Author photoAdrian Gubčo 09.11.2022 17:11

Nové svetové mená v Bratislave: Southbank pozná postupujúcich do druhého kola

Developer Penta Real Estate oznámil mená postupujúcich do druhého kola súťaže na budúcu podobu projektu Southbank na pravom brehu Dunaja. Má ísť o mimoriadne významný development, čo potvrdzujú mená prizvaných architektov. Tvorcovia, ktorí boli vybraní do druhého kola, však nijakým spôsobom nezaostávajú. Bratislava tak pravdepodobne získa projekt európskej úrovne.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Ako developer oznámil, v prvom kole súťaže porota hodnotila 52 návrhov. Do druhého posunula 6 ateliérov, z ktorých tri boli známe už vopred – išlo o prizvané pracoviská, čo malo zaistiť kvalitnú súťaž. Office for Metropolitan Architecture (OMA), BIG – Bjarke Ingels Group + Pantograph + Inflow aj Zaha Hadid Architects (ZHA) patria k najprestížnejším súčasným svetovým kanceláriám. Líder OMA Rem Koolhaas je asi najoslavovanejší architekt súčasnosti a Bjarke Ingels jeden z najvplyvnejších. Súťaž takéhoto rangu sa v Bratislave ešte nekonala.

Potvrdzujú to aj mená postupujúcich. Sú nimi autorský kolektív Snøhetta + Studio Egret West + gro (1), kancelária KCAP (2) a kolektív William Matthews Associates + Boele + Sadovsky & Architects + Mikhail Riches + Expedition Engineering + LOLA landscape architects + Studio Akkerhuis (3).

Najväčšiu pozornosť púta predovšetkým nórska kancelária Snøhetta, ktorá stála za návrhom opery v Osle alebo prestavby Times Square v New Yorku, najnovšie navrhuje aj nábrežný projekt v Budapešti. Aj ostatné kancelárie sú však renomované. KCAP sa v Bratislave spája najmä s prestavbou Istropolisu, v treťom kolektíve zaujme prítomnosť bratislavskej kancelárie Sadovsky & Architects, ktorá potvrdzuje svoju vysokú úroveň.

Odborná porota zároveň ocenila dva ateliéry aj čestným uznaním. Tieto pracoviská skončili oba na 7. mieste s rovnakým hodnotiacim skóre (teda tesne pred bránami finále a do druhého kola súťaže nepostupujú). Ide o Vietzke & Borstelmann Architekten (autori Sky Park Offices alebo Florian Offices) a Mandaworks + Between. Mandaworks stojí za konceptom Trenčín SiTy, Between je bratislavská kancelária, ktorá sa v poslednom období umiestňuje v jednej súťaži na verejný priestor za druhou.

Porota by mala opäť zasadnúť v februári 2023, kedy bude posudzovať návrhy všetkých šiestich postupujúcich tímov a vyberať definitívneho víťaza. Ateliéry budú dovtedy svoje koncepty dopracovávať. V tejto chvíli nie sú známe žiadne detaily o víziách, ktoré sa objavili v prvom kole súťaže.

Predmetom riešenia je veľké územie na pravom brehu Dunaja, naproti pokračovaniu Eurovey a čiastočne Zimnému prístavu. V blízkej budúcnosti sa očakáva expanzia nového centra týmto smerom – developer J&T Real Estate tu chce vybudovať veľkú schému Nové Lido, nadväzujúcu na dlhodobé plány Bratislavy vybudovať tu tzv. Celomestské centrum. Jednotlivé projekty (Nové Lido aj Southbank) by mali byť do veľkej miery skoordinované tak, aby vzniklo atraktívne polyfunkčné prostredie s bývaním, pracoviskami, retailom aj príťažlivými verejnými priestormi. Jadrom by mala byť veľká kultúrna budova v Novom Lide. 

V tejto chvíli ešte nie je možné celkom predpovedať, kedy sa táto zmena udeje. Rozvoj územia je do veľkej miery závislý od zmeny Územného plánu. Výstavba by sa však mala začať ešte v priebehu tejto dekády. Dokončená nebude skôr ako v 30-tych rokoch tohto storočia.

Už dnes je v každom prípade zrejmé, že Bratislava v Southbanku získa výnimočný development. Zúčastnené kancelárie patria bez preháňania k tomu najlepšiemu zo súčasnej európskej aj svetovej architektúry. OMA, ZHA, BIG, Snøhetta či KCAP sa podieľajú na formovaní tých najvýznamnejších svetových metropol, pričom ich realizácie sa potom stávajú symbolmi týchto miest. Teraz prichádzajú do Bratislavy, ktorá má šancu získať novú ikonu. Či to tak bude, by malo byť známe už na začiatku budúceho roka.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube