Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.09.2019 08:35

Istropolis pokračuje v odhaľovaní detailov: Kultúrne centrum pomôžu navrhnúť poprední medzinárodní experti

Developer Nového Istropolisu, spoločnosť Immocap Group, postupne rozbieha komunikáciu, ktorá povedie až k odhaleniu novej podoby developmentu. Po oznámení prvých detailov k súťaži na transformáciu zásadného územia, kde dnes stojí Dom odborov Istropolis, teraz pripomína ďalšie informácie, ktorými sa snaží dokázať, že nový projekt bude pre Bratislavu výrazným prínosom.

Article Big

Interiér Perelmanovho kultúrneho centra v New Yorku. Zdroj: Immocap

Najaktuálnejšou novinkou je vstup britského expertného a poradenského štúdia Charcoalblue, špecializujúceho sa na divadelný, akustický a digitálny dizajn. Vysoká úroveň týchto odborníkov má za následok, že medzi referenčnými projektami spoločnosti sa nachádzajú viaceré špičkové realizácie v oblasti kultúrnych priestorov – developer menuje najmä nové sídlo Kráľovskej Shakespearovskej spoločnosti, Halu kráľovnej Alžbety v Antwerpách alebo Perelmanovo kultúrne centrum v New Yorku, ktoré je súčasťou obnovy areálu Svetového obchodného centra.

Briti na projekte spolupracujú s holandskou kanceláriou KCAP, ktorá bola nedávno oznámená ako víťaz architektonickej súťaže, ktorej sa mali údajne zúčastniť špičkové európske kancelárie. K malým kanceláriám nepatrí ani KCAP, ktoré sa podieľalo na projekte Hafen City v Hamburgu alebo transformácií okolia železničnej stanice v Zürichu.

„Náš sľub zachovať kultúrno-spoločenskú funkciu Domu odborov posúvame spoluprácou s Charcoalblue na vyššiu úroveň,“ povedal Martin Šramko, riaditeľ spoločnosti Immocap. „Chceme do Bratislavy priniesť to najlepšie, čo svet akustického a technologického dizajnu interiérov kultúrno-spoločenských sál ponúka. Po rokoch absencie dostanú Bratislavčania veľkolepý kultúrny stánok, na ktorý budú môcť byť právom hrdí,“

Význam projektu potvrdzujú aj slová architektov z Charcoalblue. „Týmto projektom sme skutočne nadšení. Len zriedkakedy nájdete klienta, ktorý má ambicióznu víziu vytvoriť  unikátne miesto, ktoré bude kultúrnym a spoločenským srdcom mesta,“  tvrdí Gavin Green, spoluzakladateľ a Senior Partner v Charcoalblue.

Ako developer s architektami ďalej hovoria, Trnavské mýto sa stane novým centrom mesta a atrakciou pre návštevnkov nielen zo zvyšku mesta, ale aj krajiny či zahraničia, k čomu má okrem koncertnej haly dopomôcť aj verejný priestor v podobe nového námestia, kde sa bude taktiež konať program.

„Projekt je pre nás vynikajúcou príležitosťou na nové definovanie dôležitej časti mesta. Účelom novovznikajúceho priestoru je spájať ľudí, zdieľať podujatia alebo vytvárať nové zážitky. Aj preto v projekte  navrhujeme vysoko modernú, dynamickú a flexibilnú sálu, ktorá má svoj vlastný charakter a architektonickú osobitosť, aby sme na jednom mieste vedeli obslúžiť širokú škálu funkcií,“ priblížil Gavin Green.

Záverom, Immocap dodáva, že projekt je už v druhej prípravnej fáze, tzn. definuje sa konkrétna podoba územia, pričom do tvorby sa okrem KCAP a Charcoalblue zapájajú aj ďalší odborníci. S projektom tak vypomáha aj nemecká architektonická kancelária CITYFÖRSTER, ktorá zrealizovala napríklad Skyscraper Ensemble v Berlíne, urbanistický projekt Pelikan MIX4 Hannover či redevelopment námestia na nábreží Cape Square Durres v Tirane, Albánsko.

 

Interiér Queen Elisabeth Hall v Antwerpách v Belgicku. Zdroj: Immocap

 

Dôvod, prečo Immocap zdôrazňuje široké pole odborníkov so špičkovými referenciami a údajnú vynikajúcu kvalitu návrhu sa postupne začína zdať čoraz jasnejší – developer si veľmi dobre uvedomuje, že aktuálny komplex Domu odborov Istropolis už vo svojej celistvosti nedokáže prežiť a preto chce dokázať, že Bratislava zaňho dostane viac ako adekvátnu náhradu.

Neskoromodernistický stavebný súbor od architektov Končeka, Skočeka a Titla totiť disponuje nielen vysokou výtvarnou a architektonickou hodnotou, ale aj čoraz väčšou popularitou u verejnosti, ktorá si postupne nachádza cestu k modernej architektúre z 20. storočia. Istropolis je navyše už tradičnou súčasťou Trnavského mýta a aj keď už dlhodobo nefunguje naplno, verejnosť má jeho prítomnosť v tomto území už zaužívanú.

Z komunikačného hľadiska ide o výraznú komplikáciu, preto musí developer jasne vysvetliť, že kľúčové hodnoty ostávajú zachované, resp. budú poskytované v ešte vyššej kvalite. Nie je možné zatiaľ povedať, či to tak vo výsledku naozaj bude, na druhej strane týmto Immocap do istej miery zvyšuje očakávania časti verejnosti, ktorá sa k možnosti zániku objektov Istropolisu stavia otvorenejšie. To dáva tušiť, že výsledný projekt bude určite zaujímavý.

Predpokladám, že v najbližšej dobe bude developer ešte stupňovať komunikáciu a pripomínať kvality nového developmentu. To všetko by malo vyústiť do predstavenia finálnej podoby projektu, ktorú očakávam ešte v priebehu tohto roka.

Až vtedy sa definitívne ukáže, aká budúcnosť bude (alebo bude môcť) čakať Trnavské mýto, dnes mimoriadne významný dopravný uzol, no v budúcnosti jedno zo subcentier metropoly a brána do Hlavného mesta, kde sa bude koncentrovať komerčný aj kultúrny život. Nový Istropolis bude v tomto smere kľúčovým projektom, ktorého kvalita je zásadná pre definovanie nielen daného pozemku, ale aj významnej časti celej Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Perelmanovo kultúrne centrum v New Yorku. Zdroj: Immocap
  • Interiér Perelmanovho kultúrneho centra v New Yorku. Zdroj: Immocap
  • Luminato Festival v Hearn v Toronte od Charcoalblue. Zdroj: Immocap

Súvisiace články

Hlavné mesto a Bratislavský samosprávny kraj sú otvorení prestavbe Istropolisu

18.02.2021 17:00:00 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy ani Bratislavský samosprávny kraj neodmietajú premenu areálu Domu odborov Istropolis, hoci výmenou za určité verejnoprospešné opatrenia. Vyjadrili sa tak pre agentúru SITA. Na toto stanovisko už reagoval aj developer Immocap, ktorý prisľúbil, že pripomienky mesta aj kraja bude pri riešení projektu rešpektovať.

Čítať viac

Diskusia okolo Nového Istropolisu pokračuje, aktivistom sa nepáči

18.01.2021 12:12:50 Adrian Gubčo

Predloženie projektu Nového Istropolisu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) nebolo spojené len s predstavením detailov konkrétnych riešení projektu, ale aj s odmietavými reakciami a pripomienkami voči zámeru. Najaktívnejšia je v tomto smere organizácia DOCOMOMO, ktorá obvinila developera Immocap z devastácie kultúrnych hodnôt a rozporuje súlad zámeru s Územným plánom.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

@sng_gallery zverejnila sériu vynikajúcich vizualizácií svojich pripravovaných priestorov v zrekonštruovanom areáli. Bratislava bude mať galériu svetovej úrovne.

Slovak National Gallery has published new renders of some of its new amenities located in reconstructed complex. Bratislava will get a world-class gallery.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #art #culture #city #urbanism #library #publicspace #architecture #modernarchitecture #dedecek
Rezidencia Búdková má novú podobu a spúšťa výstavbu.

Rezidencia Búdková has a new look and starts with construction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #staremesto #horskypark #byvanie #architecture #contemporaryarchitecture
Skorá jar na nábreží Dunaja.

Early Spring on Danube riverfront.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #riverfront #riverpark #city #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Jeden z prvých projektov, ktoré vzniknú pozdĺž novej trate električky v Petržalke, bude na Topoľčianskej.

One of the first developments to rise next to the new tramway track in Petržalka will be located in Topoľčianska street. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #elektricka #tram #traffic #architecture #contemporaryarchitecture

@vigroup.sk
Ďalší zaujímavý projekt od @kuklicasmerek vznikne tentoraz v Podunajských Biskupiciach.

Another interesting development by Kuklica - Smerek Architects will be located in Podunajské Biskupice.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #affordablehousing #podunajskebiskupice #biskupice #architecture #contemporaryarchitecture
Budúcnosť vs. súčasnosť vnútrobloku na Poľskej - Justičnej. Z Pripyate do západnej Európy.

Future vs. present situation of the courtyard in Poľská - Justičná.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #publicspace #urbanism #courtyard #architecture #design #landscapearchitecture

@katedesign_sk
Pozrieť viac

YouTube