Author photoAdrian Gubčo 03.01.2019 08:30

Einpark Offices sa odhaľujú

Aj napriek pokročilému štádiu výstavby neboli doteraz známe podrobnejšie detaily o kancelárskej časti projektu Einpark. Developer Corwin, ktorý za ním stojí, zatiaľ zverejnil len kusé, hoci zaujímavé informácie o architektoch či energetickej certifikácii, ktoré majú dokazovať, že má ísť o jednu z najzaujímavejších administratívnych budov v meste.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

Už nejaký čas je však spustená oficiálna webstránka projektu, keďže budova už má aktuálne dokončenú hrubú stavbu a začalo sa s inštalovaním fasády. Dokončenie sa tak predpokladá ešte v priebehu tohto roka.

Projekt ako taký je okrem kancelárskeho bloku tvorený aj bývaním v 18-podlažnej veži, kde sa predaj bytov spustil už dávnejšie. Kým veža je orientovaná do pokojnejšej Zadunajskej cesty, Einpark Offices majú podobu budovy v tvare písmena L, pričom dlhšia strana kopíruje líniu rušnej Einsteinovej ulice.

Budova má sedem nadzemných podlaží a bude obsahovať viac ako 16-tisíc metrov štvorcových kancelárii a vyše 1,8-tisíca metrov štvorcových obchodných priestorov na prízemí. Einpark Offices tak budú patriť k stredne veľkým administratívnym projektom. Oproti konkurentom sa developer snažil zaujať benefitmi v podobe vyššie zmieňovanej architektúry a energetickej certifikácie.

 

Budova má zaujať architektúrou a ekologickou udržateľnosťou. Zdroj: Corwin

 

Hoci celkový architektonický koncept a základné parametre budovy boli určené už v rámci pôvodného projektu od A1 Architecture, Corwin sa rozhodol aspoň pre úpravu fasády, pre ktorú oslovil štúdio OFIS Arhitekti pod vedením významnej slovinskej architektky Špely Videčnik. V rámci možností priniesli úpravy vonkajšieho vzhľadu zlepšenie, vďaka čomu má komplex solídnejší výraz.

Oveľa zásadnejšie sú však ambície developera v oblasti prístupu k životnému prostrediu. Einpark Offices je prvou bratislavskou kancelárskou budovou s predcertifikáciou LEED Platinum (o čom som písal už tu), čo sa prejaví napríklad v prítomnosti zelených striech, využívaní dažďovej vody, využití inteligentného riadenia budovy alebo veľkorysých podmienkach pre cyklistov. Väčšina ostatných nových kancelárskych projektov v Bratislave dosahujú len úroveň LEED Gold, prípadne BREEAM Excellent.

Siahnutie po tak vysokej úrovni certifikácie vo výsledku nemožno označiť len za gesto, ale za skutočne príkladný prístup, ktorý snáď developer zachová, aj keď je to proti bežnému nastaveniu v biznise, kde je cieľom maximalizácia zisku pri zachovaní len nevyhnutných nákladov. Corwin tak riskuje, že atraktivita projektu bude nižšia pre menej uvedomelých klientov, napríklad aj vďaka nízkemu počtu parkovacích miest, ktorých je len 78 (čo mimochodom mimoriadne kvitujem).  Parkovacích miest bude 299, ďalších 78 miest je určených len pre návštevníkov. 

 

Zelené pobytové strechy sú dnes už nevyhnutnou požiadavkou na udržateľnosť projektu. Zdroj: Corwin

 

Einpark Offices môžu byť príjemným precedensom v developmente kancelárskych budov a ukázať, že aj na bratislavskom trhu sa dá preraziť s vyššími nárokmi na architektúru či ekologickú udržateľnosť. Z toho by sa mohli poučiť viacerí developeri, vrátane niektorých realizujúcich projekty v najexponovanejších častiach bratislavského downtownu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital
  • Zdroj: Corwin Capital

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube