Author photoAdrian Gubčo 08.07.2020 11:00

Guthaus už prerastá okolie a odhaľuje retailovú časť

Novomestský projekt Guthaus od developera Corwin rastie mimoriadne rýchlym tempom – kým v prvej polovici jari ešte len začal pridávať prvé nadzemné podlažia, dnes sa už začína týčiť nad susedným supermarketom. Vysoké štádium výstavby podnietilo developera k odhaleniu ponuky obchodných priestorov, development ako taký je však ešte ďaleko od dokončenia.

Rozbehnúť výstavbu naplno umožnil súhlas mestskej časti Bratislava – Nové Mesto so zmenou stavby pred dokončením, kedže Guthaus je v skutočnosti starší zámer, ktorý Corwin prebral a upravil. Pôvodný projekt totiž rátal so vznikom 16- a 19-podlažnej veže prepojenej 7-podlažnou podnožou, pričom prvé podlažie by bolo retailové a nad ním by sa nachádzali dve podlažia kancelárií. Po úprave sa kancelárie zmenili na byty a zvýšila sa podlažnosť (o jedno technické podlažie), no bez zmeny výšky budov.

Zmena bola predmetom kritiky niektorých komunálnych politikov, hoci vo výsledku priniesla zníženie záťaže, zväčšenie verejného priestoru a celkové zmenšenie podlažnej plochy projektu. Úprava bola v súlade s Územným plánom a vo výsledku má lokalite pomôcť viac, ako projekt v pôvodnej podobe. Napriek tomu, povoľovanie zmeny stavby pred dokončením stavby trvalo dlhšie, čo takmer narušilo výstavbu, keďže zhotoviteľ sa blížil do bodu, kedy bolo toto rozhodnutie maximálne potrebné.

Na začiatku roka však Stavebný úrad vyjadril súhlas s úpravami a Guthaus mohol začať nerušene rásť. Dnes dosahuje podnož už takmer maximálnu výšku. Veže sú však ešte asi len v polovičnej výške, čo bude už v blízkej budúcnosti viesť k zaujímavému kontrastu voči susednému jednopodlažnému supermarketu, ktorý tu dlhodobo udával mierku. Z projektu sa stane dominanta tejto časti mesta.

Vo výstavbe tu je 292 bytov a apartmánov, ktoré developer nasadzuje do predaja postupne. V ponuke je aktuálne 84 voľných jednotiek (z tohto počtu je 27 predbežne rezervovaných). Jednotlivé byty disponujú vysokou úrovňou štandardu, ktorého súčasťou je stropné chladenie a vykurovanie alebo drevené parkety. Pomerne dobre sú zvládnuté aj dispozície, ktoré sú racionálne, no zároveň vzdušné.  

Jedným z benefitov sú aj hlboké zalamované balkóny, ktoré majú byť prístupné z každej obytnej miestnosti. Tie, spoločne s tieniacimi paravánmi, budú zároveň aj hlavným dizajnovým prvkom budov. Architektúra patrí k silným stránkam Guthausu, developer nechal komplex redizajnovať prestížnej rakúskej kancelárii AllesWirdGut, ktorá v spolupráci s ďalšími pracoviskami dala projektu moderný a zaujímavý charakter.

 

Ratail bude umiestnený predovšetkým v južnej časti obytného súboru

 

Corwin odhaduje, že v obytnom súbore by mohlo žiť vyše 700 ľudí. To je pomerne slušné číslo, ktoré vytvára podmienky pre vznik a udržanie určitého rozsahu retailu na prvom podlaží, resp. v prípade jednej jednotky sa prenajímateľný priestor nachádza na druhom a treťom podlaží.

Prízemné prevádzky, ktorých je sedem s možnosťou spájania, majú čerpať z napojenia na atraktívny verejný priestor, ktorý tu má vzniknúť, spoločne s novým úsekom cyklotrasy, kým priestory na druhom a treťom podlaží budú určené pravdepodobne pre kancelárie, pričom ich umiestnenie reaguje na teoretickú možnosť výstavby predĺženia Tomášikovej ulice.

Developer očakáva, že retail v kombinácii s úpravami verejného priestoru a s tým súvisiacimi benefitmi – má tu byť veľkorysý priestor pre uskladnenie bicyklov s dielňou, zelený dvor s grilom, samoobslužná práčovňa alebo športoviská na vysokej dizajnovej úrovni – vznikne výnimočný projekt, ktorý prekoná aj pochybnosti, vyvolané súčasným stavom lokality. Táto časť mesta má totiž ešte stále výrazne zanedbaný charakter, súvisiaci s výraznou výrobnou funkciou v minulosti.

Guthaus však bude len prvou výraznou lastovičkou, ktorá túto situáciu začne meniť. Jeho dokončenie v druhej polovici roka 2021 bude signálom, že výrazná transformácia lokality sa začala a čoskoro bude nasledovať ďalšími projektami.

 

Úspechu retailu majú dopomôcť upravené verejné priestranstvá v okolí. Zdroj: Corwin

 

Tým najvýraznejším, na ktorý Corwin odkazuje aj pri lákaní klientov do retailových priestorov, bude prestavba priemyselného areálu Palma, kde sa otvorene hovorí o tom, že by tu mohlo vzniknúť jedno z nových sub-centier Bratislavy. Developer oslovil známych architektov z kancelárie Gehl Architects, aby vytvorili koncept polyfunkčnej zóny s bývaním, pracoviskami, retailom aj verejnými priestranstvami tak, aby miesto neustále žilo a odkazovalo na industriálnu minulosť územia.

Zatiaľ nie je presne známe, kedy by sa mal tento koncept odhaliť, dá sa však predpokladať, že to bude v dohľadnej dobe. Nová Palma má nepochybne potenciál zmeniť atraktivitu tejto časti mesta, ktorá je stále vnímaná ako pomerne odľahlá, hoci ide v podstate o okraj kompaktnej časti Bratislavy. V kombinácii so susednou Novou Cvernovkou, ktorá napreduje vo svojej revitalizácii, sa však môže z tejto časti metropoly stať silný gravitačný bod, čo sa odrazí na investičnej atraktivite okolia.

To poskytuje vysoký potenciál pre rozvoj, keďže je tu dosť výrobných areálov, ktoré možno prebudovať (hoci sa medzi nimi skrýva aj zopár zaujímavých prvkov, ktoré by sa mohli zachovať a upraviť – nachádza sa tu napríklad bývalá bratislavská Emailitka s takmer storočnou pradiarňou, na čo upozornil aktivista Ivor Švihran). Niektoré bývalé výrobné komplexy už majú svojich vlastníkov z developerského prostredia, o iné sa vedú spory.  

Bolo by premrhaním veľkej príležitosti, keby menej citlivé firmy ako Corwin parazitovali na úrovni Guthausu alebo (pravedpodobne) Palmy a svoje pozemky zastavali lacnou architektúrou, ktorá na charakter územia odkáže nanajvýš tehličkovou fasádou. Hoci samospráva nedokáže kvalitu architektúry upravovať žiadnym nariadením, územným plánom ani stanoviskom, nepochybne by mala zohrať aktívnu rolu pri hľadaní najvhodnejšej budúcnosti lokality.

Inšpiráciou by mohla byť Nitra, ktorej hlavný architekt Viktor Šabík veľmi aktívne vstupuje do jednotlivých procesov a spolu s developermi hľadá možnosti, ako ich zámery prispôsobiť lokálnemu prostrediu. Takýto „mäkký“ prístup je potrebný aj tu, pričom Bratislava má kapacity na úrovni Kancelárie Hlavnej architektky aj Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktoré by zo strany mesta mohli definovať základné kvalitatívne kritériá rozvoja oblasti a s investormi rozbehnúť partnerskú debatu.

Okolie Račianskej ulice, Zátišie či Ľudová štvrť môžu spolu vytvoriť príťažlivú a autentickú štvrť, kde sa história prelína so súčasnosťou a budúcnosťou, čo vytvára predpoklady pre vznik kvalitného prostredia pre život, prácu či zábavu. Čoskoro začne táto časť mesta priťahovať silnejšiu pozornosť verejnosti či investorov. Pripraviť ju na to treba už teraz.

 

Fotografie z 28.6.2020. Pozrite si výstavbu Guthausu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube