Trend zvyšovanie udržateľnosti budov už existuje aj na Slovensku, pričom väčšina najväčších administratívnych develpmentov v metropole už ráta s nejakou formou certifikácie. Trendy v certifikovaní budov, ako aj plán certifikovať kancelársku časť projektu Einpark na najvyššiu úroveň LEED Platinum dnes predstavil developer CORWIN.
V rámci prednášky od expertov na certifikáciu zo spoločnosti Salvis boli stručne predstavené základné typy certifikátov, porovnaný vývoj na Slovensku i zahraničí a prezentované aspekty, na základe ktorých získa Einpark najlepší možný certifikát. Konzultant Samuel Sůra vysvetlil rozdiely medzi dvoma najrozšírenejšími certifikátmi v rámci environmentálnej udržateľnosti - LEED a BREEAM, pričom zhrnul, že investovanie do udržateľnosti je výhodné pre developerov, ako aj firmy, ktoré v daných budovách sídlia.
K princípom, ktoré má splniť aj Einpark, patrí stratégia transportu, v rámci ktorých sa má podporovať dochádzka zamestnancov verejnou dopravou, cyklodopravou, zdieľanými autami alebo elektroautami, plán podpory ekológie, čo znamená sadenie miestnych druhov zelene, podpora biodiverzity či tvorba vegetačných striech s pestrým druhovým zložením, ďalej manuál pre zriadenie udržateľných vonkajších priestorov, čo znamená tvorbu zelených alebo bielych (aby odrážali svetlo) striech, príp. sociálnych priestorov na strechách, a veľmi dôležitý je aj plán úspory vody, teda minimalizácia mrhania vodou (napríklad z kohútikov bude tiecť 2-6 litrov vody za minútu oproti bežným 13 litrom). Keďže Einpark má splniť väčšinu bodov z tohto prísneho hodnotenia, podarilo sa mu už teraz získať predcertfikáciu.
V rámci prednášky boli prezentované globálne trendy, pričom k najvážnejším patrí poukázanie na fakt, že daným certifikáciam môžu vyhovovať len nové budovy, čo vylučuje približne 99,3% budov na planéte. To isté možno povedať o mestách, v ktorých prípade je potrebné ako udržateľné budovať celé štvrte, nielen jednotlivé budovy. Obrovskou témou sa stáva aj otázka sociálnej udržateľnosti, resp. wellbeingu (osobného blaha) zamestnancov pracujúcich v daných budovách.
Našťastie existujú možnosti aj pre mestá či staršie budovy. Predstavené boli certifikáty zamerané práve na sociálnu udržateľnosť, ku ktorým patria WELL a fitwel, pričom druhý menovaný sa dá aplikovať práve aj na staršie budovy, ktoré môžu byť prospešné pre komunitu alebo vytvoriť príjemnejšie prostredie pre zamestnancov a návštevníkov. V prípade miest, Florencia sa stala prvým mestom na svete, ktorá získala špeciálny LEED certifikát, prvou štvrťou na svete, ktorá získa certifikát BREEAM Communities International, sú zas Nové Nivy v Bratislave.
Einpark sa stane prvou bratislavskou budovou, ktorá je už stavaná tak, aby splnila podmienky LEED Platinum. Poskytne 16.560 metrov štvorcových kancelárskych plôch na siedmich podlažiach, na architektúre spolupracovali štúdiá A1 ReSpect bratislavského architekta Branislava Kaliského a OFIS Arhitekti poprednej slovinskej architektky Špely Videčnik. Dokončenie sa očakáva v priebehu roka 2019. Úplne prvými bratislavskými budovami, ktoré dosiahli LEED Platinum, ale až po dostavaní, sú kancelárske budovy v rámci komplexu Digital Park od Penta Real Estate.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre