YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.06.2022 17:28

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Jégého Alej V nadväzuje, ako to je zrejmé už z názvu, na štvoricu prechádzajúcich etáp, ktoré postupne pribúdajú už od roku 2006. Pôvodne český developer FINEP buduje v dobre situovanej lokalite na pomedzí Ružinova a Nového Mesta, neďaleko Trnavského mýta, prevažne rezidenčné projekty, ktoré spája mohutná mierka a s ohľadom na lokalitu relatívne dostupná cena. Novostavby vznikli v susedstve areálu niekdajšej Cvernovky – Danubiusky. Z pôvodnej fabriky sa zachovala predovšetkým hlavná výrobná budova, „Ružový hrad“, ktorá je chránená ako národná kultúrna pamiatka.

Nová výstavba viedla k postupnému obstavaniu vzácneho objektu, pričom tu pribudli aj výškové budovy (Jégého Alej II, Jégého Alej IV). Až s najnovšou piatou etapou, odkúpenou už s územným rozhodnutím od predošlého vlastníka (rozhodnutie už v predkrízovom období), však výstavba vstúpila do bezprostredného okolia továrne. Realizácia piatej etapy, tvorenej dvojicou nižších blokov, dvomi výškovými objektami a rekonštrukciou pamiatky, sa začala v prvej polovici roka 2020. Ako prvé sa začali budovať nižšie domy (A, B), nasledovala nižšia z veží, pomenovaná Danubius One (oficiálne budova C).

Dnes sa k dokončeniu blížia objekty A a B. Ide o osempodlažné doskové bytové domy, ktoré spolu s budovou C a objektom Cvernovky tvoria samostatný blok. Vnútroblok bude vyvýšený – bude sa pod ním parkovať – a vznikne tu parková úprava. Realitou by to malo byť už čoskororo. „Projekt Jégého Alej V je vo fáze finálnych príprav na odovzdávanie bytov ich novým majiteľom,“ hovorí David Jirušek, hovorca FINEP SK. Podľa aktuálnych povolení sa začína odovzdávať aj infraštruktúra.

Na otázku, kedy sa začnú sprístupňovať spoločné priestanstvá, reaguje, že to bude súbežne s odovzdávaním. „Len čo bude dom skolaudovaný a začneme odovzdávať jednotky klientom, každopádne najmä spočiatku bude sprístupnený v obmedzenej miere. A to logicky pre dodržanie bezpečnosti s ohľadom na prebiehajúcu výstavbu Danubius One v susedstve,“ upozorňuje. Veža s 26 nadzemnými podlažiam a výškou 82,6 metrov je tesne pred dosiahnutím hrubej stavby. „Danubius One v týchto dňoch dosiahne svoju konečnú výšku a začína rásť lešenie pre zahájenie prác na fasáde domu. Samotná kolaudácia je podľa podpísaných zmlúv plánovaná v prvej polovici budúceho roka.“

Čo sa týka predaja bytov a apartmánov, developer bol celkom úspešný. V domoch A a B ich vzniklo 184, vo veži 118. V prvom prípade ostávajú štyri voľné jednotky, v druhom jedna jediná. Ide o menšie jednotky, ktorých cena sa približuje k piatim tisícom eur za meter štvorcový. Spočiatku však bola cenová úroveň výrazne nižšia.

Priaznivá kombinácia ceny a lokality podnietila vysoké predaje aj investičnú atraktivitu. Developer pripúšťa, že cenová situácia alebo vojna vnáša na trh nestabilitu, napriek tomu nereagoval inflačnými doložkami. „Nám sa zatiaľ vďaka odbornosti, skúsenostiam, profesným znalostiam, dobrým zmluvám i renomovaným partnerom pri financovaní a výstavbe našich projektov daří dodržiavať harmonogramy výstavby a čo je dôležité predovšetkým pre klientov aj dohody zo zmlúv spoločne uzavretých,“ tvrdí Jirušek. „Teda naši klienti se nemusia obávať, že im ich byty zdražíme nebo od zmlúv budeme odstupovať. Pevne ctíme uzavretú dohodu, a teda klienti od nás dostanú byty za dohodnuté ceny a ve sľúbenej kvalite.“ Navyše avizuje, že „...Nad zavedením inflačných doložiek do našich zmlúv aktuálne neuvažujeme.“

Prvá časť Jégého Aleje V sa tak začne čoskoro napĺňať prvými obyvateľmi alebo nájomníkmi. Títo ľudia sa musia pripraviť na stavebný ruch, ktorý bude v lokalite trvať ešte niekoľko rokov. Najvýraznejšie časti projektu totiž ešte len čakajú na štart realizácie.

 

 

Tými sú samozrejme druhá rezidenčná veža a rekonštrukcia pôvodnej Danubiusky. „Projekt Danubius Two je teraz v prípravnej fáze, len čo budú byty v projekte pripravené do predaja, budeme o tom informovať,“ sľubuje hovorca FINEP SK. Dnes už pomenovaná veža bude s 34 podlažiami a výškou 118 metrov pravdepodobne najvyššou rezidenčnou budovou mimo bratislavský downtown (ak ju neprevýši čerstvo ohlásená veža v Novej Matadorke s 37 podlažiami). Obsahovať by mala približne 158 bytov a 24 apartmánov. Z hľadiska klientov ide o atraktívnu ponuku. „Každopádne už teraz registrujeme záujem klientov o byty v tejto výškovej budove,“ pripomína David Jirušek.

Projekt čaká na vydanie stavebného povolenia zo strany ružinovského stavebného úradu. Povoľovaný je spoločne s rekonštrukciou Cvernovky, ktorá už má tiež nové marketingové meno. „Projekt Danubius Lofts - revitalizácia Cvernovky a jej konverzia na bytový projekt je ve finálnom štádiu príprav,“ dopĺňa D. Jirušek. V Bratislave, kde bolo množstvo industriálnych objektov zrovnaných so zemou, pôjde pravdepodobne tiež o žiadaný produkt. Naplánovaných je 66 apartmánov a 7 mezonetových bytov v nadstavbe nad historickým objektom.

Podoba pripravovanej časti developmentu je do veľkej miery známa. Architektúru veže spracúva, tak ako v prípade častí A, B, a C, významná pražská kancelária A69. Rekonštrukciu Cvernovky zas slovenský tím Beňuška Topinka Architekti. Architekti pracovali s pomerne obmedzenými možnosťami, ako charakter projektu ovplyvniť – základné rámce definovalo už územné rozhodnutie. Pôsobenie Danubius One sa ukáže asi až po dokončení fasády, hoci už teraz (pozitívne) zaujme svojou štíhlosťou. Danubius Two bude podobná, hoci pri svojej výške môže byť ešte štíhlejšia.

Ani naďalej však nie je ujasnená podoba verejných priestranstiev. Developer nechce zatiaľ podať v tomto smere bližšie informácie. „Verejný priestor v našem projekte nemá ešte finálnu podobu, každopádne realita v podobe mestskej zelene, ihriska, kaviarní, obchodov, trávnikov a verejného priestranstva tu bude a vo väčšej miere, než tomu bolo doposiaľ,“ konštatuje David Jirušek. „Len čo budeme mať finálne vizualizácie pripravené, vždy ich s prodejom nového bytového projektu zverejňujeme.“ V tomto prípade tak ide minimálne o niekoľko mesiacov.

Celá Jégého Alej V by mohla byť dokončená azda v roku 2025, teoreticky aj neskôr. Úplný koniec výstavby v lokalite ešte pravdepodobne neprinesie – ešte stále ostáva dosť voľného priestoru medzi Danubius Two a Trnavskou cestou, otázny je aj osud administratívnych budov na nároží s Miletičovou. Inak ale development smeruje k postupnému sceleniu územia.

Juhovýchodný vstup do Trnavského mýta tak získa mohutné dominanty. Mimoriadne výrazná je už veža Danubius One, s novým prírastkom však pribudne aj jeden z najviditeľnejších orientačných bodov v tejto časti Bratislavy. Trnavské mýto bude čiastočne obklopené vežami, keďže dva vysoké objekty by mali byť aj súčasťou Nového Istropolisu. Z diaľkových pohľadov môže vzniknúť ďalší menší „cluster“ (hniezdo) výškových budov.

Čoskoro bude viditeľné, či bude najnovší prírastok z dielne FINEPu hanbou alebo akceptovateľným štandardom. Ak by to bol ten druhý prípad, bolo by to v kontexte iných realizácií developera (vrátane predošlých etáp Jégého Aleje) skôr prekvapením. Z hľadiska existujúceho významu lokality, nehovoriac o tom budúcom, by ale bolo správne, keby bola latka nastavená omnoho vyššie. Napokon, aj aktuálny projekt sa podieľa na tom, aby tu vzniklo jedno zo sekundárnych centier metropoly.

 

Fotografie z 23.6.2022. Pozrite si priebeh výstavby Jégého Aleje vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube