YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.11.2022 17:11

Nové svetové mená v Bratislave: Southbank pozná postupujúcich do druhého kola

Developer Penta Real Estate oznámil mená postupujúcich do druhého kola súťaže na budúcu podobu projektu Southbank na pravom brehu Dunaja. Má ísť o mimoriadne významný development, čo potvrdzujú mená prizvaných architektov. Tvorcovia, ktorí boli vybraní do druhého kola, však nijakým spôsobom nezaostávajú. Bratislava tak pravdepodobne získa projekt európskej úrovne.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Ako developer oznámil, v prvom kole súťaže porota hodnotila 52 návrhov. Do druhého posunula 6 ateliérov, z ktorých tri boli známe už vopred – išlo o prizvané pracoviská, čo malo zaistiť kvalitnú súťaž. Office for Metropolitan Architecture (OMA), BIG – Bjarke Ingels Group + Pantograph + Inflow aj Zaha Hadid Architects (ZHA) patria k najprestížnejším súčasným svetovým kanceláriám. Líder OMA Rem Koolhaas je asi najoslavovanejší architekt súčasnosti a Bjarke Ingels jeden z najvplyvnejších. Súťaž takéhoto rangu sa v Bratislave ešte nekonala.

Potvrdzujú to aj mená postupujúcich. Sú nimi autorský kolektív Snøhetta + Studio Egret West + gro (1), kancelária KCAP (2) a kolektív William Matthews Associates + Boele + Sadovsky & Architects + Mikhail Riches + Expedition Engineering + LOLA landscape architects + Studio Akkerhuis (3).

Najväčšiu pozornosť púta predovšetkým nórska kancelária Snøhetta, ktorá stála za návrhom opery v Osle alebo prestavby Times Square v New Yorku, najnovšie navrhuje aj nábrežný projekt v Budapešti. Aj ostatné kancelárie sú však renomované. KCAP sa v Bratislave spája najmä s prestavbou Istropolisu, v treťom kolektíve zaujme prítomnosť bratislavskej kancelárie Sadovsky & Architects, ktorá potvrdzuje svoju vysokú úroveň.

Odborná porota zároveň ocenila dva ateliéry aj čestným uznaním. Tieto pracoviská skončili oba na 7. mieste s rovnakým hodnotiacim skóre (teda tesne pred bránami finále a do druhého kola súťaže nepostupujú). Ide o Vietzke & Borstelmann Architekten (autori Sky Park Offices alebo Florian Offices) a Mandaworks + Between. Mandaworks stojí za konceptom Trenčín SiTy, Between je bratislavská kancelária, ktorá sa v poslednom období umiestňuje v jednej súťaži na verejný priestor za druhou.

Porota by mala opäť zasadnúť v februári 2023, kedy bude posudzovať návrhy všetkých šiestich postupujúcich tímov a vyberať definitívneho víťaza. Ateliéry budú dovtedy svoje koncepty dopracovávať. V tejto chvíli nie sú známe žiadne detaily o víziách, ktoré sa objavili v prvom kole súťaže.

Predmetom riešenia je veľké územie na pravom brehu Dunaja, naproti pokračovaniu Eurovey a čiastočne Zimnému prístavu. V blízkej budúcnosti sa očakáva expanzia nového centra týmto smerom – developer J&T Real Estate tu chce vybudovať veľkú schému Nové Lido, nadväzujúcu na dlhodobé plány Bratislavy vybudovať tu tzv. Celomestské centrum. Jednotlivé projekty (Nové Lido aj Southbank) by mali byť do veľkej miery skoordinované tak, aby vzniklo atraktívne polyfunkčné prostredie s bývaním, pracoviskami, retailom aj príťažlivými verejnými priestormi. Jadrom by mala byť veľká kultúrna budova v Novom Lide. 

V tejto chvíli ešte nie je možné celkom predpovedať, kedy sa táto zmena udeje. Rozvoj územia je do veľkej miery závislý od zmeny Územného plánu. Výstavba by sa však mala začať ešte v priebehu tejto dekády. Dokončená nebude skôr ako v 30-tych rokoch tohto storočia.

Už dnes je v každom prípade zrejmé, že Bratislava v Southbanku získa výnimočný development. Zúčastnené kancelárie patria bez preháňania k tomu najlepšiemu zo súčasnej európskej aj svetovej architektúry. OMA, ZHA, BIG, Snøhetta či KCAP sa podieľajú na formovaní tých najvýznamnejších svetových metropol, pričom ich realizácie sa potom stávajú symbolmi týchto miest. Teraz prichádzajú do Bratislavy, ktorá má šancu získať novú ikonu. Či to tak bude, by malo byť známe už na začiatku budúceho roka.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Bratislavské nábrežie budú formovať najlepší architekti sveta, Penta vyhlasuje súťaž na Southbank

15.08.2022 12:22:34 Adrian Gubčo

Keď developer Penta Real Estate ohlásil akvizíciu rozsiahlych pozemkov na pravom brehu Dunaja v dotyku so zónou Nové Lido, netajil sa veľkými ambíciami. Zo Southbanku, ako zámer nazval, sa má stať vlajkový projekt firmy. Penta dnes oficiálne odštartovala urbanisticko-architektonickú súťaž a potvrdzuje veľkolepé plány.

Čítať viac

Penta Real Estate kupuje pozemky HB Reavisu v Novom Lide

31.03.2022 13:19:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate potvrdil rozsiahlu akvizíciu pozemkov v lokalite Nové Lido, teda na petržalskom nábreží Dunaja medzi Starým mostom, Mostom Apollo a Prístavným mostom. Predávajúcim bol ďalší veľký bratislavský developer HB Reavis. Jednotlivé strany sumu za transakciu neprezrádzajú, Penta Real Estate však potvrdzuje, že tu už pripravuje nový polyfunkčný projekt.

Čítať viac

Boj o NKKC pokračuje: Incheba a JTRE spochybňujú závery občianskeho združenia, Immocap kritiku odmieta

22.12.2021 17:20:09 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa bola konečne zverejnená analýza Občianskeho združenia Národné kultúrne a kongresové centrum (OZ NKKC), ktorá mala odpovedať na otázku, kde by sa tento dôležitý prvok vybavenosti mal nachádzať. Pracovná skupina za najlepší návrh označila Nový Istropolis od Immocapu, čo ostatní developeri odmietajú. Odkazujú pritom na posudok Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Čítať viac

Útvar hodnoty za peniaze odporúča vznik Národného kultúrneho a kongresového centra, minister financií zámer kritizuje

16.12.2021 13:26:20 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bolo odhalené hodnotenie Štúdie uskutočniteľnosti projektu Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC). Vypracovať ju dalo rovnomenné združenie, ktorého cieľom je vznik tohto dôležitého prvku občianskej vybavenosti, zásadného pre ďalší rozvoj Bratislavy. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri Ministerstve financií SR síce potvrdil jeho výhodnosť, výsledky štúdie však expresívne skritizoval minister financií Igor Matovič.

Čítať viac

J&T Real Estate oslávilo 25 rokov, v rukách drží budúcnosť Bratislavy

16.11.2021 13:28:14 Adrian Gubčo

J&T Real Estate aktuálne oslavuje 25 rokov pôsobenia na realitnom trhu. Ako firma sama tvrdí, za tú dobu sa vypracovala na mestotvorného developera, ktorý sa zameriava na výstavbu komplexných mestských štvrtí. Je mimoriadne dôležité, aby to tak naozaj bolo. Spoločnosť totiž ovláda pozemky a rozvojové plochy v takom rozsahu, že nie je prehnané povedať, že v rukách drží budúcnosť metropoly.

Čítať viac

JTRE predalo pozemok pri Fuxovej, vzniknúť tu môže Kaufland

18.08.2021 13:53:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate už niekoľko rokov pracuje na rozvoji veľkorysej koncepcie Nové Lido, ktorá je súčasťou územia, známeho ako Celomestské centrum (CMC) Petržalka. Do zóny patrí aj blok južne od diaľnice D1 v dotyku s projektom Fuxova. Developer už dlhšie žiada zmenu územného plánu v prospech mestotvornej zástavby, voľné pozemky však teraz predal reťazcu Kaufland.

Čítať viac

Národné kultúrne a kongresové centrum: Ktoré je najlepšie?

10.08.2021 09:52:00 Adrian Gubčo

Čoskoro by malo byť známe, ktorá ponuka na lokalitu a projekt pre Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) je najlepšia. Odborná komisia, zostavená združením NKKC, by mala predstaviť výsledky štúdie uskutočniteľnosti, kde porovnávala vízie potenciálnych partnerov v Novom Istropolise, Inchebe alebo Novom Lide. Ktoré z uvažovaných centier by mohlo mať na základe známych informácií najväčšiu šancu byť NKKC?

Čítať viac

JTRE vyhodnotilo študentskú súťaž na promenádny most do Nového Lida a približuje podobu štvrte

13.07.2021 12:51:30 Adrian Gubčo

Bratislava by mohla v budúcnosti získať promenádny peší most po vzore viacerých svetových metropol. Developer J&T Real Estate plánuje takouto formou spojiť svoje projekty Eurovea a pripravované Nové Lido na jednotlivých nábrežiach Dunaja. Za týmto účelom vyhlásil a medzičasom už aj vyhodnotil študentskú súťaž, kde hľadal nové pohľady na možnú formu a podobu mostného prepojenia.

Čítať viac

JTRE vyhlási študentskú súťaž na promenádny most do Nového Lida

02.02.2021 09:35:40 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate postupne zvyšuje aktivitu pri príprave budúcej centrálnej štvrte Nové Lido, ktorá vznikne na pravom brehu Dunaja. Rozšírenie zástavby týmto smerom má napomôcť expanzii jadra metropoly. Zásadný podiel na spojení súčasného a nového centra bude mať promenádny most cez rieku, ktorého podobu budú teraz hľadať vysokoškolskí študenti.

Čítať viac

J&T Real Estate predstavuje svoj koncept Národného kultúrneho a kongresového centra

11.11.2020 13:16:02 Adrian Gubčo

Do boja o umiestnenie Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave vstupuje tretí hráč: Po Immocape a Inchebe odhalil svoju víziu NKKC aj developer J&T Real Estate. Nový komplex by mal byť súčasťou pripravovanej štvrte Nové Lido a vytvoriť spoločne s novou budovou SND akúsi kultúrnu os. Vzniknúť tak má srdce nového centra mesta.

Čítať viac

Posledný zo superpriestorov v Novom Lide odhalený

18.12.2017 12:30:00 Adrian Gubčo

Iniciatíva Nové Lido, za ktorou stoja developeri J&T Real Estate a HB Reavis, zverejňuje posledný zo série piatich tzv. superpriestorov, ktoré majú v novej štvrti vzniknúť. Tento má podobu tzv. office parku.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube