YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.12.2020 11:15

GBC 5 odhaľuje fasádu

Keď bol projekt kancelárskej budovy Galvaniho Business Center prvýkrát predstavený, zdalo sa, že pôjde o pomerne všedný objekt, nepresahujúci úroveň administratívnych centier na periférii mesta. Až v priebehu výstavby sa ukázalo, že development bol redizajnovaný. Dnes sa s postupným odhaľovaním fasády ukazuje, že vzniká asi najelegantnejšia budova v lokalite.

Výstavba GBC 5 sa spustila v druhej polovici minulého roka, pričom developer Galvaniho 5 s.r.o. využil dlhšiu dobu prázdny priestor v susedstve ostatných bizniscentier, ktoré tu začali rásť po roku 2000. Mierka je podobná ako pri ostatných budovách, a spočiatku sa zdalo, že aj koncept – lokálne administratívne komplexy sú totiž skôr funkčnými budovami, ktoré do okolia veľmi nekomunikujú, nepriniesli zvýšenie kvality verejného priestoru a obklopené sú veľkými plochami na parkovanie.

Po spustení realizácie sa však ukázalo, že Galvaniho Business Center V, ktoré musí čeliť konkurencii developmentov v centrálnej časti Bratislavy, príde s úrovňou, presahujúcou štandard zóny. Návrh vypracovali bratislavské kancelárie Architekti Šebo Lichý a ROAR, ktoré sa, podľa vlastných slov, rozhodli odpovedať na výzvy súčasného navrhovania: budova tak má byť flexibilnejšia, udržateľnejšia a zelenšia. Vložením fasádnych átrií chceli architekti dosiahnuť oživenie vzhľadu budovy, zmenou farebnej schémy sa zas stalo GBC 5 výraznejším.

Nido

Dnes sa začína snímať lešenie a odhaľuje sa definitívna podoba objektu. Čierna fasáda púta pozornosť a bude nepochybne veľmi výrazným a novým prvkom tejto časti Galvaniho ulice. Hlavný vstup je však umiestnený na juhozápadnej strane budovy a zdôraznený je aj pôdorysom budovy v tvare písmena C. Nachádzať sa tu má architektonicky výrazné lobby s átriom, dotvoreným zeleňou. Hoci okoliu aj tohto bizniscentra majú dominovať parkovacie plochy, naplánovaný je vznik pobytových priestorov pre zamestnancov.

V GBC 5 vznikne takmer 16-tisíc metrov štvorcových kancelárií a zhruba 1,3-tisíc metrov štvorcových retailu. Podľa toho, že dostupné vizualizácie otvorene prezentujú IT spoločnosť Asseco, pôjde o kľúčového nájomníka – na druhej strane, je to len prirodzené, keďže firma za developmentom priamo stojí. Zamestnanci budú mať k dispozícii 581 parkovacích miest. Či bude mať budova nejaký certifikát udržateľnosti, a na akej úrovni, nie je zatiaľ známe.

Dokončenie projektu sa predpokladá v priebehu roka 2021, čo je vzhľadom na vysoké tempo výstavby reálne. GBC 5 by mala byť v podstate poslednou kancelárskou budovou zo série Galvaniho Business Centier, keďže voľných pozemkov pre výstavbu väčšieho rozsahu je v lokalite už len málo. Bodka za touto etapou redevelopmentu územia každopádne pôsobí dobre a zvyšuje úroveň celej obchodno-administratívnej zóny na východnom okraji mesta.

 

 

Ďalší rozvoj okolia Galvaniho ulice bude pravdepodobne už v znamení prevažne rezidenčných projektov, keďže dopyt po kancelárskych či retailových priestoroch je do veľkej miery saturovaný alebo napĺňaný v rámci iných lokalít v meste. Na druhej strane, požiadavka po výstavbe nových bytov rastie, čo vedie developerov k tomu, aby sa zameriavali aj na oblasti, kde by v minulosti bolo bývanie len málo atraktívne.

Príkladom je projekt Polyfunkčný dom Galvaniho od spoločnosti Bones a.s., ktorý síce pôsobí ako štandardný obytný súbor, má však byť stlačený medzi komerčné areály a železničnú trať. V istom ohľade sa dá to isté povedať o projektoch Galvaniho Dvory od MACHO Consulting a Galvanihome od Martin Development, ktoré sú obrátené do rušnej cesty a smerom k vedeniu vysokého napätia. V ekonomicky vyspelých mestách s problematickou dostupnosťou bývania však nie sú podobné kompromisy ničím výnimočným.

Územný plán zatiaľ požiadavke po vytvorení priestoru pre bývanie nezodpovedá. Kým západná časť Galvaniho, ktorá je definovaná ako občianska vybavenosť mestského a nadmestského významu, resp. viacpodlažná obytná zástavba, je už takmer kompletne zurbanizovaná, východná je určená pre výrobu a územie pre obchod, výrobné a nevýrobné služby. V praxi tu tak môže sídliť ľahký priemysel, sklady, showroomy, nákupné centrá, autosalóny, logistické centrá a podobne. Je na diskusiu, či to je vhodná budúcnosť pre východnú Trnávku až po Zlaté Piesky.

Je celkom možné, že sa v dohľadnej dobe otvorí diskusia o Zadaní pre nový Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy, v rámci ktorého sa bude hovoriť o základných vývojových smeroch a trendoch, ktoré chce mesto nasledovať. Ak jeho súčasťou ostane aj požiadavka po vnútornom zahusťovaní a transformácii (bývalých) výrobných zón na polyfunkčné, potom treba do tohto rámca zaradiť aj túto časť mesta (hoci aktivita tu stále prebieha). Premena územia bude aj tak vecou na dlhé roky, pričom je celkom možné, že firmy začnú preferovať polohy bližšie k diaľnici D4, čo zónu zmení.

Napriek dokončovaniu niektorých projektov je tak nepravdepodobné, že sa stavebná aktivita teraz už ultmí a okolie Galvaniho bude stavebne ukončené. Práve naopak – v budúcnosti môže ísť o dôležitý priestor pre rozvoj bývania. S ohľadom na aktuálnu krízu jeho dostupnosti to snáď bude čím skôr.

 

Fotografie z 22.11.2020. Pozrite si výstavbu Galvaniho Business Center 5 vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Architekti Šebo Lichý

Súvisiace články

Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

25.11.2022 19:30:00 Martina Gregová

Ďalšie významné architektonické ocenenie pozná svojho víťaza. V tomto ročníku Ceny Dušana Jurkoviča bodovali najmä rekonštrukcie a konverzie starších objektov. Do úzkeho výberu odbornej poroty sa okrem víťazného diela dostali aj ďalšie dve objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Príťažlivý podnik v príťažlivej budove: Kaviareň a reštaurácia TakeOff v GBC 5

13.07.2022 18:06:14 Martina Gregová

Galvaniho Business Center 5 je posledným realizovaným blokom bratislavského obchodno-administratívneho komplexu medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1. Budova, ktorú navrhli Architekti Šebo Lichý, nedávno získala nomináciu na prestížne architektonické ocenenie CEZAAR 2022 v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Súčasťou komplexu sú nielen kancelárske priestory, ale aj reštaurácia a kaviareň TakeOff.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je dokončené, ide o jednu z najpríťažlivejších nových kancelárskych budov

15.10.2021 17:11:36 Adrian Gubčo

V podstate na okraji mesta, na Galvaniho ulici v administratívno-retailovej oblasti v dotyku s diaľnicou D1 a letiskom, vznikol projekt Galvaniho Business Center 5. Ako už názov prezrádza, ide o piate pokračovanie série bizniscentier v lokalite. Na rozdiel od susedov ale vznikol atraktívny development, ktorý svojou architektonickou úrovňou presahuje mnohé realizácie v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je takmer v štádiu hrubej stavby

12.06.2020 11:00:58 Adrian Gubčo

V kancelárskej zóne na Galvaniho ulici je pred dokončením hrubá stavba najnovšieho prírastku, budovy Galvaniho Business Center 5. Bizniscentrum vyrástlo mimoriadne rýchlo a od susedných administratívnych komplexov sa odlišuje vyššou úrovňou architektúry. Po dobudovaní vhodne dotvorí zástavbu v okolí Galvaniho ulice, potenciálnej mestskej triedy.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V s novým dizajnom

22.08.2019 16:05:00 Adrian Gubčo

Administratívny komplex Galvaniho Business Center V (GBC V) je už vo výstavbe nejakú dobu, pričom doteraz nebol známy jeho definitívny výzor, iba približné vizualizácie z dokumentácie predkladanej na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Medzičasom bol však vizuál projektu upravený a teraz už poznáme aj definitívny dizajn.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V je už vo výstavbe

01.08.2019 15:19:00 Adrian Gubčo

V komerčnej zóne v okolí južnej časti Galvaniho ulice sa rozbehla výstavba ďalšieho kancelárskeho objektu. Galvaniho Business Center V bude ďalším doplnkom zóny, ktorá je jednou z významných bratislavských administratívnych oblastí.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V žiada o stavebné povolenie

22.03.2019 07:45:00 Adrian Gubčo

Administratívna a komerčná zóna v okolí Galvaniho ulice a diaľnice D1 sa môže čoskoro dočkať nového prírastku. Developer už dávnejšie predstaveného projektu kancelárskej budovy Galvaniho Business Center V požiadal ružinovský Stavebný úrad o udelenie stavebného povolenia, v prípade hladkého priebehu procesu by sa tak výstavba mohla spustiť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube