Author photoAdrian Gubčo 06.10.2022 20:11

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Spojenie s Londýnom je dané menami koncepčných architektov, ktoré dali bizniscentrum podobu. Developer oslovil britské štúdio Make Architects. To má za sebou mnoho realizácií nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Ázii alebo inde v Európe. HB Reavis s architektmi spolupracoval na návrhu veľkého budapeštianskeho projektu Agora.

V exponovanej lokalite tak vzniká osempodlažná budova, ktorej srdcom je veľké centrálne átrium, slúžiace ako pobytový priestor najmä pre zamestnancov. Objekt má až päť jadier a disponuje najväčšou podlažnou plochou na jednom podlaží na Slovensku (8-tisíc m2). Celková výmera predstavuje 48-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Parkovanie sa nachádza na troch podzemných podlažiach, celkovo by tu malo byť 909 stojísk.

Štádium hrubej stavby dosiahol projekt už v prvom kvartáli tohto roka po roku výstavby. Fasáda mala byť dokončená v septembri, čo sa viac-menej stihlo. V okolí budovy je už vidno aj práce na verejných priestoroch či sadové úpravy. Pri materialite chodníkov sa stavebník opieral o bratislavský manuál verejných priestorov, zastávky však vydláždil aj odlišným typom dlažby. Definitívnu podobu má celý projekt získať na začiatku roka 2023.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Budúci nájomníci nájdu v budove „prívetivý charakter“, vďaka čomu sa tu majú dobre cítiť nielen zamestnanci, ale aj návštevníci. V lobby napríklad vznikne eventový priestor, pričom k organizácii podujatí dopomôžu akustické materiály – drevené lamely a podhľady. Prístup do prízemia bude bez karty – turnikety budú až v blízkosti výťahov. Pracovníci aj bežní ľudia sa tak dostanú aj na nádvorie, hlavný stretávací bod v komplexe. Okrem zelene či fontány tu vznikne priestor pre ďalšie podujatia. Na prízemí okrem toho vznikne aj retail, ktorý má do istej miery nadväzovať na ponuku v pôvodnom Apolle.

Špecialitou bude prízemný retailový priestor - „cyklohub“. Pôjde o veľké parkovisko pre bicykle s 200 miestami (plus 27 vonku), kombinované so sprchami, servisom a komunitnou kaviarňou v juhovýchodnej časti komplexu. Cyklisti budú mať priamy prístup na obojsmernú cyklotrasu na Mlynských nivách, ktorej úsek musí developer vybudovať ako vyvolanú investíciu. Dokončená bude v prvej polovici roka 2023.

Nielen vďaka týmto prvkom má byť Nové Apollo jedným kvalitatívnych lídrov, čo sa týka bratislavských kancelárskych budov. Projekt má dosahovať najvyššie úrovne udržateľnosti v systémoch BREEAM a WELL a už teraz získal jedného z najvýznamnejších nájomníkov v metropole – 30-tisíc metrov štvorcových si tu prenajalo IBM. Developer očakáva, že sa projekt dobre zžije aj s okolím, vrátane blízkej rezidenčnej štvrte.

Práve to má byť tou „londýnskou kvalitou“ – o komplexnom splnení potrieb investora, nájomníkov, klientov aj lokálnej komunity. Architektúra je len jednou stránkou, ďalšou sú ale dodatočné služby a celkový impakt na pracovný proces a možnosti nastavanie pracovno-životného balansu. V tomto smere sa Nové Apollo črtá ako po mnohých stránkach výnimočný projekt, ktorý bude prínosom pre lokalitu aj pre mesto.

 

Fotografie z 29.9.2022. Pozrite si výstavbu Nového Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube