Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.09.2018 09:00

Construction update: Národný futbalový štadión, 29.8.2018

Národný futbalový štadión patrí k najväčším projektom v Bratislave, čo je dané nielen rozsahom športoviska, ale aj pridruženými komerčnými funkciami. Tento update bude teda rozdelený na dva, v prvom predstavím postup prác na samotnom štadióne.

Article Big

V tejto chvíli sa už práce na samotnej stavbe blížia k finišu. Zhotoviteľ prakticky ukončil osádzanie sedadiel priamo v hľadisku, zvonka sa finalizuje strešná konštrukcia a fasáda, ktorá čoskoro prekryje konštrukciu športového stánku. Pracuje sa na nástupných exteriérových plochách, kde budú dláždené chodníky. Na štadióne však zatiaľ absentujú mnohé potrebné technológie, čo posúva dátum dokončenia pravdepodobne až na jar budúceho roka, kedy by sa malo začať pravidelne hrávať. Z diskusií však vyplýva, že v provizórnych podmienkach by sa prvý zápas na novom štadióne mohol hrať už na jeseň.

Národný futbalový štadión bude mať dokončení kapacitu 22.500 sediacich divákov, čím sa stane najväčším moderným štadiónom v krajine. Bude slúžiť predovšetkým ako domovský stánok futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava, vzhľadom na kapacitu a umiestnenie v metropole štátu však preberie aj rolu národného štadióna, kde hráva reprezentácia. Z tohto dôvodu je štadión spolufinancovaný Vládou SR (nateraz poskytla 27 miliónov eur, neskôr odkúpi nekomerčnú časť za sumu, od ktorej odpočíta výšku dotácie - aktuálne je odhad ďalších 32,5 milióna eur s daňou), ktorá od súkromného investora, spoločnosti Grafobal Group Development, nežiadala organizáciu architektonickej súťaže. Návrh tak bol pridelený dvornému architektovi developera, štúdiu Expoline.

Nezanedbateľný rozsah pridružených komerčných funkcií vyvoláva pochybnosti o hlavnom cieli investície, kedže celý areál sa premení na mikroštvrť s bývaním, kanceláriami aj nákupným centrom. Tieto dodatočné funkcie menia štadión, ktorý by bez nich bol v podstate štandardným a nudným mestským štadiónom, na akési súkromné mestečko investora, nie nepodobné iným mestečkám v podobe neďalekého areálu Zimného štadióna alebo privátne pôsobiaceho komplexu River Park na nábreží Dunaja.
 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad od Bajkalskej ulice.
  • Štadión nepôsobí nijako výnimočne, čo však nie je dané snahou o minimalizmus, ale nudou.
  • Vonkajší plášť štadióna sa dokončuje.
  • Odhalená konštrukcia športového stánku.
  • Daný segment strechy patrí k málo prvkom zaujímavých aj z architektonického hľadiska.
  • Hľadisko je do veľkej miery dokončené, práce sa presúvajú už aj na hraciu plochu.
  • Vstup od Ulice Viktora Tegelhoffa.
  • VIP časť a administatíva štadióna, pohľad od Ulice Viktora Tegelhoffa.
  • Pohľad od parku Jama.
  • Zdroj: NFŠ

Súvisiace články

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

29.10.2019 11:25:00 Adrian Gubčo

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Nový projekt Medze v Dúbravke je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže.

Medze development in Dúbravka is the result of international architectural competition.

@penta_real_estate

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@pantograph_architects
Bratislavská ZOO by mohla už na budúci rok získať nový výbeh pre medvede. Pôjde o súčasť zóny Karpatský les, kde budú prezentované zvieratá, žijúce v našej prírode.

Bratislava ZOO might get a new bear enclosure next year. It will be a part of Carpathian forest area presenting animals living in Slovak nature.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #zoo #zoologicalgarden #zoology #bear #brownbear #architecture #design #slovakia #medved

@zoobratislava
Vznik novej Bratislavy je niekedy spojený so zánikom nevyhovujúcich alebo nevhodných objektov. Ide o normálny cyklus v meste, ktoré sa rozvíja.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #destruction #demolition #oldvsnew #mlynskenivy #nivy
Pozrieť viac

YouTube