Author photoAdrian Gubčo 18.07.2019 08:30

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

Nový Ružinov je jedným z príkladov postupnej expanzie zástavby do dosiaľ nevyužitých území v oblasti Páleniska a Domových rolí, kde očakávam v najbližších rokoch silnejšie prebúdzanie stavebnej aktivity. Výhodou územia je relatívna blízkosť k centru mesta, rozširujúcemu sa východným smerom, ako aj masívne investície do dopravnej infraštruktúry, ktoré zlepšujú dostupnosť zóny.

Projekt od CZ Slovakia je v podstate prvým, ktorý využíva tieto danosti a postupne začína pokrývať predtým poľnohospodársky využívanú pôdu rozvoľnenejšou zástavbou s neveľkou mierkou a vysokým zastúpením parkovej zelene. V priebehu dvadsiatych rokov tohto storočia však Nový Ružinov narastie na komplexnú zónu nielen s bývaním, ale aj s kanceláriami a obchodmi.

 V prvej fáze developmentu vzniká šesť bytových domov, z toho štyri tzv. mestské vily sú už dokončené a obývané, piata mestská vila Valentine je tesne pred dokončením. Do konca roka by mala pribudnúť aj posledná mestská vila Mary. Jednotlivé domy sú pomenované podľa odrôd ruží, čo okdazuje na názov celého Ružinova.

Pre developera je tento projekt čistým úspechom, z celkového počtu 296 bytov a apartmánov v prvej časti developmentu je v tejto chvíli voľný už len posledný jeden. Štandardom patrí projekt k priemerným, dispozične sú však byty zvládnuté vcelku dobre, čo je dané mimoriadne skúsenými architektmi, ktorí za developmentom stoja – kanceláriou Compass, ktorá má za sebou v tejto chvíli už tisíce navrhnutých bytov (najmä v koncepčne podobnom projekte Slnečnice). Aj cenovo patril Nový Ružinov v Bratislave k dostupnejším.

Za pozornosť stojí v prípade prvej časti projektu parková úprava, kde vďaka členeniu jednotlivých objektov vzniká akýsi vnútroblokový parčík, do ktorého landscape architekti z ateliéru LABAK vložili viacero hracích či cvičných prvkov, ale aj vstupov podporujúcich „dobrodružnejšie“ aktivity, hlavne u detí. Do parku bude orientovaná časť občianskej vybavenosti, najmä v dome Valentine, ďalšia je lokalizovaná pri vstupe do areálu. Zatiaľ sa tu nachádza kaviareň a cykloobchod.

Architektúra projektu je nevtieravá a nesie typický rukopis Compassu v podobe pásových priebežných loggií, vytvorení „lamiel“, ktoré členia fasádu alebo veľmi aktívnym využívaním ustúpených najvyšších podlaží pre tvorbu atraktívnych terás. V danom prostredí je to akceptovateľný štandard, hoci s postupujúcimi etapami a rastom exponovanosti projektu je namieste, aby sa zvyšoval.

 

 

Podľa všetkého sa však zdá, že sa to naozaj stane, keďže už druhá fáza, ktorá v tejto chvíli žiada o vydanie územného rozhodnutia, pracuje s atraktívnejšími vizuálmi, hoci s veľmi podobným výrazom, líšiacim sa v (podstatných) detailoch.

Spustenie predaja bytov v ďalšej časti projektu bude vysoko pravdepodobne závisieť od postupu v povoľovaní, najskoršie to predpokladám až po vydaní územného rozhodnutia. Vzniknúť by malo 120 bytov, 55 apartmánov a 76 jednotiek pre zariadenia sociálnych služieb v siedmich maximálne sedempodlažných domoch. Spustenie výstavby v tejto chvílu nepredpokladám skôr ako na začiatku budúceho roka.

Rozvoj Nového Ružinova však bude postupovať aj potom, ohlásená bola prvá kancelárska budova a bytové domy bližšie k Slovnaftskej ulici. Táto tretia etapa má mestskejší charakter s hustejšou mierou zástavby, to je však jedine pozitívne. Vzniknúť by malo približne 7-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch a 17 služobných bytov. Zástavba nadviaže na existujúce domy Nového Ružinova a predĺži aj verejný priestor parku, ktorý spojí s vnútroblokovým námestím.

Aj v prípade ďalších častí projektu developer spolupracuje s Compassom, čo je zárukou určitého štandardu a jendotného vyznenia územia.

 

Developer už promuje vznik ďalšej etapy projektu

 

Po dokončení týchto etáp už bude Nový Ružinov pomerne veľkou zónou, v ktorej bude žiť štvorciferný počet ľudí a ďalšie stovky tu budú pracovať – aspoň podľa doterajších bilancií, treba však pripomenúť, že developer vlastní aj ďalšie pozemky bližšie k diaľnici D1. Celkovo tak môže zo štvrte vyrásť pomerne rozsiahla komunita, čo bude znamenať zvýšené nároky na ďalšie typy vybavenosti.

Hlavné mesto ani mestská časť sa dosiaľ týmto územím hlbšie nezaoberali, čo považujem za chybu. V kontexte postupného vypĺňania brownfieldov vo vnútornom meste sa totiž pozornosť developerov bude čoraz viac presúvať týmto smerom, preto je nutné vopred naplánovať územie tak, aby boli jednotlivé projekty komplementárne. Dosiaľ predstavené zámery ako Vlčie Maky či Domové role a Domové lúky také zo širšieho pohľadu veľmi nie sú.

Z Páleniska by mohla vzniknúť dobrá štvrť, síce s bariérou v podobe diaľnic a železnice, ale aj v dostupnosti lužných lesov, Dunaja a nového centra mesta. Príležitostí, kedy budú na tak dostupnom greenfielde vznikať nové štvrte, je v Bratislave len málo. Ak si to mesto neuvedomí, môže byť rozvoj tohto územia ďalším prípadom, kedy bude kvalita spočívať výlučne v rukách developera. A to nemusí byť vôbec ideálne.

 

Fotografie zo 6.7.2019. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: CZ Slovakia
  • II. fáza. Zdroj: CZ Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube