Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.09.2019 08:35

Istropolis pokračuje v odhaľovaní detailov: Kultúrne centrum pomôžu navrhnúť poprední medzinárodní experti

Developer Nového Istropolisu, spoločnosť Immocap Group, postupne rozbieha komunikáciu, ktorá povedie až k odhaleniu novej podoby developmentu. Po oznámení prvých detailov k súťaži na transformáciu zásadného územia, kde dnes stojí Dom odborov Istropolis, teraz pripomína ďalšie informácie, ktorými sa snaží dokázať, že nový projekt bude pre Bratislavu výrazným prínosom.

Article Big

Interiér Perelmanovho kultúrneho centra v New Yorku. Zdroj: Immocap

Najaktuálnejšou novinkou je vstup britského expertného a poradenského štúdia Charcoalblue, špecializujúceho sa na divadelný, akustický a digitálny dizajn. Vysoká úroveň týchto odborníkov má za následok, že medzi referenčnými projektami spoločnosti sa nachádzajú viaceré špičkové realizácie v oblasti kultúrnych priestorov – developer menuje najmä nové sídlo Kráľovskej Shakespearovskej spoločnosti, Halu kráľovnej Alžbety v Antwerpách alebo Perelmanovo kultúrne centrum v New Yorku, ktoré je súčasťou obnovy areálu Svetového obchodného centra.

Briti na projekte spolupracujú s holandskou kanceláriou KCAP, ktorá bola nedávno oznámená ako víťaz architektonickej súťaže, ktorej sa mali údajne zúčastniť špičkové európske kancelárie. K malým kanceláriám nepatrí ani KCAP, ktoré sa podieľalo na projekte Hafen City v Hamburgu alebo transformácií okolia železničnej stanice v Zürichu.

„Náš sľub zachovať kultúrno-spoločenskú funkciu Domu odborov posúvame spoluprácou s Charcoalblue na vyššiu úroveň,“ povedal Martin Šramko, riaditeľ spoločnosti Immocap. „Chceme do Bratislavy priniesť to najlepšie, čo svet akustického a technologického dizajnu interiérov kultúrno-spoločenských sál ponúka. Po rokoch absencie dostanú Bratislavčania veľkolepý kultúrny stánok, na ktorý budú môcť byť právom hrdí,“

Význam projektu potvrdzujú aj slová architektov z Charcoalblue. „Týmto projektom sme skutočne nadšení. Len zriedkakedy nájdete klienta, ktorý má ambicióznu víziu vytvoriť  unikátne miesto, ktoré bude kultúrnym a spoločenským srdcom mesta,“  tvrdí Gavin Green, spoluzakladateľ a Senior Partner v Charcoalblue.

Ako developer s architektami ďalej hovoria, Trnavské mýto sa stane novým centrom mesta a atrakciou pre návštevnkov nielen zo zvyšku mesta, ale aj krajiny či zahraničia, k čomu má okrem koncertnej haly dopomôcť aj verejný priestor v podobe nového námestia, kde sa bude taktiež konať program.

„Projekt je pre nás vynikajúcou príležitosťou na nové definovanie dôležitej časti mesta. Účelom novovznikajúceho priestoru je spájať ľudí, zdieľať podujatia alebo vytvárať nové zážitky. Aj preto v projekte  navrhujeme vysoko modernú, dynamickú a flexibilnú sálu, ktorá má svoj vlastný charakter a architektonickú osobitosť, aby sme na jednom mieste vedeli obslúžiť širokú škálu funkcií,“ priblížil Gavin Green.

Záverom, Immocap dodáva, že projekt je už v druhej prípravnej fáze, tzn. definuje sa konkrétna podoba územia, pričom do tvorby sa okrem KCAP a Charcoalblue zapájajú aj ďalší odborníci. S projektom tak vypomáha aj nemecká architektonická kancelária CITYFÖRSTER, ktorá zrealizovala napríklad Skyscraper Ensemble v Berlíne, urbanistický projekt Pelikan MIX4 Hannover či redevelopment námestia na nábreží Cape Square Durres v Tirane, Albánsko.

 

Interiér Queen Elisabeth Hall v Antwerpách v Belgicku. Zdroj: Immocap

 

Dôvod, prečo Immocap zdôrazňuje široké pole odborníkov so špičkovými referenciami a údajnú vynikajúcu kvalitu návrhu sa postupne začína zdať čoraz jasnejší – developer si veľmi dobre uvedomuje, že aktuálny komplex Domu odborov Istropolis už vo svojej celistvosti nedokáže prežiť a preto chce dokázať, že Bratislava zaňho dostane viac ako adekvátnu náhradu.

Neskoromodernistický stavebný súbor od architektov Končeka, Skočeka a Titla totiť disponuje nielen vysokou výtvarnou a architektonickou hodnotou, ale aj čoraz väčšou popularitou u verejnosti, ktorá si postupne nachádza cestu k modernej architektúre z 20. storočia. Istropolis je navyše už tradičnou súčasťou Trnavského mýta a aj keď už dlhodobo nefunguje naplno, verejnosť má jeho prítomnosť v tomto území už zaužívanú.

Z komunikačného hľadiska ide o výraznú komplikáciu, preto musí developer jasne vysvetliť, že kľúčové hodnoty ostávajú zachované, resp. budú poskytované v ešte vyššej kvalite. Nie je možné zatiaľ povedať, či to tak vo výsledku naozaj bude, na druhej strane týmto Immocap do istej miery zvyšuje očakávania časti verejnosti, ktorá sa k možnosti zániku objektov Istropolisu stavia otvorenejšie. To dáva tušiť, že výsledný projekt bude určite zaujímavý.

Predpokladám, že v najbližšej dobe bude developer ešte stupňovať komunikáciu a pripomínať kvality nového developmentu. To všetko by malo vyústiť do predstavenia finálnej podoby projektu, ktorú očakávam ešte v priebehu tohto roka.

Až vtedy sa definitívne ukáže, aká budúcnosť bude (alebo bude môcť) čakať Trnavské mýto, dnes mimoriadne významný dopravný uzol, no v budúcnosti jedno zo subcentier metropoly a brána do Hlavného mesta, kde sa bude koncentrovať komerčný aj kultúrny život. Nový Istropolis bude v tomto smere kľúčovým projektom, ktorého kvalita je zásadná pre definovanie nielen daného pozemku, ale aj významnej časti celej Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Perelmanovo kultúrne centrum v New Yorku. Zdroj: Immocap
  • Interiér Perelmanovho kultúrneho centra v New Yorku. Zdroj: Immocap
  • Luminato Festival v Hearn v Toronte od Charcoalblue. Zdroj: Immocap

Súvisiace články

Kultúrno-kongresové centrum v Novom Istropolise: Čo prinesie Bratislave?

26.05.2021 14:13:19 Adrian Gubčo

Hoci je Nový Istropolis veľký projekt, jeho najvýraznejšou súčasťou má byť nové kultúrno-kongresové centrum. Developer Immocap hovorí, že pôjde o špičkovú modernú sálu s európskymi parametrami, ktorá bude viac než dôstojnou náhradou pôvodného Domu odborov Istropolis a jeho kongresovej časti. Presné detaily sa však odhaľujú až teraz a s nimi aj možnosti, ktoré môže centrum metropole priniesť.

Čítať viac

Proti búraniu Istropolisu spustili petíciu, developer reaguje

13.04.2021 14:48:14 Adrian Gubčo

Plánovaná prestavba územia, kde sa dnes nachádza Dom odborov Istropolis, budí aj naďalej vášne. Aktivisti a odborníci zo združenia DOCOMOMO pripravili Petíciu za záchranu Istropolisu, v ktorej žiadajú zachovanie Istropolisu a jeho vyhlásenie za pamiatku. Na túto iniciatívu zareagoval developer Immocap, pripravujúci Nový Istropolis, ktorý pripomína, že petícia zamlčiava dôležité fakty.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube