YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.08.2022 12:22

Bratislavské nábrežie budú formovať najlepší architekti sveta, Penta vyhlasuje súťaž na Southbank

Keď developer Penta Real Estate ohlásil akvizíciu rozsiahlych pozemkov na pravom brehu Dunaja v dotyku so zónou Nové Lido, netajil sa veľkými ambíciami. Zo Southbanku, ako zámer nazval, sa má stať vlajkový projekt firmy. Penta dnes oficiálne odštartovala urbanisticko-architektonickú súťaž a potvrdzuje veľkolepé plány.

Southbank. Zdroj: Penta Real Estate

Southbank. Zdroj: Penta Real Estate

Pravobrežné (južné) nábrežie Dunaja medzi Starým mostom a Prístavným mostom patrí k najvýznamnejším rozvojovým oblastiam Bratislavy. Už desaťročia je v oficiálnych dokumentoch mesta označované ako Celomestské centrum, čo odkazuje na fakt, že práve sem sa má centrum mesta rozširovať. Kľúčovým aktérom je J&T Real Estate, ktorý mal zónu rozvíjať spoločne s HB Reavis. Druhý veľký developer však pozemky odpredal – a majiteľom sa stala Penta Real Estate.

Ako developer deklaruje, aj on si je vedomý výnimočnej hodnoty priestoru v blízkosti rieky aj historického a nového centra mesta. Do územia s rozlohou 85 tisíc m2 chce preto podľa vlastných slov priniesť kvalitnú architektúru, ktorá bude obsahovať rezidenčnú, ale aj komerčnú zástavbu, verejné priestory na vysokej úrovni a zeleň. Projekt má rátať aj s vybudovaním kompletnej občianskej vybavenosti v danej lokalite a spĺňať tie najvyššie energetické požiadavky s pozitívnym dopadom na životné prostredie. Riešené územie sa nedotýka inundačných území a ani chráneného areálu Soví les.

Za týmto účelom vyhlasuje firma medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorá má patriť k najvýznamnejším, aké sa v slovenskej metropole dosiaľ konali. „Som presvedčený, že projekt s pracovným názvom „Southbank Bratislava“, tak ako je zadefinovaný nielen svojou vynikajúcou polohou, ale aj rozsahom, má silný potenciál stať sa plnohodnotnou súčasťou a doplnkom centra Bratislavy a zároveň atraktívnym a pohodlným miestom pre život, prácu a voľný čas,“ definuje zámer Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko. „Využiť inštitút architektonickej súťaže považujeme za najvhodnejší spôsob pre nájdenie najlepšieho a najkvalitnejšieho konceptu pre toto územie. Verím, že kombináciou účasti medzinárodných, ale aj domácich ateliérov, získame na konci jedinečné architektonické riešenie“.

Súťaž, ktorá bude dvojkolová, prvé kolo je koncipované ako otvorené predkvalifikačné kolo, z ktorého do druhého kola postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy. Tu sa stretnú s tromi vyzvanými ateliérmi, ktorými sú Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG). V druhom kole bude porota posudzovať šesť návrhov, z ktorých vzíde jeden víťaz. Každý postupujúci si pripíše 30-tisíc eur.

Jednotlivé návrhy bude posudzovať 9-členná odborná porota s dvomi náhradníkmi. Päť členov poroty a jeden náhradník sú externí odborníci - architekti a urbanisti, ďalší štyria členovia poroty a jeden náhradník sú zástupcovia developera spoločnosti Penta Real Estate. K nezávislým expertom patrí legendárna česká architektka Eva Jiřičná, urbanisti Igor Marko a Peter Gero, architekt Juraj Benetin a zástupca Metropolitného inštitútu Bratislavy Jan Doubek. Náhradníkom je architekt Kornel Kobák. Ide tak o špičkovú porotu, jednu z najlepších, akú možno v našom prostredí postaviť.

Developer chce výsledky predstaviť 28. februára 2023. Pritiahnuť sa snaží množstvo architektov aj zo zahraničia – súťaž je intenzívne inzerovaná na svetových architektonických portáloch. Na začiatku budúceho roka sa ukáže, nakoľko bol úspešný. Už teraz je však jasné, že pôjde o najprestížnejšiu kompetíciu v Bratislave za posledné roky, a to aj s prihliadnutím na nedávnu súťaž na kampus firmy ESET na Patrónke. Metropola má ďalšiu šancu zísať architektúru svetového kalibru.

Galéria

  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Nové Lido. Zdroj: J&T Real Estate

Architektonické ateliéry, ktoré potvrdili svoju účasť ako vyzvané, patria k tomu najprestížnejšiemu zo súčasnej svetovej architektúry. Zaha Hadid Architects sú v Bratislave dobre známi, keďže tu už stojí prvá realizácia od kancelárie v podobe Sky Parku. Na prvý projekt sa pripravuje aj BIG, ktorý navrhuje zmieňovaný kampus ESETu. OMA, vedená holandským architektom Remom Koolhasom, však do Bratislavy ešte nezavítala – a to je škoda. Medzi realizáciami tohto vplyvného autora a teoretika architektúry sa nachádzajú knižnica v Seattli alebo koncertná sála v Porte, ktoré sa považujú za jedny z najlepších verejných stavieb na svete.

Oslovením takýchto veľkých mien Penta potvrdzuje, že to s vysokou kvalitou Southbanku myslí vážne. Prirodzene, veľké nasadenie súvisí aj s tým, že si firma po odchode pôvodného partnera, Jozefa Oravkina (ktorý si do novej firmy Alto Real Estate zobral aj Sky Park), hľadá novú vlajkovú loď. Len ťažko by na to hľadala lepšie miesto. Southbank totiž bude naozaj kľúčovou súčasťou budúceho nového centra mesta.

CMC Petržalka, známejšie pod marketingovým názvom Nové Lido, má obrovský potenciál zmeniť nielen zanedbanú a nevyužitú časť mesta, ale aj jeho charakter. Bratislava je napriek rastúcim snahám dosiaľ mestom len na jednom brehu Dunaja. Výstavbou v tejto lokalite však dôjde k zásadnému funkčnému, ale aj mentálnemu posunu – metropola zrazu získa už pomerne veľké centrum, zodpovedajúce jej viac ako polmiliónovej populácii (neoficiálnej). Nové Lido bude zrkadliť downtown na druhej strane rieky a dodá Bratislave charakter moderného veľkomesta.

Zásadná bude samozrejme jeho kvalita a schopnosť komunikácie developerov, aby sa jednotlivé schémy dopĺňali. Southbank ráta s 210-tisíc metrami štvorcovými podlažných plôch, maximálne 110 metrov vysokými budovami (resp. dominantou) a bude zhruba rozdelený napoly na rezidenciu a napoly na kancelárie a vybavenosť. Nové Lido zatiaľ presné bilancie nepriblížilo, aj tu však vznikne množstvo bytov a kancelárie smerom k Einsteinovej ulici. Jadrom územia má byť námestie v predĺžení Námestia M. R. Štefánika, zakončené významnou verejnou budovou.

Aj (hoci nielen) z tohto dôvodu sú členmi poroty Igor Marko a Juraj Benetin, ktorí sú kľúčovými tvorcami Nového Lida. Ich prítomnosť by mala zaručiť, že vybraný návrh bude dobre koexistovať s navrhovanou štruktúrou a jednotlivé projekty sa budú dobre dopĺňať namiesto toho, aby na sebe parazitovali.

Ostáva tak už len dúfať, že súťažiacich bude veľa, víťazný návrh bude na špičkovej úrovni a že sa napokon nezrazí so slovenskou a bratislavskou realitou. Aj napriek tomu, že CMC Petržalka je určené na výstavbu už desaťročia, developer deklaruje ochranu prírody ako prioritu a projekt budú pravdepodobne navrhovať svetoví architekti, nie je ťažké predstaviť si, že rozličné združenia, ochrancovia „prírody“ a politici budú robiť všetko preto, aby rozvoju územia zabránili. Nič na tom nemení ani fakt, že ide o brownfield v centre mesta, ktorého zástavba bude prevenciou devastácie skutočnej poloprírodnej krajiny inde.

Bratislava tak čaká na svoj ďalší ikonický zámer. Takým by ale mal byť nie vďaka extravagantnej architektúre, ale vďaka celkovej kvalite prostredia, ktorú dokážu dobré ateliéry vygenerovať. Jeho realizácia podporí ďalší posun mesta a jeho premenu na špičkovú metropolu na úrovni 21. storočia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Nové svetové mená v Bratislave: Southbank pozná postupujúcich do druhého kola

09.11.2022 17:11:39 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate oznámil mená postupujúcich do druhého kola súťaže na budúcu podobu projektu Southbank na pravom brehu Dunaja. Má ísť o mimoriadne významný development, čo potvrdzujú mená prizvaných architektov. Tvorcovia, ktorí boli vybraní do druhého kola, však nijakým spôsobom nezaostávajú. Bratislava tak pravdepodobne získa projekt európskej úrovne.

Čítať viac

Penta Real Estate kupuje pozemky HB Reavisu v Novom Lide

31.03.2022 13:19:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate potvrdil rozsiahlu akvizíciu pozemkov v lokalite Nové Lido, teda na petržalskom nábreží Dunaja medzi Starým mostom, Mostom Apollo a Prístavným mostom. Predávajúcim bol ďalší veľký bratislavský developer HB Reavis. Jednotlivé strany sumu za transakciu neprezrádzajú, Penta Real Estate však potvrdzuje, že tu už pripravuje nový polyfunkčný projekt.

Čítať viac

Boj o NKKC pokračuje: Incheba a JTRE spochybňujú závery občianskeho združenia, Immocap kritiku odmieta

22.12.2021 17:20:09 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa bola konečne zverejnená analýza Občianskeho združenia Národné kultúrne a kongresové centrum (OZ NKKC), ktorá mala odpovedať na otázku, kde by sa tento dôležitý prvok vybavenosti mal nachádzať. Pracovná skupina za najlepší návrh označila Nový Istropolis od Immocapu, čo ostatní developeri odmietajú. Odkazujú pritom na posudok Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Čítať viac

Útvar hodnoty za peniaze odporúča vznik Národného kultúrneho a kongresového centra, minister financií zámer kritizuje

16.12.2021 13:26:20 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bolo odhalené hodnotenie Štúdie uskutočniteľnosti projektu Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC). Vypracovať ju dalo rovnomenné združenie, ktorého cieľom je vznik tohto dôležitého prvku občianskej vybavenosti, zásadného pre ďalší rozvoj Bratislavy. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri Ministerstve financií SR síce potvrdil jeho výhodnosť, výsledky štúdie však expresívne skritizoval minister financií Igor Matovič.

Čítať viac

J&T Real Estate oslávilo 25 rokov, v rukách drží budúcnosť Bratislavy

16.11.2021 13:28:14 Adrian Gubčo

J&T Real Estate aktuálne oslavuje 25 rokov pôsobenia na realitnom trhu. Ako firma sama tvrdí, za tú dobu sa vypracovala na mestotvorného developera, ktorý sa zameriava na výstavbu komplexných mestských štvrtí. Je mimoriadne dôležité, aby to tak naozaj bolo. Spoločnosť totiž ovláda pozemky a rozvojové plochy v takom rozsahu, že nie je prehnané povedať, že v rukách drží budúcnosť metropoly.

Čítať viac

JTRE predalo pozemok pri Fuxovej, vzniknúť tu môže Kaufland

18.08.2021 13:53:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate už niekoľko rokov pracuje na rozvoji veľkorysej koncepcie Nové Lido, ktorá je súčasťou územia, známeho ako Celomestské centrum (CMC) Petržalka. Do zóny patrí aj blok južne od diaľnice D1 v dotyku s projektom Fuxova. Developer už dlhšie žiada zmenu územného plánu v prospech mestotvornej zástavby, voľné pozemky však teraz predal reťazcu Kaufland.

Čítať viac

Národné kultúrne a kongresové centrum: Ktoré je najlepšie?

10.08.2021 09:52:00 Adrian Gubčo

Čoskoro by malo byť známe, ktorá ponuka na lokalitu a projekt pre Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) je najlepšia. Odborná komisia, zostavená združením NKKC, by mala predstaviť výsledky štúdie uskutočniteľnosti, kde porovnávala vízie potenciálnych partnerov v Novom Istropolise, Inchebe alebo Novom Lide. Ktoré z uvažovaných centier by mohlo mať na základe známych informácií najväčšiu šancu byť NKKC?

Čítať viac

JTRE vyhodnotilo študentskú súťaž na promenádny most do Nového Lida a približuje podobu štvrte

13.07.2021 12:51:30 Adrian Gubčo

Bratislava by mohla v budúcnosti získať promenádny peší most po vzore viacerých svetových metropol. Developer J&T Real Estate plánuje takouto formou spojiť svoje projekty Eurovea a pripravované Nové Lido na jednotlivých nábrežiach Dunaja. Za týmto účelom vyhlásil a medzičasom už aj vyhodnotil študentskú súťaž, kde hľadal nové pohľady na možnú formu a podobu mostného prepojenia.

Čítať viac

JTRE vyhlási študentskú súťaž na promenádny most do Nového Lida

02.02.2021 09:35:40 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate postupne zvyšuje aktivitu pri príprave budúcej centrálnej štvrte Nové Lido, ktorá vznikne na pravom brehu Dunaja. Rozšírenie zástavby týmto smerom má napomôcť expanzii jadra metropoly. Zásadný podiel na spojení súčasného a nového centra bude mať promenádny most cez rieku, ktorého podobu budú teraz hľadať vysokoškolskí študenti.

Čítať viac

J&T Real Estate predstavuje svoj koncept Národného kultúrneho a kongresového centra

11.11.2020 13:16:02 Adrian Gubčo

Do boja o umiestnenie Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave vstupuje tretí hráč: Po Immocape a Inchebe odhalil svoju víziu NKKC aj developer J&T Real Estate. Nový komplex by mal byť súčasťou pripravovanej štvrte Nové Lido a vytvoriť spoločne s novou budovou SND akúsi kultúrnu os. Vzniknúť tak má srdce nového centra mesta.

Čítať viac

Posledný zo superpriestorov v Novom Lide odhalený

18.12.2017 12:30:00 Adrian Gubčo

Iniciatíva Nové Lido, za ktorou stoja developeri J&T Real Estate a HB Reavis, zverejňuje posledný zo série piatich tzv. superpriestorov, ktoré majú v novej štvrti vzniknúť. Tento má podobu tzv. office parku.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube