YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.05.2021 16:42

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Developer získal stavebné povolenie pre projekt už na začiatku roka 2020, teda tesne pred vypuknutím pandémie. Po jej začiatku síce ešte prebiehalo odstraňovanie bývalého Apollo Business Centra, po vyčistení pozemku sa nepokračovalo priamo výstavbou. Stavebník sa sústredil na úpravu pôvodného projektu, kedy rozšíril kapacitu podzemnej garáže z pôvodných 454 miest v garáži a 30 na teréne na celkovo 909, z čoho pripadá 880 stojísk na garáž a 29 na teréne. Úpravy mali byť dané optimalizáciou priestoru, požiadavkami mestskej časti Ružinov, ako aj požiadavkami budúcich nájomcov.

V tomto smere developer nič neprezradil ani na začiatku tohto roka, hoci začala na pozemku rásť aktivita. HB Reavis je známy tým, že veľké administratívne projekty rozbieha až po zisku veľkého nájomníka. V čase, kedy centrá zdieľaných služieb (SSC) ohlasovali v Bratislave skôr optimalizáciu, spojenú s prepúšťaním zamestnancov, sa zdal zisk takéhoto nájomníka do budovy, ktorá je vyslovene určená pre SSC, ako veľmi náročná úloha. Napriek tomu sa to developerovi podarilo – a aktuálne ohlásil, že väčšinu z priestorov zaberie veľká medzinárodná IT spoločnosť, dokonca jedna z najväčších.

Podľa tlačovej správy sem táto firma presťahuje svoje slovenské kancelárie, pričom využije aj špecifické kancelárske produkty, ktoré HB Reavis ponúka. Z 48-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov zaberie až 30-tisíc. Developer túto transakciu označuje za významnú pre celý trh komerčných nehnuteľností. Skutočne by mohlo ísť o signál, že veľmi zasiahnutý sektor trhu postupne ožíva a dostáva sa z pandemickej krízy.

HB Reavis ďalej uvádza, že klient má záujem aj špecifické produkty, ktoré pre potenciálnych nájomníkov vyvinul. „Priekopník v oblasti počítačových technológií plánuje v Novom Apolle využiť niekoľko služieb, ktoré budú v projekte fungovať v dokonalej harmónii spolu so samotným dizajnom budovy,“ hovorí, pričom pripomína výhodnosť existencie najväčšej prenajímateľnej plochy jedného podlažia v strednej Európe v rozsahu 7-tisíc metrov štvorcových. Nájomník má využiť servisované priestory Qubes, systém na správu budovy More alebo platformu na podporu wellbeingu Symbiosy.

Developer nešpecifikoval, o akú spoločnosť by malo ísť. Je však viac než zrejmé, že môže ísť jedine o IBM. To je skutočne veľkou firmou, má v Bratislave hneď niekoľko lokácií a voľba, v rámci ktorej využíva aj vysoko flexibilné priestory, by naňho sedela taktiež. 30-tisíc metrov štvorcových je rozsah, ktorý by sám stačil pre pomerne veľkú kancelársku budovu, táto firma však nemá problém ich naplniť.

Nové Apollo vyplní väčšinu pozemku po bývalom Apollo Business Centre osempodlažnou budovou s veľkým centrálnym átriom. Hlavný vstup bude orientovaný smerom do ulice Mlynské nivy. Za ním vznikne priestranné lobby, kde by malo byť možné usporadúvať aj menšie eventy. Prvé podlažie bude otvorené do okolia a umiestnené tu budú obchody a služby, prístupné aj pre obyvateľov či návštevníkov z blízkej lokality. Developer potvrdzuje svoj plán umiestniť tu cyklistický priestor spojený s kaviarňou Bikehub. Tieto investície súvisia s plánom získať certifikát udržateľnosti BREEAM, pravdepodobne na úrovni Excellent.

Architektúra Nového Apolla je dielom britskej kancelárie Make Architects, ktorá sa náznakovo snažila o pripomenutie industriálnej minulosti územia (nachádzali sa tu Bratislavské automobilové závody). Slovenským partnerom je Siebert + Talaš. Projekt získa definitívnu podobu a bude dokončený v priebehu roka 2023.

 

Zdroj: HB Reavis

 

Tlačová správa developera nie je s ohľadom na rýchly postup prác na pozemku veľkým prekvapením. Nové Apollo sa už nielen zakladá, v tejto chvíli už vznikajú aj podzemné podlažia. Keďže ide o administratívnu budovu s otvorenou dispozíciou, projekt bude rásť veľmi rýchlo a už o niekoľko mesiacov bude možné pozorovať obnovovanie zástavby na mieste, kde po zániku pôvodnej budovy chýbala. Takýto obrovský projekt by v tejto dobe špekulatívne nevznikol.

Štart výstavby Nového Apolla je v kontexte iných projektov HB Reavisu v podstate dobrou správou. V priebehu tohto roka sa očakáva dokončenie Stanice Nivy, developer sa tak bude môcť bližšie sústrediť na ďalšie bratislavské zámery. Vo vyššom štádiu prípravy je pokračovanie Forum Business Center, ale aj veľká schéma Mlynské Nivy Košická. Developer nedávno predstavil prvý rezidenčný zámer na mieste dočasnej autobusovej stanice a uvažovaného parkovacieho domu. Dosiaľ nešpecifikovaný projekt by mal vzniknúť v blízkosti Zimného prístavu na mieste predajne Ryba.

Keďže sa zdá, že HB Reavis upravuje svoju stratégiu, teoreticky by sme sa mohli dočkať vzniku výrazne polyfunkčných projektov, ktoré by obsahovali nielen kancelárie a retail, ale aj bývanie. Nepochybne by to pomohlo aj zmieňovanému projektu Mlynské Nivy Košická, ktorý ráta so vznikom niekoľkých nižších budov a s výškovou dominantou. Kancelárske kapacity v projekte sú obrovské (len prvá fáza mala obsahovať 66-tisíc metrov štvorcových kancelárií), preto by umiestnenie bytov mohlo byť teoreticky oveľa výhodnejšie. V tejto chvíli ale ide pravdepodobne len o predčasné špekulácie.

Úspech nielen tohto developera totiž bude závisieť aj od ochoty firiem naďalej expandovať či prenajímať si nové kancelárie. Okrem HB Reavisu ohlásil zisk nájomníkov aj Immocap v prípade projektu The Mill na Mlynských Nivách alebo Lakeside Park II pri Kuchajde, pričom v oboch prípadoch títo klienti obsadia veľkú časť budovy. Aj napriek iným správam - optimalizácii v AT&T alebo Johnson Controls - sa predpovede o konci kancelárskych komplexov ukazujú ako predčasné. Trh postupne ožíva, čo je predpokladom k pokračovaniu pri iných projektoch vo vzdialenejšej budúcnosti, hoci nepochybne s úpravami.

Kancelársky development začína znova napredovať, vďaka čomu by sa mohli premeniť viaceré bratislavské lokality, doplniť zástavba, dotvoriť verejné priestranstvá alebo sa zvýšiť štandard pracovísk. Krok po kroku sa dobuduje aj zóna Nové Nivy, teda súčasť nového komerčného centra mesta. Vývoj spred pandémie sa tak začína, podľa všetkého, obnovovať.

 

Pozrite si zánik pôvodného Apollo Business Center na fotografiách

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

10.12.2022 17:43:21 Adrian Gubčo

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

30.06.2022 09:30:38 Adrian Gubčo

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

08.10.2021 16:03:17 Adrian Gubčo

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube