YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.09.2018 09:00

Construction update: Národný futbalový štadión, 29.8.2018

Národný futbalový štadión patrí k najväčším projektom v Bratislave, čo je dané nielen rozsahom športoviska, ale aj pridruženými komerčnými funkciami. Tento update bude teda rozdelený na dva, v prvom predstavím postup prác na samotnom štadióne.

V tejto chvíli sa už práce na samotnej stavbe blížia k finišu. Zhotoviteľ prakticky ukončil osádzanie sedadiel priamo v hľadisku, zvonka sa finalizuje strešná konštrukcia a fasáda, ktorá čoskoro prekryje konštrukciu športového stánku. Pracuje sa na nástupných exteriérových plochách, kde budú dláždené chodníky. Na štadióne však zatiaľ absentujú mnohé potrebné technológie, čo posúva dátum dokončenia pravdepodobne až na jar budúceho roka, kedy by sa malo začať pravidelne hrávať. Z diskusií však vyplýva, že v provizórnych podmienkach by sa prvý zápas na novom štadióne mohol hrať už na jeseň.

Národný futbalový štadión bude mať dokončení kapacitu 22.500 sediacich divákov, čím sa stane najväčším moderným štadiónom v krajine. Bude slúžiť predovšetkým ako domovský stánok futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava, vzhľadom na kapacitu a umiestnenie v metropole štátu však preberie aj rolu národného štadióna, kde hráva reprezentácia. Z tohto dôvodu je štadión spolufinancovaný Vládou SR (nateraz poskytla 27 miliónov eur, neskôr odkúpi nekomerčnú časť za sumu, od ktorej odpočíta výšku dotácie - aktuálne je odhad ďalších 32,5 milióna eur s daňou), ktorá od súkromného investora, spoločnosti Grafobal Group Development, nežiadala organizáciu architektonickej súťaže. Návrh tak bol pridelený dvornému architektovi developera, štúdiu Expoline.

Nezanedbateľný rozsah pridružených komerčných funkcií vyvoláva pochybnosti o hlavnom cieli investície, kedže celý areál sa premení na mikroštvrť s bývaním, kanceláriami aj nákupným centrom. Tieto dodatočné funkcie menia štadión, ktorý by bez nich bol v podstate štandardným a nudným mestským štadiónom, na akési súkromné mestečko investora, nie nepodobné iným mestečkám v podobe neďalekého areálu Zimného štadióna alebo privátne pôsobiaceho komplexu River Park na nábreží Dunaja.
 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad od Bajkalskej ulice.
  • Štadión nepôsobí nijako výnimočne, čo však nie je dané snahou o minimalizmus, ale nudou.
  • Vonkajší plášť štadióna sa dokončuje.
  • Odhalená konštrukcia športového stánku.
  • Daný segment strechy patrí k málo prvkom zaujímavých aj z architektonického hľadiska.
  • Hľadisko je do veľkej miery dokončené, práce sa presúvajú už aj na hraciu plochu.
  • Vstup od Ulice Viktora Tegelhoffa.
  • VIP časť a administatíva štadióna, pohľad od Ulice Viktora Tegelhoffa.
  • Pohľad od parku Jama.
  • Zdroj: NFŠ

Súvisiace články

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

29.10.2019 11:25:00 Adrian Gubčo

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Čítať viac

Development v okolí NFŠ ide do finále

06.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave sa blíži k dokončeniu. Hoci hlavná časť výstavby areálu Národného futbalového štadióna – samotný športový stánok – bola viacmenej dokončená a daná do prevádzky už pred niekoľkými mesiacmi, nemožno zabudnúť ani na kancelársku vežu a rezidenčný komplex, ktorý k NFŠ patria. Tie sú teraz vo finálnej fáze výstavby.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je už v prevádzke: Hodnotenie nového štadióna

05.03.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V nedeľu, 3.3.2019, bola súťažným zápasom Fortuna Ligy oficiálne odštartovaná prevádzka futbalového štadióna Tehelné Pole, nazývaného aj Národný futbalový štadión. Ide o dosiaľ najväčší, najmodernejší a najdrahší štadión svojho druhu na Slovensku, zároveň však patrí aj k najkontroverznejším. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vyzerá zvnútra a či je skutočne „pýchou Bratislavy“, ako ho niektorí nazývajú.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je takmer dokončený, výstavba veže pri štadióne stojí

13.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch prebiehajú dokončovacie práce na výstavbe projektu Národného futbalového štadióna, resp. jeho športovej časti. Mohutný development však zahŕňa aj bytový komplex a administratívnu vežu, osadenú priamo v rohu hľadiska. Stavebná aktivita na tomto objekte v poslednej dobe ustala.

Čítať viac

Národný futbalový štadión pred dokončením

21.11.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna ide do finále. Na stavbe športovej časti areálu sa už dokončuje hľadisko, položil sa trávnik na hracej ploche a realizujú sa exteriérové plochy v okolí štadióna. Investor NFŠ, a.s., robí všetko pre to, aby sa ešte v priebehu tohto roka stihol na štadióne odohrať prvý zápas.

Čítať viac

Národný futbalový štadión z výšky

24.07.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna a súvisiacich častí projektu - bytového komplexu Byty Tehelné pole a administratívnej budovy Tower 5 napreduje. Na štadióne je už osadená podstatná časť sedadiel, dokončuje sa strecha a postupne aj obloženie štadióna. Bytová veža si začína vydobýjať miesto v panoráme Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadón, 01.04.2018

05.04.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadiónu (NFŠ) v lokalite Tehelné Pole značne pokročila, podstatná časť športovej časti areálu je už dokončená. Investor NFŠ, a.s., spojený s podnikateľom Ivanom Kmotríkom, verí, že štadión by mal byť plne dokončený do konca tohto roka.

Čítať viac

Podstata nekvality Národného futbalového štadióna

29.11.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Na margo "kauzy" sedenia bez výhľadu na "Národnom futbalovom štadióne", možno len ťažko nájsť výrok, ktorý by lepšie zhodnotil situáciu.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 12.11.2017

17.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Stavebník realizujúci výstavbu Národného futbalového štadióna nasadil v poslednom období obrovské tempo - až také, že tieto päť dní staré fotky sa stávajú už pomaly neaktuálnymi. Podľa neoverených informácii je cieľom developera, spoločnosti NFŠ, a.s., spustiť futbalovú sezónu 2018/2019 už na novom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión napreduje

12.10.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) pokračuje, na hlavnej tribúne sa už objavila prvá časť strešnej konštrukcie. Na stavenisku aktuálne pracuje viac žeriavov ako na akomkoľvek inom projekte v Bratislave. Napriek tomu, stavba má meškanie tri mesiace.

Čítať viac

Výstavba Národného futbalového štadióna napreduje

09.08.2017 08:00:00 Adrian Gubčo

Na stavenisku s aktuálne najväčším počtom žeriavov v Bratislave rýchlo napreduje výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Komplex bude okrem športovej funkcie obsahovať aj komerčné časti, ktoré budú ešte výraznejšie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube