Author photoAdrian Gubčo 04.05.2021 16:42

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Developer získal stavebné povolenie pre projekt už na začiatku roka 2020, teda tesne pred vypuknutím pandémie. Po jej začiatku síce ešte prebiehalo odstraňovanie bývalého Apollo Business Centra, po vyčistení pozemku sa nepokračovalo priamo výstavbou. Stavebník sa sústredil na úpravu pôvodného projektu, kedy rozšíril kapacitu podzemnej garáže z pôvodných 454 miest v garáži a 30 na teréne na celkovo 909, z čoho pripadá 880 stojísk na garáž a 29 na teréne. Úpravy mali byť dané optimalizáciou priestoru, požiadavkami mestskej časti Ružinov, ako aj požiadavkami budúcich nájomcov.

V tomto smere developer nič neprezradil ani na začiatku tohto roka, hoci začala na pozemku rásť aktivita. HB Reavis je známy tým, že veľké administratívne projekty rozbieha až po zisku veľkého nájomníka. V čase, kedy centrá zdieľaných služieb (SSC) ohlasovali v Bratislave skôr optimalizáciu, spojenú s prepúšťaním zamestnancov, sa zdal zisk takéhoto nájomníka do budovy, ktorá je vyslovene určená pre SSC, ako veľmi náročná úloha. Napriek tomu sa to developerovi podarilo – a aktuálne ohlásil, že väčšinu z priestorov zaberie veľká medzinárodná IT spoločnosť, dokonca jedna z najväčších.

Podľa tlačovej správy sem táto firma presťahuje svoje slovenské kancelárie, pričom využije aj špecifické kancelárske produkty, ktoré HB Reavis ponúka. Z 48-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov zaberie až 30-tisíc. Developer túto transakciu označuje za významnú pre celý trh komerčných nehnuteľností. Skutočne by mohlo ísť o signál, že veľmi zasiahnutý sektor trhu postupne ožíva a dostáva sa z pandemickej krízy.

HB Reavis ďalej uvádza, že klient má záujem aj špecifické produkty, ktoré pre potenciálnych nájomníkov vyvinul. „Priekopník v oblasti počítačových technológií plánuje v Novom Apolle využiť niekoľko služieb, ktoré budú v projekte fungovať v dokonalej harmónii spolu so samotným dizajnom budovy,“ hovorí, pričom pripomína výhodnosť existencie najväčšej prenajímateľnej plochy jedného podlažia v strednej Európe v rozsahu 7-tisíc metrov štvorcových. Nájomník má využiť servisované priestory Qubes, systém na správu budovy More alebo platformu na podporu wellbeingu Symbiosy.

Developer nešpecifikoval, o akú spoločnosť by malo ísť. Je však viac než zrejmé, že môže ísť jedine o IBM. To je skutočne veľkou firmou, má v Bratislave hneď niekoľko lokácií a voľba, v rámci ktorej využíva aj vysoko flexibilné priestory, by naňho sedela taktiež. 30-tisíc metrov štvorcových je rozsah, ktorý by sám stačil pre pomerne veľkú kancelársku budovu, táto firma však nemá problém ich naplniť.

Nové Apollo vyplní väčšinu pozemku po bývalom Apollo Business Centre osempodlažnou budovou s veľkým centrálnym átriom. Hlavný vstup bude orientovaný smerom do ulice Mlynské nivy. Za ním vznikne priestranné lobby, kde by malo byť možné usporadúvať aj menšie eventy. Prvé podlažie bude otvorené do okolia a umiestnené tu budú obchody a služby, prístupné aj pre obyvateľov či návštevníkov z blízkej lokality. Developer potvrdzuje svoj plán umiestniť tu cyklistický priestor spojený s kaviarňou Bikehub. Tieto investície súvisia s plánom získať certifikát udržateľnosti BREEAM, pravdepodobne na úrovni Excellent.

Architektúra Nového Apolla je dielom britskej kancelárie Make Architects, ktorá sa náznakovo snažila o pripomenutie industriálnej minulosti územia (nachádzali sa tu Bratislavské automobilové závody). Slovenským partnerom je Siebert + Talaš. Projekt získa definitívnu podobu a bude dokončený v priebehu roka 2023.

 

Zdroj: HB Reavis

 

Tlačová správa developera nie je s ohľadom na rýchly postup prác na pozemku veľkým prekvapením. Nové Apollo sa už nielen zakladá, v tejto chvíli už vznikajú aj podzemné podlažia. Keďže ide o administratívnu budovu s otvorenou dispozíciou, projekt bude rásť veľmi rýchlo a už o niekoľko mesiacov bude možné pozorovať obnovovanie zástavby na mieste, kde po zániku pôvodnej budovy chýbala. Takýto obrovský projekt by v tejto dobe špekulatívne nevznikol.

Štart výstavby Nového Apolla je v kontexte iných projektov HB Reavisu v podstate dobrou správou. V priebehu tohto roka sa očakáva dokončenie Stanice Nivy, developer sa tak bude môcť bližšie sústrediť na ďalšie bratislavské zámery. Vo vyššom štádiu prípravy je pokračovanie Forum Business Center, ale aj veľká schéma Mlynské Nivy Košická. Developer nedávno predstavil prvý rezidenčný zámer na mieste dočasnej autobusovej stanice a uvažovaného parkovacieho domu. Dosiaľ nešpecifikovaný projekt by mal vzniknúť v blízkosti Zimného prístavu na mieste predajne Ryba.

Keďže sa zdá, že HB Reavis upravuje svoju stratégiu, teoreticky by sme sa mohli dočkať vzniku výrazne polyfunkčných projektov, ktoré by obsahovali nielen kancelárie a retail, ale aj bývanie. Nepochybne by to pomohlo aj zmieňovanému projektu Mlynské Nivy Košická, ktorý ráta so vznikom niekoľkých nižších budov a s výškovou dominantou. Kancelárske kapacity v projekte sú obrovské (len prvá fáza mala obsahovať 66-tisíc metrov štvorcových kancelárií), preto by umiestnenie bytov mohlo byť teoreticky oveľa výhodnejšie. V tejto chvíli ale ide pravdepodobne len o predčasné špekulácie.

Úspech nielen tohto developera totiž bude závisieť aj od ochoty firiem naďalej expandovať či prenajímať si nové kancelárie. Okrem HB Reavisu ohlásil zisk nájomníkov aj Immocap v prípade projektu The Mill na Mlynských Nivách alebo Lakeside Park II pri Kuchajde, pričom v oboch prípadoch títo klienti obsadia veľkú časť budovy. Aj napriek iným správam - optimalizácii v AT&T alebo Johnson Controls - sa predpovede o konci kancelárskych komplexov ukazujú ako predčasné. Trh postupne ožíva, čo je predpokladom k pokračovaniu pri iných projektoch vo vzdialenejšej budúcnosti, hoci nepochybne s úpravami.

Kancelársky development začína znova napredovať, vďaka čomu by sa mohli premeniť viaceré bratislavské lokality, doplniť zástavba, dotvoriť verejné priestranstvá alebo sa zvýšiť štandard pracovísk. Krok po kroku sa dobuduje aj zóna Nové Nivy, teda súčasť nového komerčného centra mesta. Vývoj spred pandémie sa tak začína, podľa všetkého, obnovovať.

 

Pozrite si zánik pôvodného Apollo Business Center na fotografiách

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube