto tu opravuje vozovku a chodníky, pričom v duchu nového prístupu k verejným priestorom osádza kamenné obrubníky alebo realizuje prídlažbu popri budovách. Rozsah prác vyvoláva otázky, či nie sú opravy v rozpore s plánmi na komplexnú rekonštrukciu ulice v rámci modernizácie Vajnorskej radiály.

Čítať viac

Obnova ihriska na Vazovovej sa spustila

21.07.2021 13:33:28 Adrian Gubčo

Školský dvor, patriaci k základnej škole na Vazovovej ulici v centrálnej Bratislave, nepatril k areálom v najlepšom stave. Jeho úroveň už dlhšie poburovala vedenie školy aj rodičov, čo bolo podnetom pre vytvorenie architektonickej štúdie revitalizácie priestoru. Nový školský dvor, ktorý má byť popoludní prístupný aj pre obyvateľov okolia, sa teraz začína stávať realitou.

Čítať viac

Ďalšie verejné priestranstvá prejdú zmenami

15.07.2021 17:45:32 Adrian Gubčo

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy štartujú jeden zámer v oblasti obnovy verejných priestranstiev za druhým. Nové projekty sa pripravujú v Starom Meste v okolí frekventovanej zastávky Zochova, ako aj v Lamači, kde sa zmení jadro pôvodnej obce. Popri nových projektoch mierne viazne realizácia už rozbehnutých, napriek tomu sa niektoré lokality už začínajú transformovať.

Čítať viac

Hlavné mesto pripravuje úpravy Hodžovho námestia a možno aj architektonickú súťaž

07.07.2021 17:20:00 Adrian Gubčo

Hodžovo námestie patrí k najvýznamnejším námestiam Bratislavy. Dôležitá križovatka viacerých významných ulíc spoločne s oficiálnym sídlom prezidentky Slovenskej republiky z neho robí jedno z jadier metropoly. Stav námestia však už nezohľadňuje súčasné požiadavky na užívateľskú prívetivosť, udržateľnosť ani reprezentatívnosť, preto tu Hlavné mesto pripravuje v dohľadnej dobe zmeny.

Čítať viac

Hlavné mesto dokončilo zásah na Trnavskom mýte

23.06.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) dokončil intervenciu na Trnavskom mýte, ktorej cieľom bolo skvalitniť verejný priestor pri zastávke MHD pred Novou tržnicou. Jej súčasťou bolo vysadenie pätice mohutných platanov a čiastočné vydláždenie povrchu. Podľa mesta to prinesie ochladenie prostredia a lepšie podmienky pre ľudí, čakajúcich na spoje MHD.

Čítať viac

Metropolitný inštitút rozbieha prípravu súťaže na Sad Janka Kráľa

18.06.2021 17:00:22 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) plánuje už na prelome rokov 2021 a 2022 vypísať urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa. V súvislosti s tým rozbieha počas tohto leta prípravné aktivity, vrátane participácie so širokou aj odbornou verejnosťou či lokálnymi aktérmi. Oslovenie verejnosti prebehne pod gesciou Sekcie mestských štúdií a participácie na MIBe.

Čítať viac

Metropolitný inštitút predstavuje ďalšie lokality pre revitalizáciu verejných priestorov

09.06.2021 15:47:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predstavil ďalšie lokality, ktoré by mali prejsť revitalizáciou v rámci iniciatívy Živé miesta. Tá je zameraná na úpravu tradične zanedbaných či prehliadaných plôch, ktoré by sa dali relatívne jednoduchými zásahmi zmeniť na atraktívne miesta pre pobyt či rekreáciu. Významnými majú byť zásahy v okolí mestských hradieb.

Čítať viac

Verejný priestor v okolí Horského parku prechádza zmenami

07.06.2021 17:46:46 Adrian Gubčo

Horský park a jeho priľahlé okolie je obľúbenou rekreačnou lokalitou, ktorej popularita rastie zvlášť v posledných rokoch. Hlavné mesto aj mestská časť preto pristúpili k viacerým krokom, ktoré majú úroveň územia ešte zvýšiť. Tie sú spojené so stavebnými prácami aj otváraním nových priestranstiev, čím sa rekreačná zóna rozširuje.

Čítať viac

V Bratislave pribudnú zlepšenia pre chodcov, cyklistov aj verejnú dopravu

19.05.2021 16:47:03 Adrian Gubčo

V hlavnom meste v poslednom období rastie podpora alternatívnych foriem dopravy, a to už nielen vo forme proklamácií, ale aj konkrétnych fyzických krokov. Len za posledný týždeň bolo oznámených niekoľko nových projektov, ktoré síce v menšom, ale predsa len prispejú k zlepšeniu úrovne alternatívnych foriem dopravy oproti automobilom. Zamerané sú na centrum, ale aj ostatné štvrte.

Čítať viac

Záhorská Bystrica chce vytvoriť verejný priestor v zóne Krče

12.05.2021 10:54:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Záhorská Bystrica v súčasnosti prechádza búrlivým vývojom. Development v posledných rokoch zdvojnásobil počet obyvateľov kedysi malej záhorskej obce v zázemí Bratislavy. Najväčší rozvoj prežila oblasť, známa ako Krče, hoci verejných priestorov a vybavenosti tu pribudlo doteraz len málo. Onedlho by sa to malo zmeniť.

Čítať viac

Hlavné mesto upraví priestor pred Novou tržnicou

21.04.2021 17:00:19 Adrian Gubčo

Predpolie Novej tržnice na Trnavskom mýte patrí k najnehostinnejším verejným priestranstvám v Bratislave. Takmer nič na tom nezmenila ani nedávna revitalizácia, kedy bola celá plocha masívne preasfaltovaná. Čoskoro by sa to však malo zmeniť. Hlavné mesto SR Bratislava tu totiž plánuje vysadiť stromy a lokalitu zveľadiť.

Čítať viac

Staré Mesto a HB Reavis obnovia Medickú záhradu

13.04.2021 09:36:08 Adrian Gubčo

Mestská časť Staré Mesto má v správe jeden z najobľúbenejších bratislavských parkov – Medickú záhradu – tá je však už dlhé roky pomerne zanedbaná. Posledná výraznejšia rekonštrukcia prebehla v roku 2008, čo sa na jej stave podpísalo. Už v dohľadnej dobe by sa to však malo začať meniť, keďže mestská časť uzavrela zmluvu o spolupráci s developerom HB Reavis, ktorej cieľom je jej revitalizácia.

Čítať viac

Hlavné mesto priblížilo zámery v oblasti rozvoja verejných priestranstiev

31.03.2021 15:24:43 Adrian Gubčo

Primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo dnes priblížil program obnovy verejných priestranstiev v meste, nazvaný Živé miesta. Tento nadväzuje na program rekonštrukcií a intervencií, predstavený pred viac ako rokom, hoci s konkrétnejšími detailami. Mesto chce viacero zámerov zrealizovať už tento rok, niektoré sú už dokončené. V priebehu roka budú predstavené ďalšie vízie.

Čítať viac

MIB vyhlasuje architektonickú súťaž na lávky cez Chorvátske rameno

26.03.2021 17:30:35 Adrian Gubčo

Hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a METRO Bratislava plánujú zlepšiť možnosti pešieho pohybu v okolí Chorvátskeho ramena. Pre tento účel by sa mala vybudovať štvorica nových premostení v predĺžení prirodzených peších ťahov. Na ich podobu bola vypísaná séria architektonických súťaží, ktorá má preriešiť aj podobu predpolia nových lávok.

Čítať viac

Metropolitný inštitút Bratislavy rozbieha nové súťaže a aktivity

25.03.2021 14:42:40 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) sa po ukončení súťaží na nájomné bývanie v Prievoze alebo zmluvné ateliéry či výberovom konaní na riaditeľa pripravuje na nové aktivity. Predstavené boli súťaže nové, ako aj plány na revitalizáciu verejných priestranstiev. Na prvých projektoch sa už postupne rozbiehajú realizačné práce.

Čítať viac

Ďalšie petržalské námestie by mohlo prejsť obnovou

08.03.2021 15:21:32 Adrian Gubčo

Mestská časť Petržalka uvažuje nad obnovou ďalšieho verejného priestranstva. Po predstavení koncepcie revitalizácie Šrobárovho námestia a spustení občianskej participácie k obnove Námestia republiky sa teraz zamerala na Nobelovo námestie v severnej časti sídliska. S výhľadom rekonštrukcie chce teraz osloviť lokálnu verejnosť.

Čítať viac

Kde v Bratislave vzniknú nové skateparky?

03.03.2021 12:50:00 Adrian Gubčo

Skateboarding je v poslednom období prudko sa rozvíjajúci šport, ktorý láka nových a nových záujemcov. Bratislava však v tomto smere neposkytuje ideálnu infraštruktúru – profesionálnych skateparkov je tu v súčasnosti minimum a priaznivci tejto aktivity využívajú iné priestory. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť. V príprave je totiž hneď niekoľko skateparkov.

Čítať viac

Metropolitný inštitút a Hlavné mesto predstavili nové lokality pre zlepšenie verejných priestranstiev

26.02.2021 13:17:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Magistrátom Hlavného mesta dnes predstavili zoznam lokalít a priestranstiev v mestských častiach, ktoré budú predmetom revitalizácií v najbližšom období. Ich umiestnenie vychádza z konzultácií s mestskými časťami a navrhovať ich budú architekti, ktorí vzišli zo súťaže na zmluvné ateliéry.

Čítať viac

Šrobárovo námestie v Petržalke prejde revitalizáciou

11.01.2021 10:37:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Petržalka pripravuje obnovu ďalšieho verejného priestoru. Zmenou by malo prejsť Šrobárovo námestie, prevažne zelená plocha v severnej časti sídliska, v blízkosti železničnej trate. Revitalizácia by sa mala dotýkať aj areálu susediacej základnej školy. Prostriedky na obnovu získala mestská časť z dotácie z Úradu vlády SR ešte v priebehu minulého roka.

Čítať viac

Metropolitný inštitút dokončil Manifest verejných priestorov, úvod k Manuálu verejných priestorov

05.10.2020 09:00:39 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spolu so svojim Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) urobilo zásadný krok k zvyšovaniu kvality verejných priestorov koncepčným spôsobom. Expertný tím MIBu dokončil Manifest verejných priestorov, kľúčový úvod k budúcemu a dlhoočakávanému Manuálu verejných priestorov. Na materiál čoskoro nadviažu ďalšie, ktoré sa budú venovať jednotlivým aspektom verejného priestoru.

Čítať viac

Hlavné mesto pripravuje rozsiahle opravy ciest, chodníkov a verejných priestranstiev

21.02.2020 17:55:00 Adrian Gubčo

Vedenie Bratislavy odhalilo konkrétne zámery, do ktorých chce investovať prostriedky získané vďaka finančnej podpore Vlády SR a zvýšením daní z nehnuteľností. Naplánované sú opravy ciest, chodníkov, ale aj väčšieho počtu verejných priestranstiev. Súčasťou rozsiahleho výpisu jednotlivých zámerov sú zásahy vo väčšine mestských častí.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube