YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.01.2019 08:30

Einpark Offices sa odhaľujú

Aj napriek pokročilému štádiu výstavby neboli doteraz známe podrobnejšie detaily o kancelárskej časti projektu Einpark. Developer Corwin, ktorý za ním stojí, zatiaľ zverejnil len kusé, hoci zaujímavé informácie o architektoch či energetickej certifikácii, ktoré majú dokazovať, že má ísť o jednu z najzaujímavejších administratívnych budov v meste.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

Už nejaký čas je však spustená oficiálna webstránka projektu, keďže budova už má aktuálne dokončenú hrubú stavbu a začalo sa s inštalovaním fasády. Dokončenie sa tak predpokladá ešte v priebehu tohto roka.

Projekt ako taký je okrem kancelárskeho bloku tvorený aj bývaním v 18-podlažnej veži, kde sa predaj bytov spustil už dávnejšie. Kým veža je orientovaná do pokojnejšej Zadunajskej cesty, Einpark Offices majú podobu budovy v tvare písmena L, pričom dlhšia strana kopíruje líniu rušnej Einsteinovej ulice.

Budova má sedem nadzemných podlaží a bude obsahovať viac ako 16-tisíc metrov štvorcových kancelárii a vyše 1,8-tisíca metrov štvorcových obchodných priestorov na prízemí. Einpark Offices tak budú patriť k stredne veľkým administratívnym projektom. Oproti konkurentom sa developer snažil zaujať benefitmi v podobe vyššie zmieňovanej architektúry a energetickej certifikácie.

 

Budova má zaujať architektúrou a ekologickou udržateľnosťou. Zdroj: Corwin

 

Hoci celkový architektonický koncept a základné parametre budovy boli určené už v rámci pôvodného projektu od A1 Architecture, Corwin sa rozhodol aspoň pre úpravu fasády, pre ktorú oslovil štúdio OFIS Arhitekti pod vedením významnej slovinskej architektky Špely Videčnik. V rámci možností priniesli úpravy vonkajšieho vzhľadu zlepšenie, vďaka čomu má komplex solídnejší výraz.

Oveľa zásadnejšie sú však ambície developera v oblasti prístupu k životnému prostrediu. Einpark Offices je prvou bratislavskou kancelárskou budovou s predcertifikáciou LEED Platinum (o čom som písal už tu), čo sa prejaví napríklad v prítomnosti zelených striech, využívaní dažďovej vody, využití inteligentného riadenia budovy alebo veľkorysých podmienkach pre cyklistov. Väčšina ostatných nových kancelárskych projektov v Bratislave dosahujú len úroveň LEED Gold, prípadne BREEAM Excellent.

Siahnutie po tak vysokej úrovni certifikácie vo výsledku nemožno označiť len za gesto, ale za skutočne príkladný prístup, ktorý snáď developer zachová, aj keď je to proti bežnému nastaveniu v biznise, kde je cieľom maximalizácia zisku pri zachovaní len nevyhnutných nákladov. Corwin tak riskuje, že atraktivita projektu bude nižšia pre menej uvedomelých klientov, napríklad aj vďaka nízkemu počtu parkovacích miest, ktorých je len 78 (čo mimochodom mimoriadne kvitujem).  Parkovacích miest bude 299, ďalších 78 miest je určených len pre návštevníkov. 

 

Zelené pobytové strechy sú dnes už nevyhnutnou požiadavkou na udržateľnosť projektu. Zdroj: Corwin

 

Einpark Offices môžu byť príjemným precedensom v developmente kancelárskych budov a ukázať, že aj na bratislavskom trhu sa dá preraziť s vyššími nárokmi na architektúru či ekologickú udržateľnosť. Z toho by sa mohli poučiť viacerí developeri, vrátane niektorých realizujúcich projekty v najexponovanejších častiach bratislavského downtownu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital

Súvisiace články

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

02.06.2022 11:00:02 Adrian Gubčo

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Čítať viac

Einpark v Petržalke je dokončený

04.05.2020 13:05:00 Adrian Gubčo

Projekt Einpark, ktorý vznikol na donedávna nezastavanom a nevyužitom pozemku južne od Einsteinovej ulice, je dokončený. Developer Corwin obdržal povolenie k užívaniu pre rezidenčnú aj administratívnu časť kompexu. Svojim charakterom je v priestore okraja petržalského sídliska pozitívnym zjavom.

Čítať viac

Einpark získava definitívnu podobu

18.06.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Petržalský polyfunkčný projekt od developera Corwin začína získavať finálne kontúry. Komplex pozostávajúci z kancelárskej budovy a rezidenčnej veže dotvára zástavbu pozdĺž Einsteinovej ulice a nahrádza doteraz nevyužitý a prázdny priestor.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 11.10.2018

22.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Petržalka výrazne povyrástli budovy, vznikajúce v rámci projektu Einpark. Polyfunkčný súbor od developera Corwin bude zahŕňať kancelársky komplex a výškovú rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Einpark prvým bratislavským projektom s predcertifikáciou LEED PLATINUM

19.06.2018 13:23:00 Adrian Gubčo

Trend zvyšovanie udržateľnosti budov už existuje aj na Slovensku, pričom väčšina najväčších administratívnych develpmentov v metropole už ráta s nejakou formou certifikácie. Trendy v certifikovaní budov, ako aj plán certifikovať kancelársku časť projektu Einpark na najvyššiu úroveň LEED Platinum dnes predstavil developer CORWIN.

Čítať viac

Construction update: Einpark, 20.04.2018

24.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Petržalský projekt Einpark od developera Corwin rastie, čo je dané mimoriadnou intenzitou prác. Celá stavba je už nad alebo na úrovni terénu.

Čítať viac

Nové vizualizácie Einparku

14.02.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Ďalší z rady petržalských projektov v blízkosti Einsteinovej, Einpark od developera Corwin, má nové vizualizácie. Tieto už zobrazujú aj (pravdepodobný) finálny vzhľad fasády kancelárskej budovy, za ktorej dizajnom stojí slovinská architektka medzinárodnej úrovne Špela Videčnik.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube