YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.06.2019 10:35

Einpark získava definitívnu podobu

Petržalský polyfunkčný projekt od developera Corwin začína získavať finálne kontúry. Komplex pozostávajúci z kancelárskej budovy a rezidenčnej veže dotvára zástavbu pozdĺž Einsteinovej ulice a nahrádza doteraz nevyužitý a prázdny priestor.

Viacmenej finálna podoba projektu bola prvýkrát odhalená v roku 2016, pričom developer Corwin avizoval, že do rušnej časti mesta chce priniesť vysoký štandard a úroveň hodnú centra Bratislavy. S ohľadom na danú lokalitu išlo o prekvapivý prístup, ako sa však zdá, cieľom developera je prinášať takéto ostrovčeky luxusu aj do lokalít, ktoré nie sú brané ako prestížne – príkladom je aj aktuálna vlajková loď spoločnosti, projekt Guthaus.

Z návrhu Einparku je však zreteľné, že architekti aj developer si boli dobre vedomí, do akého prostredia vstupujú. Kancelárska budova so siedmimi nadzemnými podlažiami tak tvorí hranu bloku a zároveň slúži ako protihluková bariéra, čím vzniká pokojnejší vnútroblok. Do neho je vsadená 18-podlažná veža s vchodom orientovaným do Zadunajskej cesty.

V mnohých prípadoch býva pri podobných projektoch pozornosť kladená najmä na rezidenčnú časť developmentu a kancelárska tvorí len určitý prídavok, v tomto prípade však viac záujmu vyvoláva práve administratíva.

Nie je to ani tak veľkosťou výmery – 16-tisíc metrov štvorcových – ako faktom, že budova má predcertifikáciu LEED Platinum, dosahuje teda najvyšší stupeň energetickej efektivity, ktorý je v Bratislave stále skôr unikátom. Okrem toho, na jej návrhu sa okrem koncepčných architektov z kancelárie A1 Architecture podieľala aj významná slovinská architektka Špela Videčnik s kanceláriou OFIS Arhitekti.

Na druhej strane, nezaujímavá nie je ani rezidenčná časť projektu, o ktorej developer pred časom tvrdil, že ide o s prehľadom najluxusnejší projekt v Petržalke. V 60 metrov vysokej veži vzniká 110 bytov, od jednoizbových po štvorizbové, vrátane štvorice penthousov na dvoch najvyšších podlažiach. Voľných ostáva 20 bytov a tri penthousy, aktuálne ceny presahujú úroveň 3-tisíc eur za meter štvorcový. Štandard nie je najhorší, ale mohol by byť aj o niečo lepší.

Rezidenti aj nájomníci kancelárskych a obchodných priestorov budú mať k dispozícii 449 parkovacích miest, z väčšej časti v podzemí, časť z nich však bude aj na povrch vo vnútrobloku, v čoho dôsledku sa zmenší výmera zelene, čo je škoda. Občianska vybavenosť vo výmere 1,8-tisíc metrov štvorcových bude orientovaná do Einsteinovej a čiastočne do Zadunajskej cesty.

Oba objekty sú už nejakú dobu v štádiu hrubej stavby. Kým na kancelárskej budove sú už zo strany Einsteinovej viacmenej dokončené fasády, na výškovej budove sa zatepľuje a inštalujú sa konzoly pre osadenie obkladu. Tempo je ale celkom vysoké, preto sa dá predpokladať, že ešte v priebehu leta uvidíme projekt viacmenej v definitívnom výzore. Dokončenie sa očakáva na jeseň tohto roku.

 

 

Einpark predstavuje príklad developmentu, ktorý veľmi vhodným a funkčným spôsobom zaplnil nevyužitý pozemok, kam prinesie nové bývanie aj vybavenosť. Tradičný problém Petržalky – každodenná migrácia za prácou na ľavý breh Dunaja – sa v tomto prípade aspoň mierne zjemní a vyrovná, navyše nadštandardné bývanie vnesie do sídliskového prostredia trochu sociálneho mixu.

Druhou stranou mince je fakt, že v danej lokalite bude Einpark pôsobiť svojou modernosťou a novosťou radikálne odlišne. Spojenie tradičného sídliska a nového developmentu vedie bežne k podobným kontrastom, v Petržalke, ktorá je jednou z najredšie zastavaných a z tohto dôvodu aj najviac zanedbaných častí Bratislavy, to cítiť o to silnejšie.

Je čas, aby vo verejnej diskusii začala viac zaznievať debata o tom, ako v meste balansovať pomer zastavaných a nezastavaných plôch tak, aby bolo možné efektívne spravovať verejné priestranstvá. Doteraz ide o maximálne nepokrytú tému, keďže u mnohých vládne (odôvodnene) strach, že sa stanú terčom kritiky zo strany verejnosti, obávajúcej sa zániku „zelene“. Na takéto reči však nemáme čas.

Ak chcú mestá zvládnuť klimatickú krízu a zároveň zabezpečiť porovnateľnú kvalitu života, bude potrebné odhodiť zábrany pri komunikácii (aj) s verejnosťou a otvorene a odborne hľadať riešenia, ako mestá tejto výzve prispôsobiť. Ako som písal už pred časom, pre Bratislavu je jednou z hlavných tém zahusťovanie a zlepšenie využitia pozemkov v rámci mesta – nielen brownfieldov, ale v mnohých prípadoch aj zbytočných voľných trávnikov, ktorých ekologický prínos je skôr záporný.

Einpark ukazuje, ako sa môžu tieto pozemky využiť. V budúcnosti, a zvlášť v Petržalke, by malo nasledovať viac podobných developmentov.

 

Fotografie z 7.6.2019. Viac vo fotogalérii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin

Súvisiace články

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

02.06.2022 11:00:02 Adrian Gubčo

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Čítať viac

Einpark v Petržalke je dokončený

04.05.2020 13:05:00 Adrian Gubčo

Projekt Einpark, ktorý vznikol na donedávna nezastavanom a nevyužitom pozemku južne od Einsteinovej ulice, je dokončený. Developer Corwin obdržal povolenie k užívaniu pre rezidenčnú aj administratívnu časť kompexu. Svojim charakterom je v priestore okraja petržalského sídliska pozitívnym zjavom.

Čítať viac

Einpark Offices sa odhaľujú

03.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Aj napriek pokročilému štádiu výstavby neboli doteraz známe podrobnejšie detaily o kancelárskej časti projektu Einpark. Developer Corwin, ktorý za ním stojí, zatiaľ zverejnil len kusé, hoci zaujímavé informácie o architektoch či energetickej certifikácii, ktoré majú dokazovať, že má ísť o jednu z najzaujímavejších administratívnych budov v meste.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 11.10.2018

22.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Petržalka výrazne povyrástli budovy, vznikajúce v rámci projektu Einpark. Polyfunkčný súbor od developera Corwin bude zahŕňať kancelársky komplex a výškovú rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Einpark prvým bratislavským projektom s predcertifikáciou LEED PLATINUM

19.06.2018 13:23:00 Adrian Gubčo

Trend zvyšovanie udržateľnosti budov už existuje aj na Slovensku, pričom väčšina najväčších administratívnych develpmentov v metropole už ráta s nejakou formou certifikácie. Trendy v certifikovaní budov, ako aj plán certifikovať kancelársku časť projektu Einpark na najvyššiu úroveň LEED Platinum dnes predstavil developer CORWIN.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 20.04.2018

24.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Petržalský projekt Einpark od developera Corwin rastie, čo je dané mimoriadnou intenzitou prác. Celá stavba je už nad alebo na úrovni terénu.

Čítať viac

Nové vizualizácie Einparku

14.02.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Ďalší z rady petržalských projektov v blízkosti Einsteinovej, Einpark od developera Corwin, má nové vizualizácie. Tieto už zobrazujú aj (pravdepodobný) finálny vzhľad fasády kancelárskej budovy, za ktorej dizajnom stojí slovinská architektka medzinárodnej úrovne Špela Videčnik.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube