YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 16.02.2023 15:50

Downtown neprestáva rásť. Polyfunkčná stavba Chalupkova získala prvé dôležité povolenie

Minulý rok bol predstavený zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova. Komplex s prevahou bývania má dotvoriť vznikajúcu kancelársko-obytnú štvrť v bratislavskom downtowne. Na jeho príprave sa podieľal aj významný slovenský developer HB Reavis. Takmer na deň presne sa zámer o krok priblížil k realite.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

Novovznikajúci downtown je bližšie k ďalšiemu zahusteniu. Územie má doplniť Polyfunkčná stavba Chalupkova, ktorá vznikne na ploche juhovýchodne od plánovaného kancelárskeho komplexu Mlynské Nivy Košická. Územie sa „odomklo" pre ďalšiu transformáciu po dokončení projektu Nivy spred dvoch rokov od vtedy kľúčového hráča na developerskom trhu – HB Reavis. Dočasná autobusová stanica totiž zaberala aj veľké plochy popri Chalupkovej.

Predkladateľom projektu je spoločnosť INMATI s.r.o. Firma nemá priame väzby na HB Reavis, pozemky však väčšinovo vlastní na tohto developera naviazaná firma (SPV). Samotné HB Reavis potvrdilo, že sa na príprave zámeru zúčastňuje. Investori teraz zaznamenali pokrok v povoľovaní. Polyfunkčná stavba Chalupkova prešla posudzovaním vplyvov na životné prostrednie (EIA). Podľa zverejneného dokumentu sa navrhovaná činnosť nebude posudzovať, ide teda o tzv. "malú EIA". 

Development bude v zmysle dokumentácie tvorený trojicou bytových domov D1, D2, D3 s občianskou vybavenosťou v parteri. Objekt D1 sa bude nachádzať v južnej časti areálu, pôjde o desaťpodlažný sekciový dom s dvomi jadrami a výškou 32 metrov. Dom D2 na západnej hrane pozemku bude bodový a naplánovaný je so 16 nadzemnými podlažiami pri výške 50 metrov, čím vznikne výšková dominanta projektu. Budova D3 na východnej hrane pozemku je riešená ako sekciová s dvomi vertikálnymi jadrami a ôsmimi nadzemnými podlažiami (výška atiky 25,3 metrov). Parter všetkých domov by mal obsahovať obchodné jednotky, pri dome D3 bude parter mierne zapustený. Objekty tvoria spoločne pootvorený blok s parkovo riešeným nádvorím.

Vzniknúť by tu mohlo približne 253 bytov, z toho bude 56 nehnuteľností v D1, 149 v D2 a 48 v D3. Spolu s retailom budú obslúžené 382 parkovacími miestami. Ide však o predbežné čísla, na čo v minulosti upozornil aj developer. „Jedná sa o prvé administratívne kroky, nateraz je zbytočné špekulovať nad tým, čo konkrétne tu pribudne. EIA ako jeden z dôležitých krokov znamená posudzovanie vplyvov na životné prostredie a nie je záväzný, čo do detailov samotného projektu,“ vysvetľoval vtedy Sebastián Révay, toho času Country Marketing & PR Manager v HB Reavis.

Dowtown každopádne smeruje k získaniu nových bytov. Napokon ich nebude už developovať HB Reavis, ak sa však zachovajú základné parametre aj architektonická kancelária, nie je vylúčené, že budú na dobrej úrovni. Autorom konceptu je oceňované štúdio Pantograph. Projekt by mal byť v súlade s Územným plánom zóny Chalupkova.

Koordinačná situácia. Zdroj: INMATI / EIA

Podľa aktuálne zverejneného dokumentu bude musieť stavebník počítať s niekoľkými podmienkami. Okresný úrad odporúča realizovať druhý variant, ktorý uvažuje s odovzdávacou stanicou ako zdrojom tepla. Firma tiež musí dopracovať projektovú dokumentáciu z hľadiska cyklodopravy s uvedením konkrétnych riešení cyklotrás a cyklistického parkovania, vrátane detailných dopravných výkresov. Zrealizovať sa musia vhodné vodozádržné opatrenia, ako sú zelené strechy, otvorené vodné plochy jazierok či priepustné spevnené plochy pre peších. 

Investor Polyfunkčnej stavby Chalupkova musí taktiež doplniť a bližšie popísať projekt sadovníckych úprav alebo navrhnúť atraktívny verejný priestor s výsadbou stromov. Okresný úrad žiada, za účelom zlepšenia mikroklimatických podmienok a tepelných pomerov, aplikovať na horizontálne plohy extenzívnu zeleň a na vertikálne plochy popínavú zeleň. V ďalšom stupni projektovej dokumentácie tak má byť uvedené množstvo, konkrétny typ alebo umiestnenie týchto prvkov. 

Developer však musí zabezpečiť aj posúdenie pamiatkových hodnôt objektu bývalej chemickej továrne Kinzl Pamiatkovým úradom. Stavba bola vybudovaná medzi rokmi 1910 – 1933 a pre stavbu tohto developmentu má byť asanovaná, pričom ide o jeden z mála pozostatkov industriálnej minulosti v území.

Predkladateľ zámeru rámcovo očakáva začiatok výstavby v 2Q 2024 a ukončenie v 3Q 2026, čo sú pomerne triezve odhady. Do projektu by mal investor vložiť približne 45 miliónov eur.

 

Nová Bottova. Zdroj: Skyscrapercity.com

 

S Polyfunkčnou stavbou Chalupkova sa postupne budú uzatvárať kontúry budúcnosti tejto časti mesta. Dnes známe informácie nasvedčujú, že ju bude dopĺňať komplex Mlynské Nivy Košická, kde vznikne výrazná výšková budova, nárožie Bottovej a Chalupkovej ulice zas dotvorí Nová Bottova a Chalupkova Residence. Všetky developmenty boli plánované HB Reavisom, ktorý mal mať premiéru na rezidenčnom trhu.

Odvtedy však developer potvrdil svoj odchod zo slovenského trhu. Pozemky aj s projektami podľa dostupných informácií predáva, pričom ich chce predať ako celok. Na trhu sú už niekoľko mesiacov a v prvom kole sa mu ich údajne predať nepodarilo, keďže žiadal za plochy privysokú sumu. Skôr či neskôr ich však nepochybne niekto kúpi - ide o lukratívnu súčasť nového centra mesta, kde už nie je veľa dostupného miesta nazvyš. Dá sa predpokladať, že majiteľom sa stanie niektory zo silných bratislavských developerov, zvlášť tých, ktorí sú už v lokalite aktívni. 

Spolu s výstavbou sa zmení aj charakter Chalupkovej, ktorá bola v minulosti dôležitou ulicou v priemyselnej časti Bratislavy. Už prvé desaťročie 21. storočia však prinieslo takmer úplný zánik pôvodnej zástavby industriálneho charakteru. Jedinú výnimku tvoril objekt, kde sa usídlilo známe bratislavské mäsiarstvo. Búranie bolo prvou časťou predpokladaného rozvoja, v rámci ktorého tu mali vzniknúť nové komerčné priestory vo výškových budovách. Základný rozvojový dokument, definujúci regulatívy rozvoja lokality (Územný plán zóny Chalupkova), začal vznikať v roku 2009.

Premena dnes zanedbanej časti novovznikajúceho centra Bratislavy, je už veľmi blízko. Doplnia ju komplexy súčasných stavieb, ktoré ďalej prispejú k zmene obrazu mesta. Po dobudovaní downtownu získa metropola dynamicky pôsobiace srdce, výnimočné aj v stredoeurópskom kontexte. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Koordinačná situácia. Zdroj: INMATI / EIA

Súvisiace články

Nové bývanie v downtowne. Na Košickej pribudne veža od známeho ateliéru

08.03.2023 16:18:24 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown dostane ďalšiu výškovú budovu. Nachádzať sa bude pri Košickej ulici, ktorá sa čoskoro zmení na veľkomestskú triedu, obklopenú vežami. Nový projekt je súčasťou rozsiahlejšieho developmentu, ktorého ďalší rozvoj bude závisieť od úspešnosti firmy HB Reavis pri predaji svojich pozemkov v súvislosti s odchodom zo slovenského trhu.

Čítať viac

Na Chalupkovej by mal pribudnúť ďalší projekt od HB Reavis

14.02.2022 18:38:05 Adrian Gubčo

Chalupkova ulica bude už onedlho predstavovať jednu z kľúčových ulíc v novom centre Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Vo výstavbe aj v príprave je tu viacero projektov, vrátane niekoľkých výškových budov. K plánovaným developmentom teraz pribúda ďalší, označený ako Polyfunkčná stavba Chalupkova. Za zámerom stojí HB Reavis v kooperácii s majiteľmi miestnych pozemkov.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Príprava projektu Mlynské Nivy Košická napreduje

11.05.2020 09:25:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis síce kvôli pandémii koronavírusu pozastavil asanáciu Apollo Business Centra a posunul dátum dokončenia Stanice Nivy, v príprave iných projektov však postupuje aj naďalej. V posudzovaní vplyvov na životné prostredie je prvá časť masívneho zámeru Mlynské Nivy Košická, ktorý dotvorí južnú stranu ulice Mlynské nivy naproti autobusovej stanici.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

Veža v projekte Mlynské Nivy Košická mení výšku

29.11.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis aktuálne dokončuje najvyššiu budovu v Bratislave, kancelársku Nivy Tower so 125 metrami, hneď v susedstve však plánoval podobne vysokú vežu. Výšková budova v projekte Mlynské Nivy Košická mala byť vlajkovou loďou developera, teraz sa však objavuje nečakaná zmena: projekt zmení výšku, a to smerom nadol.

Čítať viac

Druhá fáza projektu Mlynské Nivy Košická má záväzné stanovisko

15.05.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Ďalšia časť bratislavského downtownu je bližšie k realite. Developer HB Reavis obdržal kladné záväzné stanovisko k druhej fáze projektu Mlynské Nivy Košická, v rámci ktorého má vzniknúť administratívny komplex, ktorý do veľkej miery uzavrie vznik štvrte Nové Nivy.

Čítať viac

Projekt Mlynské Nivy Košická potvrdzuje finálnu výšku

05.12.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, dokončujúci administratívny projekt Twin City Tower a napredujúci vo výstavbe Stanice Nivy, postupne pracuje aj na príprave ďalších projektov. Z nich najvýraznejším bude komplex Mlynské Nivy Košická, ktorého dominantou bude veža na nároží rovnomenných ulíc.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú vežu v zóne Nivy

11.12.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem už známych projektov, developer HB Reavis dlhšie pripravuje aj ďalšie zámery, ktoré budú súčasťou vznikajúcej štvrte Nové Nivy. Najnovšie odhaľuje vežu, ktorá vyrastie na nároží ulíc Košická a Mlynské nivy a nielen vďaka hmote, ale aj architektúre, vytvorí skvelú vstupnú bránu do bratislavského downtownu.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube