YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.06.2018 13:23

Einpark prvým bratislavským projektom s predcertifikáciou LEED PLATINUM

Trend zvyšovanie udržateľnosti budov už existuje aj na Slovensku, pričom väčšina najväčších administratívnych develpmentov v metropole už ráta s nejakou formou certifikácie. Trendy v certifikovaní budov, ako aj plán certifikovať kancelársku časť projektu Einpark na najvyššiu úroveň LEED Platinum dnes predstavil developer CORWIN.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

V rámci prednášky od expertov na certifikáciu zo spoločnosti Salvis boli stručne predstavené základné typy certifikátov, porovnaný vývoj na Slovensku i zahraničí a prezentované aspekty, na základe ktorých získa Einpark najlepší možný certifikát. Konzultant Samuel Sůra vysvetlil rozdiely medzi dvoma najrozšírenejšími certifikátmi v rámci environmentálnej udržateľnosti - LEED a BREEAM, pričom zhrnul, že investovanie do udržateľnosti je výhodné pre developerov, ako aj firmy, ktoré v daných budovách sídlia.

K princípom, ktoré má splniť aj Einpark, patrí stratégia transportu, v rámci ktorých sa má podporovať dochádzka zamestnancov verejnou dopravou, cyklodopravou, zdieľanými autami alebo elektroautami, plán podpory ekológie, čo znamená sadenie miestnych druhov zelene, podpora biodiverzity či tvorba vegetačných striech s pestrým druhovým zložením, ďalej manuál pre zriadenie udržateľných vonkajších priestorov, čo znamená tvorbu zelených alebo bielych (aby odrážali svetlo) striech, príp. sociálnych priestorov na strechách, a veľmi dôležitý je aj plán úspory vody, teda minimalizácia mrhania vodou (napríklad z kohútikov bude tiecť 2-6 litrov vody za minútu oproti bežným 13 litrom). Keďže Einpark má splniť väčšinu bodov z tohto prísneho hodnotenia, podarilo sa mu už teraz získať predcertfikáciu.

V rámci prednášky boli prezentované globálne trendy, pričom k najvážnejším patrí poukázanie na fakt, že daným certifikáciam môžu vyhovovať len nové budovy, čo vylučuje približne 99,3% budov na planéte. To isté možno povedať o mestách, v ktorých prípade je potrebné ako udržateľné budovať celé štvrte, nielen jednotlivé budovy. Obrovskou témou sa stáva aj otázka sociálnej udržateľnosti, resp. wellbeingu (osobného blaha) zamestnancov pracujúcich v daných budovách.

Našťastie existujú možnosti aj pre mestá či staršie budovy. Predstavené boli certifikáty zamerané práve na sociálnu udržateľnosť, ku ktorým patria WELL a fitwel, pričom druhý menovaný sa dá aplikovať práve aj na staršie budovy, ktoré môžu byť prospešné pre komunitu alebo vytvoriť príjemnejšie prostredie pre zamestnancov a návštevníkov. V prípade miest, Florencia sa stala prvým mestom na svete, ktorá získala špeciálny LEED certifikát, prvou štvrťou na svete, ktorá získa certifikát BREEAM Communities International, sú zas Nové Nivy v Bratislave.

Einpark sa stane prvou bratislavskou budovou, ktorá je už stavaná tak, aby splnila podmienky LEED Platinum. Poskytne 16.560 metrov štvorcových kancelárskych plôch na siedmich podlažiach, na architektúre spolupracovali štúdiá A1 ReSpect bratislavského architekta Branislava Kaliského a OFIS Arhitekti poprednej slovinskej architektky Špely Videčnik. Dokončenie sa očakáva v priebehu roka 2019. Úplne prvými bratislavskými budovami, ktoré dosiahli LEED Platinum, ale až po dostavaní, sú kancelárske budovy v rámci komplexu Digital Park od Penta Real Estate. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroje: CORWIN

Súvisiace články

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

02.06.2022 11:00:02 Adrian Gubčo

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Čítať viac

Einpark v Petržalke je dokončený

04.05.2020 13:05:00 Adrian Gubčo

Projekt Einpark, ktorý vznikol na donedávna nezastavanom a nevyužitom pozemku južne od Einsteinovej ulice, je dokončený. Developer Corwin obdržal povolenie k užívaniu pre rezidenčnú aj administratívnu časť kompexu. Svojim charakterom je v priestore okraja petržalského sídliska pozitívnym zjavom.

Čítať viac

Einpark získava definitívnu podobu

18.06.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Petržalský polyfunkčný projekt od developera Corwin začína získavať finálne kontúry. Komplex pozostávajúci z kancelárskej budovy a rezidenčnej veže dotvára zástavbu pozdĺž Einsteinovej ulice a nahrádza doteraz nevyužitý a prázdny priestor.

Čítať viac

Einpark Offices sa odhaľujú

03.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Aj napriek pokročilému štádiu výstavby neboli doteraz známe podrobnejšie detaily o kancelárskej časti projektu Einpark. Developer Corwin, ktorý za ním stojí, zatiaľ zverejnil len kusé, hoci zaujímavé informácie o architektoch či energetickej certifikácii, ktoré majú dokazovať, že má ísť o jednu z najzaujímavejších administratívnych budov v meste.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 11.10.2018

22.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Petržalka výrazne povyrástli budovy, vznikajúce v rámci projektu Einpark. Polyfunkčný súbor od developera Corwin bude zahŕňať kancelársky komplex a výškovú rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 20.04.2018

24.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Petržalský projekt Einpark od developera Corwin rastie, čo je dané mimoriadnou intenzitou prác. Celá stavba je už nad alebo na úrovni terénu.

Čítať viac

Nové vizualizácie Einparku

14.02.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Ďalší z rady petržalských projektov v blízkosti Einsteinovej, Einpark od developera Corwin, má nové vizualizácie. Tieto už zobrazujú aj (pravdepodobný) finálny vzhľad fasády kancelárskej budovy, za ktorej dizajnom stojí slovinská architektka medzinárodnej úrovne Špela Videčnik.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube