Author photoAdrian Gubčo 17.12.2021 12:37

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio

Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio

Dvojica nových objektov vznikne na severozápadnom okraji developmentu. Oba domy budú mať osem nadzemných podlaží, čím nadviažu na väčšinu ostatných etáp. Špecifický tvar vznikol v dôsledku vlastníckych pomerov v minulosti – developer (súčasný aj predošlý) nevlastnil pozemky smerom k ulici Mlynské nivy, preto tu boli navrhnuté „useknuté“ domy. Medzičasom sa situácia zmenila, YIT Slovakia však už malo k dispozícii kľúčové povolenia a preto neriskovalo opätovný štart zdĺhavého povoľovacieho konania.

V domoch Asteri A a Ateri B vznikne celkovo 78  1- až 4-izbových apartmánov (39 v každom objekte). Súčasťou každého bude balkón alebo terasa, k vybraným apartmánom taktiež aj pivničná kobka už zahrnutá v cene. Developer upozorňuje, že v apartmánoch na 8. podlaží bude vetranie zabezpečované pomocou rekuperačných jednotiek, čo zvyšuje kvalitu vnútorného prostredia, šetrí energiu vďaka spätnému získavaniu tepla a zabraňuje vzniku nadmernej vlhkosti v dome. S ohľadom na štart predaja len v posledných dňoch je ešte veľká väčšina jednotiek voľná alebo nezáväzne rezervovaná.

Budovy architektonicky nadväzujú na podobu ostatných domov v Nuppu, pôsobia tak veľmi racionálne. Rozdielom, okrem hmoty, je absencia akýchkoľvek priestorov pre prevádzky v parteri. Očividne to je kvôli nedostatku priestoru – tak ako v ostatných domoch, aj tu je parkovanie riešené čiastočne na prízemí. Ďalšie parkovacie miesta vzniknú na teréne v susedstve domu. S podzemnou garážou sa nepočíta. YIT uvádza, že súčasťou Asteri bude celkovo 32 parkovacích miest – očividne pre oba domy.  

Hlavnou devízou projektu má byť takmer už dobudovaný líniový park, ktorý bude zakončený práve s dokončením Asteri. Zriadené tu boli viaceré oddychové zóny s rozličnými funkciami – je tu dvojica detských ihrísk, multifunkčné ihrisko, zóna na grilovanie s piknikovými stolmi a psí výbeh. V dotyku s Asteri by malo byť akési „námestie“. Zakončené bude veľkým kochlíkom s pobytovým schodiskom. Tak ako ostatné domy v Nuppu, aj Asteri by malo poskytovať svojim obyvateľom miesto na očistenie bicykla alebo umytie domácich zvierat, čo zlepšuje možnosti pobytu vo verejnom priestore.

YIT sa tak blíži k celkovému dokončeniu Nuppu. „Komplex Nuppu patrí v Bratislave k obľúbeným rezidenčným projektom, pretože od prvej etapy poskytuje svojim obyvateľom kvalitné bývanie, ale aj kvalitné verejné priestory pred a za domom v podobe priestranného a bohato vybaveného dvora, ktorý všetkým obyvateľom slúži na relax a oddych,“ hodnotí development Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia. Na Asteri sa už pracuje na základoch, kolaudácia sa predpokladá najneskôr o dva roky. Majitelia sa tak ku svojim apartmánom dostanú na začiatku roka 2024.

V tejto dobe by už malo byť dokončené alebo vo vysokom štádiu výstavby celé Nuppu. V danej časti Ružinova tak bude dobudované pomerne mohutné sídlisko, ktoré premenilo bývalý brownfield na aktívnu súčasť mesta. Ide o pozitívnu správu, lebo sa tým zefektívnilo využitie územia, vzniklo množstvo potrebných bytov a v podstate sa aj rozšírila zeleň. Druhou stránkou mince je, že sa zvýšil dopyt po dosiaľ chýbajúcich službách.

 

Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio

 

Jednou z nich, ktorá je nateraz do istej miery saturovaná, je obsluha verejnou dopravou. Do lokality však už bola zavedená linka verejnej dopravy L66, ktorá má priamo v susedstve Nuppu zriadenú zastávku Grófska niva. Problematické je zatiaľ cyklistické spojenie, Hlavné mesto však sľubuje, že sa to v dohľadnej dobe zmení. Popri ulici Mlynské nivy má byť vybudovaná obojsmerná segregovaná cyklotrasa. Aktuálne by sa mala projektovať a do realizácie má ísť na budúci rok. Po dokončení napojí Nuppu na ľavobrežnú dunajskú hrádzu.

Ďalším nedostatkovým tovarom sú zatiaľ každodenné obchody a služby. Development zatiaľ nedisponuje úplne zaplnenými priestormi obchodných prevádzok. Prirodzene, postupne sa to zlepšuje s každou odovzdanou etapou (aktuálne sa bude odovzdávať siedma), a v príprave by mali byť lokálne potraviny, zatiaľ je to ale veľmi málo. Na druhej strane, keďže toto je v réžii privátneho sektoru, dá sa predpokladať, že skôr či neskôr sa situácie mimovoľne vyrieši. Napokon, kúpna sila obyvateľov projektu by mala byť pomerne vysoká.

Problémom však ostáva vybavenosť, ktorá by mala byť zodpovednosťou verejného sektoru. Týka sa to najmä zabezpečenia kapacít v predškolských zariadeniach, čo je problém aj starších sídlisk (zvlášť kvôli zákonnej nutnosti zabezpečiť všetkým deťom predškolskú dochádzku), nehovoriac o nových obytných zónach. Mestská časť Ružinov sa preto odhodlala k prenájmu priestoru priamo v Nuppu, v bytovom dome Jasmiini, za účelom zriadenia materskej školy. Priestor vyberala v obchodnej súťaži, do ktorej sa prihlásil len tento uchádzač ako jediný. Súťaž však bola pre nedostatky zrušená.

Mestská časť však napokon predsa len rozbehla rokovania o prenájme. Priestor v Jasmiini pôsobí ako určený práve pre zriadenie menšej škôlky, či už verejnej, alebo súkromnej. Jeho súčasťou je menšie ohradené ihrisko, nachádza sa aj v priamom dotyku s veľkým detským ihriskom v rámci centrálneho parku Nuppu. Škôlka nebude veľká – nanajvýš dvojtriedna pre približne 40 detí, keďže má výmeru len približne 300 metrov štvorcových. Patria k nej dve parkovacie miesta. Na druhej strane, podľa predkladacej správy je to aj do istej miery výhoda, lebo ide o bezpečnejšie riešenie s ohľadom na demografický vývoj.

Miestne zastupiteľstvo odsúhlasilo prenájom priestorov škôlky na šesť rokov s opciou na ďalšie dva. Prevádzka škôlky bude najskôr možná koncom jari alebo začiatkom leta 2022. Ružinov bude za prenájom platiť približne 2,2-tisíc eur mesačne, za šesť rokov zaplatí takmer 158-tisíc eur.

V Nuppu by nemalo ísť o jedinú materskú školu. Ďalšia by mala vzniknúť v úplne poslednej časti projektu, v polyfunkčnom objekte, pripravovanom na prikúpenom pozemku v západnej časti developmentu. Kombinácia bytovky a kancelárskej budovy so službami v parteri je v tejto chvíli v posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Developer dúfa, že už na začiatku roka 2022 bude mať k dispozícii všetky potrebné povolenia k štartu výstavby. Realizácia by mala prebehnúť medzi aprílom 2022 a decembrom 2023.

Veľkému developmentu od YIT Slovakia možno vyčítať mnohé – napríklad banálnu architektúru, parkovanie na prvom nadzemnom podlaží alebo modernistické urbanistické riešenie – faktom ale je, že postupne ožíva, nestretáva sa s odporom a obsahovať bude aj časť základnej vybavenosti. To sa pridáva k vyššie zmieneným výhodám, vyplývajúcim z faktu, že ide o transformovaný brownfield. Mestská časť aj mesto tak získali nevýrazný, no v princípe dobrý development, ktorý vhodne zhodnocuje územie, v ktorom vzniká.

 

Pozrite si priebeh výstavby Nuppu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Asteri B. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio
  • Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube