Author photoAdrian Gubčo 28.11.2018 08:45

Projekt Mendelsohn je dokončený

Mestská časť Podunajské Biskupice sa dočkala dokončenia ďalšieho projektu. Po výraznom (mierkou, nie kvalitou) obytnom súbore Oppidum pribudol bytový dom Mendelsohn, nachádzajúci sa na hlavnej triede mestskej časti, Kazanskej ulici. Developerom je Bencont Group.

Výstavba projektu sa spustila v roku 2008, no po vybudovaní podzemnej časti domu sa zastavila. Projekt vtedy developovala spoločnosť Darvos, resp. skupina VVMZ, ktorá ho v roku 2016 predala Bencontu. Práce sa v letných mesiacoch roka 2016 opäť obnovili a dnes sa objekt konečne kolauduje.

Bodový bytový dom vznikol na nároži Kazanskej a Krajinskej ulice, kde sa zráža pôvodná vidiecka zástavba s mestskou v okolí hlavnej ulice. Výškou jedenástich nadzemných podlaží aj špecifickou architektúrou je výrazným akcentom v lokalite, aj keď tu v nedávnej minulosti vzniklo viacero podobných domov.

Čo Mendelsohn vymedzuje spomedzi iných projektov, je jeho vzhľad, kde sa vďaka oblým tvarom, inšpirovaným prácou nemeckého architekta Ericha Mendelsohna a najmä jeho slávnym dielom – Einsteinovou vežou v Postupime (Potsdame) – podarilo dosiahnuť veľmi dobre zapamätateľný výraz. Popri nízkom priemere súčasnej architektúry v Podunajských Biskupiciach (kde jednu z mála výnimok tvorí obytný komplex Malý Dunaj na druhej strane ulice) je tento projekt výnimočný.

Developer pritom využil už dizajn od pôvodného developera, ktorý pre návrh oslovil architektku Andreu Klimko. Rozhodne to bol správny krok, Mendelsohn tak svieti popri iných projektoch spoločnosti – blízkeho Valerianu na Kazanskej, alebo predovšetkým TuJeToIn v Dúbravke.

Samotný bytový dom obsahuje 60 1-izbových až 4-izbových bytov s priemernými cenami okolo 2.050 eur za meter štvorcový. Ako voľných je ešte deklarovaných 12 bytov, ďaších sedem je „nezáväzne rezervovaných. Voľný je ešte aj jeden z dvojice veľkorysých veľkometrážnych bytov na najvyššom, jedenástom podlaží. Obyvatelia budú mať k dispozícii občiansku vybavenosť vo výmere 543 metrov štvorcových na prvom nadzemnom podlaží a 78 parkovacích miest v podzemnej garáži.

Projekt sa v týchto dňoch kolauduje, odstránené už bolo aj pletivo z okolia stavby. Prví majitelia sa budú môcť čoskoro sťahovať. Hoci Bencontu ostáva predať ešte pomerne dosť bytov, projekt ako taký je veľmi vydarený. Ide rozhodne o mimoriadne pozitívny vstup do Podunajských Biskupíc.

Dostavaním Mendelsohnu (a Oppida) sa nateraz prerušila transformácia okolia Kazanskej ulice. Táto pomerne široká trieda prešla od začiatku tohto storočia výraznou premenou, ktorá zvýšila jej mestotvorný potenciál. Nanešťastie, súkromnej výstavbe nesekundovala aj kvalita verejných priestranstiev.

Dobre to vidno aj pred Mendelsohnom na šialenom riešení prechodu pre chodcov, kde stavebník vydláždil ostrovček vodiacou dlažbou pre slabozrakých (kompletne celý ostrovček) a nezrealizoval bezbariérovú úpravu. Takáto formaprechodu pre chodcov by mala byť v rozpore s normami, hoci ťažko povedať, či je zodpovedný stavebník, alebo verejná správa, ktorá dala zlé zadanie a náprava ju očividne vôbec netrápi.

Celá Kazanská by si zasluhovala transformáciu na tzv. kompletnú ulicu, kde by sa rozšírili chodníky, zrealizovali stromoradia, vybudovala cyklotrasa a do budúcnosti spravil stredový pás pre električkovú trať, ktorú začína sľubovať každý miestny kandidát do funkcie. Aj keď je jej prípadne dovedenie do Podunajských Biskupíc hudbou pomerne vzdialenej budúcnosti (realisticky okolo roku 2030), u časti miestnej reprezentácie je to už témou.

Ak by sa tak stalo, všetky miestne developmenty vrátane Mendelsohnu by sa stali súčasťou atraktívneho mestského prostredia. V jeho prípade by tak vznikla príjemná súhra kvalitnej architektúry a verejného priestoru, čoho je v Bratislave stále nedostatok.

 

Fotografie z 18.11.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad z Krajinskej ulice
  • Pohľad severovýchodný z Kazanskej ulice
  • Katastrofálne riešený ostrovček, chýbajúci bezbariérový prechod na druhú stranu ulice
  • Zdroj: Bencont Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube