YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.08.2017 09:00

Novinky z Ružinova

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Galvaniho dvory

Galvaniho dvory

Projekty vo výstavbe

 

Galvaniho dvory

Väčší rezidenčný projekt vzniká v štvrti Trnávka, na okraji zóny, kde postupne vyrástlo viacero podobných novostavieb.

Developer Macho Consulting tu v dvoch fázach realizuje do šiestich blokov (vchodov) členený obytný súbor, v ktorom vznikne dokopy 231 obytných jednotiek, z toho 109 v prvej fáze a 122 v druhej. Ceny začínajú na vyše 91-tisíc eurách, najdrahší byt je za 250-tisíc eur.

Výstavba prvej etapy by sa naštartovala v 1Q 2017, aktuálne sa na stavbe v prípade prvej fázy - blokov A-D - pracuje na výstavbe prvého podzemného podlažia, v prípade blokov E-F sa spúšťajú práce na stavenisku. Dokončenie projektu developer predpokladá v 1Q 2019, čo je možné vďaka tomu, že prvá etapa neobsahuje podzemné podlažie.

Aj keď architektonická úroveň je veľmi priemerná, v lokalite sa projekt nestratí. Nedostatkom je absencia vybavenosti a služieb v parteri, no túto funkciu bude do veľkej miery suplovať nákupné centrum Avion, ktoré je v relatívnej blízkosti Galvaniho dvorov.

 

Zdroj: Macho Consulting

 

Trnky Ružinov

Príkladom polyfunkčného developmentu sú Trnky Ružinov od spoločnosti Urban&Partner, ktorý pozostáva z obytnej a administratívnej časti. Obidve sú už v štádiu hrubej stavby, aktuálne prebieha zasklievanie a zatepľovanie objektov.

Zo 44 bytov je voľných už len šesť, predávané sú aj administratívne priestory, kde je v ponuke vyše 2100 metrov štvorcových kancelárskej plochy (nerátajúc terasy), a obchodné priestory na prízemí. Developer si tak môže viacmenej gratulovať, že sa mu darí úspešne vypredávať projekt aj napriek lokalite, ktorej dominujú skôr transformujúce sa post-industriálne areály, ako ustálená rezidenčná zástavba.

Na druhej strane, Trnky Ružinov môžu byť po dokončení koncom tohto roka sľubným začiatkom, ako skvalitniť prostredie v tejto časti Ružinova.

 

Zdroj: Urban&Partner

 

Nové projekty

 

Omnia

Pod menom Omnia Business Center je už dlhšie známy kancelársky objekt, prístupný od Trnavskej cesty. Už dlhšie pripravovala spoločnosť Omnia Invest, s.r.o., rozšírenie o ďalšie štyri administratívne budovy, no reagujúc na aktuálnu situáciu na realitnom trhu, rozhodla sa pre zmenu.

Najvyššie podlažia budov tak majú dostať rezidenčnú funkciu. Vo výsledku má vzniknúť štvorica šesťpodlažných blokov, prepojených podzemnou garážou s dvomi podzemnými podlažiami. Prvé nadzemné podlažie bude využité pre retail a oddelené vstupy do administratívnej a rezidenčnej časti. Kancelárie budú na druhom až štvrtom podlaží, piate a šieste podlažie bude bytové, pričom každá budova by mala obsahovať 32 bytov, celkovo by tak mal ich počet dosiahnuť 128. Prevažovať budú dvojizbové byty, vzniknú však aj jednoizbové a trojizbové. Čo sa týka výmery kancelárii, predpokladaná plocha môže dosiahnuť vyše 12,5-tisíca štvorcových metrov.

Dátumy realizácie zatiaľ nie sú známe.

 

Zdroj: Omnia Invest/ EIA

 

Green Atrium

Na rozmedzí mestských častí Ružinov a Nové Mesto chce spoločnosť JAGR, s.r.o., vybudovať polyfunkčný komplex s prevažujúcou funkciou bývania a dočasného bývania (apartmány), ako aj s priestormi pre administratívu a retail.

Budova nadviaže na už existujúci komplex Domino, ktorý vznikol ešte pred krízou s víziou ďalšieho rozvoja práve do priestoru, kde je Green Atrium. Zhody sú vo výške deviatich nadzemných podlaží, urbanistickom členení, keď je celý súbor usporiadaný okolo centrálneho zeleného nádvoria, ako aj nadviazaní na existujúcu uličnú a stavebnú čiaru, hoci je škoda, že medzi jednotlivými projektami vznikne odstup vynútený budovaním vstupov do podzemných garáží, ktoré budú mať dve podlažia.

Počet bytov nie je v dokumentácii pre posudzovanie EIA presne špecifikovaný, mal by však dosiahnuť takmer 70% celkovej podlažnej plochy budovy, ostatné plochy sú vymedzené apartmánom, kanceláriám a obchodom, ktoré od Trnavskej cesty vytvoria živý parter.

Architektonická a dizajnová úroveň sa zatiaľ javí ako nízka, no v tejto fáze sú k dispozícii ešte len veľmi nedostatočné podklady. Realizáciu developer predpokladá v priebehu rokov 2018-2020.

 

Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA

 

Olympia

Olympia je ďalší oživený predkrízový projekt, ktorý chce využiť súčasný boom.

Kým pôvodne sa na pozemku, kde sa kedysi nachádzali dielne autodružstva Drutechna, plánovala výšková budova, potom, ako areál odkúpila spoločnosť Tatra Residence, realizovala sa architektonická súťaž so zmenenými parametrami. V nej zvíťazil architekt Peter Moravčík s príťažlivým návrhom polyfunkčného komplexu integrujúceho bývanie, administratívu, retail i kutúru.

Nanešťastie však takéto nastavenie projektu nútilo (potenciálneho) developera k budovaniu bytovej i kancelárskej časti, čo sa z hľadiska dnešnej situácie javí ako nevýhodné. Na realizáciu tak bol vybraný držiteľ tretieho miesta, návrh od architekta Jančinu, ktorý je nanešťastie vizuálne oveľa menej zaujímavý.

Ako prvé tak vzniknú dva identické bodové jedenásťpodlažné bytové domy, každý so 78 bytmi. Po výstavbe prvého z nich by sa mala spustiť aj realizácia administratívnej časti, ktorá vznikne v nadväznosti na Bajkalskú a Záhradnícku ulicu.

Podľa zistení TrendReality.sk by developer realizáciu rád spustil už koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

 

Zdroj: Tatra Residence via Trend Reality

 

Aj keď žiaden z daných projektov nie je po architektonickej stránke zázrak, každý z nich v podstate racionalizuje využitie pozemkov, na ktorých stojí a ani jeden z nich neprináša neprijateľné zaťaženie územia, práve naopak, rozvíja už naznačené koncepty, prípadne prináša nové podnety pre rozvoj do budúcnosti. Viacero z nich mieša funkcie, čo je opäť len pozitívom, prispievajúcim aspoň teoreticky, k vytváraniu "mesta krátkych vzdialeností".

V tomto kontexte je smutno-smiešne, že mnohí miestni politici si našli zbytočné pripomienkovanie projektov a zaťažovanie developerov ako populistický koníček, tváriac sa pred verejnosťou, že robia niečo užitočné. V skutočnosti tak však môžu zabrániť tomu, o čo sa aspoň v slovnej rovine snažia - k zvyšovaniu kvality života v mestskej časti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Galvaniho dvory. Fotografia z 29.7.2017
 • Galvaniho dvory. Fotografia z 29.7.2017
 • Galvaniho dvory. Fotografia z 29.7.2017
 • Galvaniho dvory. Zdroj: Macho Consulting
 • Trnky Ružinov. Fotografia z 29.7.2017
 • Trnky Ružinov. Fotografia z 29.7.2017
 • Trnky Ružinov. Fotografia z 29.7.2017
 • Trnky Ružinov. Zdroj: Urban&Partner
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Situácia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Green Atrium. Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA
 • Green Atrium. Situácia. Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA
 • Olympia. Realizovaný návrh od AK Jančina. Zdroj: Tatra Residence via Trend Reality
 • Olympia. Víťazný návrh od PMArchitekti. Zdroj: Tatra Residence via Trend Reality

Súvisiace články

Nové byty namiesto najvyššej veže. Pokračovanie Rozety vznikne napriek výhradám

23.02.2023 13:09:20 Andrej Sárközi

Developer YIT Slovakia vyplní ďalší prázdny pozemok v exponovanej časti Bratislavy. Na mieste, kde svojho času mala vzniknúť najvyššia budova v Bratislave, sa vybuduje pokračovanie projektu Rozeta.  Zámer s oficiálnym názvom Bytový dom Bajkalská získal po takmer troch rokoch kľúčové povolenie.

Čítať viac

Banálny dom pri dôležitej križovatke. Projekt na nároží Záhradníckej a Bajkalskej sa priblížil k výstavbe

09.12.2022 16:18:37 Andrej Sárközi

V minulosti mala na jednom z najviac exponovaných zanedbaných pozemkov v Bratislave vzniknúť najvyššia veža v metropole. V juhozápadnej časti nárožia Záhradníckej a Bajkalskej ulice však zvíťazil triezvejší plán – stavba menších bytových a administratívnych objektov. Dobudovanie priestoru sa teraz pohlo vpred.

Čítať viac

Ružinovské Green Atrium má stavebné povolenie

02.08.2022 16:37:49 Adrian Gubčo

Polyfunkčný projekt Green Atrium, ktorý vyplní doteraz slabo využívané pozemky pri Trnavskej ceste, má stavebné povolenie. Napĺňajú sa tak plány developera Haberl Real Estate, ktorý ešte v priebehu minulého roka avizoval, že výstavbu plánuje spustiť v druhej polovici tohto roka. Nový súbor nadviaže na susednú zástavbu a prispeje rozvoju mestotvorného charakteru Trnavskej cesty.

Čítať viac

Green Atrium odhaľuje definitívnu podobu

13.12.2021 13:46:27 Adrian Gubčo

V severnej časti Ružinova, pri Trnavskej ceste, je už dlhšie v príprave projekt Green Atrium. Obytný súbor nadviaže na starší development Domino a prinesie do lokality nové byty, nebytové a obchodné priestory. Zámer pôvodne plánoval developer JAGR s.r.o., teraz ho však prebrala firma Haberl Real Estate. Tá odhalia vizualizácie projektu spolu s harmonogramom, podľa ktorého sa má výstavba spustiť v druhej polovici roka 2022.

Čítať viac

Rezidenčné projekty pri Galvaniho sú pred dokončením

05.11.2021 15:52:22 Adrian Gubčo

V dotyku s Galvaniho ulicou v štvrti Trnávka bola alebo bude čoskoro dokončená ďalšia dvojica rezidenčných projektov. Dobudovaná je druhá etapa obytného súboru Galvaniho Dvory od spoločnosti Macho Consulting a finišuje sa s realizáciou druhej etapy Galvani Home od Martin Development. Oba developmenty priniesli do lokality bývanie v pomerne kompaktnej zástavbe.

Čítať viac

Na Trnavskej ceste pribudnú nové projekty

04.11.2021 13:27:07 Adrian Gubčo

Trnavská cesta patrí k najdlhším a najširším bratislavským triedam, úroveň zástavby v jej okolí je však veľmi rôznorodá. Aspoň čiastočne by sa to však mohlo zmeniť – v priestore medzi Sabinovskou a Tomášikovou sa plánuje hneď dvojica projektov, ktoré nadviažu na existujúcu zástavbu. Ulica tým získa mestotvornejší ráz.

Čítať viac

Zvyšok projektu na nároží Záhradníckej a Bajkalskej sa odhaľuje

06.09.2021 14:16:30 Adrian Gubčo

Juhozápadná časť nárožia Záhradníckej a Bajkalskej ulice, teda priestor po bývalom areáli Drutechny, patrí k najviac exponovaným prázdnym pozemkom v Bratislave. Pred krízou v roku 2008 sa zdalo, že tu bude jedna z najvyšších budov mesta. Neskôr sa objavil triezvejší plán, ktorý tu predpokladal vznik oddelených bytových a administratívnych objektov. Dnes sa táto vízia blíži k realite.

Čítať viac

Prvá etapa Rozety je pred dokončením, výstavba druhej si ešte počká

16.07.2021 13:55:06 Adrian Gubčo

K dokončeniu sa blíži ďalší ružinovský rezidenčný projekt. Rozeta od developera YIT Slovakia, prvá časť väčšieho developmentu, vyzerá na prvý pohľad už dobudovaná, pričom na pozemku prebiehajú už len drobné práce. V budúcnosti by mala pribudnúť aj druhá rezidenčná etapa – hoci sa jej výstavba nespustí hneď po odovzdaní prvej.

Čítať viac

Omnia na Tomášikovej je dokončená

02.07.2021 17:35:22 Adrian Gubčo

V Ružinove sa v týchto dňoch realizujú posledné dokončovacie práce na projekte Omnia, polyfunkčnom komplexe, pozostávajúcom z bývania a kancelárií. Development priniesol vznik novej cesty, ktorá prepája Tomášikovu s Trnavskou cestou, na druhej strane ale prešiel počas výstavby zmenami. Tie prispeli k zníženiu architektonickej úrovne jednotlivých budov.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje podobu Rozety 2

16.12.2020 12:17:47 Adrian Gubčo

Na nároží Záhradníckej a Ružinovskej ulice prechádza konečne premenou pozemok, ktorý bol dlhodobo určený pre výstavbu. Pôvodne sa tu plánoval vznik výraznej výškovej budovy, pokrízová situácia však priniesla korekciu plánov. Dnes tu developer YIT Slovakia dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Rozeta, ku ktorému plánuje v dohľadnej dobe doplniť ďalšiu.

Čítať viac

Ružinovská Rozeta sa blíži k dosiahnutiu hrubej stavby

04.09.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Na exponovanom pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice sa k dosiahnutiu hrubej stavby blíži prvá etapa rezidenčného projektu Rozeta, prvá časť masívnejšej prestavby celého priestoru. Developer YIT Slovakia postupuje vo výstavbe veľmi rýchlo: okrem budovy už realizuje aj exteriérové priestranstvá v okolí. Onedhlo by tu mohla začať vznikať druhá etapa.

Čítať viac

Omnia sa blíži k dokončeniu a odhaľuje fasádu

22.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Polyfunkčný projekt Omnia v blízkosti Tomášikovej ulice v Ružinove je teraz po dlhšej príprave a približne roku výstavby vo vysokom štádiu realizácie. Všetky objekty už dosiahli štádium hrubej stavby a na prvých dvoch budovách, kde budú kancelárie, sa už odhaľuje definitívna podoba projektu. Je úplne očividné, že developer Omnia Invest urobil v tomto smere výrazné zmeny.

Čítať viac

Galvaniho sa mení, nové projekty dotvoria ulicu aj Trnávku

22.06.2020 14:08:00 Adrian Gubčo

Galvaniho ulica predstavuje do veľkej miery východný okraj rezidečnej časti Ružinova a transformačnú lokalitu, kde sa donedávna nachádzalo niekoľko väčších voľných pozemkov, vhodných pe výstavbu. Dnes to však už neplatí – takmer posledné voľné parcely priamo na ulici budú po dokončení aktuálne rozostavaných projektov, Galvaniho Dvorov a Galvanihome, vyplnené.

Čítať viac

Výstavba Rozety napreduje, čo vyrastie v jej susedstve, je nejasné

17.01.2020 10:21:52 Adrian Gubčo

V centrálnej časti Ružinova sa začína postupne vypĺňať dlhodobo prázdny pozemok, ktorý bol už niekoľko rokov pripravený pre výstavbu. Z pôvodného veľkorysého zámeru Olympia sa však plány skorigovali na štandardnejší development, ktorého rezidenčnú časť nedávno prebrala spoločnosť YIT Slovakia. Výstavbu zahájila prakticky okamžite a prišla aj s novým názvom – Rozeta.

Čítať viac

Novinky z Trnávky

19.12.2019 10:37:00 Adrian Gubčo

Ružinovská štvrť Trnávka bola kedysi považovaná za chudobnejšiu a odľahlú časť mesta, dnes je však situácia odlišná. Historický Dornkappel sa stal priamou súčasťou Bratislavy s dobrým spojením do centra, ale aj na výpadovky smerom na východ, vďaka čomu láka čoraz viac investorov. V oblasti vzniká hneď niekoľko projektov.

Čítať viac

Novinky z Ružinova, august 2019

15.08.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Ružinov patrí k tým, kde je preferovaná rozvoľnená zástavba pred kompaktnou mestskou štruktúrou. Ide o prežitý koncept, našťastie, viaceré nové developmenty menia dlhodobo slabo využívané pozemky a dávajú im novú funkciu. Podobné transformácie sú potrebné, ak chce mesto Bratislava zlepšiť nielen priestorovú, ale aj ekonomickú a ekologickú efektivitu.

Čítať viac

YIT získalo projekt Olympia a rebranduje ho na Rozetu

31.07.2019 09:22:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil v Ružinove ďalšiu akvizíciu. Po nedávnom zisku veľkého a lukratívneho pozemku na ulici Mlynské nivy sa teraz dostal k projektu Olympia na nároží Bajkalskej a Záhradníckej ulice. Upozornil na to portál TrendReality.sk.

Čítať viac

Projekt Green Atrium má územné rozhodnutie

28.06.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Development v Ružinove rozhodne nespí. Okrem viacero rozbehnutých projektov napreduje aj príprava nových. Okrem včerajšej informácie, že mestská časť vydala územné rozhodnutie pre projekt Nového Apolla, získal rozhodnutie aj rezidenčný súbor Green Atrium od developera JAGR, s.r.o.

Čítať viac

Omnia odhaľuje novú podobu a spúšťa výstavbu

03.06.2019 07:40:00 Adrian Gubčo

Popri Tomášikovej ulici v Ružinove sa po rokoch príprav konečne spúšťa výstavba projektu Omnia, ktorý do populárnej časti Bratislavy prinesie ďalšie byty a kancelárie. Developerom je spoločnosť Omnia Invest, ktorá odhalila aj nový vizuál projektu.

Čítať viac

Bytový dom Klincová ide do výstavby

08.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Ružinov získa nový prírastok a príde o jeden z dlhodobo nevyužitých pozemkov, potom, ako bola pôvodná zástavba odstránená. Developerská divízia Tatra Banky, Tatra Residence, totiž získala stavebné povolenie pre výstavbu bytového domu na Klincovej ulici.

Čítať viac

Omnia Business Center žiada o stavebné povolenie

26.02.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

Transformačná zóna v mestskej časti Ružinov, v blízkosti Martinského cintorína, môže čoskoro dostať nový prírastok – spoločnosť Omnia Invest tu pripravuje výstavbu komplexu Omnia Business Center s kanceláriami aj bývaním.

Čítať viac

Construction update: Galvaniho dvory, 7.1.2019

09.01.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Prvý tohtoročný update bude patriť ružinovskému bytovému súboru Galvaniho dvory. Projekt od developera Macho Consulting získava finálne kontúry a čoskoro bude dokončený. Pôjde tak o ďalšiu novostavbu v tejto lokalite, kde v nedávnej minulosti vzniklo viacero podobných developmentov.

Čítať viac

Construction update: Galvaniho Dvory, 23.8.2018

27.08.2018 08:35:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Galvaniho Dvory v ružinovskej štvrti Trnávka sa blíži k dokončeniu. Prvé časti bytového komplexu už odhaľujú fasádu a developer sa už pomaly začína pripravovať na rozšírenie projektu, ktoré nadviaže na prvú a druhú fázu.

Čítať viac

Trnky Ružinov sú dokončené

14.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov bol dokončený jeden z menších bratislavských projektov, ktorý však prispieva k postupnej premene svojho okolia. Polyfunkčné Trnky Ružinov sú pripravené pre sťahovanie budúcich obyvateľov a nájomníkov.

Čítať viac

Construction update: Galvaniho Dvory, 1.2.2018

05.02.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Galvaniho Dvory, ktorý rastie na Trnávke, pokročila. Nový rezidenčný komplex čoskoro doplní zástavbu nových bytových domov, ktoré sa v tejto lokalite nachádzajú.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube