Author photoAdrian Gubčo 11.07.2022 17:10

Kontroverzné Nové Domino čaká na posledné povolenia

Nové Domino, mimoriadne kontroverzný projekt na Jasovskej ulici v Petržalke, sa blíži k výstavbe. Spoločnosť Subcentro, blízka developerovi VI Group, už pripravuje realizačný projekt, ktorý má byť predpokladom ku skorému spusteniu stavebných prác. Spoločnosť verí, že stavať začne ešte tento rok. Termín však závisí od vydania povolení i od situácie v stavebníctve.

Zdroj: Subcentro / VI Group

Zdroj: Subcentro / VI Group

Developer avizuje, že je na výstavbu takmer úplne pripravený. „Aktuálne máme gro potrebných povolení, zostáva doplniť posledné stanovisko,“ uviedol pre TASR. „Pevne veríme, že sa nám v priebehu tretieho štvrťroka podarí kompletne doplniť podanie. Následne už nič nebráni oznámeniu o začatí konania a v ďalšom kroku vydaniu rozhodnutia.“ Žiadosť o dodatočné povolenie zmeny stavby pred dokončením predložil na miestny stavebný úrad ešte začiatkom roka.

Subcentro dúfa, že definitívne stavebné povolenie dostane ešte tento rok. „Štart výstavby však bude do istej miery závisieť aj od situácie v stavebníctve, pretože aktuálne je mimoriadne turbulentná," pripomína investor. Na predmetných pozemkoch boli podľa neho vykonané nateraz čistiace a udržiavacie práce. Dnes sa tu totiž nachádza skelet pôvodne plánovaného a rozostavaného objektu, ktorý bol dlhodobo terčom vandalov.

To bolo na začiatku minulého desaťročia, kedy získal projekt potrebné povolenia, no počas výstavby sa stal predmetom intenzívneho odporu miestnych obyvateľov. Stavba bola v roku 2014 na základe nezrovnalostí v povoleniach zastavená. Investor neskôr ponúkol niekoľko upravených návrhov zámeru, no až do minulého roka bol neúspešný – Hlavné mesto totiž odmietalo aj na prepracovaný projekt vydať kladné záväzné stanovisko. Konečne až v roku 2021 prišiel s verziou, ktorá bola plne v súlade s Územným plánom.

Posledná verzia projektu oproti pôvodnému stavu výraznými úpravami. Primátor Bratislavy Matúš Vallo vtedy poznamenal, že ide o dosiahnutie najlepšieho možného kompromisu, odmietnutie upraveného projektu by riešenie definitívne oddialilo. Súčasťou tejto definitívnej alternatívy je zníženie všetkých domov o dve podlažia a zväčšenie odstupovej vzdialenosti zo 16,5 metrov na 22,25 metrov od existujúcich objektov na Jasovskej ulici. V každom objekte sa bude na prvom nadzemnom podlaží nachádzať občianska vybavenosť, v projekte budú len byty a nie apartmány, pričom počet bytov sa navyše výrazne zmenšil. Jedna budova bude kancelárska, zmenšil sa aj počet parkovacích miest.

Nové Domino tak bude mať vo výsledku podobu pätice päťpodlažných domov, ktoré budú celkovo obsahovať 64 bytov, 20 kancelárskych jednotiek a 5 obchodných priestorov. V roku 2013 sa pritom počítalo so 147 bytmi a apartmánmi. Počet parkovacích miest bude 99. Ak by sa skutočne výstavba spustila ešte pred koncom roka, dokončená by mohla byť na začiatku roka 2025.

 

Aktuálna verzia projektu. Zdroj: Subcentro / VI Group

 

Nové Domino je dnes súčasťou neveľmi príťažlivej časti Petržalky, ktorej dominuje kaňon pripomínajúci koridor, v ktorom malo v minulosti viesť metro. Z tohto dôvodu bol priestor medzi obrovskými terasovými domami v dlhodobom provizóriu – chýbajú tu aj normálne chodníky, kvalitné zastávky a Jantárová cesta nemá krajnice. Ľudia si rokmi vychodili vlastné cestičky, čo je pre rozumného architekta návod, kadiaľ v budúcnosti viesť pešie koridory. Donedávna tu však bol len trávnik medzi zanedbanými terasami, na Jasovskej ešte doplnenej opusteným skeletom.

Aktuálne je ale električková trať už vo výstavbe (minimálne oficiálne a snáď čoskoro opäť aj reálne). Jej dokončenie by malo priniesť ukončenie provizórneho stavu ciest či chodníkov a následne aj rozvoj priľahlých plôch. Okrem Nového Domina je to napríklad bezprostredné okolie budúcej zastávky Janíkov dvor, kde by mohol vzniknúť atraktívny verejný priestor, nájomné mestské bývanie a P+R parkovací dom. Výsledky architektonickej súťaže boli predstavené v priebehu minulého týždňa.

Do budúcna nie je vylúčené, že v náprotivnej polohe vznikne zrkadlový projekt a popri trati (najmä električkových zastávkach) ďalšie objekty. Na teoretickej úrovni je už územie riešené v rámci študentských prác na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity, pričom budúci architekti a urbanisti navrhli zahustenie štruktúry a jej doplnenie o bohatú občiansku vybavenosť a verejné priestory mestského charakteru. Realita bude pravdepodobne menej optimistická, určitá miera urbanizácie je ale pravdepodobná.

Nové Domino je tak snáď len začiatkom mohutnejšieho rozvoja, ktorý príde v najbližších rokoch a desaťročiach. Petržalka je ešte stále nedobudovaným sídliskom. V tomto desaťročí sa to ale môže konečne zmeniť a najväčší modernistický obytný súbor sa posunie smerom k normálnemu kompaktnému mestu.

 

(tasr, ag)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Aktuálna verzia projektu. Zdroj: Subcentro / VI Group
  • Verzia projektu z roku 2019. Zdroj: Subcentro / VI Group
  • Verzia projektu z roku 2019. Zdroj: Subcentro / VI Group
  • Verzia projektu z roku 2019. Zdroj: Subcentro / VI Group
  • Aktuálny stav
  • Aktuálny stav
  • Aktuálny stav

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube