Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.07.2019 06:50

Ďalší projekt na Kolibe: Koliba Gardens

Stavebný rozvoj Koliby bude pokračovať ďalším projektom. Na nezastavanom pozemku nad Slovenským hydrometeorologickým ústavom vznikne séria viladomov, nazvaných Koliba Gardens. Developerom je spoločnosť Púpava Development.

Article Big

Zdroj: Púpava Development

Vďaka polohe v nadväznosti na Jeséniovu ulicu možno o tomto projekte povedať, že sa naozaj nachádza na Kolibe, na rozdiel od mnohých iných s názvom obsahujúcim pomenovanie tejto lokality. Bezprostredné okolie je tvorené zástavbou rodinných domov a víl, doplnených niekoľkými bytovými domami menšej mierky. V tesnom dotyku s parcelou bol pred niekoľkými rokmi otvorený revitalizovaný priestor Gaštanica.

Ide tak o pomerne exkluzívne prostredie, čoho si je developer vedomý. Development bude mať podobu desiatich dvojpodlažných domov, osadených do mierne stúpajúceho svahu, vďaka čomu budú pôsobiť vyššie a budú mať k dispozícii podzemné podlažie. Domy budú mať tvar písmena L, vďaka čomu vzniknú intímnejšie nádvoria, odvrátené od privátnej ulice, napojenej na Jeséniovu.

Každý z viladomov bude štvorizbový s úžitkovou plochou od 211 do 244 metrov štvorcových, k čomu sa pridáva ešte pozemok s veľkosťou od 257 po 392 metrov štvorcových (teda takmer 4 áre). Štandard prevedenia má byť vysoký – hoci detaily nie sú uvedené – a jeho súčasťou sú aj tri parkovacie miesta na každý dom. Ceny developer ponúka na vyžiadanie.

Domy majú ujednotenú architektúru , čo je pozitívne, tá je však pomerne fádna. Od ulice domy pôsobia len ako jednoduché kubusy, lepšie to je pri pohľade do dvora, hoci architekti (ktorí nie sú uvedení) sa nevyhli zbytočnosti v podobe balkónu na rodinnom dome. Pri očakávaných cenách a proklamovanom štandarde by však architektúra mala byť na špičkovej úrovni.

Oficiálna webstránka uvádza, že výstavba by sa mala spustiť na jeseň tohto roka s ukončením hrubej stavby počas budúceho leta a celkovým dokončením výstavby do konca roka 2020. Domy by sa tak majiteľom mali odovzdávať v priebehu jari 2021.

 

Zdroj: Púpava Development

 

Koliba Gardens sa nevyznačuje žiadnym výrazným prínosom pre lokálnu komunitu s výnimkou zefektívnenia využitia dnes prázdneho pozemku. Hoci dostupnosť k verejnej doprave je pomerne dobrá, je len málo pravdepodobné, že ju rezidenti budú využívať. Pozitívom by bolo vytvorenie ďalšieho spojenia s Gaštanicou, to je však nereálne nielen preto, lebo pozemky nie sú úplne prepojené, ale aj preto, lebo ulica bude privátna.

Projekt tak bude jednou z viacerých nových „gated communities“ v Bratislave, teda formou určitej sociálnej segregácie, hoci v tomto prípade najbohatších skupín obyvateľstva. Pre vitalitu mesta sa však ako najlepší ukazuje sociálny mix, čoho predpokladom je odstraňovanie takýchto bariér. Možnosti obmedziť vznik takýchto ulíc legislatívou sú obmedzené. 

Na druhej strane, forma Koliba Gardens nie je dôvodom, aby projekt nevznikol. Funkcia, mierka aj hustota zástavby sú v tejto časti Koliby v princípe akceptovateľné.

 

Zdroj: Púpava Development

 

Pre Púpava Development ide o jeden z prvých projektov v Bratislave. Mimo metropolu sa developer zameriava predovšetkým na Trnavu, Nitru či Stupavu, no najmä na prvé menované mesto. V Trnave stojí za viacerými zaujímavými projektami aj väčších mierok alebo v historickom prostredí. V tomto smere by mohol byť developer teoreticky prínosom pre viaceré parcely v historickom centre, ak by zapustil korene aj v Bratislave. Mnohé prieluky stále potrebujú vyplniť. 

Púpava Development má dnes okrem Koliba Gardens pripravený aj nadštandardný projekt Vila Gemini na Hradnom kopci. V prípade úspechu oboch developmentov sa tak možno v Bratislave udomácni ďalšia spoločnosť. Pre vitalitu trhu je to rozhodne pozitívne.

Galéria

  • Zdroj: Púpava Development
  • Zdroj: Púpava Development
  • Zdroj: Púpava Development
  • Zdroj: Púpava Development

Súvisiace články

Podhorský pás a Koliba v apríli 2020

06.05.2020 17:47:00 Adrian Gubčo

Jedna z najrýchlejšie sa meniacich častí Bratislavy, svahovité územie v podhorí Koliby a vrchu Vtáčnik, sa postupne v čoraz väčšej miere zahusťuje. Niečo som naznačil už v poslednom príspevku o lokalite, týkajúcom sa projektov Little Koliba a Rezidencia Horizont, v území ich však pribúda oveľa viac. Tzv. Podhorský pás sa mení na intenzívne zastavanú časť metropoly.

Čítať viac

Podhorský pás sa mení: Aká je budúcnosť svahov nad Bratislavou?

07.06.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Časť Bratislavy nazývaná Podhorský pás, zahŕňajúca kopcovité územia na mestskými časťami Staré Mesto, Nové Mesto a Rača, aktuálne prechádza radikálnou premenou. Ešte donedávna išlo o vinohradnícku oblasť, ktorá však postupne zaniká. Na to, aké projekty ju zmenili a aký bude jej ďalší vývoj, sa pozriem v trojici článkov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Panoráma bratislavského downtownu z Prístavného mosta od @rasto_ba Veľká vďaka za skvelé fotografie!

Panorama of Bratislava downtown from Prístavný most.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #panorama #skyline #tower #highrise #city #skypark #klingerka #nivytower #tower115  #architecture #modernarchitecture
Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Eurovea II počas západu slnka.

Eurovea II during sunset.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Koniec Apollo Business Centra.

The end of Apollo Business Center.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #demolition #destruction #Apollo #apollobusinesscenter #office #work #architecture #modernarchitecture @hbreavis
Vajnorská 21 je príjemným doplnkom meniacej sa ulice. Vajnorská sa už onedlho premení na pekný bulvár.

Vajnorská 21 is a nice addition to the changing Vajnorská street. Soon it will be a pretty boulevard.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #vajnorska #architecture #modernarchitecture #vsco @cakovandpartners
Ďalší veľký bratislavský development je odhalený: pokračovanie Klingerky prinesie nové výškové budovy, vrátane jednej z najvyšších v Bratislave.

Another big Bratislava development is revealed: Another stage of Klingerka contains several highrises including one of the tallest towers in the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #downtown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #office #work #architecture #modernarchitecture #urbanism #klingerka #gfi @jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube