YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.02.2020 15:50

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Nový dom vznikne južne od parku, bude tak pokračovaním už rozostavanej série domov, ktoré postupne rámcujú zelenú časť projektu. V princípe ide o identickú stavbu ako v prípade piatich predošlých etáp s výnimkou domu Jasmiini, ktorý je štvrtou etapou. Najnovší prírastok bude mať osem nadzemných podlaží, obsahovať bude 98 bytov.

Tak ako v predošlých etapách, aj tu vzniknú 1- až 4-izbové byty s výmerami od 42 do 141 metrov štvorcových. Najlacnejšie byty vychádzajú od 117-tisíc eur, najdrahšie približne 360-tisíc. Súčasťou každého bytu je balkón, loggia alebo terasa, developer zahrnul do ceny aj pivničnú kobku. V deň spustenia predaja boli dva byty už predané. Dom disponuje 127 parkovacími miestami, na prízemí vznikne spoločenská miestnosť pre organizovanie osláv a stretnutí.

Čo sa týka architektúry domu, v tomto smere sa nasleduje dávnejšie stanovený koncept, odlišujúci sa len farebnosťou balkónov – s ohľadom na farbu hortenzií tak bola zvolená modrá. Celkovo je architektonická úroveň projektu priemerná. Autormi sú architekti z kancelárie Ateliér 3M.

Prípravné práce pre nový bytový dom sa už spustili, ide tak o štvrtý rozostavaný objekt v Nuppu v tejto chvíli. Dokončenie siedmej etapy sa predpokladá v lete 2022.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

Hoci z hľadiska YIT nejde o najprémiovejší projekt a takisto ani o priestor, kde by sa skúšali nové architektonické koncepty (developer kúpil už vypovoľovaný projekt, nazvaný Bergamon), developer avizuje, že chce bývanie v Nuppu spraviť lepším za pomoci rozličných technických vymožeností.

Prvý okruh zlepšení sa týka dopravnej dostupnosti. Okrem pripravovanej výstavby zastávky verejnej dopravy ešte dávnejšie investor predstavil rezidentský systém zdieľania áut. Okrem toho, projekt chce pripraviť aj pre rozvoj elektromobility.

„Pre priaznivcov ekodopravy budú určené nabíjacie stanice pre elektromobily či služba carsharing, ktorá je prvou rezidenčnou službou na zdieľanie automobilov v rámci Bratislavy a obyvatelia prvých etáp Nuppu ju úspešne využívajú od jesene minulého roka,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia.

Ďalšie inovácie sa pripravujú v rámci koncepcie internetu vecí. Úvodný inteligentný technologický balíček bude zahŕňať tri senzory a má zvýšiť bezpečnosť bytov a urobiť bývanie príjemnejším. Jeden užívateľom povie, kedy majú plnú poštovú schránku, ďalší, keď sa im niekto pokúsi vykradnúť pivnicu, a tretí kontroluje dvere do bytu. Senzory v rámci balíčka „Bezpečnosť“ by sa postupne mohli stať súčasťou štandardu NUPPU od šiestej etapy.

Do budúcnosti sa chce developer zaoberať aj vnútorným komfortom v bytoch, ktoré bude navigovať majiteľov bytov tak, aby správne vetrali a mali zdravé prostredie bez plesní. Okrem toho pripravujú aj balíček „Spotreba“, ktorý dokáže kontrolovať spotrebu vody alebo energií a porovnať ju s priemerom bytového domu. Po čase by tiež mohol pribudnúť špeciálny balíček pre seniorov, ktorí bývajú sami. Senzory dokážu monitorovať pohyb, prudké pády alebo denný režim. Ak sa stane niečo nezvyčajné, pošlú správu príbuznému.

 

Carsharing v Nuppu. Zdroj: YIT Slovakia

 

Ide o vymoženosti, ktoré sa bežne využívajú v administratívnych centrách, v prípade rezidenčných projektov sú u nás skôr nezvyčajné. Ich prínos pre komfort bývania je však nespochybniteľný a v budúcnosti budú vysoko pravdepodobne automatickou súčasťou nových bytových komplexov. Ešte predtým budú jednou z konkurenčných výhod u tých developerov, ktorí budú s týmito technológiami pracovať.

Hoci stále platí, že dopyt prevyšuje ponuku a podstatná časť nových bytov na trhu s rozumnými dispozíciami a viacmenej adekvátnou cenou sa vypredá, postupne zároveň rastú nároky zákazníkov, na čo musia developeri reagovať. Práve rastúca náročnosť trhu je zodpovedná za zvyšujúcu sa úroveň nových projektov, ktoré sú až na pár výnimiek oveľa vhodnejším vstupom do mestského prostredia, ako to bolo napríklad v predkrízovom období.

Požadovať kvalitu tak má zmysel, minimálne do určitej miery. Problém však nastane, ak poklesne ponuka natoľko, že sa bude vypredávať úplne všetko. V takom prípade totiž nebudú investori natoľko motivovaní k tvorbe citlivých a premyslených riešení a je celkom možné, že sa zamerajú na obyčajnú produkciu „jednotiek na bývanie“ – ideálne vo väčších počtoch a masívnejších objemoch.

Ak si chce Bratislava udržať kvalitu nového developmentu, táto situácia nesmie nastať. Cestou k zlepšeniu situácie je vytvorenie podmienok pre rozsiahlejšiu výstavbu bytových domov a polyfunkčných obytných štvrtí – ideálne na mieste brownfieldov, čo je aj prípad Nuppu. Hlavné mesto Slovenska potrebuje desaťtisíce bytov a bez súkromných developerov to nezvládne. Je čas, aby tento fakt začalo aktívnejšie reflektovať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube