YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.10.2020 12:12

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Ako vyplýva z dokumentácie, zverejnenej v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), počet parkovacích miest sa zvýši z pôvodne uvažovaného počtu 484 (z toho 454 v garáži a 30 na teréne) na 909, z čoho pripadá 880 na garáž a 29 miest bude na teréne. Keďže predošlý počet parkovacích miest bol menší ako 499, na zámer neprebehla „veľká EIA“, teda plné posudzovanie. S navýšením kapacít sa však proces nanovo rozbieha.

Navýšenie počtu miest predkladateľ vysvetľuje viacerými dôvodmi. Prvým je optimalizácia počtu miest, ku ktorej došlo po vypracovaní realizačnej dokumentácie pre stavbu. Ďalším faktorom sú požiadavky budúcich nájomcov, čím sa zmenšil rozsah skladových priestorov a rozšíril priestor pre parkovanie. Uvažovaný sklad bicyklov sa presunul z podzemia na prízemie. V neposlednom rade, požiadavku na zvýšenie počtu parkovacích miest adresovala na investora aj mestská časť Ružinov.

Nido

Nové Apollo tak bude mať tri podzemné podlažia parkovania, inak však ostane rovnaké ako predtým. Vjazd do garáží bude z Mlynských nív a z Turčianskej. Na prvom podlaží bude umiestnený vstup do budovy (lobby) a prenajímateľné retailové priestory vo výmere 4.140 metrov štvorcových, ako aj gastro o výmere 500 metrov štvorcových. Nad prízemím bude sedem podlaží kancelárií, ktorých bude približne 47,3-tisíc metrov štvorcových.

Na prízemí sa má nachádzať tzv. Bike Hub, čo má byť komfortný priestor pre uskladnenie bicykla, nachádzať sa tu však má aj možnosť servisu, drobná občianska vybavenosť či požičovňa bicyklu či elektrokolobežky. Pre cyklistov sa tu plánujú zriadiť šatne, sprchy, skrinky, ako aj gastro služby. Priestor by mal byť umiestnený na nároží Mlynských nív a Turčianskej ulice.

Budova bude mať tvar bloku so zvýrazneným vstupom od Prievozskej a veľkým nádvorím, kde sa budú konať eventy. Architektúra bude súčasná a čiastočne pripomínať londýnske vzory investora - architektom totiž bude britské štúdio Make Architects. 

Developer teraz bude musieť prejsť posudzovaním, po ktorom musí požiadať o zmenu stavby pred dokončením. To môže významnejšie odsunúť štart výstavby, hoci projekt už mal stavebné povolenie. Pôvodne uvažovaná realizácia medzi rokmi 2020-2022 je dnes už nereálna.

 

Bike Hub bude umiestnený na Mlynských nivách. Zdroj: HB Reavis

 

Takýto masívny nárast počtu parkovacích miest je výraznou zmenou projektu, ktorá mení aj jeho ekonomiku. Náklad na jedno parkovacie miesto v podzemnom podlaží môže dosahovať 16-25-tisíc eur, čo spolu so zložitejším zakladaním a konštrukciami to môže viesť k dodatočným nákladom vo výške sedemciferného čísla. To je niečo, čo dokáže ovplyvniť uvažovanie aj pri takomto veľkom projekte. Je každopádne na debatu, či len rokovania so samosprávou podnietili developera k takej zmene.

Ružinov onoho času toto navýšenie označil za veľké víťazstvo, vďaka ktorému nebudú okolité komunikácie v takej miere zaťažené parkovaním. V skutočnosti je to však skôr prehra; v Novom Apolle bude pracovať okolo 1,8-tisíc zamestnancov (1.741 v kanceláriách, 53 v obchodoch, 8 v jedálni). Polovica z nich bude mať možnosť komfortne zaparkovať, pri danom počte mieste však bude viac ľudí motivovaných chodiť autom a dúfať, že si nájdu miesto. Okolité cesty tak zaťaží možno o pol tisíca automobilov viac, v dôsledku čoho sa zvýšia emisie aj hluk.

Konštatovanie v dokumentácii, že treba podporovať dopravovanie sa verejnou dopravou, pôsobí v tomto kontexte veľmi nedôveryhodne. Pripisovať však vinu (len) developerovi by nebolo správne. Ten istý HB Reavis je známy tým, že pre projekt 33 Central v Londýne, kde dnes sídli banka Wells Fargo, navrhol dve parkovacie miesta, za čím je prísna londýnska regulácia a skutočný záujem o podporu alternatívnych spôsobov dopravy a redukciu IAD.

Zodpovedná je najmä kombinácia zastaralých parkovacích noriem, ktoré prikazujú parkovacie minimá (minimálny počet parkovacích miest) namiesto maxím, ako to je vo vyspelejších mestách, a slovenských návykov. Klienti totiž sami žiadajú väčšie počty parkovacích miest, aj napriek proklamáciám o ekologickom prístupe k mestu a pracovisku. Na životné prostredie má väčší dosah spôsob dopravy stoviek zamestnancov do práce, ako počet črepníkových rastlín a koše na separovaný odpad v kancelárii (hoci tým nechcem povedať, že to je zlá vec).

Pokiaľ nepríde k prehodnoteniu noriem a k reálnemu znižovaniu objemu parkovacích kapacít v novostavbách, možno len sotva hovoriť o tvorbe lepšieho mesta. Ak by však toto nastalo, zlepšenia by boli všestranné: znižovala by sa dopravná záťaž, emisie, hluk, klesli by ceny bytov (alebo by nerástli tak výrazne), developerom by sa uvoľnili prostriedky, ktoré by mohli investovať prospešnejšie (predstavme si, koľko cyklotrás by mohlo vzniknúť už len za cenu zvýšenia počtu parkovacích miest v Novom Apolle), zlepšil by sa zdravotný stav obyvateľstva alebo skvalitnil verejný priestor mesta. O toto všetko sa súčasným prístupom pripravujeme.

Podnet pre zmenu však prichádza. Už čoskoro by mohol byť predstavený nový Stavebný zákon. Jednoznačnou podmienkou jeho prijatia musí byť právomoc k tvorbe samostatných bratislavských stavebných predpisov, ktoré by riešili aj tému parkovania. Ak totiž chceme ekologickú, dostupnú a krajšiu metropolu, potrebujeme k tomu aj podmienky. Tie súčasné dobré snahy znemožňujú.

 

Pozrite si všetky fotky z asanácie Apollo Business Centra vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

10.12.2022 17:43:21 Adrian Gubčo

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

30.06.2022 09:30:38 Adrian Gubčo

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

08.10.2021 16:03:17 Adrian Gubčo

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube