Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.10.2019 15:20

N!do 2 má územné rozhodnutie

Druhá etapa atraktívneho projektu N!do od developera Iuris Group získala územné rozhodnutie. Ide o zásadný krok na ceste k realizácii projektu, ktorý do exponovanej lokality na nároží Trnavskej cesty a Tomášikovej ulice prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody vo vizuálne veľmi príťažlivej podobe.

Article Big

Zdroj: Grido

Vydanie územného rozhodnutia nadväzuje na prijatie stanoviska mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, kde sa development nachádza, ktorým sa pozitívne stavia k rozšíreniu komplexu, podobne ako Hlavné mesto. Na N!do 2 tak čaká ešte stavebné konanie, po ktorom sa môže spustiť samotná výstavba.

Tá počíta so vznikom štyroch objektov južne od už dokončenej prvej fázy projektu. Dva objekty (A, B) budú mať prevládajúcu funkciu ubytovanie v apartmánoch, objekty C a D budú kombinovať kancelárie a obchody. Medzi nimi vznikne parkovo upravená plocha, kde má byť vytvorený akýsi svah, aby bolo možné do pôdy sadiť aj vzrastlé stromy. Pod objektami sa bude nachádzať dvojpodlažná podzemná garáž.

V rámci projektu by malo podľa pôvodne publikovaných informácií vzniknúť 105 apartmánov, z toho 17 jednoizbových, 49 dvojizbových, 22 trojizbových a 16 štvorizbových. Ako apartmány sú tieto jednotky definované preto, lebo Územný plán definuje túto plochu ako občiansku vybavenosť mestského a nadmestského významu, čo znamená, že maximálne 30% funkčej plochy môže byť využitej pre bývanie. Tento potenciál však vyčerpala už prvá fáza projektu. Každopádne, na druhú fázu sa nevzťahuje nová metodika Hlavného mesta zabraňujúca schvaľovaniu apartmánovných domov.

Samotný predaj ešte spustený nebol, hoci udelenia zásadného povolenia by mohol jeho štart výrazne priblížiť. Z doterajších marketingových správ developera aj skúseností z prvej etapy by ma byť štandard na vysokej úrovni, to sa však predpokladá aj pri cenách, ktoré boli pri prvej etape s ohľadom na lokalitu vyššie.

Okrem bývania by mali vzniknúť aj kancelárie vo výmere 3.775 metrov štvorcových a 993 metrov štvorcových obchodov, ktoré budú umiestnené v dvojici objektov. Druhú etapu komplexu obslúži 309 parkovacích miest, z toho 297 v podzemnej garáži. V rámci úprav bezprostredného okolia developer zrealizuje cyklotrasu od Tomášikovej aj Trnavskej cesty s celkovou šírkou 2,5 metra.

Architektúru má tak ako aj pri prvej fáze na starosti kancelária Grido, vedená architektom Petrom Sticzay-Gromskim. Dominantu projektu tvorí 15-podlažná hmota jedného z apartmánových domov, inak však kombinácia rozličných výšok jednotlivých modulov vytvorí priestor pre zriaďovanie atraktívnych strešných terás. Administratívna budova v takmer až neofunkcionalistickom výraze zas vytvorí hlukovú aj mentálnu bariéru, čo prispeje k upokojeniu vnútrobloku.

Presne dátumy realizácie ešte nie sú upresnené, dá sa však predpokladať, že výstavba sa spustí v priebehu budúceho roka. V takom prípade by mohla byť dokončená ku koncu roka 2022, resp. začiatku 2023.

 

Zdroj: Grido

 

N!do sa zaslúžene stretlo s pozitívnym prijatím u veľkej časti verejnosti, čo je dané vysokou kvalitou architektúry, ktorá je v rámci metropoly netradičná a výnimočná. Kladne sa k realizácii postavili aj odborníci, vďaka čomu je projekt laureátom ocenenia CEZAAR (Cena za architektúru) za rok 2019. Ešte pred udelením ceny som predpokladal, že pôjde o favorita, a v tomto smere som sa nemýlil.

Teraz sa druhou fázou koncept projektu ešte viac rozvinie a skompletizuje. S ohľadom na polohu na križovaní dvoch dôležitých mestských osí, resp. tried, kde sa v budúcnosti predpokladá rozvoj električkovej siete, je umiestnenie výškovej dominanty s výraznou architektúrou vhodné a neprinesie zásadné problémy. Práve naopak, v kontexte budúceho developmentu v okolí ide o nastavenie štandardu, ktorý môže zvýšiť kvalitu celého územia.

Týmto developmentom je myslená urbanizácia na mieste viacerých súčasných športovísk v štvrti Pasienky. Masívny polyfunkčný development tu pripravujú spoločnosti J&T Real Estate a Grafobal Group Development, ktoré tu plánujú vybudovať rezidenčno-športovú štvrť so silným kontaktom so štrkoviskom Kuchajda. Urbanistický koncept kreslí skúsená kancelária Compass.

Čo sa týka developera N!da, aj tento má veľké plány v Petržalke, kde sa pripravuje urbanizácia tzv. Centrálneho rozvojového koridoru, teda nezastavaného územia v centrálnej Petržalke. Developer ráta so vznikom nového centra mestskej časti a zástavbou obsahujúcou nielen klasickú schému bývanie, kancelárie a obchody, ale aj veľkorysé verejné priestranstvá, kultúrne či verejné objekty a podobne.

Keďže sa zdá, že na kvalitu architektúry tento developer dbá, je celkom možné, že Petržalka už čoskoro – po dobudovaní električkovej radiály v roku 2023 – získa atraktívne moderné jadro mestského charakteru. Podľa nepotvrdených informácií sa projektu venuje kancelária Siebert + Talaš.

Bratislava tak postupne premieňa prázdne či zanedbané pozemky, kde vznikajú nezriedka aj veľmi kvalitné projekty, ktoré menia jej obraz. Metropola Slovenska bude už čoskoro vnímaná najmä cez modernú architektúru, čím si v kontexte väčšiny blízkych stredoeurópskych hlavných miest vytvorí jedinečnú identitu mesta, ktoré hľadí viac na budúcnosť ako na slávnu minulosť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Grido
  • Zdroj: Iuris Group
  • Zdroj: Grido

Súvisiace články

N!do 2 spustilo predaj apartmánov

22.10.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer jedného z najpríťažlivejších projektov v Bratislave rozbehol po stavebných prácach aj oficiálny predaj apartmánov v druhej etape developmentu. IURIS tak na trh prináša bývanie, ale aj občiansku vybavenosť na dôležitej mestskej križovatke, ktorá teraz získa svoju hmotovú aj architektonickú dominantu.

Čítať viac

N!do 2 ide do výstavby

23.09.2020 11:18:00 Adrian Gubčo

Po naštartovaní prípravných prác na realizácii spodnej stavby sa onedlho pravdepodobne rozbehne aj výstavba samotného polyfunkčného komplexu N!do 2. Pokračovanie úspešného a laickou i odbornou verejnosťou dobre prijatého projektu získalo stavebné povolenie a do transformačnej lokality v Novom Meste prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Štvrť Bory má novú podobu. Jej súčasťou je aj električková trať.

Bory neighborhood has a new look. There is also a new tram track planned.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urbanism #bory

@penta_real_estate
Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
Pozrieť viac

YouTube