Author photoAdrian Gubčo 18.06.2019 10:35

Einpark získava definitívnu podobu

Petržalský polyfunkčný projekt od developera Corwin začína získavať finálne kontúry. Komplex pozostávajúci z kancelárskej budovy a rezidenčnej veže dotvára zástavbu pozdĺž Einsteinovej ulice a nahrádza doteraz nevyužitý a prázdny priestor.

Viacmenej finálna podoba projektu bola prvýkrát odhalená v roku 2016, pričom developer Corwin avizoval, že do rušnej časti mesta chce priniesť vysoký štandard a úroveň hodnú centra Bratislavy. S ohľadom na danú lokalitu išlo o prekvapivý prístup, ako sa však zdá, cieľom developera je prinášať takéto ostrovčeky luxusu aj do lokalít, ktoré nie sú brané ako prestížne – príkladom je aj aktuálna vlajková loď spoločnosti, projekt Guthaus.

Z návrhu Einparku je však zreteľné, že architekti aj developer si boli dobre vedomí, do akého prostredia vstupujú. Kancelárska budova so siedmimi nadzemnými podlažiami tak tvorí hranu bloku a zároveň slúži ako protihluková bariéra, čím vzniká pokojnejší vnútroblok. Do neho je vsadená 18-podlažná veža s vchodom orientovaným do Zadunajskej cesty.

V mnohých prípadoch býva pri podobných projektoch pozornosť kladená najmä na rezidenčnú časť developmentu a kancelárska tvorí len určitý prídavok, v tomto prípade však viac záujmu vyvoláva práve administratíva.

Nie je to ani tak veľkosťou výmery – 16-tisíc metrov štvorcových – ako faktom, že budova má predcertifikáciu LEED Platinum, dosahuje teda najvyšší stupeň energetickej efektivity, ktorý je v Bratislave stále skôr unikátom. Okrem toho, na jej návrhu sa okrem koncepčných architektov z kancelárie A1 Architecture podieľala aj významná slovinská architektka Špela Videčnik s kanceláriou OFIS Arhitekti.

Na druhej strane, nezaujímavá nie je ani rezidenčná časť projektu, o ktorej developer pred časom tvrdil, že ide o s prehľadom najluxusnejší projekt v Petržalke. V 60 metrov vysokej veži vzniká 110 bytov, od jednoizbových po štvorizbové, vrátane štvorice penthousov na dvoch najvyšších podlažiach. Voľných ostáva 20 bytov a tri penthousy, aktuálne ceny presahujú úroveň 3-tisíc eur za meter štvorcový. Štandard nie je najhorší, ale mohol by byť aj o niečo lepší.

Rezidenti aj nájomníci kancelárskych a obchodných priestorov budú mať k dispozícii 449 parkovacích miest, z väčšej časti v podzemí, časť z nich však bude aj na povrch vo vnútrobloku, v čoho dôsledku sa zmenší výmera zelene, čo je škoda. Občianska vybavenosť vo výmere 1,8-tisíc metrov štvorcových bude orientovaná do Einsteinovej a čiastočne do Zadunajskej cesty.

Oba objekty sú už nejakú dobu v štádiu hrubej stavby. Kým na kancelárskej budove sú už zo strany Einsteinovej viacmenej dokončené fasády, na výškovej budove sa zatepľuje a inštalujú sa konzoly pre osadenie obkladu. Tempo je ale celkom vysoké, preto sa dá predpokladať, že ešte v priebehu leta uvidíme projekt viacmenej v definitívnom výzore. Dokončenie sa očakáva na jeseň tohto roku.

 

 

Einpark predstavuje príklad developmentu, ktorý veľmi vhodným a funkčným spôsobom zaplnil nevyužitý pozemok, kam prinesie nové bývanie aj vybavenosť. Tradičný problém Petržalky – každodenná migrácia za prácou na ľavý breh Dunaja – sa v tomto prípade aspoň mierne zjemní a vyrovná, navyše nadštandardné bývanie vnesie do sídliskového prostredia trochu sociálneho mixu.

Druhou stranou mince je fakt, že v danej lokalite bude Einpark pôsobiť svojou modernosťou a novosťou radikálne odlišne. Spojenie tradičného sídliska a nového developmentu vedie bežne k podobným kontrastom, v Petržalke, ktorá je jednou z najredšie zastavaných a z tohto dôvodu aj najviac zanedbaných častí Bratislavy, to cítiť o to silnejšie.

Je čas, aby vo verejnej diskusii začala viac zaznievať debata o tom, ako v meste balansovať pomer zastavaných a nezastavaných plôch tak, aby bolo možné efektívne spravovať verejné priestranstvá. Doteraz ide o maximálne nepokrytú tému, keďže u mnohých vládne (odôvodnene) strach, že sa stanú terčom kritiky zo strany verejnosti, obávajúcej sa zániku „zelene“. Na takéto reči však nemáme čas.

Ak chcú mestá zvládnuť klimatickú krízu a zároveň zabezpečiť porovnateľnú kvalitu života, bude potrebné odhodiť zábrany pri komunikácii (aj) s verejnosťou a otvorene a odborne hľadať riešenia, ako mestá tejto výzve prispôsobiť. Ako som písal už pred časom, pre Bratislavu je jednou z hlavných tém zahusťovanie a zlepšenie využitia pozemkov v rámci mesta – nielen brownfieldov, ale v mnohých prípadoch aj zbytočných voľných trávnikov, ktorých ekologický prínos je skôr záporný.

Einpark ukazuje, ako sa môžu tieto pozemky využiť. V budúcnosti, a zvlášť v Petržalke, by malo nasledovať viac podobných developmentov.

 

Fotografie z 7.6.2019. Viac vo fotogalérii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube