YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.12.2021 12:37

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio

Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio

Dvojica nových objektov vznikne na severozápadnom okraji developmentu. Oba domy budú mať osem nadzemných podlaží, čím nadviažu na väčšinu ostatných etáp. Špecifický tvar vznikol v dôsledku vlastníckych pomerov v minulosti – developer (súčasný aj predošlý) nevlastnil pozemky smerom k ulici Mlynské nivy, preto tu boli navrhnuté „useknuté“ domy. Medzičasom sa situácia zmenila, YIT Slovakia však už malo k dispozícii kľúčové povolenia a preto neriskovalo opätovný štart zdĺhavého povoľovacieho konania.

V domoch Asteri A a Ateri B vznikne celkovo 78  1- až 4-izbových apartmánov (39 v každom objekte). Súčasťou každého bude balkón alebo terasa, k vybraným apartmánom taktiež aj pivničná kobka už zahrnutá v cene. Developer upozorňuje, že v apartmánoch na 8. podlaží bude vetranie zabezpečované pomocou rekuperačných jednotiek, čo zvyšuje kvalitu vnútorného prostredia, šetrí energiu vďaka spätnému získavaniu tepla a zabraňuje vzniku nadmernej vlhkosti v dome. S ohľadom na štart predaja len v posledných dňoch je ešte veľká väčšina jednotiek voľná alebo nezáväzne rezervovaná.

Budovy architektonicky nadväzujú na podobu ostatných domov v Nuppu, pôsobia tak veľmi racionálne. Rozdielom, okrem hmoty, je absencia akýchkoľvek priestorov pre prevádzky v parteri. Očividne to je kvôli nedostatku priestoru – tak ako v ostatných domoch, aj tu je parkovanie riešené čiastočne na prízemí. Ďalšie parkovacie miesta vzniknú na teréne v susedstve domu. S podzemnou garážou sa nepočíta. YIT uvádza, že súčasťou Asteri bude celkovo 32 parkovacích miest – očividne pre oba domy.  

Hlavnou devízou projektu má byť takmer už dobudovaný líniový park, ktorý bude zakončený práve s dokončením Asteri. Zriadené tu boli viaceré oddychové zóny s rozličnými funkciami – je tu dvojica detských ihrísk, multifunkčné ihrisko, zóna na grilovanie s piknikovými stolmi a psí výbeh. V dotyku s Asteri by malo byť akési „námestie“. Zakončené bude veľkým kochlíkom s pobytovým schodiskom. Tak ako ostatné domy v Nuppu, aj Asteri by malo poskytovať svojim obyvateľom miesto na očistenie bicykla alebo umytie domácich zvierat, čo zlepšuje možnosti pobytu vo verejnom priestore.

YIT sa tak blíži k celkovému dokončeniu Nuppu. „Komplex Nuppu patrí v Bratislave k obľúbeným rezidenčným projektom, pretože od prvej etapy poskytuje svojim obyvateľom kvalitné bývanie, ale aj kvalitné verejné priestory pred a za domom v podobe priestranného a bohato vybaveného dvora, ktorý všetkým obyvateľom slúži na relax a oddych,“ hodnotí development Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia. Na Asteri sa už pracuje na základoch, kolaudácia sa predpokladá najneskôr o dva roky. Majitelia sa tak ku svojim apartmánom dostanú na začiatku roka 2024.

V tejto dobe by už malo byť dokončené alebo vo vysokom štádiu výstavby celé Nuppu. V danej časti Ružinova tak bude dobudované pomerne mohutné sídlisko, ktoré premenilo bývalý brownfield na aktívnu súčasť mesta. Ide o pozitívnu správu, lebo sa tým zefektívnilo využitie územia, vzniklo množstvo potrebných bytov a v podstate sa aj rozšírila zeleň. Druhou stránkou mince je, že sa zvýšil dopyt po dosiaľ chýbajúcich službách.

 

Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio

 

Jednou z nich, ktorá je nateraz do istej miery saturovaná, je obsluha verejnou dopravou. Do lokality však už bola zavedená linka verejnej dopravy L66, ktorá má priamo v susedstve Nuppu zriadenú zastávku Grófska niva. Problematické je zatiaľ cyklistické spojenie, Hlavné mesto však sľubuje, že sa to v dohľadnej dobe zmení. Popri ulici Mlynské nivy má byť vybudovaná obojsmerná segregovaná cyklotrasa. Aktuálne by sa mala projektovať a do realizácie má ísť na budúci rok. Po dokončení napojí Nuppu na ľavobrežnú dunajskú hrádzu.

Ďalším nedostatkovým tovarom sú zatiaľ každodenné obchody a služby. Development zatiaľ nedisponuje úplne zaplnenými priestormi obchodných prevádzok. Prirodzene, postupne sa to zlepšuje s každou odovzdanou etapou (aktuálne sa bude odovzdávať siedma), a v príprave by mali byť lokálne potraviny, zatiaľ je to ale veľmi málo. Na druhej strane, keďže toto je v réžii privátneho sektoru, dá sa predpokladať, že skôr či neskôr sa situácie mimovoľne vyrieši. Napokon, kúpna sila obyvateľov projektu by mala byť pomerne vysoká.

Problémom však ostáva vybavenosť, ktorá by mala byť zodpovednosťou verejného sektoru. Týka sa to najmä zabezpečenia kapacít v predškolských zariadeniach, čo je problém aj starších sídlisk (zvlášť kvôli zákonnej nutnosti zabezpečiť všetkým deťom predškolskú dochádzku), nehovoriac o nových obytných zónach. Mestská časť Ružinov sa preto odhodlala k prenájmu priestoru priamo v Nuppu, v bytovom dome Jasmiini, za účelom zriadenia materskej školy. Priestor vyberala v obchodnej súťaži, do ktorej sa prihlásil len tento uchádzač ako jediný. Súťaž však bola pre nedostatky zrušená.

Mestská časť však napokon predsa len rozbehla rokovania o prenájme. Priestor v Jasmiini pôsobí ako určený práve pre zriadenie menšej škôlky, či už verejnej, alebo súkromnej. Jeho súčasťou je menšie ohradené ihrisko, nachádza sa aj v priamom dotyku s veľkým detským ihriskom v rámci centrálneho parku Nuppu. Škôlka nebude veľká – nanajvýš dvojtriedna pre približne 40 detí, keďže má výmeru len približne 300 metrov štvorcových. Patria k nej dve parkovacie miesta. Na druhej strane, podľa predkladacej správy je to aj do istej miery výhoda, lebo ide o bezpečnejšie riešenie s ohľadom na demografický vývoj.

Miestne zastupiteľstvo odsúhlasilo prenájom priestorov škôlky na šesť rokov s opciou na ďalšie dva. Prevádzka škôlky bude najskôr možná koncom jari alebo začiatkom leta 2022. Ružinov bude za prenájom platiť približne 2,2-tisíc eur mesačne, za šesť rokov zaplatí takmer 158-tisíc eur.

V Nuppu by nemalo ísť o jedinú materskú školu. Ďalšia by mala vzniknúť v úplne poslednej časti projektu, v polyfunkčnom objekte, pripravovanom na prikúpenom pozemku v západnej časti developmentu. Kombinácia bytovky a kancelárskej budovy so službami v parteri je v tejto chvíli v posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Developer dúfa, že už na začiatku roka 2022 bude mať k dispozícii všetky potrebné povolenia k štartu výstavby. Realizácia by mala prebehnúť medzi aprílom 2022 a decembrom 2023.

Veľkému developmentu od YIT Slovakia možno vyčítať mnohé – napríklad banálnu architektúru, parkovanie na prvom nadzemnom podlaží alebo modernistické urbanistické riešenie – faktom ale je, že postupne ožíva, nestretáva sa s odporom a obsahovať bude aj časť základnej vybavenosti. To sa pridáva k vyššie zmieneným výhodám, vyplývajúcim z faktu, že ide o transformovaný brownfield. Mestská časť aj mesto tak získali nevýrazný, no v princípe dobrý development, ktorý vhodne zhodnocuje územie, v ktorom vzniká.

 

Pozrite si priebeh výstavby Nuppu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Asteri B. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio
  • Asteri A. Zdroj: YIT Slovakia / MILAU Studio
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube