Author photoAdrian Gubčo 03.12.2020 11:15

GBC 5 odhaľuje fasádu

Keď bol projekt kancelárskej budovy Galvaniho Business Center prvýkrát predstavený, zdalo sa, že pôjde o pomerne všedný objekt, nepresahujúci úroveň administratívnych centier na periférii mesta. Až v priebehu výstavby sa ukázalo, že development bol redizajnovaný. Dnes sa s postupným odhaľovaním fasády ukazuje, že vzniká asi najelegantnejšia budova v lokalite.

Výstavba GBC 5 sa spustila v druhej polovici minulého roka, pričom developer Galvaniho 5 s.r.o. využil dlhšiu dobu prázdny priestor v susedstve ostatných bizniscentier, ktoré tu začali rásť po roku 2000. Mierka je podobná ako pri ostatných budovách, a spočiatku sa zdalo, že aj koncept – lokálne administratívne komplexy sú totiž skôr funkčnými budovami, ktoré do okolia veľmi nekomunikujú, nepriniesli zvýšenie kvality verejného priestoru a obklopené sú veľkými plochami na parkovanie.

Po spustení realizácie sa však ukázalo, že Galvaniho Business Center V, ktoré musí čeliť konkurencii developmentov v centrálnej časti Bratislavy, príde s úrovňou, presahujúcou štandard zóny. Návrh vypracovali bratislavské kancelárie Architekti Šebo Lichý a ROAR, ktoré sa, podľa vlastných slov, rozhodli odpovedať na výzvy súčasného navrhovania: budova tak má byť flexibilnejšia, udržateľnejšia a zelenšia. Vložením fasádnych átrií chceli architekti dosiahnuť oživenie vzhľadu budovy, zmenou farebnej schémy sa zas stalo GBC 5 výraznejším.

Nido

Dnes sa začína snímať lešenie a odhaľuje sa definitívna podoba objektu. Čierna fasáda púta pozornosť a bude nepochybne veľmi výrazným a novým prvkom tejto časti Galvaniho ulice. Hlavný vstup je však umiestnený na juhozápadnej strane budovy a zdôraznený je aj pôdorysom budovy v tvare písmena C. Nachádzať sa tu má architektonicky výrazné lobby s átriom, dotvoreným zeleňou. Hoci okoliu aj tohto bizniscentra majú dominovať parkovacie plochy, naplánovaný je vznik pobytových priestorov pre zamestnancov.

V GBC 5 vznikne takmer 16-tisíc metrov štvorcových kancelárií a zhruba 1,3-tisíc metrov štvorcových retailu. Podľa toho, že dostupné vizualizácie otvorene prezentujú IT spoločnosť Asseco, pôjde o kľúčového nájomníka – na druhej strane, je to len prirodzené, keďže firma za developmentom priamo stojí. Zamestnanci budú mať k dispozícii 581 parkovacích miest. Či bude mať budova nejaký certifikát udržateľnosti, a na akej úrovni, nie je zatiaľ známe.

Dokončenie projektu sa predpokladá v priebehu roka 2021, čo je vzhľadom na vysoké tempo výstavby reálne. GBC 5 by mala byť v podstate poslednou kancelárskou budovou zo série Galvaniho Business Centier, keďže voľných pozemkov pre výstavbu väčšieho rozsahu je v lokalite už len málo. Bodka za touto etapou redevelopmentu územia každopádne pôsobí dobre a zvyšuje úroveň celej obchodno-administratívnej zóny na východnom okraji mesta.

 

 

Ďalší rozvoj okolia Galvaniho ulice bude pravdepodobne už v znamení prevažne rezidenčných projektov, keďže dopyt po kancelárskych či retailových priestoroch je do veľkej miery saturovaný alebo napĺňaný v rámci iných lokalít v meste. Na druhej strane, požiadavka po výstavbe nových bytov rastie, čo vedie developerov k tomu, aby sa zameriavali aj na oblasti, kde by v minulosti bolo bývanie len málo atraktívne.

Príkladom je projekt Polyfunkčný dom Galvaniho od spoločnosti Bones a.s., ktorý síce pôsobí ako štandardný obytný súbor, má však byť stlačený medzi komerčné areály a železničnú trať. V istom ohľade sa dá to isté povedať o projektoch Galvaniho Dvory od MACHO Consulting a Galvanihome od Martin Development, ktoré sú obrátené do rušnej cesty a smerom k vedeniu vysokého napätia. V ekonomicky vyspelých mestách s problematickou dostupnosťou bývania však nie sú podobné kompromisy ničím výnimočným.

Územný plán zatiaľ požiadavke po vytvorení priestoru pre bývanie nezodpovedá. Kým západná časť Galvaniho, ktorá je definovaná ako občianska vybavenosť mestského a nadmestského významu, resp. viacpodlažná obytná zástavba, je už takmer kompletne zurbanizovaná, východná je určená pre výrobu a územie pre obchod, výrobné a nevýrobné služby. V praxi tu tak môže sídliť ľahký priemysel, sklady, showroomy, nákupné centrá, autosalóny, logistické centrá a podobne. Je na diskusiu, či to je vhodná budúcnosť pre východnú Trnávku až po Zlaté Piesky.

Je celkom možné, že sa v dohľadnej dobe otvorí diskusia o Zadaní pre nový Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy, v rámci ktorého sa bude hovoriť o základných vývojových smeroch a trendoch, ktoré chce mesto nasledovať. Ak jeho súčasťou ostane aj požiadavka po vnútornom zahusťovaní a transformácii (bývalých) výrobných zón na polyfunkčné, potom treba do tohto rámca zaradiť aj túto časť mesta (hoci aktivita tu stále prebieha). Premena územia bude aj tak vecou na dlhé roky, pričom je celkom možné, že firmy začnú preferovať polohy bližšie k diaľnici D4, čo zónu zmení.

Napriek dokončovaniu niektorých projektov je tak nepravdepodobné, že sa stavebná aktivita teraz už ultmí a okolie Galvaniho bude stavebne ukončené. Práve naopak – v budúcnosti môže ísť o dôležitý priestor pre rozvoj bývania. S ohľadom na aktuálnu krízu jeho dostupnosti to snáď bude čím skôr.

 

Fotografie z 22.11.2020. Pozrite si výstavbu Galvaniho Business Center 5 vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Architekti Šebo Lichý

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube