Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.06.2019 09:08

V Petržalke začal rásť rezidenčný projekt Novanta

Na južnom okraji Petržalky pribudne nový projekt. Na mieste, kde sa kedysi plánovala výstavba menšieho obchodného centra, rozbehol developer Alox, s.r.o., výstavbu menšieho rezidenčného domu, nazvaného Novanta. Predaj obytných jednotiek už taktiež prebieha.

Article Big

Zdroj: Alox

Novanta vzniká na Betliarskej ulici, v lokalite, kde pomaly vzniká nová zástavba polyfunkčného charakteru. V susedstve sa nachádza polyfunkčný súbor Melrose, severne od Novanty stojí poliklinika ProCare. V budúcnosti by sa v okolí mala realizovať výstavba viacerých športovísk, okrem iného aj krytá fubalová aréna, za ktorou stojí futbalista Róbert Mak – Makfootballarena. Developer pripomína aj blízkosť hrádze či jazera Draždiak.

Bytový dom samotný je osadený na pozemku medzi existujúcou zástavbou a nájazdom na križovatku s Dolnozemskou cestou. Budova má jednoduchý pôdorys pozostávajúci z dvojice obdĺžnikových hmôt so severojužnou orientáciou, čo umožňuje maximalizovať presvetlenie obytných jednotiek. Dom má päť nadzemných podlaží, z toho bývanie (resp. prechodné ubytovanie) sa nachádza na všetkých podlažiach, i keď na prízemí sa nachádza aj obchodná jednotka.

Celkovo tu vzniká 31 apartmánov a 11 bytov, takmer výlučne dvoj- a trojizbové. Jedinú výnimku tvorí štvorica päťizbových bytov, nachádzajúcich sa v subtílnejšej časti objektu. Štandard podľa všetkého nie je najhorší, patrí k nemu podlahové vykurovanie či hliníkové okná, časť apartmánov má aj predzáhradky. Na druhej strane, pôdorysy nedokážu uprieť fakt, že budova bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska. Priemerná cena za meter štvorcový sa pohybuje na úrovni približne 2,3-tisíc eur za meter štvorcový. Predaných je zatiaľ 17 jednotiek.

Medzi výhodami projektu developer zmieňuje fakt, že je súčasťou ohradeného areálu, do ktorého patrí aj povrchové parkovisko s 57 parkovacími miestami. Jedinou verejne prístupnou časťou bude obchodný priestor s vyše 76 metrami štvorcovými s vchodom od Betliarskej ulice.

Architektúra Novanty je veľmi jednoduchá, bez snahy o akúkoľvek architektonickú extravaganciu. Je samozrejme na debatu, či si malý projekt v okrajovej petržalskej polohe, cieliaci na klientov, ktorí hľadajú pokiaľ možno čo najdostupnejšie bývanie, zasluhuje kvalitnejšiu architektúru, osobne však tento projekt považujem za funkčnú a akceptovateľnú výplň územia.

Ako bolo povedané, výstavba projektu sa už spustila. Ukončenie výstavby sa predpokladá do konca roka 2020, byty a apartmány by sa mali odovzdávať v polovici roka 2021. V tom čase by mala byť teoreticky dokončená aj zmieňovaná futbalová aréna a ďalšie športoviská v blízkosti.

 

Zdroj: Alox

 

Novanta patrí k projektom, kde môže čitateľa zaujať veľký podiel apartmánov, okolo ktorých sa v súčasnosti vedie tvrdá debata. Kritici tvrdia, že výstavba apartmánov je spôsob, akým chcú developeri obchádzať nariadenia o presvetlení či nutnosti budovať vyššie počty parkovacích miest. Novanta sa fasádami na západnú a východnú stranu a s 57 parkovacími miestami však ukazuje, že ani jeden z týchto dôvodov nesedí s realitou.

Skutočným problémom a dôvodom vzniku apartmánov je Územný plán Hl. mesta SR Bratislavy, ktorý pre každú plochu v meste vymedzuje určitú funkciu, pričom v snahe o polyfunkčnosť stanovuje aj presné podiely miešania jednotlivých funkcií. V realite však nie je možné predvídať situáciu na roky až desiatky rokov dopredu – a preto nie je ani vhodné presne stanovovať funkciu v území, keď stačí len rámcovo. 

Je napríklad viac než zrejmé, že súčasnosť si v Bratislave vyžaduje čo najväčší prílev voľných bytov. Dostupnosť bývania v Bratislave napriek výkyvom dlhodobo klesá, priemerné ceny za meter štvorcový bytu v Bratislavskom krají sa dostali cez hranicu 2-tisíc eur.

Do tejto situácie vstupuje Magistrát Hl. mesta SR Bratislavy, ktorý odmieta vydávať kladné stanoviská pre nové projekty, obsahujúce apartmány. Napriek vyjadreniam o férovosti je v skutočnosti cieľom získať nájomné byty, čo však pomôže len pár jedincom, nie celej komunite. Fakt je, že apartmán (prechodné ubytovanie) je legálna forma výstavby, no Hlavné mesto ich realizáciu potláča.

Je teda možné, že ak Bratislava neprehodnotí svoje rozhodnutie a maximálne nezefektívni proces zmien a doplnkov Územného plánu, mesto bude čakať raketový rast cien bytov. Dostupnosť bývania sa zvýši možno pár desiatkám až stovkám šťastlivcov, pre väčšinu populácie sa však zhorší. Veľký Územný plán, ktorý by chyby opravil, nebude hotový a schválený skôr ako o päť rokov.

Do tej doby treba akceptovať existujúci stav, kedy sú povoľované aj apartmány s vedomím, že tam budú obyvatelia žiť nastálo. Opačná forma prístupu môže viesť len ku kríze bytovej dostupnosti, čo by mohlo Bratislave výrazne ublížiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Alox
  • Zdroj: Alox
  • Zdroj: Alox
  • Zdroj: Alox

Súvisiace články

V Petržalke sa dokončuje projekt Novanta

15.10.2020 11:45:13 Adrian Gubčo

Na južnom okraji Petržalky napredujú práce na realizácii bytového domu Novanta. Keď bol projekt predstavený, zdalo sa, že pôjde o veľmi jednoduchý zámer, ktorý bude len prostou výplňou územia. Dnes sa však ukazuje, že môže ísť o veľmi príťažlivú novostavbu, zvlášť v kontexte charakteru tejto časti mesta.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube