Author photoAdrian Gubčo 10.12.2022 17:43

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nové Apollo vzniká na mieste starého Apollo – resp. Apollo Business Centra, ktoré bolo dokončené v roku 2005 ako jedno z prvých moderných bizniscentier v Bratislave. Spoľahlivo fungovalo do roku 2015, kedy sa zistilo, že má vážne problémy so statikou. Šťastím v nešťastí bolo v tomto prípade zrútenie sa rozostavanej nadzemnej garáže v neďalekom projekte 3nity (neskôr rebrandované na CityPark Ružinov, keď ho prebral iný developer). Po analýze sa zistilo, že statik tohto projektu, ktorý pracoval aj na Apolle, urobil v projekte chyby.

Analýzy ukázali, že jediným riešením v prípade Apolla je jeho asanácia a nahradenie úplne novým bizniscentrom. Búranie prebehlo v rokoch 2019-2020. V tom čase už mal developer pripravený koncept náhradného projektu, ktorý mal priniesť súčasnú úroveň kancelárskych priestorov a byť viac než dôstojnou náhradou pôvodnej budovy.

Nové Apollo bolo naplánované ako osempodlažná budova, ktorej srdcom je veľké centrálne átrium, slúžiace ako pobytový priestor najmä pre zamestnancov. Objekt má až päť jadier a disponuje najväčšou podlažnou plochou na jednom podlaží (floorplate) na Slovensku (8-tisíc m2). Celková výmera predstavuje 48-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Nové Apollo je tak jednou z najväčších kancelárskych budov v Bratislave. Parkovanie sa nachádza na troch podzemných podlažiach, celkovo by tu malo byť 909 stojísk.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: HB Reavis

Developer zadal projekt londýnskemu štúdiu Make Architects (projektantom je Siebert + Talaš). To má za sebou mnoho realizácií nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Ázii alebo inde v Európe. HB Reavis s architektmi spolupracoval na návrhu veľkého budapeštianskeho projektu Agora. Apollu majú dodať príjemný charakter, ktorý urobí z budovy nielen dobré miesto pre prácu, ale aj trávenie času mimo pracovných hodín. Súčasťou komplexu na budú eventové priestory alebo rekreačné zóny so zeleňou. Silnou stránkou budovy má byť aj najvyššia úroveň certifikácie v systémoch BREEAM alebo WELL.

Stavebník začal s výstavbou na začiatku roka 2021 a dnes je v cieľovej rovinke. „Nové Apollo, projekt s najväčším floorplate v strednej Európe, sa dostáva do svojej finálnej fázy,“ potvrdzuje Ondrej Medvecký, development manager projektu Nové Apollo. „Na jar budúceho roka privítame prvých nájomníkov, medzi ktorými samozrejme nebude chýbať ani majoritný nájomca IBM, ktorý sem, pod jednu strechu, presunie všetky svoje bratislavské pracoviská.“ IBM si tu prenajalo 30-tisíc metrov štvorcových, čo z tejto dohody robí jednu z najvýznamnejších transakcií na bratislavskom trhu. Napriek tomu, v budove ostáva ešte množstvo voľného miesta, čo dokazuje, aká je veľká.

Developer očakáva, že objekt zaujme najmä centrá zdieľaných služieb, ktoré najviac zužitkujú veľký floorplate. Kvôli týmto najvýznamnejším firmám centrum doplnil dodatočnými službami. „Súčasťou projektu bude samozrejme aj cykloHUB vybavený modernými a bezpečnými stojanmi, umyvárňou na bicykle či drobným servisom doplnený o cyklo-kaviareň hneď vedľa. Celý cykloHUB bude, tak ako sme sľúbili, napojený na novú cyklotrasu. Tá sa napojí už na existujúce cyklotrasy, ktoré sme vytvorili pri rekonštrukcii infraštruktúry v zóne Nové Nivy. Ku komfortu nových nájomcov prispeje, okrem iného, aj moderná kantína, supermarket či kaviareň,“ vypočítava Medvecký. K ďalším službám má patriť banka, notár alebo bistro.

Súčasťou výstavby centra je aj úprava priľahlých verejných priestranstiev. Tá je už zreteľná, keďže chodníky sú sprístupnené. Investor očividne venoval pozornosť ich stvárneniu a rešpektoval väčšinu odporúčaní, vyplývajúcich z bratislavského Manuálu verejných priestorov. Materiálové riešenie chodníkov sa však nezhoduje s princípmi a štandardmi povrchov, čo je škoda. Na dobudovanie cyklotrasy na Mlynských nivách sa zatiaľ čaká. Dokončená má byť v prvej polovici budúceho roka.

 

Priestor budúceho Cyklohubu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nové Apollo síce nepatrí k najvyšším ani najvýraznejším stavbám, zvlášť v susedstve downtownu, kde dnes pribúda jedna veža za druhou, stále je však mohutným developmentom. V tejto chvíli nie je v Bratislave rozostavané väčšie bizniscentrum. V Eurovei II od JTRE budú napríklad dva kancelárske objekty, ale ani spolu nedosahujú rozsah Nového Apolla. Sky Park Tower od Alto Real Estate bude druhou najvyššou administratívnou vežou, ale tiež je hlboko pod kapacitou realizácie od HB Reavisu.

Jej dokončením sa tak portfólio firmy rozšíri o významný prírastok. Ešte nejakú dobu ho nič ďalšie nedoplní – rozostavané alebo tesne pred začiatkom výstavby by teraz developer nemal mať nič. „Našou aktuálnou prioritou je dokončenie Nového Apolla,“ zdôrazňuje Ondrej Medvecký. „Okrem toho upriamujeme našu snahu na leasing projektov a ich správu, čo súvisí s našim súčasným obchodným modelom projekty neodpredávať, ale dlhodobo ich spravovať. Tomu sa intenzívne venujeme napríklad pri Nivy centre, ktoré sa už napevno zapísalo do retailovej mapy Bratislavy a dnes sa teší vysokej návštevnosti, priemerne 50-tisíc ľudí denne.“

Ide o unikátnu situáciu. V posledných rokoch sa tento medzinárodne aktívny developer s centrálou Bratislave výrazne podieľal na premene mesta. Pred Novým Apollom bol najväčším projektom rozvoj Nivy centra, predtým zas komplexu Twin City. Pôvodne sa predpokladalo, že po Novom Apolle sa začnú práce na projektoch parkovacieho domu na nároží Továrenskej a Chalupkovej, kancelárskej veži B7 alebo obrovského súboru Mlynské Nivy Košická. To sa ale nestane.

Developer sa totiž rozhodol pre transformáciu kancelárskych projektov na rezidenčné. Tie potrebujú nové povolenia, pričom procesy trvajú v Bratislave štandardne roky. Do začiatku výstavby prvých rezidenčných súborov v dejinách firmy tak prejde nejaká doba – v ideálnom prípade sa na nich začne pracovať ku koncu roka 2023, možno aj neskôr. O stave zámeru (zmenšeného) Mlynské Nivy Košická developer odmietol podať akékoľvek detaily.

Aktuálny vývoj situácie ohľadne nových projektov HB Reavis asi vysvetľuje, prečo podľa kuloárnych informácií dochádza k poklesu počtu zamestnancov firmy. Keďže developer nemá a ani nejakú dobu nebude mať v realizácii iné developmenty, jednoducho ich nepotrebuje. Z Bratislavy by sa každopádne sťahovať nemal, hoci kľúčovými trhmi sú preňho Londýn, Varšava či Nemecko. V slovenskej metropole mu aj napriek odpredaju pozemkov v Novom Lide (ktoré získala Penta Real Estate, pripravujúca Southbank) ostáva dosť plôch na roky investícií.

Dokončenie Nového Apolla nebude len uzavretím premeny tohto významného a exponovaného pozemku, ale aj uzavretím ďalšej kapitoly vo vývoji silnej developerskej firmy. Aspoň v prípade Bratislavy už nebude len poskytovateľom pracovných a komerčných priestorov, ale aj tvorcom obytných projektov. V dohľadnej dobe sa tak spoločnosť zmení – a s ňou aj bratislavský downtown. Ešte viac sa posilní jeho multifunkčný charakter, čo je jednoznačne pozitívum.

 

Fotografie z 3.12.2022. Pozrite si výstavbu Nového Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube