Author photoAndrej Sárközi 19.10.2022 14:47

Opäť kompletnejšia štvrť: V Záhorskej Bystrici pribudol kvalitný obytný súbor

Šestica bytoviek nového súboru Karpatium Rezidencie doplnila rozvíjajúcu sa časť Záhorskej Bystrice, nazývanú Krče. Realizácia projektu začala v roku 2019, dokončená bola v priebehu tohto roka. Development vznikol ako súčasť rozsiahlejšieho konceptu Pod Vŕškami, ktorý ráta so vznikom novej mestskej štvrte.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Investor BTK invest s.r.o. postavil v spolupráci s architektonickou kanceláriou FVA Architekti súbor šiestich bytoviek, ktoré spoločne tvoria pootvorený blok. Ako informovali Karpatium Rezidencie na svojej oficiálnej stránke ešte v máji tohto roka, objekt je v stave finalizácie. Dnes je úplne dokončený a vyplnil ďalší sektor, ktorý mal byť zastavaný ako súčasť zóny Pod Vŕškami.

Pod Vŕškami je názov novej štvrte v južnej časti Záhorskej Bystrice, ktorá je v priamom dotyku s pôvodnou obcou. História tohto veľkého zámeru je pomerne komplexná. Ako sme už uviedli v staršom článku, spoločnosť Opera SL Group prišla pred vyše desiatimi rokmi s ideou vzniku lokality, založenej na princípoch nového urbanizmu. Pod Vŕškami tak mali obsahovať komplexnú vybavenosť, hustú zástavbu s ľudskou mierkou či centrálny verejný priestor. Tieto veľkorysé plány však okresala kríza a developer viaceré parcely predal novým investorom. 

Jedným z nich je už spomenutý developer BTK invest, ktorý do územia priniesol celkovo 145 bytov, od 2-izbových až po 5-izbové. Bytové jednotky sa nachádzajú na všetkých podlažiach, niektoré rezidencie sú v ponuke s predzáhradkami, niektoré sú zase klasickejšie s balkónmi. Súčasťou projektu sú aj prestížnejšie byty – strešné penthousy. V súčasnosti je voľných len sedem jednotiek, jeden byt je rezervovaný a ostatné predané. Voľná je aj jedna z najdrahších nehnuteľností v novom komplexe. Päťizbový byt o rozlohe 254,8 metrov štvorcových je na predaj za sumu 609-tisíc eur.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti

Len sedem voľných bytových jednotiek značí, že Karpatium Rezidencie sa u klientov stali pomerne žiadaným developmentom. To sa však nedialo hneď od začiatku výstavby. Oficiálna stránka projektu v roku 2020 uvádzala len 5 predaných bytov a 35 rezervovaných. Veľká časť projektu tak ostávala voľná. To sa nakoniec v priebehu posledných dvoch rokov zmenilo.

Rezidencie sú podľa developera charakteristické nadštandardnou technológiou. V každej z obytných miestností sa nachádza podlahové kúrenie a fancoilové chladenie. Prítomné tak nie sú žiadne radiátory. Štandardom sú aj veľké hliníkové francúzske okná, ktoré sú doplnené o predprípravu na elektricky ovládané exteriérové žalúzie. Bytové domy sú však príznačné aj na Slovensku skôr vzácnym stavebným riešením – budovaním pomocou filigránovej technológie. Tento konštrukčný proces prefabrikácie zrýchľuje priebeh celej stavby.

Bytovky sa inak vyznačujú decentnou architektúrou, ktorá zapadá do prostredia štvrte. Urbanizmus už bol vopred daný, pričom napodobuje princípy mestskej blokovej zástavby. Domy tak vytvorili vo vnútrobloku príjemný líniový parčík – stalo sa tak pre ich orientáciu a vybavenosť pre deti i dospelých v podobe ihriska alebo exteriérového fitness. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Bývanie v Karpatium Rezidencie sa vyznačuje niekoľkými špeciálnymi vlastnosťami. Základné vybavenie je na solídnej úrovni, dispozície bytov sú riešené racionálne a nevšednosť dopĺňa nielen výhľad na Malé Karpaty, ale aj ich pešia dostupnosť. Dané územie na periférii Záhorskej Bystrice už disponuje postupne sa zlepšujúcou občianskou vybavenosťou - autobusová zastávka, kaviareň či väčšie detské ihrisko sa nachádzajú do 200 metrov od novej štvrte. Supermarket, škola, škôlka, miestny úrad či čerpacia stanica sú v dostupnosti do jedného kilometra. 

Problémovým však môže byť dopravné spojenie s centrom Bratislavy. Štvrtý bratislavský okres je dnes závislý od stále viac zaťažených prístupových ciest. Fakt, že bývalý vlastník jednotlivých parciel rozpredal pozemky novým developerom, prinieslo do tejto štvrte aj istú formu konkurencie. V okolí boli vybudované aj iné obytné súbory, za ktorými stoja skúsenejší developeri. Je to napríklad ITB Development, ktorý v spolupráci s blízkou architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý zrealizoval susedný projekt Kolísky. Neďaleko vybudovala uzavretú obytnú štvrť Záhorské Sady spoločnosť Penta Real Estate. Prirodzene, vo svojich plánoch pokračuje aj developer celého súboru, ktorý pripravuje (pokiaľ mu to mestská časť nezatrhne) najväčšiu etapu Pod Vŕškami, nazvanú Green River. 

Karpatium Rezidencie dnes tvoria zatiaľ najmohutnejší z dokončených blokov. V tesnom susedstve obdobných projektov, ale aj blízkych rodinných domov, doplnil zástavbu novej štvrte Záhorskej Bystrice. Obyvatelia každopádne prichádzajú o kľúčovú komoditu – čas dochádzania do centra Bratislavy. Stojí za to teda prehodnotiť, či presťahovanie sa na perifériu hlavného mesta so zložitou dostupnosťou bude stáť za prezentovaný komfort súčasných či budúcích rezidentov v nových bytových domoch.

 

Fotografie z 16.10.2022. Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube