Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.06.2019 09:08

V Petržalke začal rásť rezidenčný projekt Novanta

Na južnom okraji Petržalky pribudne nový projekt. Na mieste, kde sa kedysi plánovala výstavba menšieho obchodného centra, rozbehol developer Alox, s.r.o., výstavbu menšieho rezidenčného domu, nazvaného Novanta. Predaj obytných jednotiek už taktiež prebieha.

Article Big

Zdroj: Alox

Novanta vzniká na Betliarskej ulici, v lokalite, kde pomaly vzniká nová zástavba polyfunkčného charakteru. V susedstve sa nachádza polyfunkčný súbor Melrose, severne od Novanty stojí poliklinika ProCare. V budúcnosti by sa v okolí mala realizovať výstavba viacerých športovísk, okrem iného aj krytá fubalová aréna, za ktorou stojí futbalista Róbert Mak – Makfootballarena. Developer pripomína aj blízkosť hrádze či jazera Draždiak.

Bytový dom samotný je osadený na pozemku medzi existujúcou zástavbou a nájazdom na križovatku s Dolnozemskou cestou. Budova má jednoduchý pôdorys pozostávajúci z dvojice obdĺžnikových hmôt so severojužnou orientáciou, čo umožňuje maximalizovať presvetlenie obytných jednotiek. Dom má päť nadzemných podlaží, z toho bývanie (resp. prechodné ubytovanie) sa nachádza na všetkých podlažiach, i keď na prízemí sa nachádza aj obchodná jednotka.

Celkovo tu vzniká 31 apartmánov a 11 bytov, takmer výlučne dvoj- a trojizbové. Jedinú výnimku tvorí štvorica päťizbových bytov, nachádzajúcich sa v subtílnejšej časti objektu. Štandard podľa všetkého nie je najhorší, patrí k nemu podlahové vykurovanie či hliníkové okná, časť apartmánov má aj predzáhradky. Na druhej strane, pôdorysy nedokážu uprieť fakt, že budova bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska. Priemerná cena za meter štvorcový sa pohybuje na úrovni približne 2,3-tisíc eur za meter štvorcový. Predaných je zatiaľ 17 jednotiek.

Medzi výhodami projektu developer zmieňuje fakt, že je súčasťou ohradeného areálu, do ktorého patrí aj povrchové parkovisko s 57 parkovacími miestami. Jedinou verejne prístupnou časťou bude obchodný priestor s vyše 76 metrami štvorcovými s vchodom od Betliarskej ulice.

Architektúra Novanty je veľmi jednoduchá, bez snahy o akúkoľvek architektonickú extravaganciu. Je samozrejme na debatu, či si malý projekt v okrajovej petržalskej polohe, cieliaci na klientov, ktorí hľadajú pokiaľ možno čo najdostupnejšie bývanie, zasluhuje kvalitnejšiu architektúru, osobne však tento projekt považujem za funkčnú a akceptovateľnú výplň územia.

Ako bolo povedané, výstavba projektu sa už spustila. Ukončenie výstavby sa predpokladá do konca roka 2020, byty a apartmány by sa mali odovzdávať v polovici roka 2021. V tom čase by mala byť teoreticky dokončená aj zmieňovaná futbalová aréna a ďalšie športoviská v blízkosti.

 

Zdroj: Alox

 

Novanta patrí k projektom, kde môže čitateľa zaujať veľký podiel apartmánov, okolo ktorých sa v súčasnosti vedie tvrdá debata. Kritici tvrdia, že výstavba apartmánov je spôsob, akým chcú developeri obchádzať nariadenia o presvetlení či nutnosti budovať vyššie počty parkovacích miest. Novanta sa fasádami na západnú a východnú stranu a s 57 parkovacími miestami však ukazuje, že ani jeden z týchto dôvodov nesedí s realitou.

Skutočným problémom a dôvodom vzniku apartmánov je Územný plán Hl. mesta SR Bratislavy, ktorý pre každú plochu v meste vymedzuje určitú funkciu, pričom v snahe o polyfunkčnosť stanovuje aj presné podiely miešania jednotlivých funkcií. V realite však nie je možné predvídať situáciu na roky až desiatky rokov dopredu – a preto nie je ani vhodné presne stanovovať funkciu v území, keď stačí len rámcovo. 

Je napríklad viac než zrejmé, že súčasnosť si v Bratislave vyžaduje čo najväčší prílev voľných bytov. Dostupnosť bývania v Bratislave napriek výkyvom dlhodobo klesá, priemerné ceny za meter štvorcový bytu v Bratislavskom krají sa dostali cez hranicu 2-tisíc eur.

Do tejto situácie vstupuje Magistrát Hl. mesta SR Bratislavy, ktorý odmieta vydávať kladné stanoviská pre nové projekty, obsahujúce apartmány. Napriek vyjadreniam o férovosti je v skutočnosti cieľom získať nájomné byty, čo však pomôže len pár jedincom, nie celej komunite. Fakt je, že apartmán (prechodné ubytovanie) je legálna forma výstavby, no Hlavné mesto ich realizáciu potláča.

Je teda možné, že ak Bratislava neprehodnotí svoje rozhodnutie a maximálne nezefektívni proces zmien a doplnkov Územného plánu, mesto bude čakať raketový rast cien bytov. Dostupnosť bývania sa zvýši možno pár desiatkám až stovkám šťastlivcov, pre väčšinu populácie sa však zhorší. Veľký Územný plán, ktorý by chyby opravil, nebude hotový a schválený skôr ako o päť rokov.

Do tej doby treba akceptovať existujúci stav, kedy sú povoľované aj apartmány s vedomím, že tam budú obyvatelia žiť nastálo. Opačná forma prístupu môže viesť len ku kríze bytovej dostupnosti, čo by mohlo Bratislave výrazne ublížiť.

Galéria

  • Zdroj: Alox
  • Zdroj: Alox
  • Zdroj: Alox
  • Zdroj: Alox

Súvisiace články

V Petržalke sa dokončuje projekt Novanta

15.10.2020 11:45:13 Adrian Gubčo

Na južnom okraji Petržalky napredujú práce na realizácii bytového domu Novanta. Keď bol projekt predstavený, zdalo sa, že pôjde o veľmi jednoduchý zámer, ktorý bude len prostou výplňou územia. Dnes sa však ukazuje, že môže ísť o veľmi príťažlivú novostavbu, zvlášť v kontexte charakteru tejto časti mesta.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube