Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.05.2021 14:39

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Article Big

Masívne tempo výstavby je zreteľné aj spoza stavebného plota, pri pohľade priamo zo staveniska je však rozsah projektu ešte zreteľnejší. Desiatky pracovníkov aktuálne budujú podzemné podlažia, kde vzniknú parkovacie kapacity. „V tejto chvíli sú z veľkej časti dokončené stropy druhého podzemného podlažia a pracuje sa na výstavbe prvého podzemného podlažia,“ popisuje aktuálny stav prác Viktor Ondrášek, Development Director HB Reavis. Výnimkou je juhovýchodný roh stavby, kde je ešte stále odhalená základová doska a pracuje sa na realizácii tretieho podzemného podlažia – práve odtiaľto sa vyvážala zemina a suť z pôvodnej stavby.

Po dosiahnutí úrovne terénu, čo je otázka niekoľkých týždňov, začnú rýchlo pribúdať nadzemné podlažia. Celkovo ich bude osem. „V priebehu roka by sme mali začať aj s inštaláciou fasády,“ dopĺňa V. Ondrášek. Koronavírus výstavbu Nového Apolla priamo neovplyvnil. „V prípade búracích prác na starom Apolle sme ich museli na nejakú dobu prerušiť, po čase sme však práce obnovili. Aktuálna ekonomická situácia však ovplyvňuje slovenský stavebný trh, preto trochu zápasíme s kapacitami aj nárastom cien materiálov“. Výstavba inak pokračuje podľa harmonogramu, pričom developer vyjadril veľkú spokojnosť aj dodávateľom. 

Hescon

HB Reavisu sa podarilo podľa nedávnej správy prenajať 30-tisíc metrov štvorcových z celkovo 48-tisíc metrov kľúčovému klientovi – bližšie neurčenej IT korporácii, ktorá už v Bratislave pôsobí na viacerých miestach. Neoverené informácie naznačujú, že ide o IBM. Developer za kľúčovú výhodu Nového Apolla označuje najväčšiu podlahovú plochu na jednom podlaží v strednej Európe, ktorá presahuje 7-tisíc metrov štvorcových. Malo by ísť o trojnásobok toho, čo ponúkajú iné developerské projekty. Dané riešenie je atraktívne predovšetkým pre centrá zdieľaných služieb (SSC), ktorých v Bratislave pôsobí viacero.

Zisk veľkého a lukratívneho nájomcu motivuje HB Reavis k rýchlemu dokončeniu projektu. Klienti budú mať k dispozícii aj veľké spoločenské átrium, kde bude umiestnená zeleň či vodný prvok, 3-tisíc metrov štvorcových retailu alebo dizajnové lobby, kde sa majú odohrávať eventy. Z firemných služieb plánuje developer poskytnúť svoje produkty Qubes (pracovné priestory na krátkodobý prenájom) a More (asset management). Qubes by mal využívať aj kotevný klient, v čom možno azda vidieť už dopad koronavírusu a jeho vplyvu na potrebu vyššej flexibility firiem.

Podľa V. Ondráška, verejnosť v Novom Apolle získa najmä architektonický príťažlivý projekt (autorom je britská kancelária Make Architects v kooperácii so slovenskou kanceláriou Siebert + Talaš), ktorý prinesie lokalite rozvoj cyklodopravy. Od Mlynských nív by mala vzniknúť cyklotrasa, priamo napojená na „cyklohub“ v juhovýchodnom rohu objektu. Umiestnené by tu malo byť nielen parkovanie bicyklov pre nájomníkov, ale aj cykloservis a cyklokaviareň. Obyvatelia budú benefitovať aj z umiestnenia retailu – 3-tisíc metrov štvorcových bude znamenať skutočne masívny rozsah služieb a obchodov.

Projekt by mal byť dokončený v prvom kvartáli roku 2023. Nové Apollo bude tvoriť akúsi východnú bránu do zóny Nové Nivy, rozsiahlej schémy rozvíjanej HB Reavisom v priestore nového komerčného centra mesta. Na mieste bývalej priemyselnej časti Bratislavy vzniká séria administratívnych a komerčných projektov, v dohľadnej dobe snáď doplnená aj o rezidencie – premiérovo v portfóliu HB Reavis. Nové Nivy sú vďaka zisku certifikátu BREEAM Communities  označované za ekologickú a udržateľnú štvrť.

 

 

Rozvíjajúca sa časť metropoly, ktorá namiesto zanedbaného postindustriálneho charakteru postupne získava imidž modernej a reprezentatívnej štvrte, onedlho získa projekt, ktorý nahradí dočasne prázdny priestor. Pôvodné Apollo bolo dokončené v roku 2005, v roku 2015 však boli zistené závažné statické problémy. Po analýze stavby bolo rozhodnuté o jej asanácii. Dokončená bola v lete minulého roka. Našťastie, pozemok bol prázdny len veľmi krátku dobu. Nové Apollo pôsobí z vizualizácií ako vcelku dôstojná náhrada pôvodného Apolla, hoci pôvodné veľkolepé átrium bolo v Bratislave jedinečné.

Nové Apollo vzniká v čase, kedy sa otvorene diskutuje o budúcnosti kancelárskeho trhu. Pandémia koronavírusu COVID-19 priniesla úvahy o narušení tradičného modelu otvorených kancelárií, ktoré sú podľa mnohých ideálne pre šírenie chorôb. Ďalší sa obracajú k práci z domu ako k budúcnosti modelu práce. V tomto čase v Bratislave vzniká skutočne mohutné bizniscentrum, ktoré bude mať väčšiu metráž ako väčšina existujúcich aj plánovaných projektov.

Advertising

HB Reavis však svojmu konceptu verí. „Bolo by naivné si nahovárať, že kancelárie ostanú rovnaké ako sme ich poznali doteraz,“ pripúšťa Viktor Ondrášek. "Home-office ostane pevnou súčasťou firiem, trendom však bude hybridný štýl práce - sčasti z domu, sčasti z kancelárie, pretože bez interakcie sa fungovať jednoducho nedá. V kanceláriách namiesto fixných pracovných miest bude viac priestoru pre kolaboratívne stretnutia, očakávame aj nástup trendu v oblasti zdieľaných zasadačiek, a to aj medzi jednotlivými firmami” Ako bolo zmienené, prejavilo sa to pravdepodobne aj v tom, že klient v Novom Apolle využije službu Qubes, čo flexibilitu firmy výrazne zvýši, keď nebude taká potreba fixných miest. 

Zmeny pravdepodobne výrazne ovplyvnia dizajn kancelárskych objektov. S tým súhlasí aj V. Ondrášek. Analytici okrem zmienených trendov predpokladajú renesanciu samostatných kancelárií alebo rozvoj co-workingových centier. Osobne by som uvítal najmä vznik budov, ktoré budú pripravené na rýchlu zmenu funkcie – premeniť sa z administratívnych objektov na rezidenčné, príp. opačne. Tým by sa zvýšila udržateľnosť mnohých stavieb, ktoré by mohli v podstate ešte dlho slúžiť.

V Bratislave je však také niečo dnes len málo reálne. Ako to nakoniec zhrnul developer, určité zmeny stavebného charakteru sú možné, druhou stranou mince je s tým súvisiaci legislatívny proces. Územné plánovanie ani povoľovanie dokončených stavieb výraznejšie úpravy v mnohých prípadoch nepripúšťa. Otázka zmien funkcie veľkých kancelárskych komplexov v budúcnosti je tak skôr hypotetická. HB Reavis sám si na to za súčasných okolností netrúfa odpovedať.

Vznik nových projektov tak prináša atraktívne architektonické vstupy, zhodnotenie a využitie zanedbaných pozemkov, benefity pre okolie, rozvoj verejných priestorov a zelene, vznik pracovísk a ďalšie pozitíva. Z dlhodobého hľadiska je však potrebné myslieť aj na to, že mesto je vysoko dynamický organizmus, ktorý sa potrebuje obmieňať. Verejný sektor má k tomu vytvárať podmienky, aby mestá nezaspali vo vývoji. Obdobie úspechu, veľkej výstavby a rozvoja totiž môže byť časovo ohraničené.

Nanešťastie, aj z nášho regiónu poznáme mestá, ktoré v určitej dobe zaspali a prepadli sa do špirály úpadku. Cesta von je veľmi náročná, drahá a neistá. Je preto potrebné robiť všetko pre to, aby bola Bratislava schopná flexibilne reagovať na aktuálne výzvy – napríklad aj zjednodušením funkčných zmien alebo úprav stavieb. Rýchlosť, akou pandémia zmenila rokmi zaužívané pomery, nech je budíčkom pre spiace slovenské a bratislavské úrady.

 

Fotografie z 24.5.2021. Pozrite si zánik pôvodného Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube