YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.05.2020 13:05

Einpark v Petržalke je dokončený

Projekt Einpark, ktorý vznikol na donedávna nezastavanom a nevyužitom pozemku južne od Einsteinovej ulice, je dokončený. Developer Corwin obdržal povolenie k užívaniu pre rezidenčnú aj administratívnu časť kompexu. Svojim charakterom je v priestore okraja petržalského sídliska pozitívnym zjavom.

Einpark bol predstavený po rozsiahlej kampani v roku 2016, hoci pôvodný projekt bol známy už dlhšie. Polyfunkčné centrum Einsteinova bolo navrhované vo viacerých variantoch, presadil sa nakoniec koncept pozostávajúci z dvoch samostatne stojacich objektov – kancelárskeho bloku v tvare písmena L, ktorý tvorí bariéru voči rušnej Einsteinovej ulici, a 18-podlažnej veže vo vnútrobloku s rezidenčnou funkciou.

V týchto dňoch prebiehajú na oboch objektoch už len menšie dokončovacie práce na interiéroch či vonkajších priestranstvách. „Predpokladáme, že tieto práce nám zaberú už len pár týždňov,“ potvrdil projektový manažér Miloš Polák. Keďže vežiak aj kancelárska časť dostali zo strany mestskej časti Petržalka povolenie k užívaniu, už v dohľadnej dobe sa projekt otvorí pre budúcich obyvateľov, nájomníkov aj návštevníkov.

Nido

Developer urobil z Einparku jeden z najluxusnejších, ak nie najluxusnejší projekt v Petržalke. Kým v prípade rezidencií stavil na vyšší štandard prevedenia, pri kanceláriách sa rozhodol vybudovať „najzelenší office“ na Slovensku. Einpark Offices je prvou budovou, ktorá získala už počas výstavby predcertifikáciu LEED Platinum, čo je najvyššia úroveň v tomto certifikačnom systéme.

K vymoženostiam v budove majú patriť napríklad chladiace trámy, monitoring koncentrácie CO2 prepojený s vetraním, využívanie podzemnej vody a šetrenie – oproti bežnej budove sa má ročne ušetriť 650 ton oxidu uhličitého a 2,3 milióna litrov pitnej vody, pričom sa zachytí všetka dažďová voda.

Súčasťou projektu má byť aj veľký rozsah zelene, hoci na prvý pohľad neviditeľnej – nachádza sa totiž na všetkých strechách v komplexe, vrátane prístrešku pre kontajnerové stojiská. Ďalším krokom k ekologickejšej prevádzke je elektrický kompostér pre celú administratívnu budovu. „Toto zariadenie dokáže zhodnotiť biologicky rozložiteľný odpad všetkých prevádzok v administratívnej budove a zredukovať jeho objem o 90 percent,“ hovorí Samuel Csáder, člen projektového tímu.

 

Budova Einpark Office má byť najekologickejšou kancelárskou budovou na Slovensku

 

Vežiak Einpark Residence obsahuje 110 bytov a apartmánov, pričom developer hlási, že voľné sú už len posledné byty, vrátane strešných penthousov. Súčasťou zmieňovaného štandardu je podlahové kúrenie, hliníkové okná s izolačným trojsklom (čo je s ohľadom na blízku Einsteinovu dôležité) či exteriérové žalúzie. Každý z bytov obsahuje balkón či terasu.

Kancelárska časť bude na siedmich nadzemných podlažiach obsahovať viac ako 16-tisíc metrov štvorcových kancelárii a vyše 1,8-tisíca metrov štvorcových obchodných priestorov. Zoznam nájomníkov zatiaľ nie je známy, viditeľná však už je prevádzka reťazca rýchleho občerstvenia McDonald’s, ktorý tu bude mať aj drive-in. Podľa všetkého by tu táto spoločnosť mala obsadiť aj časť kancelárskych kapacít.

Developer okrem ekológie stavil na rozpoznateľnú architektúru. Koncept projektu aj podoba výškovej budovy vychádza z pera kancelárie A1 ReSpect architekta Branislava Kaliského. Na veži priťahuje pozornosť predovšetkým zlatistá fasáda, meniaca odtieň podľa uhla dopadu slnečných lúčov, kým rezidenti budú mať k dispozícii veľkorysú lobby, ktorá vďaka 5-tisíc tyčiam  v podhľade získala – podľa developera – „urban chic design“. Pri návrhu fasády a lobby Einpark Offices sa zas Corwin spojil s prestížnou slovinskou architektkou Špelou Videčnik z kancelárie OFIS Arhitekti.

Development bude do okolia napojený verejnou aj alternatívnou dopravou – na Einsteinovej sa zrekonštruovala zastávka, vybudoval sa úsek cyklotrasy, ktorý je súčasťou tzv. Petržalského korza, postavil nový výťah smerujúci na nadchod nad Einsteinovou a po fasáde kancelárskej budovy sa ťahá lávka, ktorá by mohla v budúcnosti pokračovať k susednému ochodnému domu (hoci to závisí aj od jeho vôle).

Už čoskoro sa tak Einpark zapojí do života štvrte a prispeje k ďalšiemu dotvoreniu okolia Einsteinovej ulice. Petržalka sa navyše zbavila ďalšej nevyužitej plochy a získala nové bývanie, pracoviská a služby, z čoho bude okolie benefitovať.

 

Priehľad k Bratislavskému hradu, pred ním výstavisko Incheba. To by bolo vhodné transformovať

 

Nad rámec iných výhod treba pripomenúť, že v prostredí Petržalky je Einpark pomerne netradičný. Do tradičného sídliskového prostredia s jeho typickými vlastnosťami, ako sú veľké zelené otvorené plochy s nízkou kvalitou povrchov a parteru, či typizovaná architektúra, ozvláštnená len „veselými“ farbami po zatepení, vstupuje sebavedomá a výrazná štruktúra, ktorá sa hodí do centra mesta. V Petržalke je však pomerne cudzia – aspoň nateraz.

Mestská časť totiž prechádza postupnou premenou, v rámci ktorej sa niektoré lokality výrazne menia a postupne získavajú mestský charakter. Paradoxne to platí skôr o okrajových častiach Petržalky. K tým patria časti Slnečníc, budúce Nesto, priestor Matadorky, a samozrejme aj okolie Einsteinovej, čo by malo byť v budúcnosti korunované rozšírením centra Bratislavy do priestoru Nového Lida.

Potenciálne ostáva ešte jedna plocha priamo naproti Einparku, ktorá by sa mohla (a mala) premeniť na príťažlivú mestskú lokalitu s bývaním, kanceláriami aj kvalitnými verejnými priestranstvami. Je ňou areál výstaviska Incheba, ktorý sa dnes nachádza v príliš dobrej polohe na to, aby si udržiaval súčasnú funkciu.

Mesto spolu s majiteľom komplexu by sa malo začať intenzívnejšie venovať možnosti transformácie výstavného areálu na mestskú štvrť s vhodnou mierkou, teda okolo siedmich nadzemných podlaží s výnimkou výškovej budovy, ktorú by bolo ako pamiatku po práve zosnulom architektovi V. Dedečkovi vhodné zachovať a zrekonštruovať. Smerom k Dunaju by mohli vzniknúť príťažlivé promenádne priestranstvá, kde by sa vynímali NKP Slovenský a Nemecký veslársky klub.

Čo sa týka výstaviska, v rámci Bratislavy by sa nepochybne našli vhodné miesta, kam by sa mohlo presunúť. Jedným z takých miest by mohli byť Domové role, kde vzniká veľká diaľničná križovatka a pravdepodobne tu bude v budúcnosti aj masívne P+R parkovisko a výhľadovo električková trať, prípadne okolie zóny Pharos pri letisku. Keďže sa tu zatiaľ nenachádza ani rozsiahla rezidenčná zástavba, bolo by tu možné umiestniť aj halu pre kultúrne alebo športové podujatia.

Petržalka by v budúcnosti nemusela byť len uniformným sídliskom s málo podnetnou urbanistickou štruktúrou a slabým kontaktom s nábrežím, ale kvalitnou a rôznorodou štvrťou, ktorá bude dôstojným náprotivkom ľavobrežnej Bratislavy. Tým totiž, aj napriek projektom, akým je aj Einpark, zatiaľ nie je.

 

Fotografie z 2.5.2020.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin

Súvisiace články

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

02.06.2022 11:00:02 Adrian Gubčo

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Čítať viac

Einpark získava definitívnu podobu

18.06.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Petržalský polyfunkčný projekt od developera Corwin začína získavať finálne kontúry. Komplex pozostávajúci z kancelárskej budovy a rezidenčnej veže dotvára zástavbu pozdĺž Einsteinovej ulice a nahrádza doteraz nevyužitý a prázdny priestor.

Čítať viac

Einpark Offices sa odhaľujú

03.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Aj napriek pokročilému štádiu výstavby neboli doteraz známe podrobnejšie detaily o kancelárskej časti projektu Einpark. Developer Corwin, ktorý za ním stojí, zatiaľ zverejnil len kusé, hoci zaujímavé informácie o architektoch či energetickej certifikácii, ktoré majú dokazovať, že má ísť o jednu z najzaujímavejších administratívnych budov v meste.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 11.10.2018

22.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Petržalka výrazne povyrástli budovy, vznikajúce v rámci projektu Einpark. Polyfunkčný súbor od developera Corwin bude zahŕňať kancelársky komplex a výškovú rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Einpark prvým bratislavským projektom s predcertifikáciou LEED PLATINUM

19.06.2018 13:23:00 Adrian Gubčo

Trend zvyšovanie udržateľnosti budov už existuje aj na Slovensku, pričom väčšina najväčších administratívnych develpmentov v metropole už ráta s nejakou formou certifikácie. Trendy v certifikovaní budov, ako aj plán certifikovať kancelársku časť projektu Einpark na najvyššiu úroveň LEED Platinum dnes predstavil developer CORWIN.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 20.04.2018

24.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Petržalský projekt Einpark od developera Corwin rastie, čo je dané mimoriadnou intenzitou prác. Celá stavba je už nad alebo na úrovni terénu.

Čítať viac

Nové vizualizácie Einparku

14.02.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Ďalší z rady petržalských projektov v blízkosti Einsteinovej, Einpark od developera Corwin, má nové vizualizácie. Tieto už zobrazujú aj (pravdepodobný) finálny vzhľad fasády kancelárskej budovy, za ktorej dizajnom stojí slovinská architektka medzinárodnej úrovne Špela Videčnik.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube