YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.12.2022 17:43

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nové Apollo vzniká na mieste starého Apollo – resp. Apollo Business Centra, ktoré bolo dokončené v roku 2005 ako jedno z prvých moderných bizniscentier v Bratislave. Spoľahlivo fungovalo do roku 2015, kedy sa zistilo, že má vážne problémy so statikou. Šťastím v nešťastí bolo v tomto prípade zrútenie sa rozostavanej nadzemnej garáže v neďalekom projekte 3nity (neskôr rebrandované na CityPark Ružinov, keď ho prebral iný developer). Po analýze sa zistilo, že statik tohto projektu, ktorý pracoval aj na Apolle, urobil v projekte chyby.

Analýzy ukázali, že jediným riešením v prípade Apolla je jeho asanácia a nahradenie úplne novým bizniscentrom. Búranie prebehlo v rokoch 2019-2020. V tom čase už mal developer pripravený koncept náhradného projektu, ktorý mal priniesť súčasnú úroveň kancelárskych priestorov a byť viac než dôstojnou náhradou pôvodnej budovy.

Nové Apollo bolo naplánované ako osempodlažná budova, ktorej srdcom je veľké centrálne átrium, slúžiace ako pobytový priestor najmä pre zamestnancov. Objekt má až päť jadier a disponuje najväčšou podlažnou plochou na jednom podlaží (floorplate) na Slovensku (8-tisíc m2). Celková výmera predstavuje 48-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Nové Apollo je tak jednou z najväčších kancelárskych budov v Bratislave. Parkovanie sa nachádza na troch podzemných podlažiach, celkovo by tu malo byť 909 stojísk.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: HB Reavis

Developer zadal projekt londýnskemu štúdiu Make Architects (projektantom je Siebert + Talaš). To má za sebou mnoho realizácií nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Ázii alebo inde v Európe. HB Reavis s architektmi spolupracoval na návrhu veľkého budapeštianskeho projektu Agora. Apollu majú dodať príjemný charakter, ktorý urobí z budovy nielen dobré miesto pre prácu, ale aj trávenie času mimo pracovných hodín. Súčasťou komplexu na budú eventové priestory alebo rekreačné zóny so zeleňou. Silnou stránkou budovy má byť aj najvyššia úroveň certifikácie v systémoch BREEAM alebo WELL.

Stavebník začal s výstavbou na začiatku roka 2021 a dnes je v cieľovej rovinke. „Nové Apollo, projekt s najväčším floorplate v strednej Európe, sa dostáva do svojej finálnej fázy,“ potvrdzuje Ondrej Medvecký, development manager projektu Nové Apollo. „Na jar budúceho roka privítame prvých nájomníkov, medzi ktorými samozrejme nebude chýbať ani majoritný nájomca IBM, ktorý sem, pod jednu strechu, presunie všetky svoje bratislavské pracoviská.“ IBM si tu prenajalo 30-tisíc metrov štvorcových, čo z tejto dohody robí jednu z najvýznamnejších transakcií na bratislavskom trhu. Napriek tomu, v budove ostáva ešte množstvo voľného miesta, čo dokazuje, aká je veľká.

Developer očakáva, že objekt zaujme najmä centrá zdieľaných služieb, ktoré najviac zužitkujú veľký floorplate. Kvôli týmto najvýznamnejším firmám centrum doplnil dodatočnými službami. „Súčasťou projektu bude samozrejme aj cykloHUB vybavený modernými a bezpečnými stojanmi, umyvárňou na bicykle či drobným servisom doplnený o cyklo-kaviareň hneď vedľa. Celý cykloHUB bude, tak ako sme sľúbili, napojený na novú cyklotrasu. Tá sa napojí už na existujúce cyklotrasy, ktoré sme vytvorili pri rekonštrukcii infraštruktúry v zóne Nové Nivy. Ku komfortu nových nájomcov prispeje, okrem iného, aj moderná kantína, supermarket či kaviareň,“ vypočítava Medvecký. K ďalším službám má patriť banka, notár alebo bistro.

Súčasťou výstavby centra je aj úprava priľahlých verejných priestranstiev. Tá je už zreteľná, keďže chodníky sú sprístupnené. Investor očividne venoval pozornosť ich stvárneniu a rešpektoval väčšinu odporúčaní, vyplývajúcich z bratislavského Manuálu verejných priestorov. Materiálové riešenie chodníkov sa však nezhoduje s princípmi a štandardmi povrchov, čo je škoda. Na dobudovanie cyklotrasy na Mlynských nivách sa zatiaľ čaká. Dokončená má byť v prvej polovici budúceho roka.

 

Priestor budúceho Cyklohubu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nové Apollo síce nepatrí k najvyšším ani najvýraznejším stavbám, zvlášť v susedstve downtownu, kde dnes pribúda jedna veža za druhou, stále je však mohutným developmentom. V tejto chvíli nie je v Bratislave rozostavané väčšie bizniscentrum. V Eurovei II od JTRE budú napríklad dva kancelárske objekty, ale ani spolu nedosahujú rozsah Nového Apolla. Sky Park Tower od Alto Real Estate bude druhou najvyššou administratívnou vežou, ale tiež je hlboko pod kapacitou realizácie od HB Reavisu.

Jej dokončením sa tak portfólio firmy rozšíri o významný prírastok. Ešte nejakú dobu ho nič ďalšie nedoplní – rozostavané alebo tesne pred začiatkom výstavby by teraz developer nemal mať nič. „Našou aktuálnou prioritou je dokončenie Nového Apolla,“ zdôrazňuje Ondrej Medvecký. „Okrem toho upriamujeme našu snahu na leasing projektov a ich správu, čo súvisí s našim súčasným obchodným modelom projekty neodpredávať, ale dlhodobo ich spravovať. Tomu sa intenzívne venujeme napríklad pri Nivy centre, ktoré sa už napevno zapísalo do retailovej mapy Bratislavy a dnes sa teší vysokej návštevnosti, priemerne 50-tisíc ľudí denne.“

Ide o unikátnu situáciu. V posledných rokoch sa tento medzinárodne aktívny developer s centrálou Bratislave výrazne podieľal na premene mesta. Pred Novým Apollom bol najväčším projektom rozvoj Nivy centra, predtým zas komplexu Twin City. Pôvodne sa predpokladalo, že po Novom Apolle sa začnú práce na projektoch parkovacieho domu na nároží Továrenskej a Chalupkovej, kancelárskej veži B7 alebo obrovského súboru Mlynské Nivy Košická. To sa ale nestane.

Developer sa totiž rozhodol pre transformáciu kancelárskych projektov na rezidenčné. Tie potrebujú nové povolenia, pričom procesy trvajú v Bratislave štandardne roky. Do začiatku výstavby prvých rezidenčných súborov v dejinách firmy tak prejde nejaká doba – v ideálnom prípade sa na nich začne pracovať ku koncu roka 2023, možno aj neskôr. O stave zámeru (zmenšeného) Mlynské Nivy Košická developer odmietol podať akékoľvek detaily.

Aktuálny vývoj situácie ohľadne nových projektov HB Reavis asi vysvetľuje, prečo podľa kuloárnych informácií dochádza k poklesu počtu zamestnancov firmy. Keďže developer nemá a ani nejakú dobu nebude mať v realizácii iné developmenty, jednoducho ich nepotrebuje. Z Bratislavy by sa každopádne sťahovať nemal, hoci kľúčovými trhmi sú preňho Londýn, Varšava či Nemecko. V slovenskej metropole mu aj napriek odpredaju pozemkov v Novom Lide (ktoré získala Penta Real Estate, pripravujúca Southbank) ostáva dosť plôch na roky investícií.

Dokončenie Nového Apolla nebude len uzavretím premeny tohto významného a exponovaného pozemku, ale aj uzavretím ďalšej kapitoly vo vývoji silnej developerskej firmy. Aspoň v prípade Bratislavy už nebude len poskytovateľom pracovných a komerčných priestorov, ale aj tvorcom obytných projektov. V dohľadnej dobe sa tak spoločnosť zmení – a s ňou aj bratislavský downtown. Ešte viac sa posilní jeho multifunkčný charakter, čo je jednoznačne pozitívum.

 

Fotografie z 3.12.2022. Pozrite si výstavbu Nového Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Bodka za developmentom. HB Reavis dokončil Nové Apollo

17.02.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava získala nové bizniscentrum, ktoré je asi najväčším projektom svojho druhu v meste. Nové Apollo, ktoré vzniklo na mieste neslávne známeho Apollo Business Center, tvorí nielen východnú bránu do biznisovej a komerčnej zóny Nové Nivy, ale na nejakú dobu aj bratislavskú bodku za developmentom zo strany stavebníka, spoločnosti HB Reavis.

Čítať viac

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

30.06.2022 09:30:38 Adrian Gubčo

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

08.10.2021 16:03:17 Adrian Gubčo

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube