Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.10.2020 11:45

V Petržalke sa dokončuje projekt Novanta

Na južnom okraji Petržalky napredujú práce na realizácii bytového domu Novanta. Keď bol projekt predstavený, zdalo sa, že pôjde o veľmi jednoduchý zámer, ktorý bude len prostou výplňou územia. Dnes sa však ukazuje, že môže ísť o veľmi príťažlivú novostavbu, zvlášť v kontexte charakteru tejto časti mesta.

Article Big

Novanta sa nachádza pri zjazde z Dolnozemskej cesty na Betliarsku, na úzkom pozemku, ktorý bol efektívne využitý. V okolí sa nachádza niekoľko novších objektov, zdravotné stredisko alebo vozovňa autobusov Dopravného podniku. Do budúcna možno očakávať ďalší rozvoj pozemkov južne od projektu, hoci tvrdenie investora Alox s.r.o. o tom, že ide o „nové jadro Petržalky“, je prehnané.

Developer zužitkoval takmer každý štvorcový meter parcely. Nová bytovka má podobu päťpodlažného doskového domu so západovýchodnou orientáciou. V prospech bývania je využitý takmer celý interiér domu, vrátane prvého podlažia, a to aj napriek faktu, že časť obytných jednotiek bude mať výhľad do násypu zjazdu z Dolnozemskej. Celkovo je tu umiestnených 31 apartmánov a 11 bytov, čo však nesúvisí až tak s hygienickými normami, ako s požiadavkami Územného plánu.

Advertising

Hoci je projekt už vo vysokom štádiu výstavby, pomerne dosť jednotiek ešte ostáva voľných, čo sa týka najmä nižších podlaží s horšími výhľadmi. Zo šiestich apartmánov na prvom podlaží sú napríklad dostupné štyri, zo siedmich apartmánov a dvoch bytov na druhom podlaží sa predal len jediný apartmán. Ceny sa pritom pohybujú pod úrovňou bratislavského priemeru za novostavbu – najnižšie umiestnené apartmány sa dajú kúpiť za viac ako 2,6-tisíc eur na meter štvorcový, na druhom podlaží za približne 3-tisíc eur (priemer je aktuálne podľa spoločnosti Bencont na úrovni 3,5-tisíc eur, pre Bratislavu V 3,2-tisíc eur).

Ceny sú však uvádzané ako holobyty a bez započítania pivničnej kobky za 9-tisíc eur či parkovacieho miesta za 12,8-tisíc eur. Projekt inak poskytuje vcelku dobrý štandard, ku ktorému patria veľkoformátové hliníkové okná či podlahové kúrenie. Ku kvalitnejším patria aj výrobcovia sanity v rámci katalogu štandardov. Dispozície však možno označiť len za priemerné, hoci racionálne.

Súčasťou projektu je jeden obchodný priestor orientovaný do Betliarskej, na druhej (južnej) strane sa nachádza parking na teréne, ktorý je umiestnený aj v rámci prvého podlažia. Takéto umiestňovanie parkovania hodnotím kriticky, hoci ide o lacný spôsob, ako dodať aspoň niekoľko prekrytých parkovacích miest bez nutnosti výstavby garáže či parkovacieho domu. Areál projektu bude oplotený.

Napriek určitým nedostatkom je Novanta predsa len niečím zaujímavá, a to je jej vonkajší výzor. Pôvodné vizualizácie naznačovali, že budova bude mať jednoduchý vzhľad s omietnutými stenami, v realite však došlo k úprave: na fasáde bol realizovaný tehličkový obklad veľkého rozsahu. Ten pôsobí vynikajúcim dojmom a z projektu sa stal pomerne zriedkavý prípad, kedy v skutočnosti vyzerá oveľa lepšie ako na vizualizáciách. Autorom architektúry je renomovaná kancelária Lang Benedek Architects.

S ohľadom na štádium výstavby očakávam plné dokončenie a odovzdávanie bytov v prvej polovici budúceho roka.

 

 

Podoba projektu Novanta je skutočne príjemným prekvapením, a to zvlášť v danej lokalite. Táto nie je známa kvalitnejšími architektonickými vstupmi. Tie vznikajú skôr v centrálnejších alebo prestížnych oblastiach, kde je viac klientov, ktorí dokážu dobrú architektúru zaplatiť. Táto časť Petržalky však nie je ani prestížnou, ani centrálnou, preto vznik novej bytovky s danou úrovňou hodnotím o to pozitívnejšie.

V budúcnosti by sa každopádne mohla stať lokalita aktívnejšou. Veľké pozemky južne od Novanty vlastí viacero subjektov. Už známy je zámer futbalistu Róberta Maka vybudovať tu halu pre sálový futbal MakFootballArena, ktorý postupuje v povoľovacom procese. Veľké územia tu vlastní aj spoločnosť Popper a.s. a jej blízke firmy, ktorá v minulosti spolupracovala s developerom Cresco Real Estate. Územný plán tu každopádne predpisuje športovú funkciu, ktorá umožňuje len minimum prípustných zásahov iného charakteru (bývania, kancelárií či retailu).

Z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že by tu mohla vzniknúť jedna z dôležitých športových lokalít Bratislavy. To bude mať zmysel najmä v prípade, že príde k rozsiahlejšej transformácii Pasienkov, čo sa dá očakávať v horizonte najbližšieho desaťročia. Z hľadiska dopravnej dostupnosti (autom) by mohol byť presun športových kapacít do Petržalky výhodný. Podľa najnovších plánov by tu domov mohla nájsť atletika, kolektívne halové športy, lezenie, urbánne športy a iné.

Táto idea už postupne naberá konkrétnejšiu podobu a teší sa podpore väčšiny kľúčových aktérov – Bratislavského samosprávneho kraja, Slovenského atletického zväzu, Hlavného mesta SR Bratislavy či Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Zámer uvítala aj Petržalka, hoci z tejto strany sa objavili aj určité výhrady, týkajúce sa možnej výstavby komerčných objektov. Tieto sú však mienené ako doplnkové objekty, ktoré sú dôležité z hľadiska ekonomiky zámeru.

Dnes je ešte zložité odhadnúť, kedy sa vízia veľkého športového areálu celomestského významu na juhu Petržalky začne napĺňať. Je zrejmé, že BSK by preferoval čím skoršiu realizáciu prvých častí zóny s ohľadom na politický cyklus, to isté platí aj o tu prítomných investoroch. Dôležité však je, že pravdepodobnosť vzniku športovísk ostáva vysoká a zmeny Územného plánu, vedúce k premene územia na akúsi rezidenčno-komerčnú štvrť, sa nepripravujú.

Južnú časť Petržalky tak skutočne čaká premena, ktorá by mohla zvýšiť jej atraktivitu i návštevnosť. To by mohlo podnietiť investorov k väčšiemu dôrazu na architektonickú úroveň jednotlivých stavieb a projektov – Novanta by sa tak nemusela stať ojedinelou lastovičkou, ale súčasťou širšieho trendu, ktorý urobí z okrajov mestskej časti miesta najvyššej koncentrácie kvalitnej súčasnej architektúry.

 

Fotografie z 5.10.2020. Pozrite si viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Galéria

  • Zdroj: Alox

Súvisiace články

V Petržalke začal rásť rezidenčný projekt Novanta

14.06.2019 09:08:00 Adrian Gubčo

Na južnom okraji Petržalky pribudne nový projekt. Na mieste, kde sa kedysi plánovala výstavba menšieho obchodného centra, rozbehol developer Alox, s.r.o., výstavbu menšieho rezidenčného domu, nazvaného Novanta. Predaj obytných jednotiek už taktiež prebieha.

Čítať viac

V Petržalke by mal vzniknúť veľký športový areál

15.07.2020 10:05:00 Adrian Gubčo

Na juhovýchodnom okraji sídliska Petržalka by mohol vzniknúť jeden z najvýznamnejších športových areálov v Bratislave. Na dnes nezastavanom veľkom území medzi Dolnozemskou cestou, Betliarskou ulicou, areálom vozovne Dopravného podniku a Orechovou cestou sa plánuje vznik viacerých športovísk, ktoré zlepšia možnosti pre rozvoj viacerých disciplín. Ide o kľúčový projekt Bratislavského samosprávneho kraja.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube