YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.07.2019 08:30

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

Nový Ružinov je jedným z príkladov postupnej expanzie zástavby do dosiaľ nevyužitých území v oblasti Páleniska a Domových rolí, kde očakávam v najbližších rokoch silnejšie prebúdzanie stavebnej aktivity. Výhodou územia je relatívna blízkosť k centru mesta, rozširujúcemu sa východným smerom, ako aj masívne investície do dopravnej infraštruktúry, ktoré zlepšujú dostupnosť zóny.

Projekt od CZ Slovakia je v podstate prvým, ktorý využíva tieto danosti a postupne začína pokrývať predtým poľnohospodársky využívanú pôdu rozvoľnenejšou zástavbou s neveľkou mierkou a vysokým zastúpením parkovej zelene. V priebehu dvadsiatych rokov tohto storočia však Nový Ružinov narastie na komplexnú zónu nielen s bývaním, ale aj s kanceláriami a obchodmi.

 V prvej fáze developmentu vzniká šesť bytových domov, z toho štyri tzv. mestské vily sú už dokončené a obývané, piata mestská vila Valentine je tesne pred dokončením. Do konca roka by mala pribudnúť aj posledná mestská vila Mary. Jednotlivé domy sú pomenované podľa odrôd ruží, čo okdazuje na názov celého Ružinova.

Pre developera je tento projekt čistým úspechom, z celkového počtu 296 bytov a apartmánov v prvej časti developmentu je v tejto chvíli voľný už len posledný jeden. Štandardom patrí projekt k priemerným, dispozične sú však byty zvládnuté vcelku dobre, čo je dané mimoriadne skúsenými architektmi, ktorí za developmentom stoja – kanceláriou Compass, ktorá má za sebou v tejto chvíli už tisíce navrhnutých bytov (najmä v koncepčne podobnom projekte Slnečnice). Aj cenovo patril Nový Ružinov v Bratislave k dostupnejším.

Za pozornosť stojí v prípade prvej časti projektu parková úprava, kde vďaka členeniu jednotlivých objektov vzniká akýsi vnútroblokový parčík, do ktorého landscape architekti z ateliéru LABAK vložili viacero hracích či cvičných prvkov, ale aj vstupov podporujúcich „dobrodružnejšie“ aktivity, hlavne u detí. Do parku bude orientovaná časť občianskej vybavenosti, najmä v dome Valentine, ďalšia je lokalizovaná pri vstupe do areálu. Zatiaľ sa tu nachádza kaviareň a cykloobchod.

Architektúra projektu je nevtieravá a nesie typický rukopis Compassu v podobe pásových priebežných loggií, vytvorení „lamiel“, ktoré členia fasádu alebo veľmi aktívnym využívaním ustúpených najvyšších podlaží pre tvorbu atraktívnych terás. V danom prostredí je to akceptovateľný štandard, hoci s postupujúcimi etapami a rastom exponovanosti projektu je namieste, aby sa zvyšoval.

 

 

Podľa všetkého sa však zdá, že sa to naozaj stane, keďže už druhá fáza, ktorá v tejto chvíli žiada o vydanie územného rozhodnutia, pracuje s atraktívnejšími vizuálmi, hoci s veľmi podobným výrazom, líšiacim sa v (podstatných) detailoch.

Spustenie predaja bytov v ďalšej časti projektu bude vysoko pravdepodobne závisieť od postupu v povoľovaní, najskoršie to predpokladám až po vydaní územného rozhodnutia. Vzniknúť by malo 120 bytov, 55 apartmánov a 76 jednotiek pre zariadenia sociálnych služieb v siedmich maximálne sedempodlažných domoch. Spustenie výstavby v tejto chvílu nepredpokladám skôr ako na začiatku budúceho roka.

Rozvoj Nového Ružinova však bude postupovať aj potom, ohlásená bola prvá kancelárska budova a bytové domy bližšie k Slovnaftskej ulici. Táto tretia etapa má mestskejší charakter s hustejšou mierou zástavby, to je však jedine pozitívne. Vzniknúť by malo približne 7-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch a 17 služobných bytov. Zástavba nadviaže na existujúce domy Nového Ružinova a predĺži aj verejný priestor parku, ktorý spojí s vnútroblokovým námestím.

Aj v prípade ďalších častí projektu developer spolupracuje s Compassom, čo je zárukou určitého štandardu a jendotného vyznenia územia.

 

Developer už promuje vznik ďalšej etapy projektu

 

Po dokončení týchto etáp už bude Nový Ružinov pomerne veľkou zónou, v ktorej bude žiť štvorciferný počet ľudí a ďalšie stovky tu budú pracovať – aspoň podľa doterajších bilancií, treba však pripomenúť, že developer vlastní aj ďalšie pozemky bližšie k diaľnici D1. Celkovo tak môže zo štvrte vyrásť pomerne rozsiahla komunita, čo bude znamenať zvýšené nároky na ďalšie typy vybavenosti.

Hlavné mesto ani mestská časť sa dosiaľ týmto územím hlbšie nezaoberali, čo považujem za chybu. V kontexte postupného vypĺňania brownfieldov vo vnútornom meste sa totiž pozornosť developerov bude čoraz viac presúvať týmto smerom, preto je nutné vopred naplánovať územie tak, aby boli jednotlivé projekty komplementárne. Dosiaľ predstavené zámery ako Vlčie Maky či Domové role a Domové lúky také zo širšieho pohľadu veľmi nie sú.

Z Páleniska by mohla vzniknúť dobrá štvrť, síce s bariérou v podobe diaľnic a železnice, ale aj v dostupnosti lužných lesov, Dunaja a nového centra mesta. Príležitostí, kedy budú na tak dostupnom greenfielde vznikať nové štvrte, je v Bratislave len málo. Ak si to mesto neuvedomí, môže byť rozvoj tohto územia ďalším prípadom, kedy bude kvalita spočívať výlučne v rukách developera. A to nemusí byť vôbec ideálne.

 

Fotografie zo 6.7.2019. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: CZ Slovakia
  • II. fáza. Zdroj: CZ Slovakia

Súvisiace články

Zo sídliska mestská štvrť. Nový Ružinov pripravuje veľkú expanziu

21.02.2023 17:53:58 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia vznikol ako pomerne skromný development, tvorený niekoľkými bytovkami v prehliadnuteľnej lokalite neďaleko diaľničnej križovatky Prievoz. Odvtedy výrazne podrástol a mení sa na čoraz väčšiu obytnú štvrť. Investor má však ešte ambicióznejšie plány: z Nového Ružinova bude komplexnejšia zóna, ktorá postupne vyplní nezastavané priestory v lokalite.

Čítať viac

Nová mestská štvrť je kompletnejšia. Nový Ružinov sa rozrastá o viladomy

18.01.2023 15:15:04 Andrej Sárközi

Nový Ružinov mení obraz doteraz striedmo zastavanej zóny Nové Pálenisko na plnohodnotnú mestskú štruktúru. Najväčší rezidenčný development spoločnosti CZ Slovakia už má dokončenú prvú etapu, vo vysokom štádiu výstavby je druhá a práce sa spúšťajú na ďalšej časti projektu. Z osamelého súboru niekoľkých bytoviek sa stáva samostatná štvrť.

Čítať viac

Magistrát odmieta ďalší projekt, zrušil kladné stanovisko pre tretiu etapu Nového Ružinova

21.07.2022 11:45:45 Adrian Gubčo

Nový Ružinov je postupne rastúci obytný súbor, transformujúci dosiaľ len málo využívané územia v lokalite Nové Pálenisko. V tejto chvíli ide skôr o sídlisko s obmedzeným rozsahom občianskej vybavenosti. V budúcnosti sa to malo zmeniť s výstavbou tretej etapy projektu. Problém s tým má Magistrát, ktorý zrušil svoje staršie kladné záväzné stanovisko.

Čítať viac

Nový Ružinov úspešne napreduje, k dokončeniu sa blíži ďalšia časť projektu

24.06.2022 12:34:03 RED

Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.

Čítať viac

Výstavba ďalšej etapy Nového Ružinova sa naplno rozbieha

10.08.2020 12:50:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských rezidenčných projektov postupne rozbieha výstavbu ďalšej etapy – Nový Ružinov, ktorý sa jedného dňa pretransformuje na samostatnú štvrť, sa rozrastá o ďalšie bytové domy, severovýchodne od dokončenej prvej časti. Aktuálne sa už budujú základy prvých domov, povolenie získali aj ostávajúce budovy.

Čítať viac

Ďalšie časti Nového Ružinova napredujú v povoľovaní

19.03.2020 15:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie úspešného rezidenčného projektu Nový Ružinov by sa mohlo čoskoro začať realizovať. Zámer od developera CZ Slovakia postupuje v povoľovaní, pričom časť budov je už v stavebnom konaní, ďalšie práve obdržali územné rozhodnutie. Zatiaľ trochu odľahlá obytná zóna sa tak postupne začne meniť na samostatnú mestskú štvrť.

Čítať viac

Nový Ružinov spúšťa predaj bytov v druhej etape a čoskoro spustí výstavbu

05.11.2019 09:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie projektu Nový Ružinov v transformačnej lokalite Nové Pálenisko je tesne pred spustením. V súvislosti s tým developer CZ Slovakia, ktorý práve dokončuje posledný objekt v prvej etape, štartuje predaj bytov v etape druhej. Celkovo by malo pribudnúť až sedem nových objektov, ktoré prispejú ku vzniku novej ružinovskej mikroštvrte.

Čítať viac

Druhá etapa Nového Ružinova žiada o územné rozhodnutie

15.04.2019 12:15:00 Adrian Gubčo

V týchto mesiacoch získava konečnú podobu prvá časť projektu Nový Ružinov, ktorý vzniká v transformačnej lokalite, známej ako Nové Pálenisko. Daná časť Bratislavy doteraz pozostávala z polí, malopodlažnej zástavby, stavieb dopravnej infraštruktúry a výrobných areálov, dnes tu však vzniká mestská štruktúra. Tá by sa mala v najbližších rokoch rozrásť.

Čítať viac

Nový Ružinov sa rozšíri, pribudne aj administratívna budova

01.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Keď developer CZ Slovakia rozbehol výstavbu projektu Nový Ružinov, hovoril o vzniku komplexnej mestskej štvrte s mixom rozličných funkcií a dostatkom služieb. Doteraz vybudované časti projektu tomu veľmi nenasvedčovali, zatiaľ vzniklo len menšie sídlisko, to sa však mení s odhalením ďalšej fázy projektu, ktorá konečne obsahuje aj väčší rozsah občianskej vybavenosti a administratívu.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 29.7.2018

09.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne vznikajúca mikroštvrť, resp. menšie sídlisko Nový Ružinov, začína získavať svoju finálnu podobu. Zo šiestich objektov, ktoré vznikli v prvej fáze, sú už štyri dokončené, na jednom sa finalizuje fasáda, na poslednom sa budova blíži k dosiahnutiu hrubej stavby. Neskôr majú pribudnúť aj ďalšie etapy výstavby.

Čítať viac

Pripravuje sa rozšírenie Nového Ružinova

29.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia narastie. K šiestim už existujúcim alebo budovaným objektom pribudne ďalších sedem budov, ktoré vzniknú na aktuálne poľnohospodársky využívanej pôde. Informácie sa objavili v rámci posudzovania projektu na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Nový Ružinov odhaľuje ďalšiu etapu

21.12.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer CZ Slovakia postupne odovzdáva prvé dokončené byty v rámci Nového Ružinova ich vlastníkom, no pracuje aj na ďalšom rozvoji tohto ambiciózneho developmentu. Do predaja sa dostáva štvrtá etapa, "mestská vila" Mary.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 24.11.2017

26.11.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba obytného súboru Nový Ružinov od developera CZ Slovakia ďalej napreduje - po odovzdaní prvých dvoch domov budú čoskoro odovzdané ďalšie dva. Vďaka tomu tak možno predstaviť aj takéto netradičnejšie fotky priamo z jedného z bytov.

Čítať viac

Na návšteve v Novom Ružinove

30.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Nový Ružinov, prvý väčší projekt transformujúci časť Bratislavy známu ako Pálenisko, má dokončené svoje prvé časti - prvá etapa pozostávajúca z dvoch bytových domov je hotová a pripravená pre začiatok sťahovania majiteľov, kým druhá, pozostávajúca z ďalších dvoch domov, je pred kolaudáciou. Developer CZ Slovakia v spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys preto predviedol, ako tento projekt vyzerá a zorganizoval Deň otvorených dverí.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube