Author photoAdrian Gubčo 26.01.2024 16:08

Urbanizmus na najvyššej úrovni. J&T Real Estate postupuje v príprave Nového Lida, prizvalo si popredných odborníkov

Nové Lido je jedným z najvýznamnejších pripravovaných developmentov v celej Bratislave. Plánovaná urbanizácia priestoru medzi Starým mostom, Einsteinovou, Prístavným mostom a Dunajom má výrazne rozšíriť centrum mesta. Do prípravy zámeru sa teraz zapojí jedna z najznámejších urbanistických kancelárií sveta, čo môže výrazne pomôcť k zvýšeniu kvality budúcej štvrte.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Mestská zóna Nové Lido od developera J&T Real Estate (JTRE) je súčasťou širšieho územia, označovaného ako Celomestské centrum (CMC) Petržalka. Jeho súčasťou sú aj plochy v bezprostrednej blízkosti Mosta Apollo, ktoré vlastní spoločnosť Penta Real Estate, a pozemky v susedstve vyústenia Petržalskej električkovej radiály do sídliska. Celú lokalitu čaká už v tomto desaťročí rozsiahla premena.

CMC Petržalka bolo už v čase vzniku sídliska na pravom brehu Dunaja vytypované pre vznik zástavby vyššieho rádu, ktorá by bola akýmsi protipólom voči tradičnému jadru mesta. Obsahovať malo vybavenosť celomestského významu, doplnené o bývanie či dôležité verejné priestory. Obsluhované malo byť rýchlodráhou, resp. metrom, ktoré by zabezpečovalo rýchle spojenie so zvyškom metropoly.

Hoci myšlienka metra zanikla, vízia urbanizácie CMC Petržalka nie. Je to logické, zvlášť v súčasnosti, keď rastie tlak na efektívne využívanie mestských priestorov v kontexte snahy o redukciu zaberania voľnej krajiny. Bratislava čelí masívnej suburbanizácii, pričom v rovnakom čase chátra prakticky v jadre celej mestskej aglomerácie obrovská plocha, čiastočne s charakterom brownfieldu.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Snahy o zmenu sa vyvíjajú už dlhšie. Už na začiatku storočia bola vyhlásená urbanistická súťaž, ktorá mala zadefinovať organizáciu budúcej zástavby. Víťazná koncepcia od kancelárie Markrop sa dostala aj do Územného plánu Hlavného mesta SR Bratislavy. O približne desaťročie neskôr však rozvoj územia začali pripravovať developerské spoločnosti JTRE a HB Reavis, ktoré dospeli k záveru, že staršie urbanistické štúdie sú prežité. Ráznejšie zmeny si však vyžadujú úpravu územnoplánovacej regulácie.

Odvtedy trvajú snahy developerov o pretvorenie pôvodného konceptu a zmenu Územného plánu. Súčasťou tohto procesu bolo prizvanie nových architektonických a urbanistických tímov, ktoré pretvorili pôvodnú víziu a dali jej súčasnejší charakter. K týmto kanceláriám patria Jakub Cigler Architects, Marko&Placemakers (ktorého partner Igor Marko je synom pôvodného autora Ivana Marka) a predovšetkým Compass Architekti.

Na základe práce týchto tímov sa Nové Lido postupne blíži k realite, ktorej bude predchádzať úprava regulácie. Hlavné zmeny spočívajú v odstránení originálnej vízie vytvorenia nových dvojice ostrovov, čo by si vyžiadalo devastáciu zelene na nábreží Dunaja, vytvorení centrálneho námestia naproti Námestiu M.R.Štefánika, umiestneniu promenádneho mosta medzi námestiami, lokalizácii centrálneho líniového parku, ako aj v navýšení potenciálu pre vznik bytov.

Posunula sa aj príprava zóny, ktorú pôvodne vlastnil HB Reavis. V roku 2022 ju však prevzala Penta Real Estate, ktorá ju nazvala Southbank a neskôr vyhlásila medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž. V obrovskej konkurencii sa presadil kolektív tímov Snøhetta, Studio Egret West a gro architekti. Aj táto časť je závislá od zmeny Územného plánu.

Táto je už skutočne v pláne v podobe tzv. Zmien a doplnkov 10. V kontexte doterajšej rýchlosti prijímania obdobných zmien sa dá predpokladať, že ZaD 10 budú realitou približne o rok (v závislosti od osudu ZaD 09). Závisieť do bude samozrejme od toho, či bude táto zmena prijatá, keďže o nej rozhoduje Mestské zastupiteľstvo. Voči zámeru sa objavujú pochybnosti a kritika zo strany aktivistov, smerujúce k údajne deštrukcii zelene či nahradeniu inkluzívneho priestoru exkluzívnym.

 

Architekti a urbanisti z Gehl Architects. Pred sebou majú model Nového Lida. Zdroj: J&T Real Estate

 

Developeri sa do tejto diskusie priamo nezapojili. JTRE sa však očividne bude pokúšať verejnosť presvedčiť, že z Nového Lida bude kvalitná a atraktívna štvrť, ktorá sa stane skutočne obľúbenou a živou časťou mesta. Dopomôcť k tomu má účasť špičkových expertov, podieľajúcich sa na jej plánovaní. Okrem vyššie zmienených kancelárií teraz investor odhalil aj „ťažký kaliber“ – do plánovania bol zapojený ateliér Gehl Architects.

Kodanské štúdio vzniklo pod patronátom Jana Gehla, legendárneho dánskeho urbanistu, ktorého myšlienky (aj vďaka jeho manželke psychologičke) sa zásadným spôsobom podieľali na revitalizácii a humanizácii viacerých svetových miest v posledných desaťročiach. Gehl kladie dôraz na budovanie miest s ľudskou mierkou, vytváranie verejných priestorov, kde sú ľudia na prvom mieste a miešanie funkcií. Na túto tému publikoval medzinárodne úspešné knihy.

Gehl Architects je štandardne najmä poradenské štúdio, ktoré navrhuje riešenia, zamerané na zlepšenie verejného priestoru či celkového fungovania projektov alebo existujúcich mestských štruktúr. V Bratislave nie je neznáme - ľudia z Gehl Architects (neskôr si založili vlastnú kanceláriu Softer) sa podieľali na projekte Palma a obytnom súbore na Agátovej od Corwinu, základné konzultácie prebehli aj s Hlavným mestom. V prípade Nového Lida sa budú pravdepodobne podieľať na prispôsobovaní návrhov požiadavkám na vytvorenie aktívnych, príťažlivých a inkluzívnych verejných priestranstiev.

Detaily ešte nie sú známe, keďže spolupráca je len v úvode. Samotný developer sa nateraz k rozsahu ich zapojenia nechcel vyjadriť s tým, že detaily prinesie v blízkej budúcnosti. V každom prípade, oslovenie pracoviska ako Gehl Architects je veľkou udalosťou – a nielen z hľadiska PR, ale aj potenciálu pre pozdvihnutie celého zámeru. Ak budú odporučenia skúsených urbanistov skutočne implementované, Nové Lido môže byť výbornou štvrťou.

 

Nové Lido má prepojiť Petržalku so zvyškom mesta. Zdroj: J&T Real Estate

 

Pre Bratislavu by to bola výborná správa. Po desaťročiach úvah začalo mesto v poslednej poldruha dekáde skutočne presúvať svoje centrum a vo väčšej miere sa prepájať s Dunajom. Na ľavom brehu rieky vzniká downtown, nová štvrť, charakteristická výškovými budovami, súčasnou architektúrou a nadštandardnými bytovkami, kanceláriami a nákupnými centrami.

Nové Lido by mohlo byť iné a lepšie. Downtown nanešťastie vznikol bez výraznejšej koordinácie jednotlivých zámerov, jeho urbanizmus je tak miestami nesúrodý a projekty zle nadväzujú. Za situácie, keď je celá štvrť pripravovaná jednou spoločnosťou, sa však môže tento nedostatok napraviť. V kombinácii s kvalitnými riešeniami jednotlivých priestorov, preferenciou peších a cyklistov alebo správnym mixom funkcií, ktorých súčasťou bude aj verejná občianska vybavenosť, to je recept pre úspech.

Kvalitná urbanizácia CMC Petržalka je jednou z významných úloh pre celú Bratislavu. Metropola vďaka nej získa tisíce nových bytov, upravené nábrežie, novú mestskú pláž pri Dunaji, most, parky, teoreticky novú električkovú radiálu v Petržalke, významnú verejnú budovu v jadre územia, pracoviská a vo všeobecnosti veľkomestskejší a kompaktnejší charakter. Zatiaľ nie je veľa dôvodov pochybovať o tom, že hlavné mesto v ňom získa projekt, ktorý ho dramaticky posunie.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube